PDA

Pogledati punu verziju : Novosti sa Kopaonika (ARHIVA)



Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

jopopo
06.01.2013, 11:38
@Bojan87
Skijanje ne mora da bude skup sport, skupim ga čini kvalitet usluga tj ponuda i potražnja. Nisi sračunao koliko košta SEKUNDA skijanja, kako se to računa inače. U formulu ulazi čekanje na žice, dužina vožnje, kvalitet i dužina staza i cena smeštaja i usluga. E kod ovog ČEKANJA i CENE SMEŠTAJA Kop se ljulja.

Što se tiče ponude i potražnje najveći problem su hoteli i apartmani u samom naselju (centru) i zbog takve infrastrukture tamo dolaze i oni koji nikada ne bi došli na planinu. Prave gužvu (poziraju), mogu bez ski opreme da se prošetaju pravo po stazama i na taj način dižu cenu smeštajnih kapaciteta jer je veća potražnja od ponude.

I to je to, jeste na Kopaoniku najbolje skijanje kada se uzme sve u obzir u okruženju ali dokle god u Austriji deca ne plaćaju ski pas, dokle god je smeštaj mnogostruko kvalitetniji i jeftiniji, dokle god je infrastruktura mnogostruko bolja (voda, struja, grejanje, putevi, ski-busevi), dokle god sa ski-pasom možeš da voziš kilometre staze (negde i besplatni ski-depo), dokle god se porodicama i deci daje prednost pri ulasku u gondolu ili žicu, dokle god u špicu sezone ne čekam i ne guram se da uđem na žicu, ja biram Austriju :)

Za pojedinca je Kop jeftiniji, ali za porodicu sigurno 8 dana izađe skuplje ako uzmemo u obzir koštanje SEKUNDE skijanja

KOP_MANIA
06.01.2013, 11:55
Nadji mi gde je smeštaj jeftiniji u austriji nego na kopaoniku. Dajte ne lupetajte gluposti. Možda u nekoj zabiti u austriji jeste.
A na Kopaoniku čekanja za žicu više nema, ne znam odakle ti to

sev
06.01.2013, 13:17
Nema razloga da se sada prepiremo, brzo stvari na forumima eskaliraju i krene neka loša vibracija, a bar skijanje treba da nam ostane odmor i "bekstvo" od svakodnevnice, koja nije baš vesela, blago rečeno.

Jasno je da osetljivost na cenu ski passa zavisi od lične situacije i činjenice da li čovek plaća 1, 2 ili 4-5 karata (za celu porodicu).

Kop je mnogo napredovao zaista i svi koji idemo vidimo to i zaista taj napredak mora da se prizna i podrži (i u tom smislu da i kritike oko cene karata budu nekako odmerenije, bez jako teških reči, ponekad i od ponekog).

Za sve skijaše - iskoristimo ovaj januar, ko god da je u prilici i uživajmo u ovoj našoj prelepoj strasti!

jopopo
06.01.2013, 13:47
Nadji mi gde je smeštaj jeftiniji u austriji nego na kopaoniku. Dajte ne lupetajte gluposti. Možda u nekoj zabiti u austriji jeste.
A na Kopaoniku čekanja za žicu više nema, ne znam odakle ti to
Ja ne lupetam, jer sam bio i ići ću opet, a ti ako si malo pametan naći ćeš cene smeštaja u "zabitima" poput Trepolaha, Hermagora, Vagraina i Šladminga. Naći ćeš koliko košta privatni apartman ovde i "tamo".

Budi kulturan jer da si pokazao toleranciju a ne aroganciju pokazao bih ti koliko košta 7 dana u Anđeli a koliko u hotelima u navedenim "zabitima".

I da, za Sretenje prošle godine se čekao red, i po 15-20 minuta pri čemu su mi svi laktali dete, jer zaboga, zašto bi deca imala prednost, a na laktanje i guranje deteta sam veoma osetljiv!!!

Ja i nisam imao nameru da ulazim u raspravu samo da ukažem na poentu koštanja SEKUNDE skijanja, ja skijam stalno, po nekoliko vikenda i sedmicu, imam minimum 25 dana od toga najviše na našim planinama i voleo bih da je bolje nego što jeste.

-Miki-
06.01.2013, 14:07
Potvrdjujem i ja da je prosle godine za sretenje bila ogromna guzva, na KG katastrofa, laktanje ,guranje i neizostavno gazenje po skijama u redu na sta sam ja alergican , ali dobro to opet neka druga tema...

gio
06.01.2013, 15:03
@ivanbgd
Ja tek sad video tvoj post od pre dve nedelje. :-) prvo nisam bio siguran da si to ti a drugo ja sam bio u kolima. "Istovario" sam ekipu gore kod blagajne pa išao da parkiram kod rtnja. Biće dana za megdana. :-)


Što se poređenja tiče sa Austrijom i ostalim razvijenim skijaškim destinacijama, mogu da navedem moj lični primer. Meni za ski pass treba u Dolomitima 450 i više Eur za dvoje odraslih i klinca od 7 god za 6 dana skijanja. Na kopu je to za 7 dana do 270. Ok jeste razlika u skijalištima ali ja imam dva početnika sa jednom sezonom iskustva. Dolomiti su mi još "overkill" za njih.
Drugo, pristojan smeštaj u centru me košta 380 eur bez hrane. Računajući još put kolima od bg do kopa ukupno bez hrane i vanpansionske potrošnje to je 700 eur. Sad vi meni recite gde cu ja u Italiji ili Austriji da za 700 eur u februaru nađem smestaj, skipass i platim put. Po mogućstvu da ne moram da mrdam kola od dolaska do polaska nego da sam na stazi za za tri minuta hoda.
Nema!

Računao sam sve još jesenas zato što planiram sledeće godine Kronplatz. Minimum minimuma je da potrošim 1600 eur sa smeštajem u Brunicu ili S.Vigiliu app bez obroka. I to bez nekih ruckova i vecera po restoranima. Dakle sirotinjska varijanta. A da ne sednem ni jednom na kafu, krofne, pivo... ne ide.

Jasno je koje su razlike i prednosti stranih skijališta ali neke stvari su nerealne.

sasacg
06.01.2013, 15:56
Poredjenje Kopaonika i Austrije je kao poredjenje BMW-a i Juga

Jugo je jeftiniji,manje trosi,jeftiniji su delovi i odrzavanje...ali BMW je BMW :)

Kopaonik je izuzetno napredovao poslednjih godina,ulozeno je dosta i to se vidi...Postao je solidno skijaliste...Ima nekih mana tipa nedovoljne i nekvalitetne akumulacije,nedostatak parkinga,nekvalitetan ili preskup smestaj,visoke cene u kaficima i restoranima za nas standard,ali sve u svemu jedno poprilicno kvaliteno malo skijaliste, koje ce u narednim godinama biti jos bolje...

Bata Bane
07.01.2013, 01:25
Nadji mi gde je smeštaj jeftiniji u austriji nego na kopaoniku. Dajte ne lupetajte gluposti. Možda u nekoj zabiti u austriji jeste.
A na Kopaoniku čekanja za žicu više nema, ne znam odakle ti to

Druze moj, ja volim Kopaonik, aliiii hmmmmmmm, bio sam u Dolomitima (ili se naze na Dolomitima), smesten u Colfoscu, apartman sa 2 odvojene spavace sobe, 2 kupatila, odvojenom dnevnom sobom i kuhinja i trpezarija i to velicine oko 60 kvadrata. Do najblize staze smo imali citavih 14 koraka. Cena apartmana za 4 osobe i to 6 nocenja je bila 176 eura, a cena ski pasa za 1200 km staza je bila 148 eura, (cena apartmana je ukupna!!), ne pisem ovo zato sto ne volim kopaonik, al mislim da ovoga na kopu nema:dontknow:

peras
07.01.2013, 09:47
Ono najbolnije na Kopu i nije ta cena ski passa, jer na pocetku sezone i od polovine februara, uz neke popuste, on moze izaci i manje od 100e. Mnogo vise "bole" cene svega ostalog (smestaja, restorana, kafica, parkinga, bazena, pijace...), koje su bolesne. Kad se Kop jos malo izgradi, dobije jos par staza i gondolu, mi necemo moci ni da skijamo na njemu

tomba na kvadrat
07.01.2013, 11:54
Druze moj, ja volim Kopaonik, aliiii hmmmmmmm, bio sam u Dolomitima (ili se naze na Dolomitima), smesten u Colfoscu, apartman sa 2 odvojene spavace sobe, 2 kupatila, odvojenom dnevnom sobom i kuhinja i trpezarija i to velicine oko 60 kvadrata. Do najblize staze smo imali citavih 14 koraka. Cena apartmana za 4 osobe i to 6 nocenja je bila 176 eura, a cena ski pasa za 1200 km staza je bila 148 eura, (cena apartmana je ukupna!!), ne pisem ovo zato sto ne volim kopaonik, al mislim da ovoga na kopu nema:dontknow:
Bio sam na dolomitima i cijene su tačno onakve kakve spominje Gio.
I dalje mi je tako nestvarno ovo što ti navodiš. Ski pas za odraslu osobu je nešto malo preko 200e a ne 148, a smještaj ovisi o mnogo čemu, ali je svakako mnooogo iznad onoga što si spomenuo.
Ako imaš informacije o smještaju, podjeli sa nama jer se ja ubi tražeći jeftiniji smještaj po austriji i italiji, ali bez uspjeha. U alta badiji sam platio oko 35-40e dan po osobi da doručkom. A i potrošio sam sve skupa 1500e (dvoje odraslih) ali i vredilo je svaku paru. Super je i kop ali su dolomiti mnogo viša liga, nude mnogo više pa zato i više koštaju.
Koliko para toiko muzike

ibane
07.01.2013, 12:45
Skijao sam i ja na Dolomitima i to za 220 eura po osobi je izasao smestaj i ski pass. Ko ne veruje evo linka:

http://www.skirama.it/EN/en-free-skipass-freeski/

Tacne su cene i jedne i druge o kojima pisete ali se izgleda ne poklapate u terinima. Tako mi se cini. Jer cene na pocetku i kraju sezone i u spicu nisi nigde iste pa ni u AU, IT kao ni na Kopaniku. Dajte linkove i konkretne cene.

Bojan87
07.01.2013, 18:16
Druze moj, ja volim Kopaonik, aliiii hmmmmmmm, bio sam u Dolomitima (ili se naze na Dolomitima), smesten u Colfoscu, apartman sa 2 odvojene spavace sobe, 2 kupatila, odvojenom dnevnom sobom i kuhinja i trpezarija i to velicine oko 60 kvadrata. Do najblize staze smo imali citavih 14 koraka. Cena apartmana za 4 osobe i to 6 nocenja je bila 176 eura, a cena ski pasa za 1200 km staza je bila 148 eura, (cena apartmana je ukupna!!), ne pisem ovo zato sto ne volim kopaonik, al mislim da ovoga na kopu nema:dontknow:

Ja stvarno ne znam gde nalazite te cifre, sem ako nije neka bas vansezonska varijanta.

Moj predlog, ako imas vremena precesljaj net i nadji mi neku ponudu u inostranstu za skijanje ( druga nedelja marta ). Kriterijumi 4 osobe, 2 ski pasa za odrasle. + na to dodaj sopstveni prevoz kolima + prehranu i neki izlaza u kafic/restoran.

Grazer
07.01.2013, 19:34
Kop je skup ko St. Moritz i ne mogu da shvatim ljude koji imaju kes a skijaju na kopu, to je apsurd

Misk0
07.01.2013, 20:03
Kop je skup ko St. Moritz i ne mogu da shvatim ljude koji imaju kes a skijaju na kopu, to je apsurd

Grazer, jel mozes da nam das neki primer, ja iz Engleske idem na Kop jer sam mislio da mi je mnogo jeftinije?

Bojan87
07.01.2013, 20:56
Kop je skup ko St. Moritz i ne mogu da shvatim ljude koji imaju kes a skijaju na kopu, to je apsurd

potkrepi primerom, kako se St. Moritz vise isplati od kopa? Samo dodjete lupite sta vam prvo padne na pamet i odete, i sta mi da radimo sa ovom informacijom.

Grazer
07.01.2013, 21:56
Komparaciju dajem tj gledajuci lokalno. Kop ima napucane cjene i svi to znamo. Zato sam ga kao komparirao s St. moritzom. Pored Italije i Francuske ti iz Engleske ides na Kop, tu nemam komentara. Pocev od toga da je skuplje, kvalitete staza i kulture ljudi na skijalistu i van njega.
Zbog ovog zadnjeg bio sam jednom na kopu i nikada vise.

Kop apsolutno i totalno ima cjene jednog evropskog ski centra (na stazi i van staza). Za te pare radje cu da idem u inostranstvo skijati tj za manje pare. Imam par prijatelja koji idu s porodicama na skijanje i kazu da jedini razlog zasto trpe i skijaju na kopu je zbog djece. Ne mogu s djecom ici putovati do dalekih euro centara pa mora kop inace nema sanse. I ovde pricam o ljudima kojima novac ne predstavlja problem tako da...

Kop je dobar ski centar, to stoji ali nije vredan tih para (zato sam ga i poredio s St. moritzom)

boris
07.01.2013, 22:51
Ljudi stvarno mi nije jasno zašto plasirate dezinformacije ili ne proverene informacije koje dobijate od drugih...
Mislim da dosta dobro poznajem situaciju na francuskim, austrijskim i italijanskim skijalištima. Pogotovu kada su u pitanju niskobudžetne varijante.
Ja sam samo u Alta Badiji bio 6 puta, a od toga 4 puta u decembru kada je akcija platiš 3 dobiješ 4 dana. Čak i tada je ne moguće proći ispod 280 eura za 7 noći u apartmanu i 6-dnevnim ski pasom. Postoji varijanta sa Marilevom i Folgaridom u tom periodu za nekih 230 eura.Ali budimo realni to i nije neko skijalište.
Imate francuska skijališta poput Valmeniera,Val Cenisa i sl. gde možete naći sedmodnevni paket od 160-170 eura.Sve je to Ok ako ideš sa ekipom pa delite troškove puta, ali za porodično putovanje vam to drastično povećava cenu. Put u Italiju 250-300eura, u Fr. preko 500eura...
Ja sam imao varijantu u Valmenieru (u januaru ) za moju 5-članu porodicu 750 eura smestaj i ski pas. Ali kada dodaš 500 i neki euro put i putovanje od 13-14 sati...:sm008:
U drugoj varijanti Kop apartman kod Granda 7 dana 400 e. i porodični 6-dnevni ski pass oko 360 e., a put 60 e. Sve je jasno. Total 820 e. Jasno je da je to daleko najpovoljnija varijanta
Mislim da ja sa klincima ne bih mogao da iskoristim silne kilometre koje dobijam u navedenim evropskim ski centrima, tako da nam je Kop sasvim dobar.
Kop je dobar ski centar sa sasvim Ok cenama ski pasa(izuzev dnevnog).
Ono što je generalno problem jeste kvalitet smeštaja(mislim na apartmanski).Tu je Kop mnogo bliži Fr. nego It. i At.

gio
07.01.2013, 23:17
Kop je skup ko St. Moritz i ne mogu da shvatim ljude koji imaju kes a skijaju na kopu, to je apsurd

Pa jeste. U st.moritzu u centru mesta možeš smeštaj za troje da nađeš za 350chf... A i skipass u januaru i februaru je ispod 100 chf za 7 dana...

Stvarno, ljudi, kako vam ne dosadi da ovako ubacite neko besmisleno poređenje. Dajte cenovnik nekog lokala na stazi ili u centru zimskog centra pa da poredimo. Ili misliš da topla čokolada npr. na stazi treba da košta 30 dinara ili pivo 50. Prošle godine su cene bile na nivou beogradskih a ne napucane. Čak ni večera u pizzeriji granda nije nešto strašno skup trošak.

manca
08.01.2013, 00:18
Ja samo mogu da vam kazem da je u Banskom u Bugarskoj smestaj na fantasticnom nivou za duplo manje novaca nego na Kopu. Plus ima vise staza i ski-pass je za nijansu jeftiniji. A Bansko nije daleko.

rmilanovic
08.01.2013, 01:07
@manca Svaka cast,slazem se.

ftj
08.01.2013, 08:47
Treba porediti babe i babe i u tom slučaju uglavnom Kopaonik ispadne ubedljivo jeftiniji od većine stranih centara.

Mada evo konkretno Kopaonik 7 dana u privatnom smeštaju + autobuski prevoz + skipass može izaći preko 200e koliko može izaći 7odnevni aranžman u recimo les deux alpes u apartmanskom smeštaju i tu nemam dilemu šta je kvalitetnije izabrati za te pare.

Što se tiče vikend skijanja Kop vs Austrija uglavnom Austrija ispadne 2 do 2.5x skuplja.

wlad
08.01.2013, 08:48
Ski pass za nijansu jeftiniji?? Ajde uporedimo šestodnevni pošto sigurno ne idemo u Bansko na vikend skijanje, Kopaonik 95eur a Bansko?

Glavna prednost Bugarske je jeftin smeštaj.

Milos011
08.01.2013, 09:05
Svaka čast svima vama, ali na dezinformacijama....ajde lepo prestanite da trolujete temu.....

http://www.varianostravel.com/Bansko-ski-resort-lift-ticket-prices.htm

Šestodnevni ski pass u Banskom je 167€.

Poredite apartmanski smeštaj sa hotelima. Predsezonsko džabno skijanje sa punom sezonom. Niko nije uzeo u obzir npr. ski školu koja je višestruko skuplja u inostranstvu.

Onaj mi priča o kulturi ponašanja.... jeste.... opšte je poznato kako su npr italijani i francuzi fini i kulturni... da ne pričam o englezima..... ma ti ljudi su apsolutni trezvenjaci....

Milos011
08.01.2013, 09:06
... dok sam pisao post ipak se našao neko da nešto smisleno odgovori ....

KOP_MANIA
08.01.2013, 10:27
Ma užas. Najbolji mi ljudi koji dodju na forum odvale da je kopaonik skup i da je jeftiniji skijati u austriji. A cene nigde konkretno da daju link da se lično uverim.
Bojan je lepo napisao. Ajde dajte ponude tih vele skijališta Početak marta smeštaj 4 osobe 2 skipassa u st. moritzu da vidimo koliko bi me izašao put do tamo, smeštaj i hrana..

dzoninho
08.01.2013, 10:58
Evo ja cu da napisem da uporedimo cene FRA i Kop. Hocemo za januar?

Preko agencija recimo mozete naci Les2Alpes za 270 evra (recimo skibus) termin od 5.1.-12.1. u kom vam je ukljucen prevoz, skipass i smestaj. Za poredenje sam uzeo Les2Alpes koji je jeftiniji od 3 doline ili Tignes a opet ne moze da se poredi sa Kopaonikom sto se samog skijalista, infrastrukture(citaj neuporedivo bolji)... Ako hocemo sa sopstvenim prevozom, ako vas ima 4 u kolima dodajte jos po 60-70 evra po osobi, ispada 330-340 evra.

Kop: Smestaj ne mozete naci ispod 20(nekad ni ispod 25) evra po lezaju za noc, to pomnozite sa 7 nocenja i dobijamo cifru od 140e, skipass 95 evra, prevoz 30 i u zbiru dobijamo 265 evra.

Dakle, ako idete preko agencija prevozom, jako slicne cene. E sad, za sve postoje prednosti i mane. Ako idete porodicno, ne mozete da se vozite autobusom 20+ sati, nije vam bitna guzva na stazama, mali broj staza, brzina i savremenost zicara, to sto na Kopu cekate 20 minuta da bi se spustili za 3 i tako ceo dan, onda mozemo da kazemo da se Kop moze porediti i uzimati u obzir... Takodje na Kopu su jeftinije ski skole i iznajmnjivanje opreme, ko i te usluge koristi...

Ali onda dolazimo do dela koje su prednosti Francuskih skijalista... Ja samo pricam na osnovu svog iskustva. Ove godine u decembru sam isao u 3 doline, aranzman kostao 330 evra jer sam doplatio za sve tri doline (600km staza). Meni put od 24h ne predstavlja problem jer sam mlad, idem sa drustvom, uvek su tu pauze, shopping centri... Smestaj, sasvim pristojan, mala kvadratura ali ako kazem da sam u kuhinji imao sve pocevsi od masine za sudove, do miksera i sokovnika, da je smestaj uvek cist, odvojen wc od kupatila, sasvim zadovoljavajuce. Skijaliste, mogao bih o njemu da pisem 3 dana, sa Kopom ne moze da se poredi ni u jednom smislu, ali infrastruktura, samo cu reci da 6 dana celodnevnog skijanja, ja nisam nigde seo na tanjiracu, sidro ni dvosed! Dakle, sve su cetvorosedi, sestosedi, osmosedi i gondole... Brzina tih zicara je u proseku 18 km/h. Mozda je to nekom nebitan podatak ali ako kazem da je to 2-3 puta brze od onih na Kopu onda dodjemo do toga da mnogo vise vremena imate za skijanje a manje za cekanje u redu i izvlacenje do vrha... Mozete povezati tako staze da bukvalno 40 minuta se spustate bez prestanka...

Sto se tice vikenda i toga, Kopaonik za 2 dana bez minimum 100 evra ne moze da vas izadje... Dvodnevni skipass 4500, noc 20 evra, prevoz 30... Tako da je moj neki zakljucak, na 7 dana nikad Kopaonik ali za vikend ok jer nam je blizu. I da, Kopaonik za ono sto nudi, nije jeftin uopste ali je jeftiniji od Banskog a opet malo skuplji od Jahorine... Ali jos jedna napomena, skijanje je skup sport tako da nikad nemojte da ocekjete da cete moci za 50 evra da odete na vikend jer to nigde nema pa nece nikad biti ni kod nas...

Ivan Bgd
08.01.2013, 11:05
Evo ja cu da napisem da uporedimo cene FRA i Kop. Hocemo za januar?

Preko agencija recimo mozete naci Les2Alpes za 270 evra (recimo skibus) termin od 5.1.-12.1. u kom vam je ukljucen prevoz, skipass i smestaj. Za poredenje sam uzeo Les2Alpes koji je jeftiniji od 3 doline ili Tignes a opet ne moze da se poredi sa Kopaonikom sto se samog skijalista, infrastrukture(citaj neuporedivo bolji)... Ako hocemo sa sopstvenim prevozom, ako vas ima 4 u kolima dodajte jos po 60-70 evra po osobi, ispada 330-340 evra.

Kop: Smestaj ne mozete naci ispod 20(nekad ni ispod 25) evra po lezaju za noc, to pomnozite sa 7 nocenja i dobijamo cifru od 140e, skipass 95 evra, prevoz 30 i u zbiru dobijamo 265 evra.

