Publikacije Makedonija - knjige o skijanju Ljupčoo Spirovski, legenda makedonskog alpskog skijanja - 2022

Ljupčoo Spirovski, legenda makedonskog alpskog skijanja - 2022

lupco 300x200

Naslov:  Ljupčoo Spirovski, legenda makedonskog alpskog skijanja
Naslov orginala:  Љупчо Спировски легендата на македонското алпско скијање
Autor: Ljiljana Spirovska / Лилјана Спировска


Izdavač
Godina izdanja: Bitola, 2022
Jezik: makedonski

Format:  
Broj strana:
Povez:  
Tiraž:   -

Izvor: bitolskivesnik.mk

Pred brojnim ljubiteljima zimskih sportova, planinarstva, skijanja, poznatih alpskih skijaša, planinara, sportista, u restoranu Capri, u Bitolju, 29. maja 2022. svečano je promovisana knjiga o najpoznatijem i najuspešnijem alpskom skijašu u istoriji bitoljskog alpskog skijanja Ljubčo Spirovski, legenda makedonskog alpskog skijanja.
Knjigu svečano promoviše autorka Liljana Spirovska, inače supruga Ljupča Spirovskog.

Ljupčoo Spirovski je 25 godina vladao stazama belog snega i ostavio neizbrisive tragove u istoriji ne samo bitoljskog i makedonskog alpskog skijanja, već i na prostoru bivše Jugoslavije.

On je jedini bitoljski alpski skijaš koji je učestvovao na tri zimske olimpijske igre.

U svojoj 25-godišnjoj skijaškoj karijeri Ljupčoo Spirovski je osvojio ogroman broj titula, trofeja na mnogim prvenstvima, priznanja.

Ljupčoo Spirovski počeo je skijašku karijeru sa samo 5 godina, kada je prvi put stao na skije. Počeo je da se takmiči sa 10 godina, 1960. godine.

O karijeri Ljupča Spirovskog na promociji su govorili i poznati bitoljski novinari i hroničari Petar Stavrev, Dimče Minovski i Mende Mladenovski.

-------------------------------------------

Лилјана Спировска, до неодамна конзул на Велика Британија во Битола, со сопругот Љупчо Спировски (73), некогаш неприкосновен победник во алпско скијање во Македонија.

Лилјана Спировска, до неодамна конзул на Велика Британија во Битола, со сопругот Љупчо Спировски, некогаш неприкосновен победник во алпско скијање во Македонија.
(Фото: СДК.МК)

29 мај 2022   Битола, (САКАМДАКАЖАМ.МК)

КОНЗУЛКАТА ОД БИТОЛА НАПИША КНИГА ЗА СОПРУГОТ ЉУПЧО СПИРОВСКИ – „ЛЕГЕНДАТА НА МАКЕДОНСКОТО АЛПСКО СКИЈАЊЕ“

Скиите беа двапати поголеми од него кога на пет години првпат се обиде да тргне по белите траги на својот татко. Од десет години почна да се натпреварува, а потоа долго време го држеше приматот на македонска и југословенска легенда во алпско скијање. Ова е само мал извадок од книгата за Љупчо Спировски (73), некогаш неприкосновен победник во алпско скијање во Македонија, нарекуван „детето од Пелистер“ и „апсолутен господар на белите патеки“, која ја напиша неговата сопруга Лилјана Спировска, до неодамна почесен конзул на Велика Британија во Битола.

„Во 2017 година кога ја објавив мојата прва книга за Британскиот почесен конзулат, ветив дека ќе пишувам за една скијачка легенда, а тоа е мојот сопруг Љупчо, вонсериски талент кој суверено владееше на белите снежни патеки како активен скијач и натпреварувач 25 години, а и потоа пренесувајќи го своето знаење на помладите. ‘Легендата на македонското алпско скијање’ ја работев две години и ми беше задоволство да пишувам. Во северните земји за скијачите се пишувани книги и химни. За нашите скијачи, за жал, многу малку е пишувано“, рече Спировска.

