
Čelnici Olimpijskog komiteta Srbije održali su prezentaciju na temu „Sportisti – ambasadori Srbije“ na 32. Klubu lobista u Privrednoj komori Srbije.
Predsednik i generalni sekretar Olimpijskog komiteta Srbije Vlade Divac i Đorđe Višacki su se tom prilikom potrudili da ukažu na značaj širenja pozitivne slike o Srbiji u svetu, i sportu kao najjednostavnijem i najefikasnijem sredstvu za postizanje tog cilja.
U uvodnom izlaganju Divac je naglasio da je ta institucija i pre njegovog dolaska imala jasno definisanu strategiju i viziju, koju je on sa svojim saradnicima razvio i unapredio.
„Donošenjem novog zakona o sportu, naša organizacija je prepoznata kao krovna institucija vrhunskog sporta, a pozicija OKS je takva da sa mnogo većom snagom zastupa interese naših članova, nacionalnih sportskih saveza olimpijskih sportova. Kao što svi često ističu, sportisti su najbolji ambasadori Srbije u svetu i način na koji oni promovišu Srbiju u svetu zaista nema cenu. Srbija je na Olimpijskim igrama u Londonu bila uspešnija nego u Pekingu, a naš cilj i obaveza je da u Riju 2016. budemo još uspešniji i da Srbiji donesemo još više razloga za slavlje“, rekao je Divac.
Višcki je objasnio da je ta institucija u potpunosti okrenuta ka sportistima i njihovim potrebama, kao i da je najvažniji partner OKS na tom zadatku Ministarstvo omladine i sporta.
„Olimpijski komitet Srbije ima izvanrednu saradnju sa Ministarstvom omladine i sporta, što je najbitnije za funkcionisanje sistema sporta u Srbiji, jer se najveći deo priprema i treninga sportista finansira iz budžeta Republike Srbije. Ponosni smo na transparentnost i jednostavnost programa finansiranja kroz kategorije koji smo uveli. Time je omogućeno svim sportistima da znaju tačno kojim sredstvima na osnovu postignutih rezultata raspolažu, i da na osnovu toga naprave plan svojih treninga i priprema“, istakao je Višacki.
Generalni sekretar OKS objasnio je da u ovom momentu u ta organijacija radi tri velika projekta, a to su Olimpijske igre u Riju 2016, Zimske olimpijske igre u Sočiju 2014. i Letnje olimpijske igre mladih Nanžing 2014.
„Pored ovih projekata, Olimpijski komitet Srbije paralelno se bavi i razvojnim programima koji obuhvataju mlade sportiste od 16-20 godina, koji predstavljaju budućnost našeg sporta i nade za Olimpijske igre u Tokiju 2020. Sport po svojoj prirodi zahteva ozbiljno planiranje unapred i mislim da je sport grana koja može svima ostalima da služi za primer“, rekao je Višacki.
Izvor: B92.net Foto: Olimpijski komitet Srbije