Dakle, ako idete preko agencija prevozom, jako slicne cene. E sad, za sve postoje prednosti i mane. Ako idete porodicno, ne mozete da se vozite autobusom 20+ sati, nije vam bitna guzva na stazama, mali broj staza, brzina i savremenost zicara, to sto na Kopu cekate 20 minuta da bi se spustili za 3 i tako ceo dan, onda mozemo da kazemo da se Kop moze porediti i uzimati u obzir... Takodje na Kopu su jeftinije ski skole i iznajmnjivanje opreme, ko i te usluge koristi...

Ali onda dolazimo do dela koje su prednosti Francuskih skijalista... Ja samo pricam na osnovu svog iskustva. Ove godine u decembru sam isao u 3 doline, aranzman kostao 330 evra jer sam doplatio za sve tri doline (600km staza). Meni put od 24h ne predstavlja problem jer sam mlad, idem sa drustvom, uvek su tu pauze, shopping centri... Smestaj, sasvim pristojan, mala kvadratura ali ako kazem da sam u kuhinji imao sve pocevsi od masine za sudove, do miksera i sokovnika, da je smestaj uvek cist, odvojen wc od kupatila, sasvim zadovoljavajuce. Skijaliste, mogao bih o njemu da pisem 3 dana, sa Kopom ne moze da se poredi ni u jednom smislu, ali infrastruktura, samo cu reci da 6 dana celodnevnog skijanja, ja nisam nigde seo na tanjiracu, sidro ni dvosed! Dakle, sve su cetvorosedi, sestosedi, osmosedi i gondole... Brzina tih zicara je u proseku 18 km/h. Mozda je to nekom nebitan podatak ali ako kazem da je to 2-3 puta brze od onih na Kopu onda dodjemo do toga da mnogo vise vremena imate za skijanje a manje za cekanje u redu i izvlacenje do vrha... Mozete povezati tako staze da bukvalno 40 minuta se spustate bez prestanka...

Sto se tice vikenda i toga, Kopaonik za 2 dana bez minimum 100 evra ne moze da vas izadje... Dvodnevni skipass 4500, noc 20 evra, prevoz 30... Tako da je moj neki zakljucak, na 7 dana nikad Kopaonik ali za vikend ok jer nam je blizu. I da, Kopaonik za ono sto nudi, nije jeftin uopste ali je jeftiniji od Banskog a opet malo skuplji od Jahorine... Ali jos jedna napomena, skijanje je skup sport tako da nikad nemojte da ocekjete da cete moci za 50 evra da odete na vikend jer to nigde nema pa nece nikad biti ni kod nas...

konkretno :ok:
:sm018:

donthinktwice
08.01.2013, 11:09
Ja i ove godine idem u skirama regiju (Madona, Marileva, Paso Tonale...). U promo periodima je npr smestaj+ski pas za celu regiju 205e za 6 dana skijanja. Ima i za manje sa "manjim" ski pasom. Kopaonik je uz odgovarajuci smestaj (Konaci, Jat) + ski pas skuplji. Ako cu da spavam u Treski ili Brzecu, onda je malo jeftiniji.
Prosle sezone smo bili u Marilevi, i otisli prezadovoljni. Sjajan smestaj, free parking, odlicno skijanje, dobar put do tamo.
O nekoj drugoj dimenziji skijanja da ne pricamo. NPR ja se na Kopu iznerviram 5 puta na dan minimum. Par puta zbog nekulture i manijaka na stazi i u redovima, zbog nesigurnosti na stazi za sebe i porodicu, kad god treba da nadjem parking.

Grazer
08.01.2013, 11:34
ja ne znam gde nalazitze smestaj za po 20eur na kopu. Ljudi s kojima ja pricam placaju smestaj oko 80eur dan pa caj i preko 100eur i kazu da jedva cekaju da deca odrastu pa da ne moraju da idu na kop vise. Njihov stav je da za nase pojmove kop preskup a ponasanje ljudi na stazi i van nje jako nekulturno (misli se na guzve na zicama, prelazenje preko reda, vozenje sanki po stazama pa se ljudi boje da ne pregazi dete neko itd) citav asortiman tipicnog ponasanja za nase pojmove.

Mene ne interesuje period. Cinjenica jeste (bilo to januar, februar ili mart) da ja u Italiji ili francuskoj skijam za manje pare nago na kopu, bolje i ljepse cu se iskijati i necu se nervirati u guzvi na zici ili sto neko uskaced preko reda ili mi gazi skije.

Ja licno radje cu ako treba i platiti 100eur vise ua europu jel kop se ne moze porediti s nekim centrom koji ima preko 250Km staza ali tamo imam i super apre ski programe (klizaliste, odlicne wellnese, terene za skvos, teniss, itd)

To je to, eto. Necemo vise spamovati temu

VladimirGM
08.01.2013, 13:18
U Banskom je ski pass 152 e za 6 dana. Za razliku od Kopaonika u cenu ski pass-a je uključena oprema i zdravstveno osiguranje. Većina će reći da ga oprema koju možete dobiti uz ski pass ne zanima, ali svi oni koji putuju recimo avionom ovu pogodnost izuzetno cene, takođe za sve one koji tek uče tehniku skijanja ovo je prava stvar !
Za one koji planiraju da im dete prvi put stane na skije ovo smatram odličnom ponudom :
6 DAYS Full ski pack (incl. 6 DAYS-full ski equipment,6 DAYS-lift pass,3 DAYS-4 hours daily tuition+ski evening) - 145.00 €
http://www.banskoskipacks.com/offers.php?c=2&sesid=oe5vrqorea42k9e21jrdkimra5

ibane
08.01.2013, 13:27
Opet ista prica kao i prosle godine ako se ne varam. Termini u evropi visoke sezone i ko d nas nisu isti. Period koji se ovde spominje je predsezona u FR i zato su takve cene. U FR i u IT je spic u februaru ako se ne varam a kod nas za NG tj. kad je raspisust u skolama.
Konkretno sam ja pre dve godine bio ovde i cene su bile ove:

http://www.valdisole.net/EN/ApartmentsSelf-catering-RESIDENCE-BUCANEVE-Immobiliare-Solandra/?tb=316&s=334

Ostale ponude za ovu oblast mozete naci ovde:

http://www.valdisole.net/EN/Free-Ski-Weeks/?s=334&idloc=253%2c243&idcatsogg=0

Inace smo skijali i u Tonale jer ovaj ski pas obuhvata oko 1200 km staza za celu oblast.

A evo i ponude jedne agencije preko koje smo isli u FR pa uporedite cene:

http://www.eurojet.rs/page/searchArrangement/sr.html?view=theme&themeId=14

Inace skijanje ne mora da bude skup sport kao sto neko rece jer sve zavisi gde hoces da skijas. Ako hoces na velikim skijalistima da skijas onda jeste a imas barem kod nas gomilu manjih skijalista gde moze da se skija a koja nisu skupa. Inace kao sto rekoh odavno na nekoj temi: skijajte evpropska skijalista i to u promo periodima dok nemate malu decu, posle toga vam Kopaonik ne gine ako hocete da skijate bio vam on skup ili ne jer sigurno necete da maltretirate malu decu i vozite 1000 i kusur km.
Inace za informaciju Grazer-u na Kopaonuku je od pre par godina zabranjeno vozenje motornih sanki i ima posebna staza za to ili voze bespucima po planini a dozvolejno je samo GSS, SS i policiji u hitnim situacijama da voze.

Milos011
08.01.2013, 13:29
ja ne znam gde nalazitze smestaj za po 20eur na kopu. Ljudi s kojima ja pricam placaju smestaj oko 80eur dan pa caj i preko 100eur i kazu da jedva cekaju da deca odrastu pa da ne moraju da idu na kop vise.

S kim ti pričaš?


Ako hocemo sa sopstvenim prevozom, ako vas ima 4 u kolima dodajte jos po 60-70 evra po osobi, ispada 330-340 evra.


Do L2A ne možeš da prođeš ispod 400€ po kolima (gorivo + putarine). Do Tignesa, Paradiski ili 3D i više jer plaćaš i tunel. Išao, računao.....

Ne vredi porediti 3D i Kop. Besmisleno je. Ja sam u 3D išao tri puta do sada. I sam i sa porodicom, ali eto ove sezone ipak idem na Kop sa porodicom. Jednostavno odnos cene i kvaliteta za ono što meni treba je najoptimalniji na Kopu. Imam hotelski smeštaj sa polupansionom koji je ski in / ski out, školu za troje dece, i ski pass za dvoje odraslih i jedno dete za sve ukupno 1.000€. To nema u inostranstvu za te pare i tu nema nikakve rasprave.

Prestanite da širite dezinformacije tipa rekao mi je ovaj ili čuo sam da....

Markoos
08.01.2013, 13:36
Ljudi s kojima ja pricam placaju smestaj oko 80eur dan pa caj i preko 100eur i kazu da jedva cekaju da deca odrastu pa da ne moraju da idu na kop vise.


Opet mogu slobodno reći glupost do gluposti. Nađi čaj na kopu za preko 100 evra i ja ti plaćam 3 odmah :ski:

dzoninho
08.01.2013, 13:38
ja ne znam gde nalazitze smestaj za po 20eur na kopu. Ljudi s kojima ja pricam placaju smestaj oko 80eur dan pa caj i preko 100eur i kazu da jedva cekaju da deca odrastu pa da ne moraju da idu na kop vise. Njihov stav je da za nase pojmove kop preskup a ponasanje ljudi na stazi i van nje jako nekulturno (misli se na guzve na zicama, prelazenje preko reda, vozenje sanki po stazama pa se ljudi boje da ne pregazi dete neko itd) citav asortiman tipicnog ponasanja za nase pojmove.

Mene ne interesuje period. Cinjenica jeste (bilo to januar, februar ili mart) da ja u Italiji ili francuskoj skijam za manje pare nago na kopu, bolje i ljepse cu se iskijati i necu se nervirati u guzvi na zici ili sto neko uskaced preko reda ili mi gazi skije.

Ja licno radje cu ako treba i platiti 100eur vise ua europu jel kop se ne moze porediti s nekim centrom koji ima preko 250Km staza ali tamo imam i super apre ski programe (klizaliste, odlicne wellnese, terene za skvos, teniss, itd)

To je to, eto. Necemo vise spamovati temu

Kako ne mozes da nadjes? Brate, apartman za 3 osobe 60 evra, to je 20 evra po coveku... Za 80 evra za 4 osobe moze uvek da se nadje po ovim privatnim smestajima...

gio
08.01.2013, 13:42
ja ne znam gde nalazitze smestaj za po 20eur na kopu. Ljudi s kojima ja pricam placaju smestaj oko 80eur dan pa caj i preko 100eur i kazu da jedva cekaju da deca odrastu pa da ne moraju da idu na kop vise.

Kako misliš gde nalazite? Ja ti napisao jat, 23.2. 7 dana 378 eur, žena, dete i ja. Isto to u konacima je od 20.1. 65e/dan ili 72e/dan, zavisno od datuma. Naravno, može i skuplje, oko NG ili Božića.

Milos011
08.01.2013, 13:47
Čak i da odu u Grand (koji je najskuplji).... i da odu u superior varijantu (koja je najskuplja) to košta manje.

@Grazer....prestani da se pro*eravaš po forumu.

dzoninho
08.01.2013, 13:49
Do L2A ne možeš da prođeš ispod 400€ po kolima (gorivo + putarine). Do Tignesa, Paradiski ili 3D i više jer plaćaš i tunel. Išao, računao.....

Ne vredi porediti 3D i Kop. Besmisleno je. Ja sam u 3D išao tri puta do sada. I sam i sa porodicom, ali eto ove sezone ipak idem na Kop sa porodicom. Jednostavno odnos cene i kvaliteta za ono što meni treba je najoptimalniji na Kopu. Imam hotelski smeštaj sa polupansionom koji je ski in / ski out, školu za troje dece, i ski pass za dvoje odraslih i jedno dete za sve ukupno 1.000€. To nema u inostranstvu za te pare i tu nema nikakve rasprave.

Prestanite da širite dezinformacije tipa rekao mi je ovaj ili čuo sam da....

Pa ok, ako je tako kao sto ti kazes, onda je jos jeftinije po osobi... Jer ako je preko agencije aranzman 280 evra sa prevozom, za prevoz ti vracaju 50-60 evra i ja sam rekao dodas 70 sto je 130 evra a po tvojoj racunici je 100... :)

Ja sam opet naglasio da pricam u svoje ime kao momak koji nema porodicu vec ide sa drustvom i ne pravi mi problem ni put od 1500 km niti mi treba polupansion niti ski-skola niti iznajmljivanje opreme. A kad vec pominjemo opremu, jeste da je tamo skuplje iznajmljivanje ali mozete iznajmiti vrhunske modele onpiste skija a za offpiste da ne pricam, a to kod nas ima jako retko...

Sve u svemu, lepo si rekao da je besmisleno porediti...

jopopo
08.01.2013, 13:59
Evo ponude za Grand i Anđelu (ja slao upit):
-----------------------------------------------------
Poštovani ,

Zahvaljujemo se na interesovanju za smeštajne kapacitete MK Mountain Resort-a na Kopaoniku.
Shodno Vašem upitu, prosleđujem Vam ponudu smeštaja u hotelu Grand****:

HOTEL GRAND**** 10.01.-13.01.2013.

Soba 1/2 za 1 adl + 1 chd
Cena 664,70 eur
-

Takodje, mozemo Vam ponuditi smestaj u hotelu Angella**** od 10.01. – 13.01.

Soba 1/2 zaq 1 adl + 1 chd
Cena 423,3 eur
-------------------------------------------------------
U pitanju su tri polupansiona za jednu odraslu i dete, ako nije jasno

Problem na Kopaoniku je što ne možeš skoro nikada da bukiraš manje od 7 dana, pogotovu privatni smeštaj. Ja treba da gledam u pasulj kakvo će vreme da bude i koje će staze da rade da znam koji termin da odaberem. Od 3.januara sam krenuo da probam neki produženi vikend do kraja februara da bukiram na Kopaoniku i niko neće 3 noćenja da ponudi. Ima onih koji kažu "rezervisaću vam ali ako se neko javi za ceo vikend onda...". "Turizmu, eve me!!!". Išao bih i u Brzeće ako ima nešto kvalitetno ali ko mi garantuje da Jaram neće da zaveje preko noći i da ću svako jutro na vreme da se popnem? Znači, osuđen sam na centar i bližu okolinu.

Što se tiče raspusta, baš me briga, svoje dete vodim redovno na skijanje i van raspusta i opravdavam časove, zdravlje i sport na prvom mestu i to je i nastavnicima jasno i direktor škole podržava! :)

A što se tiče poređenja cena, putne troškove nikada ne uzimam u obzir jer ako ćemo tako, uvek je onom iz Pirota jeftiniji Borovec nego Zlatibor. To je kategorija troškova koja se vodi pod "merak nema cenu" za odlazak u Alpe na skijanje :)

I da, u Alpima je najbolje u martu, duži je dan, više snega i toplije, vreme je uvek bolje, prođu svi raspusti i cene su najniže :)

Volim ja Kopaonik, ali šta da radim kad on ne voli mene baš puno!

Grazer
08.01.2013, 14:07
Jucer sjedim s prijateljem i kaze da on i zenu sa placali 120eur apartman pre dve sedmice na kopu, znaci 60eur po osobi.
U kom hotelu na kopu ima smestaj 20eur PP po osobi?

Nije caj vec sam hteo napisati cak, lapsus.

U subotu idem u Alpe d´huez s zenom i placam prevoz, smestaj(bez klope) i ski pass 800eur (ukupno). Prijatelj ide s zenom na Kop i placa sve 790eur.

Jel mozemo porediti Alpe d´huez i Kop? mislim da ne mozemo a ist cenu placamo. Cak i da je moje i do 100eur skuplje isplati se kad se uzme sve u obzir.

To je cela poenta price. Kop je ok ali preskup. Uvek cu za skoro iste pare moci skijati u nekom boljem euro ski centru. To je moje misljenje i verujem da ima dosta ljudi koji ga dele

Grazer
08.01.2013, 14:16
Do L2A ne možeš da prođeš ispod 400€ po kolima (gorivo + putarine). Do Tignesa, Paradiski ili 3D i više jer plaćaš i tunel. Išao, računao.....



Prestanite da širite dezinformacije tipa rekao mi je ovaj ili čuo sam da....
Ne mogu zamisliti ispod 500 da moze proci. Mi smo prosle god isli u sestrijere autom i izaslo je 600eur tamo i nazad sve

dzoninho
08.01.2013, 14:21
Jucer sjedim s prijateljem i kaze da on i zenu sa placali 120eur apartman pre dve sedmice na kopu, znaci 60eur po osobi.
U kom hotelu na kopu ima smestaj 20eur PP po osobi?

Nije caj vec sam hteo napisati cak, lapsus.

U subotu idem u Alpe d´huez s zenom i placam prevoz, smestaj(bez klope) i ski pass 800eur (ukupno). Prijatelj ide s zenom na Kop i placa sve 790eur.

Jel mozemo porediti Alpe d´huez i Kop? mislim da ne mozemo a ist cenu placamo. Cak i da je moje i do 100eur skuplje isplati se kad se uzme sve u obzir.

To je cela poenta price. Kop je ok ali preskup. Uvek cu za skoro iste pare moci skijati u nekom boljem euro ski centru. To je moje misljenje i verujem da ima dosta ljudi koji ga dele

ALi ce on imati klopu za tih 790 a ti ne... Mislim da ti imas malo drugacije vidjenje svega od mene cim me pitas gde ima hotel za 20 evra jer ja ne patim od hotela, od skvosa, od tenisa i tih gluposti na skijanju... Ja kad idem na skijanje, nije mi bitan ni smestaj (samo da je cisto), ni hotel, ni nista. Bitno mi je skijaliste i infrastruktura skijalista. Tu se slazemo da ne moze da se poredi ali tvoje varijantu su u svakom slucaju skuplje od onog basic sto mi poredimo... I ti ides Tuaregom koji trosi 20 litara na 100 km a ja kad sam isao kolima isao sam Hondom i BMW-om koji trose 10 litara plina...

Neko je rekao da skijanje nije skup sport ako ne ides u evropu da skijas? Zavisi sta je kome skupo a sta jeftino... Meni recimo nije skupo da potrosim 500 evra za 7 dana skijanja u FR sa svim troskovima ali mi je skupo da potrosim 200 evra za 3 dana skijanja na Kopu... Pritom imam svoju opremu i nemam decu da placam skolicu ali i to cu imati u buducnosti nadam se i nadam se da cu moci da im priustim skijanje...

ftj
08.01.2013, 14:28
@grazer

Opet porediš babe i žabe. Imaš u Kurčevelu smeštaj za 1,000 eur po osobi dan pa šta to govori?

Ako poredimo skijanje u FRA preko udruženja i onih kontejnera za spavanje onda je minimum poređenje sa kopaoničkim privatnim smeštajem koji se može naći za 10 do 20 eur/noć.

Grazer
08.01.2013, 14:29
To je tih 100eur sto sam naveo vise. Nakupuje se hrane za tih 100eur a ponuda se ne moze porediti.

Naravno svako trazi ono sta njemu odgovara. Verujem da se moze naci smestaj negde za 20eur ali to meni ne bi odgovaralo a ni ljudima koje ja znam a da idu s decom na kop.

Ljudi nemojte me uzimati ovde na zub, kao sto rekoh 100 ljudi 100 cudi, svako trazi svoje.
Znaci kazem jos jednom, moji prijatelji koji imaju decu su primorani da idu na kop jel je najblizi a relativno velik i mrze ga i svi kazu da je preskup i da jedva cekaju da deca porastu da mogu u EU na skijanje.


@grazer

Opet porediš babe i žabe. Imaš u Kurčevelu smeštaj za 1,000 eur po osobi dan pa šta to govori?

Ako poredimo skijanje u FRA preko udruženja i onih kontejnera za spavanje onda je minimum poređenje sa kopaoničkim privatnim smeštajem koji se može naći za 10 do 20 eur/noć.

Ja u fra placam trosobni apartman 221eur po osobi tako da... daleko je to od kontejnera. Jeste da fra ima katastrofa smestaj ali zato su im skijalista boli glava dobra

Grazer
08.01.2013, 14:37
Samo zakljucujem da za skoro iste pare (nesto malo vise) imam 10 puta bolju uslugu negde u Eu nego na kopu zato necu na kop a ljudi koji su primorani da idu na kop zbog djece pljuju ga i proklinju na svakom koraku. Barem ljudi koje ja znam. To je sve. Toliko do mene, necu vise da spamujem temu posto je ovakvih rasprava bilo vec stotine i ovo je nesto sto svi znamo

dzoninho
08.01.2013, 14:40
Ako poredimo skijanje u FRA preko udruženja i onih kontejnera za spavanje onda je minimum poređenje sa kopaoničkim privatnim smeštajem koji se može naći za 10 do 20 eur/noć.

Da se ne lazemo ni te od 10-20 na Kopu sto nadjes su gori od tih kontejnera kako ti kazes :) Samo ja sam evo 3 puta isao u FR i nikad nisam imao kontejner od smestaja... Uvek mi je bilo toplo, imao sam toplu vodu, kupatilo, odvojeno wc, kuhinju potpuno opremnjenu, LCD tv... Sta vam treba vise? Ustanes u 7, do 17 si na stazi, dodjes mrtav umoran, jedes, istusiras se i jedva cekas da spavas da bi ustao sutra opet da skijas... Bar ja tako... Za 6 dana, odem 2 puta na bazen, saunu i slicno i to me dodatno kosta 20 evra ali to je zato sto ja to hocu, nije obavezno... Nisam od onih koji idu na skijanje da izlaze ali verujem da kad odes na Kop i Jahorinu mnogima to bude podjednako vazno kao samo skijanje :)

dzoninho
08.01.2013, 14:42
Samo zakljucujem da za skoro iste pare (nesto malo vise) imam 10 puta bolju uslugu negde u Eu nego na kopu zato necu na kop a ljudi koji su primorani da idu na kop zbog djece pljuju ga i proklinju na svakom koraku. Barem ljudi koje ja znam. To je sve. Toliko do mene, necu vise da spamujem temu posto je ovakvih rasprava bilo vec stotine i ovo je nesto sto svi znamo


A vikend? :) Gde ces da odes na vikend skijanje ako ne na Kop ili Jahorinu? (nemoj da mi kazes Staru planinu ili slicno jer je to sve isto) :)

ftj
08.01.2013, 14:47
Imam fobiju jer sam jedanput bio u Izoli i nas 4orica je bilo u studiju 15 m2 sa dečijim krevetima gde kad se u snu okreneš moraš da se probudiš. Ok, skapirao sam posle da treba tražiti appartment al iskustvo ostaje :)

Ono što bih ja rekao je da se za vikend uvek više finansijski isplati Kopaonik ali svakako ako sam u mogućnosti uvek ću za vikend otići u Austriju jer ako je kop 2x jeftiniji Austrija je bar 5x bolja za skijanje. Ukoliko se ide na 7 dana može se naći način da preko udruženja Francuska ispadne jeftinije nego privatni smeštaj na Kopaoniku. Naravno tu se podrazumeva ishrana u aparatmanu jer eje vanpansionska potrošnja neuporedivo skuplja u FRA.

