
FIS Grand Prix 2014. u letnjim ski skokovima je zavrÅ¡eno takmiÄenjem održanim u Vogtland-Areni u Klingenthalu u NemaÄkoj u subotu 4. oktobra 2014. Finalna pobeda sezone pripala je domaćem takmiÄaru Richardu Freitagu. Pred domaćom publikom, ovaj 23-godiÅ¡njak je imao skokove od 131 m i 133 m i time osvoijo svoju drugu pobedu u Grand Prix-u sa ukupno 256.4 poena.
Roman Koudelka je dokazao da je u izvanrednoj formi na kraju letnje sezone. Nakon Å¡to je proÅ¡log vikenda pobedio u Hinzenbach, ÄeÅ¡ki skakaÄ je zavrÅ¡io takmiÄenje u Klingenthal kao drugi sa skokovima 130,5 m i 134 m (253.1 poena).
Treće mesto u finalu GP zauzeo je norveÅ¡ki skakaÄ Rune Velta, koji jeimao skokove 127 m i 137 m koji mu doneli 252.9 poena. U veoma tesnoj konkurenciji na ovoj skakaonici, ukupni pobednik Grand Prix-a, slovenac Jernej Damjan, doÅ¡ao je do Äetvrtog mesta, a iza njega ma petom mestu je drugi najbolje plasirani norvežanin Anders Bardal.
ÄŒeÅ¡ki skakaÄ Jan Matura i poljak Piotr Zyla na ovom takmiÄenjeu su podelili 6. mesto sa 244.6 poena. Austrijanac Gregor Å lirencauer se od 25. mesta posle prve serije skokova na kraju preselio na osmo sa najdužim skokom dana od 141,5 metara u poslednjoj rundi. Treći Äeh u Top-10 Jakub Janda je takmiÄenje zavrÅ¡io na 9. mestu. Taku Takeuchi je bio najbolje plasirani japanac osvajanjem 10.-tog mesta.
Lauri Asikainen bio jedini predstavnik Finske u drugom krugu i ostvario je veoma dobar rezultat 12. mesto. U odsustvu svog timskog lidera Simona Amana, mladi Å¡vajcarski skakaÄ Gregor Deschvanden pokazao dobre rezultate osvajanjem 13. mesta. Å vajcarac Kilian Peier ostvario daleko najbolji rezultat u svojoj karijeri 17. mesto. To je takoÄ‘e bio uspeÅ¡an dan za dva Italijana, Sebastiana Colloredo (25.) i Davida Bresadola (27.) kao i amerikanca Nika Fairallia (29.), koji su osvojili GP poene.
Neka od zvuÄnih imena meÄ‘u skakaÄima nisu se baÅ¡ proslavili u ovom finalnom GP takmiÄenju. Kamil Stoch (36.) , Piter Prevc (38.), Robert Kranjec (39.), Stefan Kraft (39.) i Andreas Stjernen (42.) nisu uspeli da stignu do Top 30 u ovom letnjem finalnom takmiÄenju.
Jernej Damjan je sveukupni pobedik GP 2014.
SlovenaÄki skakaÄ Jernej Damjan je već obezbedio naslov ukupnog pobednika ove serije joÅ¡ na preo je FIS Grand Prik 2014, sa ukupno 441 bodova ispred Phillipa Sjoeena iz NorveÅ¡ke (382 poena) i japanca Taku Takeuchi (316 poena).
"Svi kažu da letnja serija nije toliko važno kao zimska, ali za mene jste. Veoma sam srećan, da sam uspeo da osvojim Grand Prix. ProÅ¡log leta nisam bio u mogućnosti da zadržim dobru formu do kraja. Sada ću se fokusirati na pripreme za sezonu i nadam se da ovaj put mogu bolje", rekao je slovenaÄki reprezentativac Jernej Damjan.
   Foto: FIS-SKI.COM