Todor Jović - Snowboard i mountainboard

Njegovo ime je Todor Jović, ima 16 godina i šampion je Srbije u snowboardingu, a takođe ima titulu evropskog šampiona u mountainboardingu. Iza njega je veoma uspešna godina u oba sporta, a vremena za odmor nema jer Todor uskoro kreće na pripreme za EYOF (European Youth Olimpic Festival) koji se u februaru održava u Turskoj, a za koji je izborio učešće. Pričali smo sa Todorom o ekstremnim sportovima kojima se bavi, dosadašnjim uspesima ali i titulama koje želi da osvoji.
Todore, reci nam za početak kada si počeo da treniraš snowboard, a potom i mountainboard?
Oduvek su me privlačili ekstremni sportovi. Snowbordom sam počeo da se bavim 2006. godine, a 2011. godine priključio sam se ekipi mountainboardera iz Novog Sada.
Koliko puta si bio prvak države u snowboardingu i u kojim disciplinama?
Na državnom prvenstvu 2015. godine na Kopaoniku osvojio sam prvo mesto u discipline veleslalom u kategoriji Dečaci, a na državnom prvenstvu ove godine uzeo sam četiri zlatne medalje u kategoriji Kadeti u disciplinama slalom, veleslalom, big air i freestyle.
Da li si imao priliku da se u snowboardingu takmičiš i van granica naše zemlje?
Moje prvo snowboard takmičenje u inostranstvu bilo je 2015. godine u Češkoj u Dolnimoravi, gde sam u kategoriji Roockies osvojio četvrto mesto u snowboardcrossu. Prošle sezone bio sam na dve FIS trke u Čekoj i Švajcarskoj i na obe sam osvojio prve FIS bodove za sebe u kategoriji Junior.
Kako si se opredelio za mountainboard, mada pretpostavljamo da je dosta uticaja imala i činjenica da se na Bukovcu održava svetsko prvenstvo?
Mountainboard je sličan snowboardu. To je bila neka zamena u mesecima bez snega, a i tereni su blizu grada. Prvi trening sam imao na Petrovaradinskoj tvrđavi sa Predragom Marcikićem koji je započeo ovaj sport u Srbiji.
Kada si počeo da ostvaruješ prve značajne rezultate u ovom sportu?
Moje prvo takmičenje je bilo 2012. godine kad sam pobedio na Evropskom prvenstvu u Bukovcu u juniorskoj kategoriju. Sledeću trku vozio sam 2014. godine, bilo je to Svetsko juniorsko prvenstvo takođe u Bukovcu i bio sam treći. Naredne godine održano je Evropsko prvenstvo u mountainboardu u Kranju u Sloveniji gde sam zauzeo drugo mesto i Svetsko prvenstvo u Grosserlachu u Nemačkoj gde sam bio prvi u juniorskoj kategoriji u disciplini mountainboard cross.
Rekli bismo da ti je ova godina i u mountainboardingu bila veoma uspešna.
Ove sezone, učestvovao sam na tri važne trke, na Evropskom prvenstvu u Kranju gde sam izborio prvo mesto u juniorskoj kategoriji. Zatim, na Svetskom prvenstvu u Bukovci gde sam vozio u Pro kategoriji gde sam u konkurenciji od 80 vozača, starosti između 17 i 35 godina, ostvario odlično 10. mesto. i poslednja je bila Međunarodna trka u Poljskoj gde sam bio prvo mesto u juniorsko i peto u Pro serija.
Kako treniraš, da li je dovoljno da samo voziš mountainboard kako bi trenirao ili pripreme za ovaj sport zahtevaju i neke druge vežbe?
Za mountainboard je jako bitno imati dobru kondiciju i dobru fizičku spremu. Koliko je bitno da sam na stazi toliko je bitno da sam i na kondicionom treningu. Zimi sam na snowboardu, tako da moja sezona traje tokom cele godine. Uslovi su teški. Trudimo se da tokom cele godine održavamo stazu u voznom stanju. Delova za board nema u Srbiji i teško ih je nabaviti, pogotovo vezove i osovine.
Koji je najbolji savet koji si dobio od starijih vozača?
Najvažniji savet koji sam dobio od starijih vozača, a koji ja prenosim mlađim vozačima odnosno početnicima, je da nose zaštitnu opremu kako bi se rizik od povreda smanjio na minimum.
Kakvi su ti dalji planovi i ciljevi? Koje titule bi voleo još da imaš uz svoje ime kada je mountainboard u pitanju?
Želja mi je da sledeće godine na svetskom prvenstvu u Francuskoj osvojim prvo mesto u Pro kategoriji.
Približava se zimska sezona, ti si izborio učešće na EYOF, kako se pripremaš za to takmičenje i kako se generalno pripremaš za zimsku sezonu imaš li gde da treniraš?
U narednih nekoliko dana planiram odlazak na neki od glečera na kome postoji snowboardcross staza, idem u pratnji trenera Jurice Stankovića. Voleo bih da odem na što vise evropskih trka pre odlaska na EYOF koji se održava u Turskoj od 15. Februara 2017. godine. To je događaj koji je veoma značajan u karijeri svakog sportiste.
S obzirom na to da si uspešan u oba sporta kakve su šanse za neka sponzorstva, postoji li u Srbiji neko ko ima razumevanje i želi da ulaže u mlade nade ekstremnih sportova?
Sve do sada se uglavnom dešavalo uz pomoć roditelja i njihovih bliskih prijatelja. Ski savez Srbije mi je obezbedio sredstava za putne troškove za odlazak na prošlogodišnje međunarodne trke u Češku i Švajcarsku.
Izvor: www.urbanbug.net By: Marija Joksimović
Srodne strane

Nevena Ignjatović - alpsko skijanje
Kragujevčanka *Nevena Ignjatović* je uspešna skijašica koja je još pre dve decenije uzela prvu medalju, a sada je na pragu top 30...

Žana Novaković - alpsko skijanje
Žana Novaković rođena je 24. juna 1985. godine u Sarajavu. U Palama je završila osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirala je na odsjeku...

Jasmin Bambur - paraolimpijsko skijanje
Ovo je priča o *Jasminu Bamburu*, paraolimpijcu, koji se takmičio na Zimskim paraolimpijskim igrama za Srbiju u Vankuveru (2010), a potom i...
- Voz "Glacier Express" - Od Cermata do Sent Morica, 8 sati vožnje kroz Alpe
- Snow Team Vršac, na najelitnijem evropskom skijalištu Tri doline - Meribel 2024
- Snow Team Vršac po peti put u ski centru Bansko
- Snow Team Vršac u Banskom - Ljubav koja traje
- Snow Team Vršac na krovu Evrope - Matterhorn Ski Paradise