Grazer
08.01.2013, 14:53
A vikend? :) Gde ces da odes na vikend skijanje ako ne na Kop ili Jahorinu? (nemoj da mi kazes Staru planinu ili slicno jer je to sve isto) :)
U poslednje vreme slovenija, Rogla ili Pohorje ali spavanje u mariboru. nekad i bez spavanja, direktno na skijaliste pa nazad kuci. Zavisi jesam li u BL ili u Grazu. Cak sam sad nasao neka skijalista u italiji na granici s slovenijom, prelepa a povoljna za vikend varijante

sev
08.01.2013, 14:59
Samo zakljucujem da za skoro iste pare (nesto malo vise) imam 10 puta bolju uslugu negde u Eu nego na kopu zato necu na kop a ljudi koji su primorani da idu na kop zbog djece pljuju ga i proklinju na svakom koraku. Barem ljudi koje ja znam. To je sve. Toliko do mene, necu vise da spamujem temu posto je ovakvih rasprava bilo vec stotine i ovo je nesto sto svi znamo
Imaš ovde bar 10 ljudi koji ti kažu veoma suprotno od kletvi Kopa. Ostao si u nekim stereotipima o Kopu od pre 5+ godina. Mnogo se promenilo i tvrdim da za vikend skijanje nema bolje i jeftinije destinacije za nas u Srbiji.

Kopaonik ZAISTA nije skuplji od AUS i ITA po bilo kom kriterijumu. Grand, Angella i renoviran sprat Putnika (naročito) nisu skuplji od 4* hotela u ITA i naročito AUS, put UOPŠTE nije za poređenje (za svakoga ko ne ode autobusom), apartmani na kopu prosto nisu skuplji (ja u petak idem u Nassfeld i posle duge potrage najjeftiniji apartman blizu gondole je 420eur za 2 osobe, 7 dana - to nije jeftinije ni od renoviranog dela Konaka). Cene na stazi su mit da su na Kopu skuplje nego po ITA i AUS. KO god je bio i tamo i ovamo to zna.

Sa Kopom može da se uporedi FRA, ove momačke varijante, ali to je predaleko za većinu nas koji više nismo momci i nije nam više samo putovanje zanimljivo, a nemamo ni 2+ dana dodatnog vremena.

Moj lični rezime je da nema bolje destinacije od Kopaonika za vikende. Sve alternative (a za mene su to: Krvavec, Jahorina i možda, možda Nassfeld i BKK) su ili mnogo dalje (i skuplje), ili lošije (na žalost Jahorina) ili slične, ali za više para (Krvavec i mala SLO skijališta).

I nemoj(te), pojedini, još uvek da robujete stereotipima o Kopaoniku. Mnogo se promenio na bolje. Nije savršen, ali je bliži, i to mnogo, zapadnim skijalištima, nego samom sebi od pre 5 godina ;). Nikada neće biti Val Gardena, ni 3 doline, ali kao što rekoh, npr. Slovenija zaista nema jedan centar tog kvaliteta i veličine. Verovao ili ne...

sev
08.01.2013, 15:07
Poenta pisanja je bila, pošto odoh u širinu, a preciznost ispade žrtva ;):

Svako ima lični odgovor šta mu je bolje i jeftinije, tj. šta je za njega najbolji taj magični miks uloženo/dobijeno i to VEOMA, presudno zavisi od lične pozicije, afiniteta, godina, iskustva i želje za novim.

Drugim rečima - nema jednog odgovora i apsolutne istine ;), po ovom pitanju kao ni po ostalim u životu...

dzoninho
08.01.2013, 15:10
Imaš ovde bar 10 ljudi koji ti kažu veoma suprotno od kletvi Kopa. Ostao si u nekim stereotipima o Kopu od pre 5+ godina. Mnogo se promenilo i tvrdim da za vikend skijanje nema bolje i jeftinije destinacije za nas u Srbiji.

Kopaonik ZAISTA nije skuplji od AUS i ITA po bilo kom kriterijumu. Grand, Angella i renoviran sprat Putnika (naročito) nisu skuplji od 4* hotela u ITA i naročito AUS, put UOPŠTE nije za poređenje (za svakoga ko ne ode autobusom), apartmani na kopu prosto nisu skuplji (ja u petak idem u Nassfeld i posle duge potrage najjeftiniji apartman blizu gondole je 420eur za 2 osobe, 7 dana - to nije jeftinije ni od renoviranog dela Konaka). Cene na stazi su mit da su na Kopu skuplje nego po ITA i AUS. KO god je bio i tamo i ovamo to zna.

Sa Kopom može da se uporedi FRA, ove momačke varijante, ali to je predaleko za većinu nas koji više nismo momci i nije nam više samo putovanje zanimljivo, a nemamo ni 2+ dana dodatnog vremena.

Moj lični rezime je da nema bolje destinacije od Kopaonika za vikende. Sve alternative (a za mene su to: Krvavec, Jahorina i možda, možda Nassfeld i BKK) su ili mnogo dalje (i skuplje), ili lošije (na žalost Jahorina) ili slične, ali za više para (Krvavec i mala SLO skijališta).

I nemoj(te), pojedini, još uvek da robujete stereotipima o Kopaoniku. Mnogo se promenio na bolje. Nije savršen, ali je bliži, i to mnogo, zapadnim skijalištima, nego samom sebi od pre 5 godina ;). Nikada neće biti Val Gardena, ni 3 doline, ali kao što rekoh, npr. Slovenija zaista nema jedan centar tog kvaliteta i veličine. Verovao ili ne...

Ja se slazem sa tobom... Na zalost je za vikend varijante za nas u Srbiji najbolji izbor sto sam i ja rekao... Eventualno Jahorina ali je realno Kop dosta bolji...

ftj
08.01.2013, 15:24
Kolko vidim na sajtu konaka(http://konaci-kopaonik.com) dosta je skuplje od 30e po osobi za dan.

Meni je izbor za vikend najbolja Austrija jer ono što tamo dobijem a tiče se skijanja ne mogu ni da uporedim sa Kopaonikom. Ok, put mi traje 6 umesto 3 sata i košta me bar 250 umesto upola toliko na kopu al to je cena.

jopopo
08.01.2013, 15:29
@sev
Idem prve nedelje marta u Hermagor (skijamo Nasfeld), apartman od 130m2 sa tri spavaće sobe, ogromnom terasom i dva kupatila (za dve porodice) je 7x85 = 595 EVRA sa plaćenim taksama!!!

Idemo kolima na skijalište, cirka 10 minuta, parkinga koliko hoćeš, organizovano i kulturno. Ne moraš blizu gondole ili sku busa u Austriji da budeš, jer svuda postoje dovoljno veliki parkinzi. A ima još okolnih skijališta ali Nasfeld nam je dovoljno veliki da 6 dana skijaš različito.

A u Trepolahu je bio smeštaj u centru sela, ski-bus staje ispred kuće 115 kvadrata sa tri spavaće i dva kupatila, najpovoljnije 805 EVRA. Nas ide 4 odraslih i troje deca a ima mesta za 8-10 osoba.

I slažem se da je za vikend najbolji Kopaonik ali kao što rekoh, teško se nalazi smeštaj za vikend (ili ja ne znam gde da tražim), poslao sam preko 30 mejlova i okrenuo preko 15 telefona za bilo koji vikend u Februaru i ili nema ili mi traže 50-60 evra dnevno (a ni parking makar da mi je zagarantovan :) ).

Misk0
08.01.2013, 15:34
Posto sam vezan za skolski raspust, koji je ovde 2 nedelje preko katolickog bozica i nove godine i nedelju dana sredinom februara, nemam izbor van sezonskog skijanja. Za oba termina, platicu preko 2000 evra za put i smestaj bez ski pass-a i lekcija za dete i to ako rezervisem godinu dana unapred. Sad sam gledao na Inghams sajtu, koji obicno imaju pristojne ponude za ostrvo, za ovaj februar, nedelja od 16-og, najjeftinije sto je preostalo u Italiji je 850e po osobi, Svica preko 1000e.

Bili smo od 23-29 u hotelu Klub A, smestaj za 6 dana nesto ispod 600e za nas troje, ski pass za porodicu oko 240e, put od Bgd-a bus, nazad taksi oko 100e. Sat sa instrukrorom 25e. Bice malo skuplje u februaru ali daleko od onoga sto bih inace morao da platim tako da mi je izbor nedelju dana negde u Alpima ili 2 nedelje na Kopu, Kop pobedjuje.

Od cena na stazi, kafa, koka-kola i sjajan sendvic u Ski Aveniji je 600 dinara.

Nisam skijao po zapadu ali sam veoma zadovoljan kako se radi na Kopu. Mozda je to uobicajeno za Alpe ali sam bio odusevljen kako su staze drzale posle 3 topla dana, islo je do 12 stepeni, i kako redari odrzavaju staze, stvarno nemam ni jednu zamerku. Dobro, liftovi ne rade punom brzinom, kao sto je vec neko rekao, 5m/s je 18km/h a pancic, duboka i Kg su radili sa oko 12, mali karaman oko 9, tanjiri oko 10, krst je bio ubedljivo najlosiji sa oko 5.

-Miki-
08.01.2013, 15:39
Znaci svake godine ista prica vezana za Kop , jednima super drugima ne valja pa na 10 strana mlacenje prazne slame, aman ljudi ostavite se toga i pisite o skijanju , stazama ,stanju puteva, trenutnim desavanjima gore i sl. Svi smo mi razliciti neko ide na skijanje (vecina) zbog skijanja i nebitan mu je smestaj i luksuz drugi zbog pozeraja - bitno im jel ima spa centar .... Koliko ja kapiram ovde su ljudi prilicno upuceni u cene/ponudu kod nas i napolju pa neka svako bira sta mu vise odgovara a izvodjenje elaborata o tome za i protiv Kopa posle svega napisanog ranije (i po 100x) je stvarno vise apsurdno.

Pozz Miki

sev
08.01.2013, 15:39
Kolko vidim na sajtu konaka(http://konaci-kopaonik.com) dosta je skuplje od 30e po osobi za dan.

Meni je izbor za vikend najbolja Austrija jer ono što tamo dobijem a tiče se skijanja ne mogu ni da uporedim sa Kopaonikom. Ok, put mi traje 6 umesto 3 sata i košta me bar 250 umesto upola toliko na kopu al to je cena.
Veruj da renovirani KOnaci i taj apartman ne mogu da se uporede. Plus, u konacima nemaš dodatna plaćanja (čišćenje i taksa) što je na ovih 420 još 70 eur.

No, dobro - suština je bila da zaista na kopu nije skuplje u totalu. Ako ideš u AUs znaš da je put do najbližih Koruških skijališta oko 1300km (znači, oko 90-100l goriva) i 30Eur putarine, u varijanti bez SLO i AUS vinjete i tunel-karte u Karavankama. Ako ideš na tu najbržu varijantu to ti je još min 15Eur Slo 7 dana vinjeta (ili 30, za 7 dana skijanje, jer 8. dan probija vinjetu;)), 13 Eur tunel u oba pravca i nešto oko 9 Eur Aus vinjeta. Dakle, put te izađe 150-220 eur, u zavisnosti od putanje i automobila. Plus jednodnevni skipass od 42 Eur u Nasffeldu npr ;), 83 eur 2 dana, a 120 i nešto za 3 dana...

Uporedi to sa 1000din putarine + 560km benzina (sve kilometraže iz BG), sa sve tim strašnim kopaoničkim ski passom.

Naravno, na "dobijeno" strani isto nije isto i zato i jeste odgovor individualan (pa čak i za istog čoveka, npr. mene, u raznim trenucima različit :D), ali treba zaista prekinuti mit da je Kopaonik nominalno skuplji. Jer, prosti nije.

Jopopo:
Da poznat mi je Nassfeld onoliko, meni lično NAJBOLJE "blizu" skijalište (oko 6.5h od Bg, lake vožnje i mnogo puta sam bio). Ipak, moja žene neće u Hermagor, tih 7km ti dođe kao duplo od vikend naselja na Kopu, a i sam znaš koje su tamo cene. Dakle, morali Trepolah (kao i uvek;))

Ajd uzdravlje, da ne gnjavim više, i svima sve najbolje!

ibane
08.01.2013, 16:47
Aj da prekinem vise ovo prepucavanje i da pitam gde sve na Kopaoniku ima apartmana sa dve odvojene spavace sobe?

Bata Bane
08.01.2013, 16:58
Bio sam na dolomitima i cijene su tačno onakve kakve spominje Gio.
I dalje mi je tako nestvarno ovo što ti navodiš. Ski pas za odraslu osobu je nešto malo preko 200e a ne 148, a smještaj ovisi o mnogo čemu, ali je svakako mnooogo iznad onoga što si spomenuo.
Ako imaš informacije o smještaju, podjeli sa nama jer se ja ubi tražeći jeftiniji smještaj po austriji i italiji, ali bez uspjeha. U alta badiji sam platio oko 35-40e dan po osobi da doručkom. A i potrošio sam sve skupa 1500e (dvoje odraslih) ali i vredilo je svaku paru. Super je i kop ali su dolomiti mnogo viša liga, nude mnogo više pa zato i više koštaju.
Koliko para toiko muzike

Kuca se zove Ciasa Suraru, 22 eura dnevno, a ski pass Dolomiti super ski, 148 eur, Boris mi svedok, bili bre zajedno, a moze i jeftinije ako se zoves Dino Merlin:sm011::sm011:

ninic
08.01.2013, 18:14
Znaci svake godine ista prica vezana za Kop , jednima super drugima ne valja pa na 10 strana mlacenje prazne slame, aman ljudi ostavite se toga i pisite o skijanju , stazama ,stanju puteva, trenutnim desavanjima gore i sl. Svi smo mi razliciti neko ide na skijanje (vecina) zbog skijanja i nebitan mu je smestaj i luksuz drugi zbog pozeraja - bitno im jel ima spa centar .... Koliko ja kapiram ovde su ljudi prilicno upuceni u cene/ponudu kod nas i napolju pa neka svako bira sta mu vise odgovara a izvodjenje elaborata o tome za i protiv Kopa posle svega napisanog ranije (i po 100x) je stvarno vise apsurdno.

Pozz Miki

podrzavam:sm017:

akole
08.01.2013, 23:00
Aj da prekinem vise ovo prepucavanje i da pitam gde sve na Kopaoniku ima apartmana sa dve odvojene spavace sobe?

Jat http://www.jatapartmani.com/images/stories/app/f2/sk_f2.jpg
Kao jeftinija varijanta 96€ po osobi od subote 12.01 ili 14€ dnevno.
Jedino sada je teško naći mesto.

ibane
08.01.2013, 23:08
Jat http://www.jatapartmani.com/images/stories/app/f2/sk_f2.jpg
Kao jeftinija varijanta 96€ po osobi od subote 12.01 ili 14€ dnevno.
Jedino sada je teško naći mesto.

Ne sada. Mozda marta. Za sada se raspitujem samo. Znam da je bilo u Konacima ali su ih renovirali i mislim da nemaju vise apartmane sa 2 odvojene spavace sobe.

ninic
08.01.2013, 23:10
Aj da prekinem vise ovo prepucavanje i da pitam gde sve na Kopaoniku ima apartmana sa dve odvojene spavace sobe?

imas ovo
http://www.infokop.net/vile-vikend-naselje-kopaonik/vila-d-m.html

mi smo bili pre dve godine u malom apartmanu na potkrovlju (trouglasti prozor) koji smo placali 35e dnevno za dve osobe.
na spratu su apartmani sa po dve spavace sobe.
u podrumu imas teretanu i bazen (voda se naravno greje)....
preporucujem od srca,domacini opusteni,apartmani sredjeni,grejanje toliko jako da moras da otvaras prozore...
jedina mana sto je centar udaljen ravno 5km ,meni nije smetalo,nekom mozda bi,uglavnom ja bih ponovo isao tamo!

ninic
08.01.2013, 23:13
imas ovo
http://www.infokop.net/vile-vikend-naselje-kopaonik/vila-d-m.html

mi smo bili pre dve godine u malom apartmanu na potkrovlju (trouglasti prozor) koji smo placali 35e dnevno za dve osobe.
na spratu su apartmani sa po dve spavace sobe.
u podrumu imas teretanu i bazen (voda se naravno greje)....
preporucujem od srca,domacini opusteni,apartmani sredjeni,grejanje toliko jako da moras da otvaras prozore...
jedina mana sto je centar udaljen ravno 5km ,meni nije smetalo,nekom mozda bi,uglavnom ja bih ponovo isao tamo!

da,imas i saunu!!!
e sad,neko ce da kaze " koji ce mi djavo sauna,idem da skijam!!!",stvar ukusa,uglavnom lepo je-meni odgovara,pa ti vidi!

ibane
08.01.2013, 23:25
da,imas i saunu!!!
e sad,neko ce da kaze " koji ce mi djavo sauna,idem da skijam!!!",stvar ukusa,uglavnom lepo je-meni odgovara,pa ti vidi!

THS na informacijama. Pre bih centar mozda zbog klinca ali za sada sve dolazi u obzir :ok:.

akole
08.01.2013, 23:34
Kako nema?
Nisam čuo da su išta renovirali?
Pre 2 godine poznanici su bili u takvom a mi u četvorokrevetnom. Imaju jos na sajtu evo linka (http://www.jatapartmani.com/JAT-Apartmani/Smestaj/Apartman-tip-F1-4+1.html) a cena (http://www.jatapartmani.com/images/stories/zima2013/cene_zima_2013a.gif) je 65.240/113 577 za 6 osoba i to je 14€.
Problem za ovaj apartman je sto ih je malo 1 ili 2 pa ih nikad nema, brzo odu. Ima jos par app za 6 osoba sa sličnom konfiguracijom. Naravno kome ne smeta što ih nikad nisu renovirali, ali su ih bar održavali.

ibane
09.01.2013, 10:38
Kako nema?
Nisam čuo da su išta renovirali?
Pre 2 godine poznanici su bili u takvom a mi u četvorokrevetnom. Imaju jos na sajtu evo linka (http://www.jatapartmani.com/JAT-Apartmani/Smestaj/Apartman-tip-F1-4+1.html) a cena (http://www.jatapartmani.com/images/stories/zima2013/cene_zima_2013a.gif) je 65.240/113 577 za 6 osoba i to je 14€.
Problem za ovaj apartman je sto ih je malo 1 ili 2 pa ih nikad nema, brzo odu. Ima jos par app za 6 osoba sa sličnom konfiguracijom. Naravno kome ne smeta što ih nikad nisu renovirali, ali su ih bar održavali.

Renovirali su Konake a ne Jat apartmane :).

Bojan87
09.01.2013, 18:03
Polazim od sebe, ali ja uvek iz vida izbacim vikend naselje na kopaoniku, koje je najcesce ima mnogo kvalitetniji i jeftiniji smestaj neko centar kopaonika.

Kada odete na zapadna skijalista za male pare najcesce odsedate u naseljima do kojih vozi ski bus ili idete kolima. Centar kopa ipak mozemo smatrati u neku ruku i elitnim mestom, jer ima ograniceni prostor za gradnju, pa svaki hotel ili apartman drzi poziciju i niko joj ne moze oteti primat, jer je ne moguce izgraditi nov hotel. Zato bi trebali da uporedjujemo cene u hotelima i apartmanima u vikend naselju, a kada izgrade gondolu i sa cenom smestaja i u brzecu i josanickoj banji.

primera radi

http://www.infokop.net/images/stories/cenovnici/2013/cenovnik_kraljevi_cardaci_zima_2012-13_hotel.pdf

prosek cena je oko 40 eura po osobi po nocenju. Znaci za 280 eura dobijas:Cena uključuje:
Uslugu na bazi polupansiona (švedski sto)
Neograničeno korišćenje sadržaja SPA & WELLNESS centra – prostire se na 900m2 u kompleksu Kraljevi Čardaci, a sadrži: zatvoren bazen dimenzija 14 x 6m sa jacuzzi-em, otvoren bazen dimenzija 10 x 5m, jacuzzi kada, finska sauna, bio sauna (ruska banja), aroma – parno (tursko) kupatilo, hamam, slana pećina, kneipp bazen, tepidarijum klupe, bademantil, peškir, peštemal i papuče. Float spa tretmani relaksacije i masaže se zasebno rezervišu i plaćaju dodatno.
Prevoz do skijalista i centra minimum 5 puta u toku dana
Wireless internet
Krevetac za bebe na zahtev gosta
Petodnevni ski pass za odrasle (za rezervaciju do 31.10. uz uplatu min. 30%)
Korišćenje ski-depoa u blizini staze

takodje postoje i popusti

Treća odrasla osoba u 1/3 superior sobi ima popust 30%
Četvrta odrasla osoba u 1/4 apartmanu ima popust 40%
Četvrta i peta odrasla osoba u 1/5 apartmanu imaju popust po 40%

A da si uplatio aranzman do 31.10 dobio bi gratis 5-dnevni ski pas gratis.

Ali svi idu u centar, kao i ja, pa onda moraju malo da budu vise cene, i malo losija usluga, jer im se moze.

Ima jos puno lepog i kvalitetnog smestaja, za mnogo manje pare nego u centru kopa, ali ljudima kada se kaze kop oni misle samo na sam centar.

jopopo
09.01.2013, 21:55
@Bojan87
Jesi li bio tamo? Vidiš, ja sam bio 5 puta prošle godine i svaki put je bilo odlično, bilo je više nego domaćinski i profesionalno. Mejlom sam rezervisao sobu, plaćao na licu mesta bez uplate avansa, znali su nas celo osoblje hotela, bila je promo godina, za Sretenje sam dobio još i popust iako su cene bile više.

Ove godine sam im poslao 5 mejla, na ni jedan nisu odgovorili, zvao ih jedno 10 puta, par puta se niko nije javio, par puta su mi rekli da je gužva na recepciji i da pozovem tad i tad, kada sam pozvao u dogovoreno vreme, nisu znali da mi odgovore da li i kada ima soba pošto se javljao "neko ko pomaže". Zvao sam i pre i posle NG.

