
Sezona počinje sutra, a cena dnevnog ski pasa je 300 dinara. – Pred skijašima se pružaju tri staze, na raspolaganju imaju dve žičare, teren je dug 300 metara... U klubu „Aleksandar”, koji je od opštine Čukarica dobio na korišćenje ovo parče zemlje, uveravaju da je za novu sezonu sve spremno.
Jedina skijaška staza u Beogradu, koja se pruža preko severne strane Košutnjaka nadomak kluba „Aleksandar”, biće otvorena ovog vikenda jer su prve pahulje dovoljno prekrile teren oivičen belim borovima. Topovi za osnežavanje neumorno rade, a u klubu „Aleksandar” koji je od opštine Čukarica još pre dve decenije dobio na korišćenje ovo parče zemlje uveravaju da je za novu sezonu, koja startuje sutra, sve spremno. Imaju opremu, takozvani tabak za sneg, a od pre tri godine i sistem za veštačko osnežavanje terena.
– Dovoljne su nam noć, najviše dve, da bismo utabali sneg, ali on pre toga treba da padne. Očekujemo da će i ova sezona biti uspešna kao što je bilo godinu dana ranije kada je na stazi bilo moguće skijati maltene tri meseca – priželjkuje Đorđe Stanimirović, vlasnik kluba „Aleksandar”.
Niz padinu dugačku 300 metara na nadmorskoj visini od 274 metra, Beograđani su se svojevremeno spuštali 365 dana u godini. Već 13 godina to nije moguće jer je veštačka tepih podloga, postavljena pre 20 godina, u međuvremenu propala, ali zimsko spuštanje na sankama, skijama ili popularnoj „dasci” nije prekinuto nijedne godine.
– Novu podlogu nismo stavili jer niko nije bio zainteresovan da skija van sezone. A kada smo te ’92. godine počeli da sklapamo neobični sivi tepih, od brižnih sugrađana iz Novog Beograda, koji su iz svojih zgrada mogli da vide stazu, stizale su poruke upozorenja da neko pokušava da betonira Košutnjak – priseća se Stanimirović.
I dan-danas na terenu je moguće uočiti ostatke veštačke podloge, koja je stradala kako zbog lošeg kvaliteta materijala od kojeg je „skrojena”, tako i zbog bombardovanja 1999. godine i vojnika koji su u podnožju staze kopali rovove.
– Razmišljamo da u godini jubileja teren ponovo prekrijemo na ovaj način, ali nam je za to potrebna pomoć grada ili države jer je opremanje izuzetno skupo – ističe Stanimirović, dodajući da će 20 godina skijanja u Beogradu biti obeleženo 10. marta.
U ski oazi u Košutnjaku koju podjednako posećuju i klinci i ozbiljniji skijaši i strani gosti glavnog grada, od pre tri godine osposobljene su dve žičare – stara žica na kanap i tanjir za penjanje sa druge strane skijališta. Dnevni ski pas staje 300 dinara, a pred rekreativcima se pružaju tri skijaška puteljka. Jedan deo staze je prilično strm, drugi ne toliko zahtevan i treći namenjen borderima.
– Jedina njena manjkavost je što nije dugačka. To ipak ne odvraća zaljubljenike u ovaj sport jer se na stazi u toku sata može naći i do 180 skijaša. U klubu imamo i školu skijanja za početnike, a moguće je i iznajmiti ski opremu po standardnim cenama – navodi vlasnik kluba „Aleksandar”.
Stazu za skijanje ima još samo nekoliko gradova u Srbiji – Nova Varoš, Zaječar, Pirot...
M. Brakočević
objavljeno: 27.01.2012. Dnevne novine Politika