
Italijansko ministarstvo za zaštitu životne sredine, kopna i mora i Ministarstvo turizma Crne Gore zajednički su identifikovali opštinu Kolašin kao pilot područje za realizaciju Master plana održivog razvoja turizma. Taj projekat započet je u novembru 2008. godine, aktivnosti su se razvijale tokom 2009, a završni izvještaji su dostavljeni u decembru 2009. godine. Zvanična prezentacija Master plana održana je u februaru 2010. godine da bi isti bio usvojen na sjednici SO Kolašin 29. novembra 2010. godine. Stručnjaci koji obrađuju Prostorno urbanistički plan za opštinu Kolašin, koji je u fazi izrade, razvoj vide u promociji grada kao međunarodnog turističkog centra sa cjelogodišnjom ponudom. Međutim, jedan od ključnih elemenata koji je uvršten u Master plan za održivi turistički razvoj Kolašina, a koji je izostavljen u izradi DUP-a je žičara koja bi spajala centar grada sa Ski centrom.
Po riječima Momčila Bulatovića, predstavnika Grupe građana, žičara treba da bude uvršćena u detaljni urbanistički plan i stoga je on sekreterijatu za uređenje prostora u septembru ove godine podnio zahtjev za dopunu Nacrta DUP-a.
– To je jedna od najvrednijih ideja u Master planu opštine Kolašin. Nadamo se da će naš predlog biti prihvaćen. Po Master planu početna stanica žičare bila bi kod restorana „Vodenica“, išla bi pravom vazdušnom linijom do Željezničke stanice gdje bi bila i sledeća usputna stanica žičare, zatim put Ključa sa međustanicom „Milaica“ i sa završnom stanicom „Bikovača“. Znači imala bi ukupno četiri stanice. Ukupna horizontalna dužina žičare bila bi 7.068 metara, a ukupno vrijeme putovanja bilo bi svega 16 minuta. Svaka kabina mogla bi da primi 20 osoba. Po Master planu žičara „Kolašin ekspres“ je definitivno najekonomičnije i tehnički održivo rješenje za turističke zahtjeve grada. Kolektivni mobilni sistem između grada i Ski centra omogućio bi da se izbjegne saobraćajna gužva i sačuvala bi se visoka ekološka vrijednost grada – kaže Bulatović i dodaje da je Master plan izazovan, pionirski projekat i ima za cilj stvaranje primjernog pristupa održivom razvoju turizama kroz realizaciju konkretnih mjera i aktivnosti u 10 ključnih tematskih oblasti. To su: urbanizam, transport i mobilnost, zgrade – arhitektura i materijali, energija i emisije ugljenika, urbanog otpada, voda i otpadnih voda, upravljanje vododelnicama, šumama, turističko uvažavanje prirodnih resursa, kao i promocija i marketing održivog turizma.
Izvor: dan.co.me J.Š