Ili su promenili menadžment, ili su me izgubili iz evidencije ili su se oni totalno izgubili, sa nekim ko je bio 5 puta i ostavio dobre pare ponašanje nije za primer!!! Na kraju sam odustao od Čardaka i Kopaonika jer su svi vlasnici objekata za izdavanje manje više bezobrazni i neprofesionalni.

Ja uopšte ne patim da budem u centru, ali da mogu ujutru da dođem kolima do centra bez iznenađenja i prepreka na putu u vidu "snežnih nanosa" i "okrenutih automobila".

Bojan87
09.01.2013, 22:14
Nikada nisam bio, jer svi sa kojima idem uvek zele da budu u centru, jer dvoje ne skijaju pa zele da budu u centru da mogu da se setaju, ali bi zaista voleo da odem da vidim kakva je tamo atmosfera.

Nas turizam pati od neljubaznosti. Nas narod je u globalu naucen da bude neljubazan i da mu sve smeta. Prvi instinkt je da nekog mrzi, pa otud i taj odnost prema gostima, prvo cu te mrzeti pa cu te ako zasluzis postovati, sto je idiotizam.

andrijapajic
10.01.2013, 04:18
Ja sam prosle sezone bio prvi put u vikend naselju. Nije isto, nekad je cim za parking, generalno je cim i voznja jer vise volim da aprkiram auto i ne mislim, ali bio sam zadovoljan. Do tada uvek po centru. U prinicpu, autom se stigne do Konaka za max 10 minuta, do problema dolazi najvise kod piva, ali kad ide drustvo moze svako vece po neko i da bude 'fin'.

U toj kombinaciji, pa jos van udarnog dela sezone i ako snize cene ski-passa, moze da se kombinuje bas jeftino zimovanje. Apartman za cetvoro je izasao (doduse preko onih kupona i popusta) nesto kao 100-120 eur, ski pass je bio 50%, potrosili smo 50-60 litara goriva, i to je 120/4+50+60/4=30+50+15=95 eur po osobi za prevoz+smestaj+skipass. Radile sve staze, izvozali se super, i neka neko kaze da je kop skup. Rucak za cetvoro u restoranu 2-2.500.

peras
10.01.2013, 08:55
U kom restoranu?

hallo
10.01.2013, 09:38
U kom restoranu?
Maltene u kom god hoces...ali POSLE Sretenja, kao sto covek i rece a ja potpisujem...znaci mart 2012. ceo i dve nedelje aprila su bila bas takvi...nadam se i ove zime da cu "zakaciti" opet takvo nesto..:sm017:

peras
10.01.2013, 12:39
Pa nije bas tako. Ja sam svake godine na Kopu i tesko da se moze u "maletne svakom" restoranu jesti za 500 din. Za te pare mozes da dobijes na stazi dva parcta gibanice ili pite sa borovnicma. Za cenu smestaja se slazem, moze i jos povoljnije, ali je vanpansionska ponuda preskupa

macak011
10.01.2013, 13:09
Ne znam koliko ste provalili ali usluge su, ukljucujuci i ski pass, u odnosu na proslu sezonu, ugrubo skocile za 30%, pdv za 2%, a platezna moc vecine opala za X% (X=10 slobodna procena), dakle, Kop je, pausalno konstatujem (to je moje misljenje, da ne bude posle da eksplicitno tvrdim da je tako), skuplji za min X+30%, pa neka X tezi nuli, opet ne valja... Drugim recima, ako vam je prosle sezone na Kopu bilo skupo ili na ivici skupoce, sad sigurno jeste. Oni koji kazu da danas na Kopu nije skupo, njima nece ni biti, taman da sve poskupi za jos 50%. Uvek bilo i bice. Jedno je bure, a nas dosta. Meni je Kop ove sezone skup. Cao-zdravo.

hallo
10.01.2013, 13:45
Kao sto rekoh...cekam mart i NADAM se popustima, snizenjima trte-mrte....dakleM nisam jos Cao-Zdravo

macak011
10.01.2013, 13:48
Ja vala jesam. "Zao me", sto bi rek'o jedan lik sa televizije..

Bojan87
10.01.2013, 14:55
Ne znam koliko ste provalili ali usluge su, ukljucujuci i ski pass, u odnosu na proslu sezonu, ugrubo skocile za 30%, pdv za 2%, a platezna moc vecine opala za X% (X=10 slobodna procena), dakle, Kop je, pausalno konstatujem (to je moje misljenje, da ne bude posle da eksplicitno tvrdim da je tako), skuplji za min X+30%, pa neka X tezi nuli, opet ne valja... Drugim recima, ako vam je prosle sezone na Kopu bilo skupo ili na ivici skupoce, sad sigurno jeste. Oni koji kazu da danas na Kopu nije skupo, njima nece ni biti, taman da sve poskupi za jos 50%. Uvek bilo i bice. Jedno je bure, a nas dosta. Meni je Kop ove sezone skup. Cao-zdravo.

pa sad kao trla baba lan da citiram sebe


evo recimo cene iz 2006/2007

Jednodnevni 1800 din -22.5eura
dvodnevni 3100 din - 38.75 eura

petodnevni 6900 din - 86.25 eura
setodnevni 8000 din - 100 eura
sedmodnevni 9100 din - 113.75 eura

Kurs 80 din

sezona 2012/2013

jednodnevni 3060din - 27 eura
dvodnevni 4490din - 39.7 eura

petodnevni 9180din - 81.2 eura
setodnevni 10710 din -94.8 eura
sedmodnevni 11930 din - 105.6 eura

kurs 113 din

znaci sve sem jednodnevnog ski pasa je sada jeftinije nego sto je to bilo 2006 godine.

uporedimo sada sta smo dobili upravo te ski sezone u ski centru.

Te 2006/2007 godine imali smo izgradjene, cetvorosed karaman, mali karaman, pancic ekspres, i te godine su pustene u rad cetvorosedi duboka 1 i duboka 2, takodje te godine je otvorena prvi put i staza krcmar.

Ne secam se da li je postojalo tada osnezavanje staza, a i ako jeste bila je osnezena samo staza karaman.

Ove 2012/2013.
Ceo kopaonik je osnezen.
Imamo izgradjene cetvorosede na pancicu, duboka 1 i 2, suncana dolina, mali karaman, gobelja.
Sestosed na karamanu.
Izgradjena je potpuno nova zica Krst.
Probijene su staze uz krst.
Probijene su nove staze na suncanoj.
Probijeno je 6 novih staza na gobelji (potseticu da je pre uglavnom radilo samo jedno sidro na gobelji).
Takodje bi potsetio da nikada pre nije radila zica i staza ledenica. Prosle godine je radila koliko se secam.
Prosirena je staza karaman greben.
Postavljeni su pomocni liftovi (bebi liftovi)
Prosireni su pomocni putevi.
Postavljeno je novo obelezavanje staza.
Svi stubovi su zasticeni strunjacama. napravljeni su vetrobrani radi smanjenja odnosenja snega sa vrhova.
Izgradjena su dva nova vestacka jezera.
Nocno skijanje je besplatno.
Izgradjen je snezni park.
Izgradjena je dolina sportova sa raznim sadrzajima ( park za najmladje, klizaliste,...)
Vise se gotovo niko ne zali na kamenje na stazama, koje je bilo hronicni problem kopaonika. Sada se leti staze ciste i sadi se trava.

**** Od ove godine besplatno skijanje za decu iz okolnih opstina + besplatne kacige za decu *****


Pravilno razmisljanje je da se uvek treba teziti boljem, ali takodje bi trebalo pozdraviti i pohvaliti svaki napredak.
Skijanje je skup sport, ali ljudi koji upravljaju ski centrima su stvarno ucinili toliko puno za ski centre u poslednjih 6-7 godine koliko se nije ucinilo u poslednjih 30 godina.

Moje misljenje je da lupetate svi vi koji kazete da su ski pass-ovi poskupeli i da su bezobrazno skupi. Manite se tih socijalistickih i komunistickih prica, kako smo svi jadni i bedni i kako sve trebamo dzabe da dobijamo, a da guzicu sa stolice ne pomerimo.

Podsetio bih da je u ovom periodu pored sredjivanja kopaonika, izgradjen i potpuno nov ski centar na staroj planini. Zlatibor je bukvalno ponovo postao ski centar, i jos puno novih manjih planina pocinju sa radom.

Znaci ako uporedis cene pre 6 godine sa ovim danasnjim vidis da su cene snizene izuzev jednodnevnog ski pasa koji je skuplji.

Jedino u cemu mogu da se slozim je da ako si 2006/7 primao platu u dinarima, i plata ti nije povecana sa rastom evra za ovih 6 godina onda su ti usluge definitivno poskupele

blackholemix
10.01.2013, 15:14
Bojane, sve ovo stoji da je većina ski pasa snižena, ovih dužih. Ali nisi uzeo još jedan faktor, a to je inflacija, tj. da je sve ostalo poskupelo ili prostije rečeno da evro ne vredi sad kao pre nekoliko godina. Ako to uzmeš u obzir sada je daleko jeftiniji ski pas.

E sad što su ljudi izgubili posao ili su im plate smanjene, to je druga strana medalje. Većinom su plate na nekom istom nivou u evrima ali osnovne životne namirnice su poskupele pa onda ljudima manje ostane novca i u odnosu na to manje ski pas jeste skup.

macak011
10.01.2013, 15:15
Plata mi je u dinarima, rast plate nije pratio pad dinara - rast evra, troskovi zivota visestruko povecani. Pre sedam godina nisam bio ni ozenjen, a sad nas je cetvoro, a samo ja radim...Da, definitivno si u pravu, usluge su MENI poskupele. ALI to je situacija od pre 7 godina i danas kad se stavi jedno pored drugog.

Ali..opet... ALI da ne budemo zrtve zamene teza iz tvog posta i da bih bio kristalno jasan, po mom misljenju poskupljenje usluga u odnosu na proslu sezonu nema veze sa mojom trenutnom plateznom moci. E tu se ne slazemo: usluge u odnosu na proslu sezonu su poskupele NEZAVISNO od toga...Dakle, poskupele su, ne samo meni, nego svima, generalno, prosto, cene su vise za 30% minimum... obrati paznju, u odnosu na proslu sezonu - nije slicna situacija bila 2006/7 sa jedne strane i 2011/2012 i 2012/2013 sa druge strane, s tom razlikom da su poslednje dve navedene sezone "slicne po konfiguraciji ukupnog zivotnog okruzenja kao i vrlo bliske vremenski" te s tim u vezi i moguce je porediti ih po skoro svim pitanjima... Nadam se da sam bio jasan?

macak011
10.01.2013, 15:32
Evo, da i ja citiram sebe:


E, ja napravio malu matematiku:

1. kurs evra na dan 4.1.2012: 105.7880 rsd
cena 1-dnevnog ski pass-a za odrasle za taj period bio 2400 rsd

2. kurs evra na dan 3.1.2013 (danas): 112.3495 rsd
cena 1-dnevnog ski pass-a je sada 3060 rsd

Da bi bilo jasnije, evro je skocio za citavih 6.2%, dok je cena jednodnevnog ski pass-a skocila za "tricavih" 27.5% ...

Kada bi cena ski pass-a "pratila" evro, jednodnevni ski pass bi kostao danas cirka 2550 dindzi ...

Ne ulazim u to da li je ovakvo poskupljenje opravdano ili ne...

Dakle, da skratimo muke i ne zamenjujemo teze. Imamo:
1. skipas poskupeo za 27.5%
2. pdv povecan za 2%
3. evro poskupeo za 6.2%

Dalje, uvedimo neke pretpostavke:

1. Pretpostavimo (!) da su SVE USLUGE poskupele za 27.5%
2. Priznajmo kome je od nas od proslog januara, dakle januara 2012 do danas - januar 2013 - povecana plata za 27.5%?!? Ima li takvih?!? heheh..DAkle, pretpostavimo da je plata ostala ista.

Onima kojima NIJE povecana plata, ova usluga(skipas) je skuplja, nezavisno od prostog povecanja cena usluga (skipasa).

Dakle, o cemu pricamo?

Da banalizujem, poskupela usluga za grubo 30%, evro za 6 %, a pdv za 2% (uracunat u poskuljenje usluga, zato pise 30%...), a plata u najboljem slucaju ostala ista, jel tako? Ili negde gresim, ajd' sad... ?!?

Kako kaze Sofronije, "znam mali, cifre ne lazu ali ja ipak ne smem da pogledam dal' sam tamo.." :sm023:

blackholemix
10.01.2013, 15:43
Sedmodnevni ski pass u odnosu na prošlu godinu je poskupeo nepuna 2 evra!

Ne možeš uzimati u obzir koliko članova porodice imaš, i da ti sada treba više ski pasova, ili da li ti je plata opala, govorimo samo o ceni ski pasa koju kontroliše SS tj. Vlada Srbije, a to sad što je nekome plata smanjena, što je sve ostalo skuplje nema veze sa ski pasom, indirektno ima jer ti manje ostane novca za zimovanje, ali ne možeš reći da je ski pass skuplji.

Misk0
10.01.2013, 15:50
Evo, da i ja citiram sebe:



Dakle, da skratimo muke i ne zamenjujemo teze. Imamo:
1. skipas poskupeo za 27.5%
2. pdv povecan za 2%
3. evro poskupeo za 6.2%

Dalje, uvedimo neke pretpostavke:

1. Pretpostavimo (!) da su SVE USLUGE poskupele za 27.5%
2. Priznajmo kome je od nas od proslog januara, dakle januara 2012 do danas - januar 2013 - povecana plata za 27.5%?!? Ima li takvih?!? heheh..DAkle, pretpostavimo da je plata ostala ista.

Onima kojima NIJE povecana plata, ova usluga(skipas) je skuplja, nezavisno od prostog povecanja cena usluga (skipasa).

Dakle, o cemu pricamo?

Da banalizujem, poskupela usluga za grubo 30%, evro za 6 %, a pdv za 2% (uracunat u poskuljenje usluga, zato pise 30%...), a plata u najboljem slucaju ostala ista, jel tako? Ili negde gresim, ajd' sad... ?!?

Kako kaze Sofronije, "znam mali, cifre ne lazu ali ja ipak ne smem da pogledam dal' sam tamo.." :sm023:

Macak, sve je relativno.

Moja jedina primedba je da gledas platu dok bih ja gledao ono sto ti preostane od plate kad platis ono sto se mora, stan, hrana, komunalije...

Ovo se mora, skijanje, kao i svaki drugi odmor je luksuz :)

peras
10.01.2013, 19:41
Na Kopu skijam nekih 35g. Pamtim jos drvenu baraku (na mestu danasnje kuhinje Kragujevackog odmaralista) i kreka veso pec, koju je lozio domar i koja je sluzila za grejanje, ali i za susenje mokre opreme. U to vreme skijanje jos nije bilo luksuz. Istina, nije ni izgledalo luksuzno- skijali smo u jaknama koje smo svakodnevno nosili (paropropusne- vodonepropusne nisu postojale) i dugim gacama ispod pantalona ( kakav aktivni ves?), a skije su bile znacajno duze od nas i teske kao olovo. Tada su uredjene staze, bez kamenja i korenja bile san snova, stvari poput elektronskog citaca ski pasa, pokretne trake na zici ili osvetljenu stazu, mogli su da zamisle oni s najbujnijom mastom, a vestcko osnezavanje nije padalo na pamet ni najmastovitijima.

Narednih godina smo sa uzivanjem gledali kao Kop raste i postaje ozbiljan ski centar, ali i kako cene rastu (ukljucujuci i one stvari koje nemaju veze sa napretkom, poput klope u kafani ili rakije na pijaci, pa do smestaja i ski pasa). Kad kritikujemo Kop u zelji da dostigne nivo zapadnih skijalista, odjednom me nesto "stegne pod grudi", sto bi rekle babe, jer shvatim da, kad se to desi, mene tamo nece biti, jer to necu moci da platim.

Ja se nisam bavio matematikom, ali mi nije ni potrebna da bih zakljucio da sve s godinama postaje skuplje i skuplje i sve sto smo mogli bez problema sebi da priustimo, postaje sve teze dostupno. Da, cene na Kopu su sve vece. Mozda to nije tako ocigledno ako se porede ova i prethodna godina, ali je skroz jasno ako se pogleda kroz duzi period

Bojan87
10.01.2013, 19:53
Pa ocigledno je da je najveca razlika u cenama nastala upravo u jednodnevnom ski pasu. SS ocigledno hoce da nateraju ljude da uzimaju bar dvodnevni jer on je u odnosu na proslu godinu skuplji za svega 2 eura ako je i toliko.
Takodje svi zanemarujemo cinjenicu da se mora znati kada je cenovnik formiran, te uporedjivati sa kurom evra na dan formiranja cenovnika, a ne kada smo mi isli na skijanje.

Tako da ako je cenovnik formiran sa kursom od 110 dinara, a u martu euro bude 120 svi smo na dobitku, ako cenu gledamo u eurima. Medjutim u obrnutom slucaju delovace kao da su cene napumpane.

Sve u svemu ja se radujem martovskom skijanju, i ocekujem da ce i ove godine biti onih akcija 50% cene ako se kupi cetvorodnevni ski pas u ponedeljak :)

To su dobre akcije i na tome treba insistirati i tada skijanje postaje jako pristupacno.

iki_xx
10.01.2013, 20:51
Citam danas na FB-u momak po imenu Drago Grubnic je objavio sledece:


"SKANDAL NA KOPAONIKU !!!

Troclanoj ruskoj porodici redari skijalista Srbije oduzeli ski pas i naterali da se sa Gobelje peske vrate do centra gde im se nalazi hotel.
Razlog , vozili su snowboard van staze po netaknutom snegu.
Proverio sam licno i u zakonu o skijalistu ne postoji ta zabrana,niti je bilo gde istaknuta na skijalistu.
Postoji javno upozorenje da se van staza vozi na sopstvenu odgovornost.
Bahati redari prave sebi zabavu maltretirajuci turiste,a najvise se isticu sami rukovodioci skijalista koji huskaju redare kao pse .
Sedeo sam u kafeu na Jarmu i slusao na sluzbenoj radio stanici kako jedan od rukovodilaca tera redare na AKCIJU. Zove se Bojan Cupovic. Do pre 2 godine kvalifikovani TRAKTORISTA,a sad "direktor" . U ovoj RACIJI oduzeto je preko 50 ski pasova.
Licno sam ogorcen jer obozavam voznju van staza koja na Kopaoniku,a narocito na Gobelji ni po cemu nije opasna.
STOP BAHATIM SELJACINAMA KOJI TRENUTNO UPRAVLJAJU SKI CENTROM KOPAONIK !!! "


Ovo je strasno, kakve racije su u pitanju? O cemu se radi?

Gde moze da se nadje dokument u kome pise da moze da se oduzme ski pass ako se vozi van piste, a nema znaka da je voznja zabranjena?

Na sajtu skijalista srbije stoji pod stavkom 13.
"Skijanje van zone skijališta i na neuređenim terenima je na sopstvenu odogovornost."

http://www.skijalistasrbije.rs/sr/pravila-ponasanja

blackholemix
10.01.2013, 21:37
Jao dokle više te priče, tamo neko rekao, čuo, kazala, on zna da je neko traktorista, a sad direktor, pa to odmah smrdi na nekog ogorčenog koji je dobio otkaz ili nije primljen za posao ili nešto tako.

Zakon o javnim skijalištima, član 55. stav 15:Skijaš je OBAVEZAN da za skijanje na skijalištu koristi ISKLJUČIVO markiranu stazu, osim u slučaju opasnosti.

Sledeća stvar, video sam gomilu ljudi koji su na Gobelji pre 3 dana vozili off. Ja sam vozio off od vrha Karaman grebena ka Crvenoj Dubokoj, niko mi ništa nije rekao. Išao sam i od Suvog rudišta na Krčmar isto mi niko ništa nije rekao. Na Torniku sam prošle godine vozio po šumi pa izašao na ski put i stadoše sa motornim sankama pomislih da će da me smaraju, oni došli da srede nešto oko lansera, ništa mi nisu rekli. Dakle gluposti.

To je kao ono kada tata sedi u kafiću, a njegov klinac niz Duboku vozi spust, redar ga zaustavi i oduzme ski pas, a onda taj tata dođe na net pa piše kako bahati redar detetu oduzeo ski pas.

Ili kako redari ne daju da nekoga učiš da skija, a to ustvari čovek koji nema licencu, a naplaćuje časove i radi na crno, pa ga prijavili drugi instruktori. Prošle godine drugar i njegova devojka prihvatili tako nekog lika jer su studenti, pa ajde jeftinije, on ih odveo iza Malog jezera da ga ne vide, i kroz putić u šumi, a prvi put staju na skije i drugar dobio na brzini, udario u drvo i povredio koleno.

Svima koji naplaćuju časove, a kvazi instruktori su, oduzeti ski pas. Kao i svim bahatim, i deci koju roditelji pustaju na sve staze, a skijaško znanje im nije na nivou svih staza i njihovim roditeljima isto uzeti ski pas.

Pre 3 dana sam gledao kako klinci voze zmiju, a neki debil proleće između njih, da je pokupio neko dete ko zna šta bi bilo sa njim.

dzoninho
10.01.2013, 22:03
Potvrdjujem pricu iz prve ruke da je istina da oduzimaju ski pass ako se vozi van staze jer je moj najbolji drug pre 3 dana dosao sa kopaonika i nisu mu dozvolili da vozi, krenuo je rekli su da se vrati ili ode ski pass... Da se bahato ponasaju, ima istine ali ko zna zasto je i to dobro...

Bojan87
10.01.2013, 23:20
Hm diskutabilno je sada to sa voznjom van staza. Definitivno podrzavam uvodjenje reda, sto je svakako trebalo kopu. Ljudi u SS se trude da omoguce raznovrsnost izbora na kopu, pa su od ove godine napravili i zvanicnu off stazu na gobelji, tako da ne mozete da kazete da je totalno zabranjena off voznja.

Mislim da je pravi nacin upravo onaj sto je naveo dzoninho. Upozoriti skijasa pre nego sto krene u off voznju, ako to uradi oduzeti mu ski pass.

mislim da bi bilo dobro i staviti javno obavestenje da je zabranjeno voziti izvan staza, ali zato od sledece godine proseci jos neke puteve kroz sumu tipa do dna duboke 2 gde bi ljudi smeli da voze po dubokom snegu.

Takodje sankcionisati kamikaze po stazama i javno oznaciti da ukoliko si pocetnik ili se tako ponasas ne smes koristiti odredjene crvene i sve crne staze, radi sopstvene i tudje bezbednosti.

