
Banjaluka u svojoj istoriji nije mogla posebno da se pohvali skijaÅ¡kim sportom iako je nekad na StarÄevici postojao ski lift u tzv. Dolama. Ali, danas Ski klub "StarÄevica" je uspeo da afirmiÅ¡e i omasovi zimske sportove u gradu na Vrbasu.
Da li i na na koji naÄin Banjaluka u dogledno vreme može da postane relevantno IME na skijaÅ¡koj mapi bivÅ¡e Jugoslavije?
Odgovor na ovo, ali mnoga druga pitanja vezana za ovaj zimski sport pokuÅ¡ali smo da saznamo od prvog Äovjeka Ski kluba "StarÄevica" Davorina SkoÄića, koji je za MONDO najprije objasnio aktuelno stanje skijanja u Republici Srpskoj.
"Banjaluka može da se pohvali priliÄno brojnom populacijom skijaÅ¡a rekreativaca, Å¡to je svakako dobar potencijal za ozbiljniju sportsku skijaÅ¡ku priÄu. MeÄ‘utim, da bi se skijanje kao sport i neki od skijaÅ¡kih klubova sa podruÄja grada uopÅ¡te pozicionirao na mapi sportskih klubova Banjaluke, potrebno je ostvarivati i rezultate na takmiÄenjima. Da bi se doÅ¡lo do tog nivoa u skijanju, koje je priliÄno kompleksan sport, potrebno je mnogo truda, entuzijazma i materijalnih ulaganja", poÄeo je SkoÄić priÄu za naÅ¡ portal.
Prema njegovim rijeÄima, Ski klub "StarÄevica" je već proÅ¡ao solidan put u namjeri da stvori "ozbiljne" skijaÅ¡e za takmiÄenja.
"Nakon viÅ¡egodiÅ¡njeg rada naÅ¡e Å¡kole, kroz koju je proÅ¡lo viÅ¡e od 1.000 polaznika i treniranja, ove godine uspjeli da stvorimo takmiÄarsku selekciju koja broji 15 Älanova i time izborili svoje mjesto meÄ‘u ostalim sportskim kolektivima u gradu. Daćemo sve od sebe da na predstojećim takmiÄenjima i opravdamo ukazano povjerenje".
BanjaluÄki skijaÅ¡ki klub u ovom trenutku, broji oko 200 aktivnih Älanova, Äime je "StarÄevica" postala vjerovatno najbrojniji skijaÅ¡ki klub u Bosni i Hercegovini.
"Pored takmiÄara brojimo blizu 200 aktivnih Älanova, predtakmiÄarskog uzrasta kao i rekreativaca, i po tome smo vjerujem, najbrojniji ski klub u BiH. Dakle dosadaÅ¡njim napornim radom, uspjeli smo da ostvarimo primarni cilj - omasovljenje i popularizacija skijaÅ¡kog sporta u Banjaluci".
SkoÄić je dodao da je "StarÄevica" dijelom zaslužna i za sve viÅ¡e skijaÅ¡a u Prijedoru.
"Pored Banjaluke, zahvaljujući Ski centru 'Kozara' i ljudima iz Kozara ski Karving, skijaÅ¡ki sport dobija sve viÅ¡e poklonika i u gradu Prijedoru. U odnosu na druge razvijenije skijaÅ¡ke nacije, skijanje na ovim prostorima je kao vid rekreacije sve popularnije, meÄ‘utim, u takmiÄarskim disciplinama joÅ¡ uvijek se nalazi u sjenci drugih sportova, iako se zna da na ovim prostorima postoje odliÄni uslovi za omasovljenje ovog sporta. Zato smo miÅ¡ljenja da bi se skijaÅ¡kom sportu u RS trebala posvetiti veća pažnja".
Ipak, uprkos njihovom napornom radu regija oko Sarajeva je ipak centar skijaškog sporta kod nas.
"Najveći centri se ipak nalaze na podruÄju sarajevske regije i to zahvaljujući blizini i mogućnostima koje pruža naÅ¡a olimpijska ljepotica Jahorina. Iz ovih klubova dolaze najzvuÄnija imena skijaÅ¡kog sporta u RS i BiH: Mirjana Granzov, Marko Rudić, Maja Klepić, Žana Novaković, Jelena Lolović... TakoÄ‘e iz ovih klubova se delegiraju i najodgovorniji predstavnici u organima SmuÄarskog saveza Republike Srpske a njihova iskustva i znanja u svim segmentima skijaÅ¡kog sporta, u ovom trenutku su nemjerljiva naÅ¡im. U Banjaluci, pored Ski kluba 'StarÄevica', takmiÄarsku selekciju ima i Ski klub 'Banjaluka'".
Prema njegovim rijeÄima, osim Sarajeva, u BiH postoje i drugi znaÄajni centri zimskog sporta.
"Travnik koji gravitira pri Ski centru 'VlaÅ¡ić', kao i grad Zenica gdje egzistiraju dva kluba ZE 2010 i Ski klub 'Zenica', sa kojim naÅ¡ klub ostvaruje odliÄnu saradnju, zatim Vrankamen - Fojnica, RanÄa - Jajce. TakoÄ‘e i u hecegovaÄkoj regiji postoji nekoliko klubova: Bildinje-ÄŒvrsnica iz Mostara, Stožer iz Kupresa, Striž iz Tomislavgrada...."
Organizacija takmiÄenja na nivou države je skupa i sve viÅ¡e klubova odustaje od nastupa u okviru SkijaÅ¡kog/SmuÄarskog saveza BiH.
