
Glavna tema razgovora izmedu skijaÅ¡a i snowboardera uglavnom je pitanje koje je to najbolje skijaliÅ¡te na svetu. Naravno, ne postoji jasna definicija Å¡ta je to najbolje, ali postoji jedan Äovek koji je utvrdio koja su najpopularnija i najposećenija svetska skijaliÅ¡ta.
Laurent Vanat svake godine objavljuje svoj epski "Medunarodni izveÅ¡taj o skijaÅ¡kom turizmu". Ovo sveobuhvatno skijaÅ¡ko istraživanje je zaista fascinantno, i to ne samo zbog rangiranja skijaliÅ¡ta.Â
Jedan od najinteresantnijih zakljuÄaka koje izvlaÄi za proteklu zimsku sezonu jeste da skijaÅ¡ka poseta opada na tradicionalnim tržiÅ¡tima. Å vajcarska u odnosu na 2004. godinu ima gotovo 20% smanjenja broja dana po skijaÅ¡u. Ova brojka za ovu zemlju možda ne iznenaduje jer se pripisuje snazi Å¡vajcarskog franka.
Medutim, i SAD, Kanada i Italija poÄele su da padaju u posljednjih nekoliko godina. Austrija i Francuska su glavni izbor onih koji biraju alternativne destinacije, ali Äak i oni su zabeležili smanjenja rasta posete u posljednjih nekoliko godina i porasli su samo 5% u posljednjih deset godina.
Situacija u svetu je ublažena eksplozivnim rastom skijanja u Kini i na nekim drugim tržištima u razvoju. U odvojenom izveštaju Laurent izveštava da Kina sada ima više od pet stotina skijališta za razliku od samo desetak skijališta pre dvadeset godina.
Laurent pripisuje relativan pad interesovanja za zimske sportove, barem delimiÄno, na neuspeÅ¡no prilagoÄ‘avanje tehnika obuke skijanja. Možda ima smisla. Ako je prvo iskustvo u upražnjavanju zimskih sportova nezadovoljavajuće, teÅ¡ko je navesti ljude da se odreknu dela svog godiÅ¡njeg odmora ili prazniÄnih dana i novca da ponovo krenu na skijanje.
Podaci sa londonskog aerodroma Gatvick pogazuju da je proÅ¡le zime usred ski sezone bilo veliki broj letova do i od zimskih sunÄanih destinacija u poreÄ‘enju sa skijaliÅ¡tima, a u demografiji skijaÅ¡a se odrazilo da starenje stanovniÅ¡tva ne ide korist industriji zimskih sportova. Tradicionalno većina skijaÅ¡a uglavnom odustaje od upražnjavanja ove aktivnosti na snegu u svojim Å¡ezdesetim godinama života, a stopa smene generacija diktirana je sa viÅ¡e faktora...
Laurentov izveštaj dalje navodi da sada ima oko 66 zemalja za koje se može reći da pružaju barem osnovne mogućnosti za skijanje na otvorenom, oko 20 drugih koje nude zatvorene objekte za skijanje i 15 koje imaju barem sneg kao uslov za skijanje i koje, tehnicki, mogu imati i graditi skijališta.
Prema njegovoj proceni, u svetu ima oko 2000 skijaških centara, od togs 35% u Alpama, 12% u drugim delovima Zapadne Evrope, 21% u Americi, 13% u istocnoj Evropi i Centralnoj Aziji i 19% u istocnoj Aziji. Porast Kine kao skijaške super-sile u Aziji je poravnat relativnim padom Japana.
Laurent koristi broj dana kada su ski centri posećeni kao osnovu za procenu skijaÅ¡ke statistike. Samo 44 ski centara imajaju viÅ¡e od milion posetilaca skijaÅ¡a u tipicnoj zimskoj sezoni i na vrhu liste kao najpopularnije svetsko skijaÅ¡ko podruÄje već nekoliko godina je francuski La Plagne (u sastavu domena Paradiski)!
Prvih deset sa najvećom skijaškom posetom su:
  1. La Plagne - Paradiski (Francuska) - 5 godina za redom na prvom mestu
  2. SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental (Austrija)
  3. Les Arcs - Paradiski (Francuska)
  4. Saalbah Hinterglemm Leogang (Austrija)
  5. Ischgl / Samnaun Silvretta Arena (Austrija / Švajcarska)
  6. Whistler Blackcomb (Kanada)
  7. Gardena / Alpe di Siussi (Italija)
  8. Val Thorens, Orelle - Tri doline (Francuska)
  9. Madonna di Campiglio (Italija)
 10. Flachau - Wagrein - St.Johann (Austrija)
Izvor: www.vanat.ch
Zanimljivo je da samo 20% ski centara cini 80% skijaÅ¡kih poseta u Alpima, Å¡to Äini 43% svih poseta skijaÅ¡a na svetu - viÅ¡e nego duplo od posete skijaÅ¡a u Severnoj Americi.
SkijaÅ¡ka kultura je oÄigledno najrazvijenija u zemljama sa velikim skijaÅ¡kim centrima, ali u Nemackoj i Velikoj Britaniji, gde je ograniÄen izbor ski centara, takoÄ‘e imaju visoko izraženi novo skijaÅ¡ke kulture (procenat ukupme populacije koja se bavi zimskim sportovima). Glavni izbor za Nemce su ski centri Austrijae, Italije i Å vajcarske, dok Britanci preferiraju Francusku, zatim Austriju i Italiju. Svake godine HolanÄ‘ani ski centrima doprinose sa oko milion skijaÅ¡kih poseta, a najpoželjnije skijaÅ¡ke destinacije su im one u Austriji i Francuskoj.
Å vajcarska, zajedno sa Austrijom i NorveÅ¡kom, ima viÅ¡e od Äetvrtine populacije aktivnih u zimskim sportovima, meÄ‘utim iznenaÄ‘ujuće je koliko Å¡vajcaraca odlazi na skijanje u Austriju i druge susedne zemlje. Iako je Å vajcarska zemlja sa nekoliko ski centara koji spadaju u najbolje na svetu, za razlog odlaska Å¡vajcaraca u susedne zemlje na skijanje smatra se jaka valuta Å¡vajcarski franak koji takav Å¡teti domaćoj turistiÄkoj industriji.
Od oko 400 miliona skijaških poseta svetu koje se dešavaju svake sezone, oko 20 miliona dolazi od poseta 43 zatvorena "indoor" ski centra od kojih je polovina u zapadnoj Evropi.
         Detaljnije: www.vanat.ch
Â