HEROES
10.01.2013, 23:42
Ne pisite svasta,niko ne moze da ti oduzme ski pas,zbog voznje van zvanicnih staza,ako time ne ugrozavate neciju bezbednost,ili bezbednost skijalista...jedino ako to negde nije drugacije regulisano,a kod nas nije,zato manite se price.

akole
11.01.2013, 00:19
~
Takodje sankcionisati kamikaze po stazama i javno oznaciti da ukoliko si pocetnik ili se tako ponasas ne smes koristiti odredjene crvene i sve crne staze, radi sopstvene i tudje bezbednosti.


Ja sam mišljenja da bi mnogo jednostavnije bilo uvesti "Light Ski Pass" koji važi samo za par plavih staza i kraj priče, recimo Sunčanu, Jezerce, Krst, Karaman Greben i Mali Karaman eventualno Kneževe Bare i to je dosta. Naprave cenu da bude primamljiva takom sloju korisnika. Možda napraviti ograničenje u dnevnom ili ukupnom broju vožnji za takav pass? Za početnika uz akreditovane inkstruktore ski pass školica besplatno uz taksu od 100 din
Samim tim bi dobar deo početnika što zbog uštede što zbog nivoa znanja išao na takvu vrstu Ski Pasa. Pa ja imam u porodici one kojima je dosta mašinac i Karaman Greben i ostale plave. Ok rešenje je i pojedinačna vožnja od 300 din ali nije to to.
Pa prve godine se skija dan dva poligon-škola, mašinac dan pa se ide na K. Greben Mali Karaman tek 6-7 dan možda neka crvena zar ne.


Ne pisite svasta,niko ne moze da ti oduzme ski pas,zbog voznje van zvanicnih staza,ako time ne ugrozavate neciju bezbednost,ili bezbednost skijalista...jedino ako to negde nije drugacije regulisano,a kod nas nije,zato manite se price.
One zaštićene zone iz Master Plana su sigurno zabranjene za voženje van staza!
Mislim da tu i nebi trebalo biti oprosta ali to mora jasno biti obeleženo.
Ima kopaonik terena koji se mogu pustiti za vožnju van staza samo treba i tu ulagati u obeležavanje tih terena, ovako im je lakše za jure i da se bahate.

Bojan87
11.01.2013, 01:06
Ne pisite svasta,niko ne moze da ti oduzme ski pas,zbog voznje van zvanicnih staza,ako time ne ugrozavate neciju bezbednost,ili bezbednost skijalista...jedino ako to negde nije drugacije regulisano,a kod nas nije,zato manite se price.

Pa ja koliko sam shvatio jeste zabranjeno.

Zakon o javnim skijalištima, član 55. stav 15:Skijaš je OBAVEZAN da za skijanje na skijalištu koristi ISKLJUČIVO markiranu stazu, osim u slučaju opasnosti.

To sto smo mi navikli da sami tumacimo zakon pa da posle kukamo na sav glas to je karakterna osobina Srba.

U svakom slucaju treba napraviti vise neuredjenih staza, a i ideja Akole je zanimljiva i mislim da bi to mogao biti dobar predlog za SS da uzme u razmatranje.

Inace vest sa pocetne strane sajta. Danas je otvorena staza za nordijsko trcanje duga 5km i nalazi se na prostoru izmedju karam grebena i malog karamana.

Jos jedan pomak u ponudi skijalista na Kopaoniku.

HEROES
11.01.2013, 01:46
Ne mogu meni Skijalista Srbije da oduzmu ski pas, zato sto ja skijam van markiranih staza,u tome je sustina,ako nikoga ne ugrozavam,jer cak ni markirane staze,to zemlljiste, nije vlasnistvo Skijalista Srbije,a pogotovo ne mogu da me sprece ako skijam po nacionalizovanoj sumi mog pradede,a tih pola zakona je cak i protivustavno,nego stoje da bi ih,kao imali,a u stvari su nesprovodljivi,pogotovo ne oduzimanjem ski-pasa.

dzoninho
11.01.2013, 02:02
Ne mogu meni Skijalista Srbije da oduzmu ski pas, zato sto ja skijam van markiranih staza,u tome je sustina,ako nikoga ne ugrozavam,jer cak ni markirane staze,to zemlljiste, nije vlasnistvo Skijalista Srbije,a pogotovo ne mogu da me sprece ako skijam po nacionalizovanoj sumi mog pradede,a tih pola zakona je cak i protivustavno,nego stoje da bi ih,kao imali,a u stvari su nesprovodljivi,pogotovo ne oduzimanjem ski-pasa.

Pa ti onda budi mangup pa idi vozi i kad ti dodju ovi iz GS da ti uzmu skipass, ti im tumaci ustavnost zakona... Dakle jedno je to sto ti pricas, mi kazemo kako stvari stoje i da oduzimaju skipasove... Postoje tereni koji nisu ocisceni od kasetnih bombi i naravno da tu ne bi trebalo da pustaju ali i ja mislim da bi na nekim delovima bilo okk da puste ali na sopstvenu odgovornost ali ipak ne pustaju...

andrijapajic
11.01.2013, 02:22
zakon kaze:
Skijaš je OBAVEZAN da za skijanje na skijalištu koristi ISKLJUČIVO markiranu stazu

Znaci, na skijalistu, skijanje van staze jeste krsenje zakona. Postavlja se pitanje:
1. koje su sankcije za krsenje ovog zakona
2. ko ih propisuje odnosno ko je ovlascen da ih propisuje
3. ko je ovlascen da ih sprovodi

ili, drugim recima:
- da li se radnici Skijalista tretiraju kao sluzbena lica kojima moramo da odgovorimo na zahteve, ili nemamo nikakve obaveze da im dajemo i pokazujemo bilo sta
- ko je propisao da se oduzima ski pass za tako nesto, i u kom slucaju (slicno kao BusPlus, na primer)
- ako su Skijalista, da li su ovlasceni da propisuju to
- ako SS sprovode zakon i kontrolu, cemu sluzi policija?

I prakticno pitanje: ako nemam skipass, sta ce da mi oduzmu. Znaci: krenemo nas petoro-sestoro zicarom. Jedan od nas pokupi sve skipassove i spusti se regularno stazom i ceka na kraju. Ostali voze offpiste, kako im se hoce. Ako ih zaustave redari, oni nemaju skipass kod sebe, tako da nema sta da im bude oduzeto :)

vuca
11.01.2013, 02:24
@HEROES

Jel vozis kola nocu po parkovima i trotoarima? Nema nikog, ne ugrozavas saobracaj, miran si, tih, nikog ne idras, ne gazis travu i ne unistavas drzavnu a ni privatnu svojinu? Ne? Sto?

Pravilom je propisano tako i to je kraj ... sve sto radis mimo pravila je na tvoju odgovornost i ako nadlezni zele - mogu bez problema da te kazne ...

andrijapajic
11.01.2013, 02:47
da donekle odgovorim sam sebi:

ukratko iz: http://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_javnim_skijalistima.html
-----------------------------------------------------

5) Neobezbeđene staze

Član 26

Na divljim ski-stazama, neobezbeđenim stazama i van skijaških staza skijaši se skijaju na sopstveni rizik.

Skijaški centar skijašima na neobezbeđenim stazama pruža uobičajene informacije o vremenu, snežnim padavinama i opasnostima od zavejavanja.

U cilju sprečavanja korišćenja divljih ski-staza, skijaški centar je obavezan da u okviru skijališta postavi odgovarajuća upozorenja i znake.



Član 31

Prevoz žičarom je oblik javnog prevoza i obavlja se prema utvrđenom redu vožnje, koji mora biti uočljivo istaknut na polaznoj i završnoj stanici.

Skijaški centar obavezan je da skijaše upozori na odgovarajući način o mogućnosti oduzimanja ski-pasa zbog ponašanja suprotnog ovom zakonu i pravilima o redu na skijalištu.



Član 54

Redar u vršenju svojih dužnosti ovlašćen je da:

1) privremeno obustavi, do konačne odluke šefa staza, upotrebu skijališta ili nekog njegovog dela na kome održava red, ako postoje okolnosti u kojima upotreba staze nije dozvoljena;

2) upozori, odnosno udalji sa skijališta ili njegovog dela lica koja se ne pridržavaju pravila utvrđenih ovim zakonom i pravila o redu na skijalištu, koja ne raspolažu ispravnom skijaškom opremom, koja prave nered na polaznim stanicama žičara ili su pod uticajem alkohola ili droge;

3) prekine rad žičara ski-liftova dok se ne uspostavi red na ulaznim ili izlaznim stanicama žičara;

4) obavesti turističkog inspektora ukoliko se skijaš ili drugi neposredni korisnik skijališta u korišćenju skijališta ne pridržava utvrđenog reda na skijalištu;

5) oduzme, trajno ili privremeno, kartu za vožnju žičarom skijašu ili drugom licu koje se i pored opomene redara ponaša suprotno odredbama ovog zakona, vozi na nizbrdici ugroženoj lavinom, ne poštuje znake zabrana i uputstava, postupa suprotno nalozima službe spasavanja ili ponovljeno čini povrede utvrđenih pravila ponašanja na skijalištu;

6) uskrati jednu ili više vožnji žičarom licu koje svojim ponašanjem ugrožava ili može ugroziti bezbednost upotrebe skijališta, odnosno žičare (pijana lica i lica pod uticajem droge, lica koja se ne pridržavaju utvrđenih pravila o ponašanju na skijalištu, lica koja sa sobom nose nedozvoljene predmete i sl.).

Kada skijaš ili drugo lice na skijalištu postupi suprotno nalozima redara ili pruži fizički otpor, o tome se bez odlaganja obaveštava ovlašćeno lice organa unutrašnjih poslova.



Član 76

Novčanom kaznom od 5.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice:

1) ako koristi motorne sanke suprotno članu 27. stav 4. ovog zakona;

2) šef staza koji suprotno članu 52. stav 3. ovog zakona odobri korišćenje staze iako nisu ispunjeni svi uslovi za njeno bezbedno korišćenje;

3) ako ne postupi po nalozima redara (član 54. stav 1);

4) skijaš ako vožnjom teže ugrozi bezbednost na ski-stazi (član 55. stav 2. tačka 2);

5) skijaš ako uništi, ukloni ili ošteti oznake ili signalizaciju na skijalištu (član 55. stav 3. tačka 2).

---------------------------------------------------

Dakle redar u principu ima pravo da oduzme ski pass. Duzan je da prethodno izda opomenu, ali ako se to svodi na rec redara onda nema poentu, smisla bi imalo jedino da zapise broj ski passa i da se opomena negde zabelezi, inace moze da kaze da je vec opominjao.

Pejamachine
11.01.2013, 03:28
Ne mogu meni Skijalista Srbije da oduzmu ski pas, zato sto ja skijam van markiranih staza,u tome je sustina,ako nikoga ne ugrozavam,jer cak ni markirane staze,to zemlljiste, nije vlasnistvo Skijalista Srbije,a pogotovo ne mogu da me sprece ako skijam po nacionalizovanoj sumi mog pradede,a tih pola zakona je cak i protivustavno,nego stoje da bi ih,kao imali,a u stvari su nesprovodljivi,pogotovo ne oduzimanjem ski-pasa.

Ne oduzimaju ti oni pravo da skijas..oduzimaju ti ski pass i koriscenje ski liftova...
Tako da ti mozes uz djedovinu pjeske i skijaj koliko oces...

ski&sun
11.01.2013, 08:25
Ljudi, jel neko trenutno na Kopu da kaze kakvo je vreme gore i kakve su staze? Ima li guzvi?
Mozda bi bilo dobro da se otvori posebna tema o svim ovim pravilima o skijanju. Iscitah 5 strana u -Novosti sa Kopaonika-, kad ono samo neki zakoni i clanovi zakona itd :-))))

ski&sun
11.01.2013, 08:27
Ljudi, jel neko trenutno na Kopu da kaze kakvo je vreme gore i kakve su staze? Ima li guzvi?
Mozda bi bilo dobro da se otvori posebna tema o svim ovim pravilima o skijanju. Iscitah 5 strana u -Novosti sa Kopaonika-, kad ono samo neki zakoni i clanovi zakona itd :-))))

macak011
11.01.2013, 08:57
nisam na kopu ali sam na netu, haha! prognoza -1 za danas, pada slab sneg, a magla na svim kamerama..

Bojan87
11.01.2013, 11:24
Ne mogu meni Skijalista Srbije da oduzmu ski pas, zato sto ja skijam van markiranih staza,u tome je sustina,ako nikoga ne ugrozavam,jer cak ni markirane staze,to zemlljiste, nije vlasnistvo Skijalista Srbije,a pogotovo ne mogu da me sprece ako skijam po nacionalizovanoj sumi mog pradede,a tih pola zakona je cak i protivustavno,nego stoje da bi ih,kao imali,a u stvari su nesprovodljivi,pogotovo ne oduzimanjem ski-pasa.

Koliko godina imas ? Postavljas odgovore kao da si tinejdzer pa si buntovnik u dusi.

Ljudi odrastite vec jednom. Preuzmite neku odgovornost niste mala deca.
Bas bih voleo da te vidim na nekom zapadnom skijalistu, da vidim kako bi tamo rekao istu tu recenicu.

Znaci jednom za uvek, ako pise u zakonu da je zabranjeno skijati van obelezenih staza, onda je ZABRANJENO, i tu nema pogovora. Ostalo je samo njihova dobra volja da li ce da te upozore pre oduzimanja ski pasa ili ne.
Ja koliko sam cuo na zapadu te nista ne pitaju samo stanu pored tebe, predstave se uzmu ti ski pass i kazu ti tvoje skijanje je zavrseno pa se i sledeci put skijaj van staze i ugrozavaj svoju i tudju bezbednost.

-Miki-
11.01.2013, 11:33
Ljudi, jel neko trenutno na Kopu da kaze kakvo je vreme gore i kakve su staze? Ima li guzvi?
Mozda bi bilo dobro da se otvori posebna tema o svim ovim pravilima o skijanju. Iscitah 5 strana u -Novosti sa Kopaonika-, kad ono samo neki zakoni i clanovi zakona itd :-))))

i ja to pokusavah da prekinem ali ne vredi :dontknow:

wlad
11.01.2013, 12:58
Ja koliko sam cuo na zapadu te nista ne pitaju samo stanu pored tebe, predstave se uzmu ti ski pass i kazu ti tvoje skijanje je zavrseno pa se i sledeci put skijaj van staze i ugrozavaj svoju i tudju bezbednost.

Bojane, loše si čuo, ljudi pričaju svakakve gluposti, pročitaćeš i ovde takve priče a po pravilu su to priče dobrog drugara ili ortaka od ortaka...

Voleo bi da čujem nekoga ko je lično doživeo na zapadnom skijalištu da je video redara na stazi ili van staze kako nekoga kažnjava za offpiste ili da ga je upozoravao da je to zabranjeno. Upravo suprotno, zapadna skijališta se UTRKUJU u reklamiranju offpiste mogućnosti ski centara pa i obeležavaju offpiste rute...

Dosta njih te rute računaju u KM staza.

dzoninho
11.01.2013, 13:22
Bojane, loše si čuo, ljudi pričaju svakakve gluposti, pročitaćeš i ovde takve priče a po pravilu su to priče dobrog drugara ili ortaka od ortaka...

Voleo bi da čujem nekoga ko je lično doživeo na zapadnom skijalištu da je video redara na stazi ili van staze kako nekoga kažnjava za offpiste ili da ga je upozoravao da je to zabranjeno. Upravo suprotno, zapadna skijališta se UTRKUJU u reklamiranju offpiste mogućnosti ski centara pa i obeležavaju offpiste rute...

Dosta njih te rute računaju u KM staza.

Slazem se, ni ja preko nisam video da brane da se vozi offpiste ali se vozi naravno na sopstvenu odgovornost... Imate primer La Grave gde vas zaustave da vas upozore na opasnost ali ne da vam zabrane ili uzmu skipass... Ali da napomenem da sam bio samo u FR, ne znam kako je u ITA i AUT...

HEROES
11.01.2013, 13:53
Deco,deco...mnogo pisete ali malo znate,jos jednom ponavljam,na nasim skijalistima mogu da vozim van staza koliko hocu,a voleo bih da vidim nekog iz SS-a,da mi kaze nesto a kamoli oduzme ski pas,ne zanosite se pricama napaljenih klinaca,koji izmislaju price,o oduzetim karatama,da bi izgledali kao ekstremniji vozaci.Voleo bih da se javi neko kome je zbog toga oduzet ski pas,kod nas,pogresno tumacite zakone,pogotovo one "propise" koje donose nasa javna preduzeca,a ovaj poredi voznju nocu, automobila po parku i trotoaru!?,ne pisite samo da bi nesto napisali.

dzoninho
11.01.2013, 14:15
Deco,deco...mnogo pisete ali malo znate,jos jednom ponavljam,na nasim skijalistima mogu da vozim van staza koliko hocu,a voleo bih da vidim nekog iz SS-a,da mi kaze nesto a kamoli oduzme ski pas,ne zanosite se pricama napaljenih klinaca,koji izmislaju price,o oduzetim karatama,da bi izgledali kao ekstremniji vozaci.Voleo bih da se javi neko kome je zbog toga oduzet ski pas,kod nas,pogresno tumacite zakone,pogotovo one "propise" koje donose nasa javna preduzeca,a ovaj poredi voznju nocu, automobila po parku i trotoaru!?,ne pisite samo da bi nesto napisali.

Da si citao malo video bi, napisao sam ti, moj najbolji drug je krenuo da vozi offpiste i zaustavili su ga i rekli da se vrati. On je rekao da vozi na sopstvenu odgovornost a oni su rekli da ne moze i da ce mu uzeti skipass. Moje pitanje tebi je, jel treba da se bijes sad i da tumacis zakone sa njima i da se raspravljas? S obzirom na tvoj nickname vidim da si mozda u navijackoj grupi pa si u fazonu ko mi sta moze, ja cu da vozim gde ja hocu ali mi ovde sto smo rekli, nije izmisljeno... Dakle rekao sam ti iz prve ruke informaciju, nije izmisljena. Ne kazem da ce uvek da ti uzmu pass ili da te smaraju, ima kad ces proci i nece biti nikoga i mozda si ti imao takvo iskustvo ali ima i onih gde su stvarno uzimali pass... Na forumu postoji jedan lik sa nikom skrimke koji je clan GSS i koji bi mozda ako cita mogao da se javi i napise nesto o tome ali znam da mi je rekao da je zabranjeno vozenje van staza...

HEROES
11.01.2013, 14:31
Evo sada cu da ti kazem,na zalost kod nas u drzavi kao sto znas jedan od najvecih problema su zakoni,tako da i ti propisi koje donose javna preduzeca kao sto su SS i sl,su totalno nesprovodljiva,jer nisu ustavno utemeljena,a tu su,eto tako da bi bilo propisa.Oni pre svega nemaju regulisane ni vlasnicke odnose,na zemljistu na kojima se nalaze staze,a ovamo bi da postavljaju "zakone" na istom,tako da je to plasenje tvog drugara,i glumetanje nekog muda. Za mnogo ozbiljnije stvari ,koje neko prekrsi na stazi,ne usudjuju se da oduzimaju ski-pas,jer bi im moglo izazvati razne probleme.Na primer ja na Torniku da vozim kroz sumu,koja je "vlasnistvo" Srbija Suma,a da me kaznjavaju oduzimanjem ski pasa iz drugog javnog preduzeca kao sto je SS,je smejurija,pa cak i zemljiste na kojima su staze,nije vlasnistvo SS-a,i kakva oni tu pravila imaju da postavljaju,to je samo da bi bilo na papiru,kao i vecina stvari kod nas. A ako ti drugara 'plase" SS-ovci,savetujuem i njemu da se pridruzi navijackoj grupu,krece se u grupi, i skija u grupi,onda ce se ovi iz SS-a,njega plasiti,veruj mi....:sm021::yay::smoke:

dzoninho
11.01.2013, 14:38
Ali svojim odgovorom si samo potvrdio ono sto sam ja rekao. Sve to sto ti pises stoji, slazem se ja mozda da nisu zakoni ok i ovo i ono ali kakvi su takvi su, a kad si na skijalistu koje vodi SS, oni ce odredjivati pravila i raditi sta hoce. Druga je stvar to sto ti kazes ako ti odes sa 5 drugara, zaustavite 2 lika iz SS i ti im kazes ma duvaj ga, a druga je stvar ono sto ja kazem a to je da ima ljudi koji nece da se svadjaju a ovi im brane da voze van staze. I sad, ti ces tako prolaziti dok se ne nadju isto tako neki ludi likovi, redari, vi se posibate, posle vas navataju panduri i cemu to vodi? Vodi ka tome da nema veze sa temom koju raspravljamo a tema je to da je zabranjeno voziti van staze dok god tako kazu ovi iz SS ili ko je vec nadlezan. A da ima problema u organizaciji ima, to svi znamo, da ima ludaka koji na staze udare dete pa nikom ne odgovaraju i toga ima ali dokle god budemo u fazonu sto ja da ne vozim off kad onaj moze da zvekne dete a vas boli uvo, necemo napredovati... To je ustvari nas Srpski mentalitet :)

HEROES
11.01.2013, 14:45
Nema tu nikakvog "sibanja" sa njima,oni samo mogu malo da glumetaju,a tvom drugaru ne bi ni pokusali da uzmu ski pas,veruj mi,vec naidju na nekoga pa im se "ucini" da mogu malo da se "prave neka muda",kakva policija i dr,sa njima samo ostro i pokazati da nisi od "juce",imaju oni dosta posla na samim stazama,gde pre svega treba da uvedu nekakav red,a ne da se proseravaju nekom decku ,koji vozi po nekoj sumi i sl.

ftj
11.01.2013, 14:46
Heroes, ja verujem po tvom niku da si ti lik kome ne bi smeli da oduzmu ski pas kao i da je glupo što to rade, ali činjenica je da su mnogima oduzeli a ne bajka kako ti to želiš da predstaviš.

dzoninho
11.01.2013, 14:48
Pa taj drug bas i ne moze da im se ucini pogodan za to jer je visok 2 metra i ima 110 kg, gromada od decka, sportista... No da ne kenjamo ni mi vise, mnogo vode ce proteci dunavom dok se ne srede te stvari

ftj
11.01.2013, 14:51
http://i.imgur.com/Inult.jpg

Bojan87
11.01.2013, 14:54
Moja greska. Izvinjavam se.

U stranim ski centrima samo navode da freerideri treba da vode racuna o prirodi i ne unistavaju biljni svet.

Nemojte me pogresno shvatiti nisam protiv freeridera, vec je cilj ubediti ss da obezbedi oblasti za freeride.

