
Olimpijski centar (OC) "Jahorina" Pale, koji se nalazi u velikim gubicima, trebalo bi da bude dokapitalizovan sa 20 miliona maraka, Äime bi strateÅ¡ki partner stekao Äetvrtinu udjela u vlasniÄkoj strukturi ovog preduzeća, piÅ¡u banjaluÄke "Nezavisne novine" krajem juna 2016.
Taj strateÅ¡ki partner, po svemu sudeći, trebalo bi da bude preduzeće "SkijaliÅ¡ta Srbije", sa kojim OC "Jahorina" i Ministarstvo trgovine i turizma RS intenzivno pregovaraju već odreÄ‘en period. Ipak, o tome će konaÄnu odluku donijeti vlade Srbije i RS.
U dopuni trogodiÅ¡njeg plana poslovanja OC "Jahorina", koji je u posjedu "Nezavisnih" i koji je već usvojio Nadzorni odbor preduzeća, dok će ga SkupÅ¡tina akcionara razmatrati za oko mjesec dana, stoji da bi nakon dokapitalizacije u tom iznosu strateÅ¡ki partner stekao 24,02 odsto akcija ovog preduzeća. Ta dokapitalizacija odnosila bi se na nekoliko kapitalnih investicija, kojima bi bio zaokružen zapoÄeti investicioni ciklus u ovom preduzeću, a nakon kojih u OC "Jahorina" oÄekuju da će omogućiti samoodrživo poslovanje i dalji razvoj preduzeća.
Kada su u pitanju te investicije, u ovom planu stoji da bi one u ovoj i naredne dvije godine trebalo da iznose ukupno 19,5 miliona maraka. Tako je planirano da u 2017. i 2018. godini u sistem osnježavanja bude uloženo 7,8 miliona maraka, a u Äetvorosjed 6,5 miliona maraka, Å¡to su i najveće planirane investicije. Pored toga, planirana su i ulaganja u izgradnju Å¡estosjeda - preostale obaveze u iznosu od 410.000 maraka, ali i u dvosjed i lift Poljice u iznosu od milion maraka.
U lift Olimpik i lift SkoÄine planirana su ulaganja od po 250.000 KM, dok je u ski-staze planirano da bude investirano 600.000 maraka. Pored toga, planirano je i ulaganje u noćno skijanje 150.000 KM, bager 100.000 KM, te maÅ¡ine za tabanje 70.000 maraka. PredviÄ‘ena je i nabavka novih maÅ¡ina za tabanje, za Å¡ta je planirano 800.000 maraka. Tu su i investicije u solanu 75.000 KM, zatim u vozni park 100.000 KM, te u poligon u iznosu od 200.000 maraka.
U planu stoji da su planirane i investicije u objekat Ogorjelica 400.000 maraka, zatim u objekat Poljice 300.000 KM, te u objekat SkoÄine 50.000 KM i u hotel "Bistrica" 442.000 maraka. Posmatrano po godinama, u ovoj bi ulaganja trebalo da iznose 90.000 maraka, u narednoj 11,9 miliona maraka, a u 2018. godini 7,5 miliona KM.
Stabilizacija finansija
Iz OC "Jahorina" su u ovom planu naveli da bi im finansiranje dokapitalizacijom omogućilo stabilizaciju finansija, povećali bi sopstveni kapital, poboljšali kreditni rejting, a samim tim bi se povećala i vrijednost.
"Preduzeće bi postalo interesantnije za sve uÄesnike na tržiÅ¡tu, a uÅ¡lo bi se u nove investicije i proces rasta", navodi se u ovom planu.
Oni su naveli i da aktivnosti predviÄ‘ene trogodiÅ¡njim planom 2015-2017. u smislu finansijske konsolidacije nisu provedene kako je planirano do kraja proÅ¡le godine, ali su zapoÄete u drugom kvartalu ove godine. S tim u vezi, kazali su da je odlukom Vlade RS od 26. maja ove godine, u svojstvu SkupÅ¡tine akcionara, MDP UPI IstoÄno Sarajevo otpuÅ¡ten dug u cijelosti. Nakon toga, Vlada je 2. juna ove godine donijela zakljuÄak kojim se podržava inicijativa "SkijaliÅ¡ta Srbije" za ostvarivanje saradnje s OC "Jahorina" u cilju nastavka investicionog ciklusa.
"Saradnja sa preduzećem koje ima vodeći privredni model u regiji u ovoj djelatnosti omogućila bi primjenu provjerenih metoda planiranja, organizovanja, ideja i iskustava", navodi se u ovom planu. Dodaju da je prije uvoÄ‘enja strateÅ¡kog partnera, a u cilju provoÄ‘enja saradnje, zahtijevana unutraÅ¡nja konsolidacija pa je OC "Jahorina" nakon rjeÅ¡enja pitanja sa MDP UPI uputio preko nadležnih ministarstava imaocu obveznica - Fondu za razvoj istoÄnog dijela RS, inicijativu za pokretanje postupka konverzije duga po osnovu konvertibilnih obveznica u iznosu od 15 miliona maraka u redovne akcije.
DugoroÄno nepovoljno zaduženje bilo kobno
NaglaÅ¡avaju da se dugoroÄno nepovoljno zaduženje OC "Jahorina" pokazalo kao kobno u smislu naruÅ¡avanja optimalne strukture kapitala, te likvidnosti i solventnosti. "Planirana konverzija obveznica u roku od dvije godine od emisije bi amortizovala nastalu situaciju, ali se nije dogodila, pa smatramo da je sada oÄekivano prihvatanje konverzije jedini mogući izlaz iz nastale situacije", naveli su iz OC "Jahorina".
InaÄe, OC "Jahorina" nalazi se u teÅ¡koj finansijskoj situaciji i godinama posluje u viÅ¡emilionskim gubicima, Å¡to pokazuje i podatak da je proÅ¡lu godinu zavrÅ¡io sa gubitkom od 4,4 miliona maraka. Akumulirani gubitak do visine kapitala sa krajem proÅ¡le godine iznosi 16,9 miliona KM.
Podsjećamo da je Vlada RS na jednoj od svojih prethodnih sjednica dala saglasnost na pismo namjere koje Ministarstvo trgovine i turizma RS upućuje Vladi Srbije u pravcu zajedniÄkog ulaganja i saradnje na nastavku investicionog ciklusa u OC "Jahorina".
O svemu će konaÄnu rijeÄ dati dvije vlade na zajedniÄkoj sjednici. Prije toga, Vlada je preporuÄila detaljnu elaboraciju pozitivnih i negativnih strana podjele OC "Jahorina" na dva preduzeća, gdje bi jedno iskljuÄivo obavljalo poslove upravljanja turistiÄkom infrastrukturom na Jahorini, dok bi drugo iskljuÄivo obavljalo ugostiteljsku djelatnost.
Brojke:
19,5 miliona maraka planirana kapitalna ulaganja
4,4 miliona maraka gubitak OC "Jahorina" u 2015.
24 odsto akcija stekao bi strateški partner dokapitalizacijom
Struktura vlasništva nakon dokapitalizacije:
Akcijski fond RS 37,68%
Strateški partner 24,02%
Fond za razvoj istoÄnog dijela RS 18,01%
Fond za restituciju RS 12,27%
Manjinski akcionar 5,35%
PREF Banjaluka 2,67%
   Izvor: nezavisne.com  Nikola Salapura 23.06.2016.
Â