
Kategorije
Povezane strane
U hotelu “Bistrica†na Jahorini u ponedeljak 02. oktobra 2017. je održana konferencija za novinare na kojoj su predstavljene investicije i zimski sadržaji Jahorine uoÄi prdstojeće zimske turistiÄke sezone.
Predsednik nadzornog odbora Nikola Elek istakao je da je posle zimske Olimpijade na Jahorini, današnji dan najvažniji za OC „Jahorina“.
„Danas smo imali vanrednu skupštinu akucionara na kojoj smo doneli odluku o emitovanju druge emisije obveznica u iznosu od 10.375.000 KM. Pokrivenost obveznica je 1:1,4 što je sasvim po standardu sa svim bankarskim i zakonskim procedurama“, istakao je Elek.
On je naglasio da su od danas do 25. januara 2018. godine svi kapaciteti na Jahorini bukirani, što pokazuje da se vraća poverenje turista prema Jahorini.
„Uz pomoć Vlade RS za doÄek nove godine 2018. na Jahorini na otvorenom će nastupiti Željko Joksimović“, najavio je Elek.
Osim koncerta Željka Joksimovića na Jahorini su najavljeni i mnogi drugi zabavni dogaÄ‘aji. Planirano je veliko otvaranje zimske sezone 14.decembra 2017. uz velike muziÄke zvezde, testne trke za EYOF 2019, Exit festival, veliki broj testova skija, zabavnih trka i dogaÄ‘aja…
Direktor Olimpijskog cenzra „Jahorina“ Dejan Ljevnaić se zahvalio na podršci Vlade RS, predsjednika RS i ministra trgovine i turizma RS Predraga Gluhakovića.
„Mi u Olimpijskom centru paralelno radimo i na terenu i na obezbeÄ‘ivanju sredstava za investicije“, istakao je Ljevnaić i dodao da je danas potpisan i ugovor izmeÄ‘u OC „Jahorina“ i naÄelnika opÅ¡tine Pale o besplatnom skijanju i korišćenju skijaliÅ¡ta OC „Jahorina“ od strane svih osnovaca i srednjoÅ¡kolaca sa podruÄja opÅ¡tine Pale. „To je jedna od najvažnijih odluka koje je Olimpijski centar doneo i smatramo da mi na taj naÄin podstiÄemo druÅ¡tvenu odgovornost kao i decu da se vrate sportu“, istakao je Ljevnaić.
On je rekao da će od ove sezone biti obezbeÄ‘en ski vrtić i poligon za obuku dece, jer se OC ove godine fokusirao i na stvaranje odliÄnih uslova za skijanje dece, kako bi se oni vratili na planinu i bavili sportom.
Ljevnaić je naglasio da se OC bavi i pripremom investicije za sistem veÅ¡taÄkog osnježavanja, te da tome prethodi nekoliko projekata.
„Jedan od njih je vodosnabdevanje za obezbeÄ‘ivanje dovoljne koliÄine vode, a drugi je priprema staza koje se rade po FIS standardima. Staze su u prethodnom periodu bile u obliku levka i neravne, a sada se ravnaju i Å¡ire“, rekao je Ljevnaić.
„Radiće se i projekat koji pored toga Å¡to Å¡titi od vetra i skijaÅ¡e i planinu, obezbjeÄ‘uje i dovoljnu koliÄinu snega na planini, zadržava ga i spreÄava gubljenje skijaÅ¡a“, kaže Ljevnaić.
On je naveo da se takoÄ‘e radi i na pripremi terena za izgradnju akumulacionog jezera na vrhu planine koje će se nalaziti na izlazu Å¡estoseda Poljice, a koje će obezbeÄ‘ivati dovoljnu koliÄinu vode za osnežavanje Äitave planine.
„Sneg će se praviti prirodnim padom i Å¡tedićemo elektriÄnu energiju. Kada se sve to obezbedi, onda ćemo uraditi sistem za veÅ¡taÄko osnežavanje, Å¡to nam je cilj kako bi smo zimsku sezonu produžili sa 60 na 100 dana. Radimo paralelno na nekoliko projekata i sve naÅ¡e resurse iskoriÅ¡taćamo da vratimo skijaÅ¡e na planinu i Jahorinu kao lidera skijaliÅ¡ta u regionu“, izjavio je Ljevnajić.
On je naglasio da je da su danas u toku radovi na pristupnim putevima i na putevima na samoj planini, kako bi se i to rešilo zajedno sa manjkom parking prostora.
„Ove godine ćemo obezbediti joÅ¡ nekoliko hiljada kvadratnih metara parking prostora. Trudimo se na sve naÄine da skijaÅ¡i na planini osete komfor“, poruÄio je Ljevnaić.
Ministar trgovine i turizma RS Predrag Gluhaković rekao je da su radovi koji se izvode na Jahorini jako važni i za lokalnu zajednicu, Republiku Srpsku i BiH u celini.
„Od 1984. godine se nije ovako radilo na Jahorni kao Å¡to se radi sada i ovo je sigurno zasluga od republiÄkog nivoa do lokalne zajednice“, naglasio je Gluhaković.
On je demantovao sve navode vezane za rekonstrukciju tunela „Kalovita brda“ na ulazu u Pale, rekavÅ¡i da će on biti zavrÅ¡en u novembru ove godine kako je reÄeno na samom poÄetku sanacije, i da to neće ometati tursitiÄku sezonu na Jahorini.
Gluhaković je rekao da Vlada RS sprema zakljuÄak za normalno odvijanje zimske sezone na Jahorini 2017-2018 kojim će se obezbediti adekvatna zdravstvena zaÅ¡tita, prohodnost puteva, a sve u svrhu uspeÅ¡ne zimske sezone.
Ministar je naglasio da Vlada RS zajedno sa OC „Jahorina“ radi na tome da se svetskom prvaku u džudou Nemanju Majdovu iz IstoÄnog Sarajeva, omogući stvaranje uslova za sportske pripreme džudista iz Srbije na Jahorini, a za Å¡ta će biti i potpisan sporazum.
NaÄelnik opÅ¡tine Pale BoÅ¡ko Jugović istakao je da su u toku radovi na planini poÄevÅ¡i od prilaza planini, rasvjte, ureÄ‘enja staza i svega drugog Å¡to dozvoljavaju vremenske prilike.
„Lokalna zajednica je maksimalno ukljuÄena, i mislim da je to prvi put da lokalna zajednica diÅ¡e sa OC i pokuÅ¡ava da vrati ovoj planini sjaj koji je imala u olimpijska vremena. Nadam se da smo na dobrom putu poÅ¡tujući sve zakonske procedure koje su od poÄetka do kraja ispoÅ¡tovane“, izjavio je Jugović.
Jugović se zahvalio nadzornom odboru OC Jahorina što je deci osnovnih i srednjih škola u Palama poklonio besplatno skijanje u predstojećoj sezoni.
      Izvor: Trebavic.net  Foto: Palelive.comÂ
Â