I uvek me je interesovala jedna stvar. Jel se desava da vam se nekada skija zakaci o neku zavejanu jelu ? Vidim da puno ljudi skija off-spiste i pretpostavljam da je uzbudjenje veliko, ali meni kada gledam sastrane to deluje poprilicno opasno. Ja se uvek u sebi mislim, boga pitaj sta se nalazi ispod tolikog snega, stena, jela, mozda cak i neka rupa,...

Gledam snimke gde ljudi voze kroz dubok sneg u sumi i voze izmedju jela i bukvalno ocekujem svakog trenutka da ce zakaciti neku jelu koja je je zakopana u snegu.

Nevezano za temu
Freeride sa GoPro hero 3 kamericama
http://youtu.be/-pNPbuCzpXc
http://youtu.be/A3PDXmYoF5U:hair::sm017::sm017:

Nevidjeno dobra kamerica i snimci.

macak011
11.01.2013, 14:55
O cemu vi pricate ljudi: kakvi navijaci, duvanje, lomljenje ekstremiteta, mrstenje..?

Evo, Zakon o Javnim Skijalistima, usvojen 25.05.2006.

Zakon je objavljen u Sl.glasniku Republike Srbije br.46 od 02.06.2006.
stupa na snagu 10.06.2006.:

Član 54.

Redar u vršenju svojih dužnosti ovlašćen je da:

1) privremeno obustavi, do konačne odluke šefa staza, upotrebu skijališta ili nekog njegovog dela na kome održava red, ako postoje okolnosti u kojima upotreba staze nije dozvoljena;

2) upozori, odnosno udalji sa skijališta ili njegovog dela lica koja se ne pridržavaju pravila utvrđenih ovim zakonom i pravila o redu na skijalištu, koja ne raspolažu ispravnom skijaškom opremom, koja prave nered na polaznim stanicama žičara ili su pod uticajem alkohola ili droge;

3) prekine rad žičara ski - liftova dok se ne uspostavi red na ulaznim ili izlaznim stanicama žičara;

4) obavesti turističkog inspektora ukoliko se skijaš ili drugi neposredni korisnik skijališta u korišćenju skijališta ne pridržava utvrđenog reda na skijalištu;

5) oduzme, trajno ili privremeno, kartu za vožnju žičarom skijašu ili drugom licu koje se i pored opomene redara ponaša suprotno odredbama ovog zakona, vozi na nizbrdici ugroženoj lavinom, ne poštuje znake zabrana i uputstava, postupa suprotno nalozima službe spasavanja ili ponovljeno čini povrede utvrđenih pravila ponašanja na skijalištu;

6) uskrati jednu ili više vožnji žičarom licu koje svojim ponašanjem ugrožava ili može ugroziti bezbednost upotrebe skijališta, odnosno žičare (pijana lica i lica pod uticajem droge, lica koja se ne pridržavaju utvrđenih pravila o ponašanju na skijalištu, lica koja sa sobom nose nedozvoljene predmete i sl.).

Kada skijaš ili drugo lice na skijalištu postupi suprotno nalozima redara ili pruži fizički otpor, o tome se bez odlaganja obaveštava ovlašćeno lice organa unutrašnjih poslova.

Interesantne delove sam vam obelezio. Ako neko ne zeli da postuje zakon, ima i za to leka, posebno u poslednjoj recenici ovog clana.


P.S.
@ftj
To je to. Cao-zdravo.:sm018:

Elem, Redar mora imati samo srednju skolu i polozen ispit za redara - ovaj sa potvrde je polupismen ocigledno, vidi se dole desno - tu je mozda kljuc vecine nepotrebnih razmirica i problema na koje nailazite sa redarima SS na stazi i oko nje...

HEROES
11.01.2013, 15:05
Slusaj te ovako,ovde se pisalo o freeride voznji,a ja sam vam napisao neke cinjenice koje znam,to sto su nekom uzeli ski pas,sto je vozio izmedju stubova zicare,je moguce,ako je to zemljiste ispod zicare u domenu SS,veoma moguce,a mislim da je i to protiv zakonito,jer bih to uporedio sa JP Parking Servis,koji ti posalju kaznu u nekom iznosu,pa ti ako platis platis,uvek ima onih koji placaju i ne bune se,a sa druge strane i da ne platis ne mogu ti nista,jer javna preduzeca po zakonu ne mogu da sprovode te stvari,dakle ovaj papiric o oduzetom ski pasu,verujem da je verodostojan,ali verujte tako nesto bar ja, i ljudi koje poznajem necemo dobiti,bar ne na nasim skijalistima.

macak011
11.01.2013, 15:09
To za parking servis reseno odavno, bilo je neustavno jer NIKO ne moze da te kaznjava sem SUDA, ali je promenjeno u "placanje doplatne karte", sto NIJE VISE kazna, mozes da ne platis, ali te dobijaju na sudu, pa placas troskove, doplatnu kartu i kamatu...:sm023:

A Zakon o javnim skijalistima MORA da se postuje kao i svaki drugi zakon u pravnoj drzavi, zna se koje su posledice za nepostovanje zakona, nije to nista novo.. :dziveli:

HEROES
11.01.2013, 15:16
Imam ih barem 5,zadnja je pre vise od godinu,ni jedna nije dosla do suda...ali to je zato sto sam u navijackoj grupi:smoke:...davno sam naucio da je kod nas i ono sto pise u nekim "propisima", veoma cesto samo glumatanje pravne drzave,jer ih i drugi zakoni sami pobijaju.

gaspar
11.01.2013, 15:18
Zasto bi vozili po free ride kada sad rade skoro sve staze i zicare?!
Sta ako skijas van staze i povredis se?

dzoninho
11.01.2013, 15:22
Parking servis nema veze sa ovim, parking servis od oktobra prosle god funkcionise drugacije i ja imam dve neplacene od pre vise nego 2 god ali sad je drugacije i sad se sve brze na sudu zavrsava i mora da se plati... Nevezano za pricu, radim u jednoj telekomunikacionoj firmi koja se naravno susrece sa neplatisama. Do skora nismo mogli nista neplatisama koji odu na sud i sve to predugo traje ali od skora je donet zakog gde sad za neplatise koji odu na sud dobijamo bez problema i oni ako ne plate sudske troskkove, izvrsitelju odu na vrata i popisu robu i zaplene u iznosu koliko je presuda... Tako da se desava da imamo na aukcijskoj prodaju stvari iz necijih stanova i tako naplacujemo dugove... Dakle, sve se moze ako neko hoce i ako ima dobre veze...

ftj
11.01.2013, 15:23
Zasto bi vozili po free ride kada sad rade skoro sve staze i zicare?!
Sta ako skijas van staze i povredis se?

no risk no fun.

dzoninho
11.01.2013, 15:23
Zasto bi vozili po free ride kada sad rade skoro sve staze i zicare?!
Sta ako skijas van staze i povredis se?

A sta ako vozis po stazi i povredis se? :) Vozis na svoju odgovornost van staze, sto bi vozio po stazi na kojoj je guzva nevidjena kad mogu po sumi gde nema nikoga a pritom recimo obozavam da vozim dubok sneg i izmedju drveca?

macak011
11.01.2013, 15:35
e sad, ima jedan interesantan momenat za sve one koji vole off-piste kod nas, iz Zakona:

5) ]Neobezbeđene staze[/COLOR]

Član 26.

Na divljim ski - stazama, neobezbeđenim stazama i van skijaških staza skijaši se skijaju na sopstveni rizik.

Skijaški centar skijašima na neobezbeđenim stazama pruža uobičajene informacije o vremenu, snežnim padavinama i opasnostima od zavejavanja.

U cilju sprečavanja korišćenja divljih ski - staza, skijaški centar je obavezan da u okviru skijališta postavi odgovarajuća upozorenja i znake.

--------------a sa druge strane:

Član 4.
...
Alpsko[/B] i nordijsko [B]skijanje, snoubord, kao i podučavanje skijanju se može obavljati samo na ski - stazama.
...

Pitanje za nekog pravnika ili advokata: sta sad, jel dozvoljeno skijanje ili nije dozvoljeno skijanje VAN SKI STAZE (clan 4), odnosno po NEOBEZBEDJENOJ, DIVLJOJ SKI STAZI, ODNOSNO VAN SKIJASKE STAZE (?!?!?!?) (clan 26) ??? Ili je i "divlja, neobezbedjena ski staza" ipak i dalje SKI STAZA, pa je ipak dozvoljeno... ?!? I sta je sad off-piste- jel to "van ski staze" ili je "divlja, neuredjena ski staza, odnosno VAN skijaske staze"?!? Dakle, eto vam slamka spasa da osporavate oduzimanje ski pass-a od strane SS - "skijali smo ne van ski staze (clan 4), vec po neuredjenoj, divljoj ski stazi (clan 26) gde Zakon kaze da je dozvoljeno AKO nije znakom na skijalistu eksplicitno odredjeno da je ZABRANJENO".

Ako ima neki dokoni pravnik, bilo bi super..:sm011:

HEROES
11.01.2013, 18:47
Izgleda da iz Skijalista Srbije pomno prate ovaj forum,evo sada na njihovom zvanicnom sajtu,postavljeno objasnjenje o voznji van staza,sada tvrde da mogu da oduzmu ski pas,i da smo o tome obavesteni prilikom kupovine istog,jer voznjom van zvanincnih staza,ugrozavamo sopstvenu bezbednost.Ja tvrdim da ne mogu,jer prosto se namece pitanje kakvo pravo imaju oni na "kaznjavanje" oduzimanjem ski pasa,ako se ja na primer skijam po terenu,koji nije pod njihovom jurisdikcijiom,ili je cak u mom vlasnistvu,oni nisu ni vlasnici zvanicnih staza,a kamoli okolnih terena,vec samo idu na kartu ne upucenosti ljudi.

ioannes65
11.01.2013, 19:01
Ako se samo setite pre neku godinu je doslo do lavine na gobelji zbog voznje van staza...jeste na sopstvenu odgovornost ali je jako opasno jer je prethodnih godina bilo dosta povreda i to teskih...a svi znamo da van staza osiguranje ne vazi ...nije to tako bezazleno..a ako neko zeli po sumi...pa zasto dolazi na skijaliste da kupi kartu...suma koliko hoces pa udri....ovako kupujes kartu da te Skijaliste izveze a ti vozis gde hoces i usput mozez da se povredis,ne dobijes od osiguranja nista i da ugrozis druge ako dodje npr. do lavine...

HEROES
11.01.2013, 19:10
Naravno,ali to je izbor svakog od nas,ja sam skijalistima uredno platio za njihovu uslugu...a napisao sam,da ako nikoga drugog ne ugrozavas,ili samo skijaliste,to sa lavinom ima logike,sve ostalo je zamazivanje ociju,sa nekim propisima,a postavlja se pitanje da li su i sama skijalista, regulisana zakonom kako treba.

ioannes65
11.01.2013, 19:19
Naravno,ali to je izbor svakog od nas,ja sam skijalistima uredno platio za njihovu uslugu...a napisao sam,da ako nikoga drugog ne ugrozavas,ili samo skijaliste,to sa lavinom ima logike,sve ostalo je zamazivanje ociju,sa nekim propisima,a postavlja se pitanje da li su i sama skijalista, regulisana zakonom kako treba.

Ne vidim da postoji neki interes Skijalista da oduzima ski -pas i da stvara nzadovoljstvo i navlaci hejtere na forum...osim da stvarno zeli bezbednost za sve...naravno da svako punoletno lice odlucuje o tome kako ce se ponasati ne samo na stazi vec uopste...adrenalin je ok ...to nas pokrece ali zamislite da desetak ljudi upadne u dubok sneg ..pokrene lavinu...i neko strada ..pa recite mi da li mozete da zamislite kako bi se hejteri tek tad okomili na Skijaliste...pa ne bi ih oprao Dunav..zato sam kao rekreativac koji sa porodicom izlazi na skijanje apsolutno za to da se takav vid voznje spreci...uostalom vidim da se Skijaliste i za to pobrinulo i da ce imati staze za free ride koje nece tabati...pa adrenalinski zavisnici izvolite..

HEROES
11.01.2013, 19:30
Naravno i ja sam za to da se regulisi stvari na nasim skijalistima,ali treba poci prvo od samih Skijalista,resiti imovinsko-pravne odnose,i jos dosta toga,pa tek onda neke druge stvari,na primer odbrane od lavina i slicno,ja opet ponavljam pitanje,a sta ako je zemljiste po kojem skijam van staza,moje vlasnistvo,ili vlasnistvo nekog drugog,to sto ja skojam po mojoj livadi,ne znaci da neko moze da mi oduzme ski-pas,koji sam uredno platio,ili da mi uzme mesecnu kartu za javni prevoz i sl,kapirate?

ioannes65
11.01.2013, 19:35
Naravno i ja sam za to da se regulisi stvari na nasim skijalistima,ali treba poci prvo od samih Skijalista,resiti imovinsko-pravne odnose,i jos dosta toga,pa tek onda neke druge stvari,na primer odbrane od lavina i slicno,ja opet ponavljam pitanje,a sta ako je zemljiste po kojem skijam van staza,moje vlasnistvo,ili vlasnistvo nekog drugog,to sto ja skojam po mojoj livadi,ne znaci da neko moze da mi oduzme ski-pas,koji sam uredno platio,ili da mi uzme mesecnu kartu za javni prevoz i sl,kapirate?

Ako vozis svojom livadom i sumom sta ce ti ski-pas....napravis sebi lift i udaras konkurenciju...

ioannes65
11.01.2013, 19:39
Sad ozbiljno...bio sam prisutan prosle godine kada je covek van staze pao i kanta mu prerezala arteriju i tetivu na nozi...uopste nije bezazleno....a pritom je ski-pas na imae Cak Norisa....uvek polazimo od toga da nam se nista nece desiti pa teramo segu...ali uvek treba poci od toga da moze da se dogodi nepredvidjeno i da nas to puno kosta...ne mislim na novac vec na zdravlje...

ioannes65
11.01.2013, 19:42
Sad ozbiljno...bio sam prisutan prosle godine kada je covek van staze pao i kanta mu prerezala arteriju i tetivu na nozi...uopste nije bezazleno....a pritom je ski-pas na imae Cak Norisa....uvek polazimo od toga da nam se nista nece desiti pa teramo segu...ali uvek treba poci od toga da moze da se dogodi nepredvidjeno i da nas to puno kosta...ne mislim na novac vec na zdravlje...

I da dodam...sutra idem na Staru Planinu dobio sam info da su staze sredjene do bola...prostranstvo i lepota ..Krov Srbije..pa vi koji se zalite na guzvu na stazama vidimo se na Staroj.... Pozdrav !

blackholemix
11.01.2013, 20:07
HEROES, moram da te pitam, koliko si ti razreda završio?

MUP ti izda pasoš, može li ti ga oduzeti? Može.
Vozačku dozvolu? Može.
Autoprevoznik ti izda mesečnu, godišnju, nebitno kakvu kartu za prevoz, može li ti oduzeti? Može.
Banka ti izda platnu karticu, može li oduzeti? Može.
Fakultet ti da indeks, može li ti oduzeti? Može.

I o čemu ti pišeš?
Skijališta Srbije izdaju ski pass i naravno da mogu da ti oduzmu kad je to lepo propisano Zakonom o javnim skijalištima.

Ako ti imaš vikendicu u privatnom posedu i na privatnom zemljištu npr. na Kopaoniku i skijaš off do nje, pa normalno je da ne može redar da uđe kod tebe u vikendicu i kaže: Daj ski pass. Ali zato ako te je zapamtio i kada se vratiš na staze koje jesu skijalište može ti oduzeti jer si skijao off.

Kada odeš kod dede na livadu ili u šumu, to nije javno skijalište već privatan posed i tamo možeš da voziš kuda hoćeš, osim ako ne kršiš neke druge zakone.

Što se tiče izgovora:Ali ja idem na sopstvenu odgovornost, glupost, pa ko si ti da procenjuješ da li nekome ugrožavaš život ili ne.
Npr. možeš da ideš od među stanice na Dubokoj ka Crvenoj Dubokoj i kažeš idem na svoju odgovornost, a da izazoveš lavinu i zatrpaš dole nekog na Crvenoj ili ubiješ, da ne bi iz SS rizikovali takve stvari lepo su sve to zabranili.

Mislim da nisu baš tolike cepidlake pa sad da ako izađeš 1-2m van utabanog snega da će ti oduzeti ski pass, ali za totalnu vožnju off ili ispod žičare hoće.

Da li treba napraviti još off i divljih staza, prostora, da, ali da prvenstveno budu bezbedna u smislu da ne može da se izazove lavina, ili da bacaju dinimit kad ima dosta snega kao što rade po nekim skijalištima da bi se sneg spustio niz padinu.

I još jedna stvar, ako voziš na obeleženom divljem delu, GSS zna da tu ima ljudi, a i verovatno još neko će proći, ako odeš sam negde i desi se da nije mob kod tebe, ili da nema dometa što je vrlo moguće, a ne daj Bože polomiš nogu ili se nekako povrediš, ko zna šta bi bilo sa tobom.

wlad
11.01.2013, 20:28
Ma ajde ljudi, vi što pišete da skijanje van staze na Kopaoniku ugrożava druge verovatno ne znate kakve su obaveze skijališta. Pa ako ima i 1% šanse da negde krene lavina u blizini žice ili staze postavljaju se "tarabe" od šina koje SPREČAVAJU pokretanje lavina a ako je daleka zona onda se namerno pokreću lavine dok je manja količina snega. Ne može se računati da lavina neće krenuti ako nema skijaša, 99% lavina krene sama bez skijaša.

Normalna skijališta to rade i obeležavaju sa znacima delove gde ima opasnosti od lavine - i na tim delovima je isto dozvoljeno skijanje, samo obaveštavaju skijaše o opasnosti. Tamo gde je zabranjeno kretanje postavljaju se mreže/ograde da ne može da se prodje.

Šta znači na sopstvenu odgovornost? Pa prosto to znači da ne možete da tužite posle SS i tražite odštetu. Zdravstveno osiguranje koje uplaćujete mesečno vam pokriva sve, pa i ako testerišete šumu pa vam stablo padne na glavu.

Pa zašto onda SS zabranjuje skijanje van staza? Prosto: zato što im je tako jednostavnije, to su fazoni kod nas, seljačka metoda je najjednostavnija, zabraniti i problem rešen.

Zato ja više i ne idem na Kopaonik, ne interesuje me da idem i da razmišljam o tome. Idem samo sa decom, kada sam sa njima idemo crveno-plavim stazama i ni ne gledam van staze.

HEROES
11.01.2013, 20:45
Kakve ima veze koliko sam ja razreda zavrsio,koliko si ti!?za sve sto si naveo o oduzimanju,mora da postoji zakonski razlog,a sta ako uopste nemam ski pas,nego planinarim sa na primer jos pet drugara,i idemo po stazama,i samim tim ugrozavamo skijase,sta ce povodom toga da uradi redar SS,a pri tom staza po kojom planinarim nije vlasnistvo SS,mnogo je tu ne regulisanih stvari zakonski,sam zakon o skijalistima ne moze da regulise kuda ja mogu da se krecem i po kojim terenima,jer ti tereni nisu u vlasnistvu skijalista,tako da redari skijalista nemaju nikakvo pravo na delovanje,na istim.Ovde je sustina u samim zakonima koji su nedovrseni,i nedoreceni,i ne mogu se kod nas tek tako primenjivati,jer su u suprotnosti sa drugim zakonima,o imovini,svojini itd,ako je zemljiste koje je na primer u mom vlasnistvu,podlozno lavinama,a te lavine ugrozavaju zvanicne staze skijalista,pa valjda bi skijaliste trebalo da napravi i obezbedi svoje staze,branama,zidovima ili sta vec,a ne da "kaznjavaju" mene,sto sam se kretao ili skijao po tom terenu,oduzimanjem ski pasa,ako ga uopste i imam,kada se budem skijao na zvanicnim stazama.U inostranstvu je sve to jednostavno,jer se znaju vlasnicki odnosi,i ko moze da uvodi pravila na odredjenom skijalistu,a nasi bi nesto hteli a ne umeju.Blackoholemix...ja moram tebe da pitam,umes li da citas?

HEROES
11.01.2013, 20:50
Wlad...bravo,to sve vreme pokusavam da objasnim,kao sto sam i prethodno negde napisao hvataju ljude na ne upucenost,seljacki fazon,a prvo treba da pociste u svojoj kuci,pa da tek onda glume strana skijalista,sa svojim "propisima",koja su samo prepisali,a milion stvari nisu resili,da bi mogli da uvode takve propise.

manca
11.01.2013, 21:50
e ljudi, jel dobra prohodnost puta od Brzeca prema Kopu? Stizem sutra...

trendo
11.01.2013, 22:01
Izvinite sto se mesam u raspravu
a citate li vi sta vama gazda ski centara
kazu u vezi cele te rasprave

http://www.skijalistasrbije.rs/sr/skijanje-van-obelezenih-staza

HEROES
11.01.2013, 22:16
Gore sam vec napisao da "gazde" skijalista veoma prate ovaj forum,pa odatle i ovo danas na njihovom sajtu.

akole
11.01.2013, 23:26
Da li treba napraviti još off i divljih staza, prostora, da, ali da prvenstveno budu bezbedna u smislu da ne može da se izazove lavina, ili da bacaju dinimit kad ima dosta snega kao što rade po nekim skijalištima da bi se sneg spustio niz padinu.

Gore sam vec napisao da "gazde" skijalista veoma prate ovaj forum,pa odatle i ovo danas na njihovom sajtu.

Pa ako prate forum neka, izvole za populaciju koja voli skijanje van staza, obezbede terene koji su za tu namenu. Ima lokacija koje nisu pod najvišim stepenom zaštite pa neka prilagode i obeleže.

munja
12.01.2013, 00:29
Na pricu o ruskim skijasima kojima je oduzet ski pas, poslao sam pitanje skijalistima Srbije DA LI JE ISTINA ILI LAZ DA SE SKI PAS ODUZIMA ako se vozi van obelezenih staza, po kom zakonu i kom clanu (ovo je ukratko moje pitanje njima) NJIHOV ODGOVOR na moj mejl je stigao 11.1.13. u toku dana ovako:

Poštovani,



Skijanje van obeleženih staza je jako opasno i sam Zakon o javnim skijalištima reguliše i dozvoljava vožnju skija i borda na isključivo obeleženim ski stazama (član 4, stav 3). Takođe, propisano je i da skijaš ili border svakom vožnjom na neobezbeđenim stazama i van skijaških staza vozi na sopstveni rizik. S obzirom da imamo iskustva sa veoma opasnim povredama, ovakva vožnja je u našim ski centrima zabranjena i svima koji se ne pridržavaju ovog, biće oduzeta ski karta. Ovu informaciju dobijate prilikom kupovine ski karata, nalazi se u ski informatoru u okviru Pravila ponašanja na skijalištu, tačka 14 i vidno je istaknuta na prodajnim mestima.