"Krovni savez Äine dva entitetska saveza: SmuÄarski savez Republike Srpske i SkijaÅ¡ki savez Federacije Bosne i Hercegovine. SkijaÅ¡ki/SmuÄarski Savez Bosne i Hercegovine je Punopravni Älan MeÄ‘unarodne skijaÅ¡ke federacije (FIS) i na svim dosadaÅ¡njim zimskim olimpijskim igrama imao je svoje predstavnike. U dva entitetska saveza je viÅ¡e od 30 klubova i 400 registrovanih takmiÄara.TakmiÄenja na nivou BiH organizuju klubovi koji su Älanovi Saveza. MeÄ‘utim, primjetno je da je broj klubova koji su u mogućnosti organizovati takmiÄenje iz godine u godinu sve manji, prije svega zbog nedostatka novÄanih sredstava".
Da bi Banjaluka postala skijaÅ¡ki centar po SkoÄiću je neophodno najprije napraviti odgovorajuću infrastrukturu.
"Najveći skijaÅ¡ki centar podrazumijeva postojanje adekvatne skijaÅ¡ke infrastrukture. Nedvosmisleno je da Banjaluka nema prirodne uslove da bi bila ski centar na visokom nivou, ali na podruÄju grada postoje lokaliteti koji bi se mogli i morali urediti kao sportsko-rekreativni centri, a u sklopu kojih bi se u zimskom periodu mogle urediti manje staze za skijanje. To bi svakako dalo zamaha daljem razvoju ski sporta u Banjaluci. Posmatrano sa aspekta ekonomske isplativosti, a imajući u vidu respekabilan broj skijaÅ¡ke populacije u naÅ¡em gradu, smatram da bi ovakva investicija bila veoma isplativa".
SkoÄić je podsjetio i na nekadaÅ¡nje postojanje ski lifta u tzv. Dolama na StarÄevici.
"Danas je fizionomija tog lokaliteta priliÄno izmjenjena i neadekvatna za priÄu o obnovi, a i nekadaÅ¡nji ski lift je u potpunosti devastiran. ÄŒesto se u skijaÅ¡kim krugovima ManjaÄa pominje kao lokacija pogodna za skijaliÅ¡te. MeÄ‘utim, vojni objekti na ManjaÄi su proglaÅ¡eni 'vojno perspektivnom imovinom' (ma Å¡ta to znaÄilo) i dok je tako od skijaliÅ¡ta nema niÅ¡ta. Pogodan lokalitet za sportsko rekreativne sadržaje u Äijem okviru bi se mogla izdvojiti i skijaÅ¡ka staza je Ponir. Ali....".
Svim banjaluÄkim ljubiteljima skijanja, najbliža destinacija je planina Kozara.
"Ostaje ski centar 'Kozara' koji nam je u jednosatnom dometu, a gdje bi sljedeće sezone trebalo da doÄ‘e do izgradnje joÅ¡ jedne staze i novog ski lifta 'sidro', Äime će se dostići jedan viÅ¡e nego solidan nivo skijaliÅ¡ta. Banjaluka u smislu broja skijaÅ¡a je već respektabilan ski centar, a nadam se da ćemo ukljuÄivanjem većeg broja djece u takmiÄarsko skijanje jednog dana iznjedriti i takmiÄare na najviÅ¡em nivou pa možda i buduće olimpijce. U svakom sluÄaju, volje, energije, entuzijazma i ljubavi prema onom Å¡to radimo, imamo na pretek", zakljuÄio je SkoÄić.
ÄŒAK 13 TRENERA UÄŒE DJECU SKIJANJU
"Ski klub 'StarÄevica' je zdrav i skladan sportski kolektiv koji u ovom trenutku broji 13 ski uÄitelja i trenera i otvoreni smo za prijem novih, mladih kadrova. U prethodnom periodu posvećeno je dosta pažnje edukaciji naÅ¡eg struÄnog kadra. Shodno tome vidan je i napredak naÅ¡e Å¡kole skijanja iz godine u godinu. TakoÄ‘e radimo na osposobljavanju uÄiteljskog kadra iz sopstvenih redova, djece koja su srednjoÅ¡kolskog uzrasta a koja su proÅ¡la gotovo sve nivoe naÅ¡e ski Å¡kole, te kojima će klub po sticanju punoljetstva obezbijediti sve uslove ukljuÄujući i novÄana sredstva za sticanje licenci uÄitelja skijanja". U skladu s tim, u terminu od 14. - 19. februara, banjaluÄki treneri će pohaÄ‘ati kurs uÄitelja alpskog skijanja na Pohorju, koji će voditi slovenaÄki struÄnjaci Tomaž Å egula i Mojca KrajnÄiÄ.
OVE SEZONE "STARČEVICA" ĆE VOZITI PRVI SLALOM
Otvoreno prvenstvo RS u skijanju poÄinje 6. februara, a "StarÄevica" će prvi put nastupiti i u slalomskim vožnjama. "U naÅ¡im dosadaÅ¡njim trening aktivnostima bili smo fokusirani na veleslalom i tu ćemo nastupiti u punom sastavu, dok će u slalomskoj trci uÄešće uzeti Äetvoro naÅ¡ih takmiÄara i to će im biti prva slalomska trka". Nakon prvenstva, banjaluÄki skijaÅ¡i će nastupati na VlaÅ¡ićkom kupu (14. februara), a onda slijedi nastupi krajem drugog mjeseca na BjelaÅ¡nici i ponovo na Jahorini u martu. "U velelslalomu oÄekujemo dobre rezultate pojedinaÄno, a ekipno cilj nam je pozicioniranje do 10. mjesta na kraju sezone".
Â