
Akcionarsko društvo Olimpijski centar Јahorina u narednih 30 dana doživeće ozbiljne vlasničke i organizacione promene, bude li ostvaren plan Vlade o restrukturisanju preduzeća. Vlada predlaže prodaju svih hotela i zemljišta na Jahorini i Palama koja su u njenom vlasništvu, i ulaganje tog novca u veštačko osnježavanje, koje je ključno za opstanak Јahorine kao turističke destinacije.
Razdvajanje ugostiteljstva i skijališta, u zasebna preduzeća prvi je korak ka izlasku iz krize OC Јahorina. Sledeći je sastanak rukovodstva sa čelnicima RUGIP-a Republika Srpska u Banja Luci naredne sedmice u vezi uknjižavanja imovine na OC Јahorina. Raščišćavanjem imovinskih pitanja stvaraju se uslovi za treću fazu, a to je prodaja hotela i zemljišta potencijalnim investitorima.
– Procena je da je vrednost te imovine između 20-30 miliona maraka i time bi se nadomestile finansije za osnežavanje Јahorine, a to je 10 miliona evra tj. 20 miliona maraka – istakao je ministar trgovine i turizma Republike Srpske Predrag Gluhaković.
Nakon što se reše dugogodišnji imovinsko-pravni problemi koji opterećuju poslovanje OC Јahorina, Vlada RS planira da proda hotel Bistricu, kao i manje ili više devastirane hotele Košuta, Јahorina, Partizan i Šator te hotele Turist, Panorama i Koran u Palama i sa pripadajućim zemljištem. Novac od prodaje išao bi na račun novog ЈP Skijališta RS koje bi gazdovalo stazama i vertikalnim transportom na Јahorini. Zapravo, ovaj model bi bio prepisan iz Srbije koja je ranije ovo uradila, te uspešno ubire prihode od skijališta na svojim planinama.
– To javno preduzeće koje bi bilo u 100% vlasništvu Srpske bi preuzelo obaveze OC Јahorina prema IRB Re publike Srpske, a sav ugostiteljski kapacitet ponudio bi se kroz privatizaciju na tržište – dodao je Gluhaković.
Kao najozbiljniji investitor spominju se Skijališta Srbije. Rukovodstvo OC Јahorina ne želi to da potvrdi, a ni da demantuju, kažu ima zaintersovanih kupaca ali ih sve upućuju ka Vladi koja je vlasnik OC Јahorina.
Јavljaju se, ima zaintersovanih. Svi potenijalni investitori i mi ih upućujemo gore, jer gore mogu dobiti sve informacije. a mi smo ovde da im pokažemo čime raspolažemo – rekao je v.d. direktora OC Јahorina Goran Brčaklović.
Olimpijski centar raspolaže vrednom imovinom na Јahorini ali i dugom od skoro 21 milion maraka. Hoće li plan: sredi papire, prodaj stare hotele i dovedi ozbiljne investitore, Јahorinu lansirati u ozbiljne zimske, turističke centre znaćemo za 30 dana koliki je rok koji je Vlada postavila za realizaciju tog plana.
Izvor: sportdc.net
---------------------------------------------
Ugostiteljstvo nude privatniku, državi bi ostalo skijalište
Ekonomista Marko Đogo kaže da bi plan Vlade, ako bi bio sproveden, ne bi rešio sve probleme u Olimpijskom centru “Jahorina”, ali da bi gubici bili smanjeni.
– Najveći problem su obaveze Centra prema IRB koje sa zateznim kamatama iznose oko 18 miliona KM. Ako kupac prihvati da preuzme i sve obaveze, onda bi sigurno dao jednu marku – ocenjuje Đogo.
Podseća da je IRB uložila 15 miliona KM u obveznice OC “Jahorina”, a da preduzeće nije vratilo nijednu dospelu marku i da je IRB uspela samo da “izvuče” neznatan deo i to prinudnom naplatom. Ističe da u ovom akcionarskom društvu vlada haos, te da činjenica da još nije uknjižena imovina govori da se gotovo ništa nije radilo. Po njegovim saznanjima, OC “Jahorina” u knjigama vodi da je vrednost hotela “Bistrica” veća od deset miliona KM.
– Međutim, to je toliko staro i dotrajalo. Predstavnici jednog hotelskog lanca iz inostranstva su im rekli da bi srušili i sagradili novi jer se ne isplati renovirati postojeći – kaže Đogo.
Od 2008. do 2012. godine bilo je značajnih ulaganja u Olimpijski centar “Jahorina” koja nisu dala efekte. Vlada RS je, kao vlasnik kapitala, uložila čak 41 milion KM u modernizaciju i povećanje kapaciteta skijališta i nabavke opreme. Osim toga, emitovane su akcije od 26 miliona KM i obveznice od 15 miliona KM. Nikom nije jasno gde su završili svi ti milioni i kako su došli do više od 20 miliona KM gubitka. Još 2013. godine je tadašnja ministarka trgovine i turizma Maida Ibrišagić – Hrstić najavila da će Vlada RS uskoro, po uzoru na Srbiju, da forimira javno preduzeće koje će da upravlja skijalištima u RS.
Postojeći model funkcionisanja skijališta u Srbiji, kako je rekla, podrazumeva da javno preduzeće isključivo upravlja sistemom vertikalnog transporta i ostalom pratećom turističkom infrastrukturom na skijalištu.
Dakle, prošlo je četiri godine, a da ništa nije urađeno. Potroše 4,4 miliona više nego što zarade
Najveći vlasnik Olimpijskog centra “Jahorina” je država sa 86 odsto učešća. Godinama posluju negativno, a prošlu su završili sa gubitkom od 4,4 miliona KM. O preduzeću sve govore ova dva podatka: ukupni prihodi su bili 3,4 miliona KM, a rashodi 7,8 miliona KM. Imaju zaposlenih oko 160 radnika, te oko 24,5 miliona KM obaveza.
Izvor: blic.rs