Ova zabrana je uvedena prvenstveno i isključivo zbog bezbednosti skijaša, jer iz iskustva od prethodnih godina, znamo koliko je to opsano i kakve povrede su usledile nakon takvog neodgovornog ponašanja, kao i kakvi prirodni i vremenski uslovi mogu da vladaju na skijalištu (na primer lavina koju smo pre par godina imali na Gobelji).

Takođe, obuku podučavanja skijanju na skijalištu imaju pravo samo one škole sa kojima Skijališta Srbije imaju potpisani ugovor i koje imaju licencirane učitelje skijanja. S obzirom da su skijaši iz Rusije bili sa nelegalnim instruktorom i dovedeni su u zabludu, a da nisu znali propise i pravila, njima će biti vraćen ski pas, dok će instruktoru, koji je vršio obuku bez dozvole i koji je svesno kršio pravila ponašanja na skijalištu biti trajno oduzet ski pas. Instruktor je istu vožnju van staza mogao da pokaže skijašima i na novoj stazi na Gobelji koja je upravo predviđena za free ride, pa se dovodi u pitanje i njegova namera s obzirom da su pravila jasna i opšte poznata i da se dele prilikom kupovine ski karte.

Nadamo se da razumete situaciju da Skijališta Srbije moraju da poštuju pravni akt na osnovu koga su osnovana i da se na ovaj način brinemo o bezbednosti svojih korisnika.



S poštovanjem,

munja
12.01.2013, 00:30
Na kopaonik sam dolazio na skijanje od 1983. sa povremenim prekidima. Poslednji put sam bio 2005. Ovaj sajt pratim svih ovih godina kao i skijanje.rs i forum na njemu. U svrhu istinitog informisanja sam pisao skijalistima srbije i od njih kao sto vidite dobio tacnu i istinitu informaciju, jer ne verujem da je nekome ski pas oduzet iz obesti. Takodje podrzavam svako uvodjenje reda na skijalistu. Kako na ski stazama tako i van njih. Posebno apelujem na nadlezne da se pocne raditi na regulisanju svega onoga sto jos nije adekvatno uradjeno, kako se bar pise ovde na forumu. Prvenstveno mislim na parking i cuvene lopatare jer nije im tu mesto. Ako se ne dozvoljava "DIVLJIM"instruktorima rad (sto apsolutno podrzavam) onda ni lopatarima i slicnima tu nije mesto. Takodje apelujem da se uvede ponovo autobuska veza hotel Srebrnac - sruseni hotel Baciste - vikend naselje. Devedesetih godina je veza hotel Srebrnac- baciste bilo u funkciji (starijise toga secaju). Takodje raditi na razvoju Brzeca, Josanicke banje i sl kako u pogledu gondola tako i po pitanju dr, infrastrukture. POZDRAV ZA SVE LJUBITELJE ZIMSKIH SPORTOVA,

munja
12.01.2013, 00:34
Ova predhodna dva sam prebacio sa drugog foruma zato su mozda neke stvari nejasne.

Pozdrav za macka011, Romana i sve ostale forumase, uzivao sam uz vase "izvestaje" i komentare, kako od prosle tako i od ove god. Osecam se kao da nisam propustio ni jednu godinu skijanja i sve novitete na nasim skijalistima. Jedva cekam da ponovo krenem sa skijanjem i da i sam proverim novotarije.

munja
12.01.2013, 00:39
Sad teh videh trendo-v komentar. Upravo su na moju konstataciju da treba da se oglase skijalista Srbije to i uradila. Treba reagovati na vreme da se zna prava istina, a ne da se plasiraju poluinformacije ili lazi.

carvingjevik
12.01.2013, 00:46
Legenda Kopa šef staza Marijana oduzimao je ski pass svakom ko se približi stubu žičare u krugu od 100 metara. Ne bez raloga.
Nažalost svuda u svetu, svake godine na razne načine strada ogroman broj skijaša. U 90% slučaja krivci su sami skijaši. O tome moramo da pričamo. Svako od nas mora da povede računa. Naša bahatost, neprilagodjena brzina, ne poštovanje signalizacije i pravila, pa i vožnja na terenima gde postoji zabrana po pravilu se završava sa teškim povredama. Nije to slučaj samo kod nas nego i napolju. Sankcije i kazne su tamo mnogo veće. Ulazite u centralni registar i tu nema mnogo polemike sa redarima.Pišu se i prekšajne novčane kazne pa sve do zabrane skijanja u regijama. To svi vi dobro znate pa zato dok još nije kasno ajde daj te predloge da se nadju najbolja rešenja. Geometrija skija, njihova veličina, tvrde staze, ali i ne uredjene staze (po pravilu zatvorene) zahtevaju pravovremenu akciju i tu ima malo mesta za praštanje grešaka.
U ovom zadnjem slučaju u ne poštovanja pravila koliko sam čuo uključeno je i lice koje je baš prvo trebalo da poštuje pravila, a to je ski instruktor. Pa on treba da edukuje skijaše, da ih nauči i o ponašanju na skijalištima pre svega zbog njihove sigurnosti. Da to čuje Inter ski ode mu licenca za sva vremena.

HEROES
12.01.2013, 01:43
A evo SS-ovaca,da nam objasne kako stvari stoje:yay:,a ja sutra testiram taj zakon o Skijalistima u Srbiji:smoke:

carvingjevik
12.01.2013, 02:16
Uči, sine, uči ....treba će ti.......znanje glavu čuva.

KOP_MANIA
12.01.2013, 07:13
Heroes, ako ti pridju slobodno ih prebij... Tako tuku i komunalce u Beogradu, ali tebi se može pa ih udri.

NE znam u čemu je problem više. U zakonu piše da ne sme i tačka. Ako ne možeš auto da voziš po trotoarima, jer zakon tako kaže, ne možeš da voziš ni van staza jer isto zakon kaže da ne sme. Ukoliko voziš sami su ti rekli da će posledica biti oduzimanje ski pasa.

dzoninho
12.01.2013, 10:06
Uvek sam voleo ove price tipa moj tata je jaci od tvog tate :) Hahahahah

sasacg
12.01.2013, 10:53
evo frke na severnoj tribini hahahaha

HEROES
12.01.2013, 10:56
Heroes, ako ti pridju slobodno ih prebij... Tako tuku i komunalce u Beogradu, ali tebi se može pa ih udri.

NE znam u čemu je problem više. U zakonu piše da ne sme i tačka. Ako ne možeš auto da voziš po trotoarima, jer zakon tako kaže, ne možeš da voziš ni van staza jer isto zakon kaže da ne sme. Ukoliko voziš sami su ti rekli da će posledica biti oduzimanje ski pasa.
Ma nema potrebe za tim,jer nece ni pokusati da mi oduzmu ski pas,jer nemaju pravo,odoh sad bas da proverim...:ski:

KOP_MANIA
12.01.2013, 11:50
Ajde, javi kako je bilo

Bitterman
12.01.2013, 15:25
majku ti sve ludo!!!

wlad
12.01.2013, 17:05
Baš je lepo što su se i zaposleni iz Skijališta Srbije uključili u diskusije na forumu, jedina moja primedba na njihove komentare je da je šteta što ne idu malo više po stranim ski centrima da vide kako je tamo. Ovako o svemu napolje saznaju iz priča po kafanama, a uz piće i priče postaju lovačke...

Na kraju će ispasti kako vas napolje pored registrovanja i tuku po stazama hahahahah :). Toliku količinu izmišljotina nisam video ni u crtanim filmovima o šilji, a ne zaboravite da smo od tada mnogo porasli i da nismo deca :D

HEROES
12.01.2013, 17:42
Ajde, javi kako je bilo
Da odgovorim bratu ciganinu...bilo je kao u onoj nasoj "A REDARSKA SLUZBA SAMO NEMO POSMATRA,NEMO POSMATRA...!!!

ioannes65
12.01.2013, 19:41
Naravno da treba uzeti ski-pas zbog nepostovanja pravila i redana stazama ..to je za dobro onih koji su dosli dauzivaju u skijanju ...

brkic1000
12.01.2013, 19:53
pozdrav svima, novi clan sam ...
da ne otvaram temu, zanima me zna li ko dal se krenulo ista graditi na juznoj strani kopa ( dole ka belom brdu) ?
na `Zikinoj sarenici` bilo 2-3 puta neke price ali ....
nisam bio davno na kop-u, al ako bog da eto me za mesec dana ;)
pozdrav i hvala na odgovoru, ako iko i odgovori :)
PS imaju pravo da ti oduzmu pass, pa ...

gio
12.01.2013, 23:18
Zato što se zakoni i propisi u ovoj zemlji ne poštuju zato smo i dogurali do ovde. I kao država i kao društvo u celini. I nije bitno da li je zakon loš ili manjkav. Riba smrdi od glave, da se razumemo.

Danas sam bio svedok na sunčanoj da je redar zaustavio dvojicu klinaca koji su vozili ispod žičare, u donjem delu na 5 - 6 stubova od početka žice. I to u momentu kad su se vraćali na stazu.
Baš me zanimalo šta će se desiti pa sam ispratio situaciju do kraja. Rekao im je da je zabranjeno voziti ispod ili oko stubova i van obeleženih delova skijališta. Samo ih je upozorio na to i napomenuo da postoji mogućnost i da ostanu bez skipass-ova ako ponove kiks i još im je držao predavanje oko sigurnosti itd itd.

Nemam nista protiv ljubitelja free ride-a ali ako je nešto zabranjeno propisima onda je vrlo licemerno za kršenje tražiti opravddanje tamo gde ga nema.
Samo za info bratu ciganu (od brata grobara ;-) ), jp skijališta Srbije ne mora biti vlasnik zemljišta na kome se nalaze ski tereni jer je tom preduzeću zakonodavac (i osnivač) dao na upravljanje skijališta koja su u nadležnosti Republike Srbije (Tornik st.pl i kop) i pri tome zakonom propisao uslove korišćenja skijališta kao i sankcije za kršenje tih uslova.

A da se malo vratimo i na sam kop. Danas fenomenalno vreme ali i gužva zbog koje je dosta staza otišlo već posle 12. Sreća pa ima gde da se pobegne.
I opet sam se"zeznuo" da se povezem dvosedom na krčmaru i tako provedem pola sata u razgledanju Kopaonika. :-)
I naravno nekoliko idiota kojima je izgleda dosadno pa moraju da vežbaju spust kroz početnike i decu, na krstu!!!

wlad
12.01.2013, 23:27
Znači od sada ako ti ispadne rukavica sa žice nema traženja ;)

Ja evo obećavam da neću, pošto sam legalista

BTW ne znam kako se na sunčanoj "vozi" frirajd, jedino da se štapovima odguruješ :D

HEROES
13.01.2013, 00:13
Zato što se zakoni i propisi u ovoj zemlji ne poštuju zato smo i dogurali do ovde. I kao država i kao društvo u celini. I nije bitno da li je zakon loš ili manjkav. Riba smrdi od glave, da se razumemo.

Danas sam bio svedok na sunčanoj da je redar zaustavio dvojicu klinaca koji su vozili ispod žičare, u donjem delu na 5 - 6 stubova od početka žice. I to u momentu kad su se vraćali na stazu.
Baš me zanimalo šta će se desiti pa sam ispratio situaciju do kraja. Rekao im je da je zabranjeno voziti ispod ili oko stubova i van obeleženih delova skijališta. Samo ih je upozorio na to i napomenuo da postoji mogućnost i da ostanu bez skipass-ova ako ponove kiks i još im je držao predavanje oko sigurnosti itd itd.

Nemam nista protiv ljubitelja free ride-a ali ako je nešto zabranjeno propisima onda je vrlo licemerno za kršenje tražiti opravddanje tamo gde ga nema.
Samo za info bratu ciganu (od brata grobara ;-) ), jp skijališta Srbije ne mora biti vlasnik zemljišta na kome se nalaze ski tereni jer je tom preduzeću zakonodavac (i osnivač) dao na upravljanje skijališta koja su u nadležnosti Republike Srbije (Tornik st.pl i kop) i pri tome zakonom propisao uslove korišćenja skijališta kao i sankcije za kršenje tih uslova.

A da se malo vratimo i na sam kop. Danas fenomenalno vreme ali i gužva zbog koje je dosta staza otišlo već posle 12. Sreća pa ima gde da se pobegne.
I opet sam se"zeznuo" da se povezem dvosedom na krčmaru i tako provedem pola sata u razgledanju Kopaonika. :-)
I naravno nekoliko idiota kojima je izgleda dosadno pa moraju da vežbaju spust kroz početnike i decu, na krstu!!!
Ma znam ja sve to,komunisticki fazon,zemlju koju je ta ista drzava oduzela od pravih vlasnika,i jos im ne vraca,vec jos zaradjuje na njoj,a jednom ce morati,pa cemo da vidimo sta ce tada biti.A do tada bih bas voleo da vidim kako ce mi uzeti ski pas zbog freeride,ili ako su tako revnosni,da li ce mi svaki put platiti krpljenje skija,kada naidjem na po neki kamen,na zvanicnim stazama,i ako im je Drzava dala upravljanje stazama,nije im dala upravljanje svim ostalim povrsinama,i privatnim posedima,ili nek tacno pokazu koliku povrsinu zemljista je drzava dala na upravljanje Skijalistima,svakom skijalistu ponaosob,da znamo dokle SS ima nadleznost,i sta se sve od zemljista racuna kao skijaliste.


Znači od sada ako ti ispadne rukavica sa žice nema traženja ;)

Ja evo obećavam da neću, pošto sam legalista

BTW ne znam kako se na sunčanoj "vozi" frirajd, jedino da se štapovima odguruješ :D
Jos jednom bravo,i to pokazuje koliko je zakon supalj,ili ce se revnosni SS-ovci, sami ponuditi da pronadju rukavicu,ako su toliko zabrinuti za nasu bezbednost...;)

ski&sun
13.01.2013, 13:05
Subota fenomenalna na Kopu, dan predivan, sve staze lepo drzale i nije bilo guzve...
Off piste je bilo na Gvozdcu, puder fenomenalan.... Inace sam sreo redara i pitao jel oduzimaju ski pass za ovo, na sta je on potvrdno odgovorio :-)

http://www.dodaj.rs/t/43/sH/1DN6K4B5/266174461017896506317401.jpg (http://www.dodaj.rs/?43/sH/1DN6K4B5/266174461017896506317401.jpg)

Snowman
14.01.2013, 03:27
Bio sam u subotu na Kopu, dan je bio idealan. -10 sa dugim suncanim intervalima. Sto se freeride-a tice, posto vidim da se velika polemika digla i za to je bilo idealno. Mora se samo biti oprezan, jer su redari kao i saobracajni panduri, cekaju na par uobicajenih mesta. Video sam ih kod medjustanice Duboka 2, redom su zaustavljalli ko vozi ispod zice, nisam video da li su samo opominjali, ili oduzimali ski pasove. Takodje je stajao redar na polaznoj stanici Duboke 1 i gledao ko ide ispod zice. Mi smo vozili staru Duboku (izmedju Crne Duboke i Krcmara) fora je samo da se presece i izadje na stazu kada se posle potoka izadje is sume. Redara uopste nije bilo oko Gvozdca i Ledenice, ukljucujuci i "Lavinu" tako da je tamo opusteno moglo da se
pici off. Kupio sam polovne ski pass-ove nesto ispod cene i lokalac od koga sam ih kupio mi je upozorio na oduzimanje, tako da u ovim varijantama treba biti oprezan i kao pri voznji kola znati izbeci patrolu :couto:. Sve u svemu, dan za uzivanje, neka ih bude jo ovakvih:dziveli:. Meni i mojoj ekipi ne pada na pamet da postujemo glupe propise i zabrane, jer nikoga ne ugrozavamo, a redare cemo eskivirati kako znamo.

brkic1000
14.01.2013, 06:54
http://www.youtube.com/watch?v=TSFJnrsezeg

Ledeni Finac
15.01.2013, 13:53
Ja bih obavestio npr. redara o takvom problem, verovatno bi izasao u susret :)

Ledeni Finac
15.01.2013, 14:23
Slusaj te ovako,ovde se pisalo o freeride voznji,a ja sam vam napisao neke cinjenice koje znam,to sto su nekom uzeli ski pas,sto je vozio izmedju stubova zicare,je moguce,ako je to zemljiste ispod zicare u domenu SS,veoma moguce,a mislim da je i to protiv zakonito,jer bih to uporedio sa JP Parking Servis,koji ti posalju kaznu u nekom iznosu,pa ti ako platis platis,uvek ima onih koji placaju i ne bune se,a sa druge strane i da ne platis ne mogu ti nista,jer javna preduzeca po zakonu ne mogu da sprovode te stvari,dakle ovaj papiric o oduzetom ski pasu,verujem da je verodostojan,ali verujte tako nesto bar ja, i ljudi koje poznajem necemo dobiti,bar ne na nasim skijalistima.
(Uz ostale tvoje komentare).. Meni je ovo isto kao: Polozis za automobil i ne zelis da postujes zakon samo zato sto postoji neka rupa u zakonu? U svakom zakonu ima rupa, jel to razlog da ne postujemo zakon? Niko ne tera ljude da kupe ski pass, kada kupe ski pass moraju postovati zakon isto kao sto drugi postuju zakon kada voze automobil. ;)

wlad
15.01.2013, 16:21
Ne bi ja baš poredio saobraćaj sa skijanjem, misim da nije baš najpodesniji primer ;).

Možda je približniji sa zakonom o pušenju :D, isti postoji, isto zabranjuje pušenje na dosta mesta, a opet ga gomila ljudi ne poštuje... Takodje se teorijski ugrožavaju tudji životi ;)

pailhead
16.01.2013, 00:13
Evo ti analogije:

Primera radi uzmi motokros.

http://en.wikipedia.org/wiki/Motocross

Stotine hiljada ljudi se verovatno bave time po celom svetu. A bave se vec jako dugo. Sad zamisli bavis se time u Srbiji, i odjednom, postane ilegalno, jer eto, motori smeju da se voze samo po asfaltiranom putu.

Jedno bi bilo da je skijaliste u privatnom vlasnistvu, pa ajd, svako sme da radi sa svojom svojinom ono sto hoce, ali ovako je stvarno besmisleno.

Dogac
16.01.2013, 03:58
Bio sam u subotu na Kopu, dan je bio idealan. -10 sa dugim suncanim intervalima. Sto se freeride-a tice, posto vidim da se velika polemika digla i za to je bilo idealno. Mora se samo biti oprezan, jer su redari kao i saobracajni panduri, cekaju na par uobicajenih mesta. Video sam ih kod medjustanice Duboka 2, redom su zaustavljalli ko vozi ispod zice, nisam video da li su samo opominjali, ili oduzimali ski pasove. Takodje je stajao redar na polaznoj stanici Duboke 1 i gledao ko ide ispod zice. Mi smo vozili staru Duboku (izmedju Crne Duboke i Krcmara) fora je samo da se presece i izadje na stazu kada se posle potoka izadje is sume. Redara uopste nije bilo oko Gvozdca i Ledenice, ukljucujuci i "Lavinu" tako da je tamo opusteno moglo da se
pici off. Kupio sam polovne ski pass-ove nesto ispod cene i lokalac od koga sam ih kupio mi je upozorio na oduzimanje, tako da u ovim varijantama treba biti oprezan i kao pri voznji kola znati izbeci patrolu :couto:. Sve u svemu, dan za uzivanje, neka ih bude jo ovakvih:dziveli:. Meni i mojoj ekipi ne pada na pamet da postujemo glupe propise i zabrane, jer nikoga ne ugrozavamo, a redare cemo eskivirati kako znamo.

Dobro je što si potanko obavestio prisutne redare na forumu gde sledeći put mogu da te nađu :ski:

legga
16.01.2013, 04:16
Mene zanima da li redari na stazi imaju skener kojim mogu da ti ocitaju skipass a da ga ne uzimaju u ruke? Tim skenerom mogu da ti ocitaju a samim tim i poniste skipass. Jer ako nemaju ne vidim nacina kako mogu da ti uzmu ili poniste skipass.

macak011
16.01.2013, 05:50
Mene zanima da li redari na stazi imaju skener kojim mogu da ti ocitaju skipass a da ga ne uzimaju u ruke? Tim skenerom mogu da ti ocitaju a samim tim i poniste skipass. Jer ako nemaju ne vidim nacina kako mogu da ti uzmu ili poniste skipass.

Ranije vec polemisano o tome. Postoji:

http://www.skijanje.rs/forum/showpost.php?p=62857&postcount=38
http://www.skijanje.rs/forum/showpost.php?p=62863&postcount=39

...a da li nasi redari to imaju, ne znam. Sto neko rece, kupili su ceo paket, sto da ne uzmu i ovo...

a evo i resenja:
http://www.rpi-polymath.com/ducttape/RFIDWallet.php
ili obicna alu-folija ili sto Wlad rece, stavi ga IZA mobilnog telefona u dzep ili ovo:

http://www.skijanje.rs/forum/showpost.php?p=62849&postcount=37 :sm011:

stoli
16.01.2013, 06:07
Žalosno ali istinito, oduzimaju skipass. Bio sam na kopu ovaj vikend i prvo sto smo uradili, otisli smo na belu reku, staza je zatvorena,ali zato smo i isli tamo. na pocetku staze kod izlazne stanice zice stoje dva redara i pandur, koji su oduzeli passove coveku sa dvoje dece. covek je pre toga pitao zicnicara da li moze da vozi belu reku , na sta mu je ovaj odgovorio da je staza zatvorena i da moze na sopstvenu odgovornost, sto su oni i uradili. kada su se popeli gore sacekali su ih redari i pandur.redar je i po mojim skijama procenio da nisam dosao da bih se skijao po stazi pa mi je rekao da ne radim to jer ce mi oduzeti pass.
u nedelju su oduzeli sezonski pass jednom momku koga svi znaju na kopu, siguran sam da ga i redari poznaju.
mi smo ipak tri dana vozili iskljucivo puder van staza,bilo je odlicnog freerajda, cak i na onim mestima gde se zna da stoje redari , ali nismo imali problema.

macak011
16.01.2013, 06:13
Kakva promocija frirajd skijanja na Kopu, jel da? Ziveli lopatari, njima policajci ne oduzimaju lopate... :sm017:

stoli
16.01.2013, 06:20
e da, zaboravih. bili smo i na gobelji, ali nisam nigde video tu novu freeride stazu. mozda zbog magle

macak011
16.01.2013, 06:36
Uh, ja ne vozim off ali davnih dana kad je bio samo tanjir na rtnju pa kad ne radi, a mi se kroz jelke sa KGB spustamo tamo, al' smo mogli da nadrljamo, leleee... luda uprava planine, jes da zakon o javnim skijalistima postoji, jes da se niko od nadleznih ne seti da procita i clan 26, vec se samo pozivaju na clan 4, a sami ne postuju isti taj clan 26 jer nisu postavljene oznake za zabranu skijanja van staze - ispod zice, itd, itd. Zato je ona druga strana medalje koju Kop ima za fantasticno sredjene i opremeljene staze sve grdja, mracnija i jadnija uzevsi sve u obzir: frirajd-(sta je tu free??), cene smestaja i skipasa, lopatanje i nadasve poznata ljubaznost i predusretljivost zaposlenih u hotelima, kafanama i kaficima, app, SS, itd...:sm023:
Zato, Kop, cao-:sm018: sem ako ne iskrsne neka dzab-dzabe varijanta u martu - sto cisto sumnjam...