Спировски во неговата кариера освои многу награди, трофеи, пехари, со години беше апсолутен победник во алпско скијање во Македонија. Ги бранеше боите на југословенската репрезентација на Олимпијадата во Гренобл, Франција, во 1968 година. Го носеше и олимпискиот факел во Битола пред отворањето на Олимписките игри во 1984 година. Беше и еден од носителите на олимпиското знаеме на отворањето на Олимпијадата во Сараево.

Љупчо Спировски (трет од лево) како еден од носителите на олимпиското знаме во Сараево 1984 година.

„Беше голема реткост и гордост за сите што пишувавме за скијањето и планинарењето зашто покрај Словенците кои го носеа бајракот во Југославија за скијање , се најде еден Македонец, а посебно битолчанец да го носи олимпиското знаме“, рече новинарот Петар Ставрев.

Љупчо Спировски на промоцијата на книгата рече дека првиот натпревар го имал во месноста Снегово во Битола. Потоа се нижеле натпревари, тренинзи до неговата 35 година.

„Минаа 25 години без ни една година прекин, нити од повреда, нити од било која друга причина не сум отсуствувал од натпреварите. Во спортот најтешката работа е тренингот. Ако имаш добар тренинг, напорен, прав тренинг, тоа дава резултат на натпреварите. Тоа го сфатив од првиот момент, тоа беше за мене закон. Не постоеше ден во 365 дена да не бидам активен“, вели Љупчо.

Бил маестрален и во спуст, слалом и велеслалом. Скијал на натпревари од Триглав до Пелистер. Но, како на голем предизвик се сеќава на Државното првенство во Маврово кога патеката за спуст не била обезбедена, а возеле со 90 до 100 километри на час. Вели: „Беше страшна работа да се издржи тоа, а денес гледаме какви обезбедувања има со мрежи и што уште не, ние тогаш бевме препуштени сами на себе’.

Спировски им порачува на клубовите што се занимаваат со скијање да ја користат патеката Копанки за тренинг. Вели Пелистер е роден за школа и учење млади скијачи.

„Денес во Македонија стагнира скијањето, нема перспектива. Многу малку клубови има, исто така и натпреварувачи. Треба да се даде една поддршка од пошироката заедница, посебно финансиска, зашто скијањето скап спорт“, вели Иванчо Георгиевски, рекреативен скијач.

Спировски порано беше и директор на Деткото одморалиште „Пелистер“, кое со години е под клуч. „По неговото пензионирање Детското одморалиште е затворено, а овој град уште не наоѓа решение како да го отвори. Апел да го оживееме Пелистер, ама не само во партиските програми“, порача Менде Младеновски, новинар.

Ж. ЗДРАВКОВСКА      sdk.mk

 

 


Srodne strane
2009Obukazadeca01
Alpsko skijanje - Obuka za deca - 2009

Naslov:  *Alpsko skijanje - Obuka za deca* Naslov orginala:  Alpsko smučanje - Učenje otrok Autor: Rado Pišot Prevod: *Jovan Jovanovski* Izdavač:  MAISS - Makedonska...

Skijanje vo Makedonija0001480
Razvoj skijanja u Vardarskoj Makedoniji - 2002

Naslov: *Razvoj skijanja u Vardarskoj Makedoniji od 1910 - 1957 godine*            Развојот на скијањето во Вардарска Македонија од 1910 - 1957 година Autor: *Mirčo...

skijanjemkdandonsimovski640
Skijanje - 1977

Autor: *Mr. Andon Simovski* Naslov: Skijanje (СКИЈАЊЕ) Recenzija: Miloš Nišavić   Izdavač: "Skijaški savez Makedonije", Skopje Godina izdanja: 1977. Jezik: makedonski Povez: meki Br. strana:  240 Format:    140x200 mm Tiraž: ...