
Tog oktobra 2002. godine, pri poseti našem gradu, radi rešavanja hroničnih problema grejanja, neko je pokojnom premijeru Zoranu Đinđiću pomenuo da Majdanpek ima ski centar kojeg bi možda trebalo da poseti. Nakon obilaska istog, nije želeo da čeka, već se odmah latio posla i okrenuo svog austrijskog kolegu, Wolfgang-a Schussel-a, tadašnjeg kancelara Republike Austrije. Nakon kratkog razgovora, dogovoren je dolazak stručnjaka tada nama nepoznate kompanije Doppelmayr. Tako je i bilo.
Robert Abschner Doppelmayr, po direktivi austrijskog kancelara, pristigao je u Majdanpek, i odmah je prionuo na posao. Kratko se zadržao u zgradi opštinske uprave, pronađen je prevodilac za nemački jezik, kontaktiran je tadašnji direktor SRC „6.Avgust“, gospodin Miki Radulović, i misija našeg i austrijskog premijera je započeta. Pre odlaska na ski terene, Robert Abschner Doppelmayr je rekao: „Je i vi zaista želite da razvijate ski centar na 750 mnv?“
Izrazio je skepsu po pitanju misije zbog koje je došao i zajedno sa direktorom SRC-a, uputio se ka Rajkovu. Obišli su staze, pogledali okolne terene, objekte, ski-liftove, tabač i garažu, dotoke vode itd. Impresije su bile pozitivne.
Uzeti su potrebni podaci, topografske karte, slike, neke aktivnosti su isplanirane za naredni period, i dogovoreno je da se uradi celokupna predstudija-master plan našeg skijališta; analiza koja će obuhatiti sve aspekte ski centra: ekonomsku isplativost, planiranje, mogućnost proširenja u smislu povećanja broja staza, osnežavanje, kao i marketinški koncept.
Ukratko, predstudija savremenog Rajkova i njegova povezanost sa svime onime što se može nazvati turizmom, ski industrijom, koja sa sobom donosi razvoj ovog kraja, radna mesta, direktnu i indirektnu dobit, a naravno i razvoj zimskih sportova i mogućnost da uživamo u nečemu što nam je priroda podarila.
Po završetku radne posete, stručnjak ove respektabilne kompanije se nedvosmisleno izvinio što je na početku postojala skepsa po pitanju Rajkova i istakao je da je Rajkovo specifičan i veliki potencijal. Naglasio je da zbog neposredne blizine Karpata postoji hladna vazdušna struja (ne zaboravimo da je na stotinak metara odatle i Rajkova pećina) i da je ona glavni „krivac“ što Rajkovo ima dosta prirodnog snega.
Ovo nije teško dokazati u zimskom periodu. Svima je poznato ga kada u gradu nema snega (Majdanpek je inače grad poznat po tome što ima dosta snega) ili kada grad obiluje susnežicom, na Rajkovu ima snega, naročito na „Maloj stazi“. Naši sugrađani-skijaši pamte i 5skijaških meseci u sezoni.
Crna boja- postojeći ski lift
Žuta- novi ski liftovi i žičare (jedan dvosed ili četvorosed)
Crvena- postojeće staze
Zelena- nove staze
Majdanpek je imao fantastičnu šansu. Mogao je da ima savremen, evropski ski centar sa 12 staza, ski centar sa Doppelmayr sedežnicama koje tada niko u Srbiji nije imao. Mogao je da dobije novu ili polovnu mehanizaciju za letnje održavanje i zimsku pripremu staza. Mogao je da ima ski centar koji bi imao sistem elektronske kontrole karata i sistem za veštačko osnežavanje.
Ostaje samo jedno nerazjašnjeno pitanje: Zašto šansa nije iskorišćena?
Zbog čega donacija austrijske vlade nije prihvaćena?
Jedno je sigurno: grupa entuzijasta će nastaviti da se bori!
Jer, baš kao što sam naveo u naslovu blog-posta, Rajkovo nije trenutno stanje, Rajkovo je vizija koja će u ovom ili onom obliku ugledati svetlost dana.
Izvor: amphibio.blog.rs - Mladen Đurić
Preuzmite deo ovog projekta u četiri nastavka:
- Rajkovo_Doppelmayr 2002 - 1/4
- Rajkovo_Doppelmayr 2002 - 2/4
- Rajkovo_Doppelmayr 2002 - 3/4
- Rajkovo_Doppelmayr 2002 - 4/4