Dejano981
16.01.2013, 16:09
malo je nelogicno ako ja dodjem uznem poludnevni ski pas i oduzmu mi ga zbog skijanja van staze i oduzmu tom liku sezonski zbog iste stvari :) znaci jedan isti prekrsaj moze da kosta 20 ili 500e :)
mada im sezonski nebi dao pa makar me uhapsili i vodili na sud

macak011
17.01.2013, 00:49
Cim prodjes pored ski date, ugasice ga, ne moraju da ga uzmu, dosta je da te legitimisu..

KOP_MANIA
17.01.2013, 06:23
Po sred staze... Gledao sam ga od medjustanice išao je po sredini. Nije se ni udostojio da vozi po strani...
http://www.dodaj.rs/f/m/tS/3aIpZneP/1/kop.jpg

macak011
17.01.2013, 06:43
mozda je pijan pa drzi belu liniju - "punu"..

Aca76
17.01.2013, 11:35
pozdrav svima, citam vas cesto a sad imam i dva (neskijaska) pitanja:

- da li znate u kom lokalu ima arena sport od TV lokala?
- sta su vam preporuke za rucak (normalnih cena) u podnozju?
...stavljam klinca ove sezone prvi put na skije pa bih se spustao na rucak s njim.

hvala unapred,
a.

ioannes65
17.01.2013, 13:59
Prodje zima dok se vi nezadovoljni filozofi nagodite sta jeste a sta nije u redu...pa nas je milion bre a njih na svim skijalistima 200-300 nem pojma..dilema je velika...mi smo dosli da uzivamo....oni rade svoj posao...mi im ga zagoecavamo na razlicite nacine...eto sad vozio po sred staze ..pa nije vozio ratrak nego sanke...mozda mu je tu najbezbednije i nema skijasa ....kolko mrguda na jednom mestu...el ste svi sa filozovskog?

akole
17.01.2013, 16:12
Na sajtu InfoKop.net pokrenuta je inicijativa da se namesto zamene četvoroseda na Malom Karamanu u šestosed taj šestosed postavi na Gvozdac i time omogući izgradnja novih 8 staza. Ovaj deo skijališta bi pojačao ponudu crnih staza na Kopaoniku. Pokrenuta je neka vrsta izjašnjavanja pa ne bi bilo loše da se izjasnimo po tom pitanji i tako pomognemo inicijativu.

Na ovom isom forumu u temi (novi) Gvozdac smo prizivali i pokretali pitanje izgradnje staza i žičare na Gvozdcu (http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=4760)

Link ka podršci http://www.infokop.net/autorski-tekstovi/infokop-inicijativa-sestosed-na-gvozdcu.html

PS. izvinjavam se adminu što upućujem posetioce van sajta, ali je tema zanimljiva za posetioce Kopaonik foruma

akole
17.01.2013, 16:40
Kakva promocija frirajd skijanja na Kopu, jel da? Ziveli lopatari, njima policajci ne oduzimaju lopate... :sm017:

Stvarno mi nije jasno zašto su se toliko upeli oko oduzimanja ski pasova? Kakva je to fama?
Ma neka obeleže stvarno područja koja su zaštićena one čuvene luBiš*ičice a neka puste svuda ostalo pa i nek ne važi osiguranje. Sopstvena odgovornost što kažu.
Neka samo najave koliko košta usluga GSS i Trauma centara pa ko ima te pare i ko voli neka se skija-borda gde hoće. Ako nekog ulove u zabranjenoj zoni neka ga procesuira Nacionalni park i naravno neka snosi troškove 'lova', duševni bol dušebrižnika za luBiš*ičice i ostale zaštićene elemente.
Pa nije sve van staza zaštićena zona nego treba obeležiti tako veliko područje lakše je ovako sve je zabranjeno što se ne uređuje.

blackholemix
18.01.2013, 18:48
Kako ne shvatate da to na svoju odgovornost je glupost, to je kao da neko kaže:Voziću pod dejstvom alkohola na svoju odgovornost, ako ubijem sebe, ubijem. Da, ali možeš i nekog drugog.

Tako isto neko može da vozi kroz šumu recimo deo Gvozdac i da izazove lavinu i povredi/ubije nekog drugog. Da se to ne bi dogodilo zabranjeno je voženje van staze. Ne možeš ti kao fizičko lice da procenjuješ da li ćeš ugroziti nekoga ili ne.

Sledeća stvar, čak i da samo sam skijaš koji je išao na svoju odgovornost bude povređen ili ne daj bože pogine to doprinosi negativnom imidžu planine. Medijima nisu bitne okolnosti, niti detalji, oni samo prenose ono najzvučnije, pogledajte samo za inostranstvo, u Srbiji čuješ samo:Dva skijaša u Francuskoj poginula zbog lavine. Nikad se ne prenosi da li su oni krivi, skijalište ili neko treći, da li su išli na svoju odgovornost, da li je to tamo zabranjeno ili dozvoljeno.

Rešenje je prosto, odrediti terene i divlje staze koje će biti dozvoljene, na kojima će biti ljudi iz GSS, itd. Tako nešto je pokrenuto na Gobelji, sigurno će u budućnosti biti još toga.

wlad
19.01.2013, 01:51
Hvala skijalištima što brine za nas i na ovom forumu :ok:

Mislim da je došao trenutak da se zabrani i skijanje na stazama, skijajući na stazama isto možeš da ubiješ sebe ili nekoga drugog, gledajući podatke siguran sam da se 100 puta više ljudi povredi na stazama nego izvan nje.

Najmanje se ljudi povredi u restoranima i apreski barovima, pa bi bilo logično zabraniti skijanje na stazama i uvesti ski-data sisteme na ulazima u kafane...

Bojan87
19.01.2013, 04:32
^^^ nema veze shvatices kada porastes sta je blackholemix rekao, i potpuno se slazem sa njim.

Ljudi u srbiji ne znaju da preuzmu odgovornost i da shvate da ako je nesto zabranjeno onda je to zabranjeno, bez obzira da li to ima smisla ili nema.

Nije poenta gde se najvise ljudi povredi, nego sta je zabranjeno a sta nije.

I u saobracaju se najvise ljudi povredi na putevima koji su zvanicni koridori za saobracaj, ali to ne znaci da ti smes da vozis, po livadama, parkovima, trotoarima, samo zato sto ti se hoce.

U celoj ovoj raspravi ispada da par nas zele da kaze sta je propisan nacin ponasanje i sta znaci postovati zakon, dok drugi daju totalno ne konstruktivne odgovore.

Jel vam smeta ova stavka u zakonu ? Sta cete zakonski preduzeti da to promenite ? Koji su vasi potezi da ubedite skijalista i vladu da se zakon treba menjati ?
Problem naseg drustva je sto i los zakon treba postovati, ali konstantno raditi na njegovoj izmeni, samo tako se moze dobiti funkcionalan zakon tj. sistem.

munja
19.01.2013, 04:59
ne znam sta je toliki problem da se u siroj zoni skijalista odrede i obeleze zone u kojima ce biti dozvoljeno skijanje i van obelezenih staza. Nisam freerid-er, ali razumem i ljude koji vole i tu vrstu "zabave" na snegu. Neko voli da skija na uredjenoj stazi, meksoj - tvrdjoj, neko na neuredjenom terenu. Zato valjda i proizvodjaci skija i proizvode skije za razlicite terene, (free, on piste, race i sl). Zalazem se da se po raznim pitanjima uvede rad na skijalistima, ali bi trebalo imati i sluha i za drugu stranu!
Nadajmo se da ce u buducnosti biti uradjeno vise i po ovom i dr. pitanjima, jer jedna staza za freeride svakako nije dovoljna. POZDRAV za sve ljubitelje zimskih sportova.

blackholemix
19.01.2013, 05:41
Bravo Bojane87, to u Srbiji i jeste jedan od najvećih problema, ljudi kao da jedva čekaju da nađu rupu u zakonu, ili da ako im se ne sviđa prekrše. Zakon ne služi da bi se nekome sviđao, nije to devojka, već da bi postojale neke norme i pravila.

Imate u uređenijim sistemima daleko bizarnije zakone od ovog, tipa ne smeš komšiji da pozajmiš usisivač, ili ne smeš da pričaš sa nekim u liftu.

A ova zabrana na Kopu ima logike zbog nekoliko stvari, a evo vam još jedna, izazoveš lavinu, ne povrediš nikoga, a ni sebe, ali oštetiš drveće, je l' bi imao novac da platiš štetu? Pošto se za nacionalni park plaća 10 puta veća cena nego što je tržišna. Kladim se da većina ne bi imala to da isplati, i šta onda?

Rešenje problema je da se naprave i obeleže zone na kojima je to dozvoljeno.

brkic1000
19.01.2013, 07:15
upravo tako Bojane87
postovati zakon na Balkanu .... .... neprocenjivo

uopsteno, ljudi gledajmo svoj posao, nismo mi kompetentni da ovde razmatramo dal je trebalo da se donese zakon ili nije, nase je da ga postujemo, a statistika ce pokazati dal je zakon pozitivan ili nije, dal ce se broj zalutalih i povredjenih skijasa povecati ili smanjiti..
vecini je ovde poznata sudbina Artura Takaca ...
ne podnosi inicijativu i predloge zakona ljudi koji nisu upuceni, a i u skupstini ne sede budale ...

Tadija_91
19.01.2013, 08:52
Ja ne znam oko cega se bunite, zakon je super, sad nije sav teren izgazen prvo jutro posle padavina :D
PS ko izazove lavinu na kopu ima rucak od mene

brkic1000
19.01.2013, 09:20
bojim se ako neko izazove lavinu, da ce se njemu ici i na rucak :s

vuca
19.01.2013, 10:32
Mislite da su lavine na Kopu nemoguce? Varate se!

Doduse, deo gde se lavine mogu cesto javiti nisu u okviru skijalista tako da ste bezbedni, ali ovi sto vole da prkose zakonu, oni bi i mogi da okusaju (ne)srecu sa lavinama. Sve sto treba je da odu iza metereoloske stanice, na Kosovsku stranu Suvog rudista ...

Naravno, preduslov je da ima dosta snega ...

Tadija_91
19.01.2013, 11:26
Ima, ima, znam da ima ;)
I to cak i u okvirima skijalista, ali je tako retko i koliko sam upoznat ne toliko opasno. Znam za dva mesta, na gobelji ispod nove zice, kacio sam sliku iz februara 2010 kad je pukla dok sam ja skijao tu okolo ;) drugo mesto je staza lavina na koju se dolazi kad se spustite sa stena na vrhu Marinih voda ka precici Jaram-Gvozdac. Skijao sam tuda u svim uslovima i nije bilo znakova da ce da popusti. Mada kontam da kad je jednom pukla moze ponovo ;)

zloglasni
19.01.2013, 12:26
Jel ima neko podatke koliko ima prosecno lavina na kopu po sezoni i kojih su razmera jer mi se cini da je ta prica oko njih prenaduvana jer kop nema priodnih potencijala za ozbiljnije lavine ( govorimo o delu kojem skijasi/borederi imaju pristup )

A vi drugari sto ste za slepo postovanje zakona bez obzira koliko imaju ili nemaju smisla razsmislite jos jednom gde to vodi ... ( gutaj sta ti se servira...) .

ibane
19.01.2013, 13:39
Na Kopu nema lavina jer je velikim delom pod sumom pa tu ne moze ni da dodje do lavina. Francuzu npr. odvojili cel jedno skijaliste La Grave gde se skija samo free ali je celo skijaliste pod budnim okom njihovog GSS i ne samo da vode racuna na samom skijalistu i otvaraju i zatvaraju skijaliste ako za to ima potrebe nego i vrse obuku. U svakom slucaju ako postoji uslova za jednu ili vise takvih staza ili oblasti treba to iskoristiti kao potencijal Kopaonika ali u kontrolisanim uslovima, a ako je potrebno uvesti obuku, vodice itd.

ioannes65
21.01.2013, 11:40
pozdrav svima, citam vas cesto a sad imam i dva (neskijaska) pitanja:

- da li znate u kom lokalu ima arena sport od TV lokala?
- sta su vam preporuke za rucak (normalnih cena) u podnozju?
...stavljam klinca ove sezone prvi put na skije pa bih se spustao na rucak s njim.

hvala unapred,
a.

Ako nije pitanje tipa kako zajebati redara i voziti van staze tesko ce ti ko odgovoriti....sad im smeta i sto covek vozi sanke stazom a nigde nikog nema...ko da se filozofski fakultet ovde preselio skijanje ih najmanje zanima...a moderator redovno brise postove koji mu ne odgovaraju...pa ti vidi..

macak011
21.01.2013, 15:10
@ioannes65:
A sto mu ni ti ne odgovoris na pitanje? Pored toga i filozofiras takodje, pa i za tebe vazi tvoja opaska.

Ivan Bgd
22.01.2013, 10:43
pozdrav svima, citam vas cesto a sad imam i dva (neskijaska) pitanja:

- da li znate u kom lokalu ima arena sport od TV lokala?
- sta su vam preporuke za rucak (normalnih cena) u podnozju?
...stavljam klinca ove sezone prvi put na skije pa bih se spustao na rucak s njim.

hvala unapred,
a.

Ja svratim sa klincima i zenom u piceriju ALO u konaku sa ulaza od granda desno.
Ima i rostilja i kuvana jela, supe,corbe .........itd.
Cene kao u BG, bar bile prosle sezone.
Zadovoljan sam i ukusom i kvalitetom, bar mi do sad nije bilo lose od te klope.
Obicno je i guzva, znaci ima dosta prometa tako da tesko da im se ukvari meso.:)

Sto se TV-a tice pojma nemam, ne koristim ga na skijanju uopste.

:sm018:

-Miki-
22.01.2013, 21:36
Pozdrav sa Kopa , vreme zadnja 2 dana fenomenalno suncano -2 ,staze tvrde a posto nema guzve dosta dugo izdrze sem naravno na Karaman grebenu koji inace i obilazim.Ko razmislja da dodje nece pogresiti.
http://s1.postimage.org/64nnmpr4r/P1210026.jpg (http://postimage.org/image/64nnmpr4r/)

Pozdrav iz (naravno) Rtnja !

ninic
22.01.2013, 23:21
Uz svo postovanje starijih clanova foruma i bez imalo namere da nekoga uvredim...zasto ne otvorite novi thread npr. "freeride na kop-u" ili tako nesto,malo ste zasli u off,danima pre dolaska listam forum i vrlo malo je "novosti sa kopaonika" kako kaze naslov teme... Pozdrav svima i ziveli!! A da ,danas posle 14h se na Pancic spustila magla gustine testa,posle toga na celo skijaliste,poceo da pada sneg i prestao posle dva sata,staze opeglane, jedinica i trojka progledale,na cetvorkama kamencici,krcmar savrsen....ako nekoga uopste zanima.

Aca76
23.01.2013, 08:31
Ako nije pitanje tipa kako zajebati redara i voziti van staze tesko ce ti ko odgovoriti....
izvalio sam:) ..opusteno, svakom je svoja muka najveca..


Ja svratim sa klincima i zenom u piceriju ALO u konaku sa ulaza od granda desno.
Ima i rostilja i kuvana jela, supe,corbe .........itd.
Cene kao u BG, bar bile prosle sezone.
Zadovoljan sam i ukusom i kvalitetom, bar mi do sad nije bilo lose od te klope.
Obicno je i guzva, znaci ima dosta prometa tako da tesko da im se ukvari meso.:)

Sto se TV-a tice pojma nemam, ne koristim ga na skijanju uopste.

:sm018:
hvala ti. to je jedino mesto koje znam od ranije (pored one bake gore kod vine bara, sto je zatvorila) pa tu idemo vec par dana. Salas je fensoca, jake cene, ali takodje nije los

inace ljudi, ovde je CG invazija...gledao sam da izbegnem nas skolski raspust i potpuno zanemario da proverim do kada traje njihov. osecam se kao na Zabljaku...

blackholemix
23.01.2013, 12:38
Dobili smo tabač sa vitlom!

Link (http://www.skijalistasrbije.rs/sr/kopaonik-dobio-tabac-sa-vitlom)

Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

ftj
23.01.2013, 13:01
Odlično. Jel to znači da Gvozdac do sad nije uopšte utabavan ili da je taban samo nizbrdo?

blackholemix
23.01.2013, 13:07
Odlično. Jel to znači da Gvozdac do sad nije uopšte utabavan ili da je taban samo nizbrdo?

Naravno da je taban, svaki dan, znaš kakav bi bio da se ne taba.

Mislim da ga ravnjaju i uzbrdo i nizbrdo, kada poravnjaju fino, onda samo ispeglaju nizbrdo onaj najstrmiji deo.

Mada Gvozdac, Ledenice i BR nisu neke ekstremno strme staze kakvih sve ima, tako da mislim da će samo za nijansu biti bolje ispeglane, jedino će biti efikasnije sa stanovišta nafte i vremena utrošenog za tabanje.
Razlika će biti kada ima malo snaga, jer ovaj neće kopati do zemlje pa da je vadi.

ftj
23.01.2013, 13:15
znaš kakav bi bio da se ne taba.

Kao svaka crna staza u Francuskoj? :)

blackholemix
23.01.2013, 13:22
Kao svaka crna staza u Francuskoj? :)

Pa da, hupseri kao Zastava 750, a između led. :)

Max
23.01.2013, 13:38
lepa spravica :sm021:
http://www.youtube.com/watch?v=R-vyV3x0AD8

Misk0
23.01.2013, 20:16
Dobili smo tabač sa vitlom!

Link (http://www.skijalistasrbije.rs/sr/kopaonik-dobio-tabac-sa-vitlom)

Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee


Lepa vest, jedino me cudi sto su kupili Prinoth kad su im svi ostali PistenBully, samo komplikuju odrzavanje i obuku ljudi

blackholemix
23.01.2013, 20:27
Lepa vest, jedino me cudi sto su kupili Prinoth kad su im svi ostali PistenBully, samo komplikuju odrzavanje i obuku ljudi

I mene, po karakteristikama je bolji PB, jer mu je zatezna sila 45kN, a na ovom je 35kN.

Prevedeno na delo, bez pogona gusenica ovaj može da izvuče ratrak preko vitla uz uspon od 16 stepeni ili ti 29%, a PB uz 22 stepena tj. 40%. Biće i ovaj dobar, dovoljan, ali po snazi je bolji PB.

Misk0
23.01.2013, 20:49
O tome nisam ni razmisljao, siguran sam da su obe firme dobre nego mi cista logika kaze PB osim ako nisu natrcali na ovaj polovan za suvise povoljnu cenu.

Koliko imaju ukupno tabaca? Cini mi se da sam video 5-6 modela 600 postrojenih proslog februara kad su dolazili neka stranci u posetu. Svi su ih pljuvali jer nisu ni pipnuli staze prethodne noci.

ninic
23.01.2013, 21:39
evo i slike od danas,prvi je sa vitlom

ibane
23.01.2013, 22:26
Ninicu kakva je danas situacija na Kopaoniku? Gore si na zimovanju?

ninic
24.01.2013, 11:15
Ninicu kakva je danas situacija na Kopaoniku? Gore si na zimovanju?

vratio se sinoc,skijao sam tri dana...
nije lose kad se sve sabere,snega ima mada su obe Duboke progledale kao i sve cetvorke (Pancic) i Suncana,odrao sam skiju juce na Pancicu,stvarno ne znam odakle onoliko kamenja...
Krcmar je bio stvarno dobar kao i Gvozdac,Ledenicu nisam skijao,umorio me Gvozdac,bilo bas dosta hupsera ali kazu da to nije nista neuobicajeno za tu stazu...
Nije lose ali fali jos snega na stazama!

Ivan Bgd
24.01.2013, 11:52
Evo stize malo snega sa mnom:dziveli:

:ski:

-Miki-
26.01.2013, 15:46
Pa nisi nas bas usrecio sa snegom,staze se slabo tabaju hupsera koliko hoces otpadose noge.Pancic i suncana dolina na dosta mesta led oprezno, zadnja 2 dana puno magle,vetra i hladnooo nije bas neko uzivanje ali moze se skijati.Pozz Miki

macak011
01.02.2013, 13:49
Danas lep dan na Kopu, evo @jopopo iz prve ruke, mase svima u kameru - a na jarmu mu se svi smeju dok mashe, nemaju pojma da je ovo LIVE slikanje na daljinu! :D

da ne bude zabune, ja sedim u bgd...:sm011:

macak011
01.02.2013, 15:20
Live sa Kopa od clana @jopopo:

"Skijasa nema ni 2800 danas. Vetar duva 5-6 m/s suncano, vidljivost
10/10, 2 stepena. Sve staze rade osim BR1 i BR2 za izvlacenje. Sve
odlicno drze ali posle 12h nesto mekse"

IvanQ
01.02.2013, 15:22
Sutra dobijate i slike od mene. Moguce i neke zajednicke ako se nadjemo negde jopopo i ja :)

dzoninho
01.02.2013, 15:40
EEEE i ja sam na Kopu od sutra do utorka. Aj daj broj pa da se nadjemo da skijamo zajedno :)

jopopo
01.02.2013, 19:49
Pri zadnjoj vožnji oko 16 i nešto pitao sam žičničara na Centru (jako ljubazan čika) i rekao da je danas registrovano 3120 ski-pasa, nije se osetilo, osim na plavim, bila malkice gužva.

Inače, posle par godina napokon skijao Gobelju, ja sam oduševljen!!! Nisam se skidao sa Gobelje kao dete sa trešnje :sm011:

Hvala mom ličnom PR-u @macak011 :sm018:
Dođite gore da skijamo!!!

DRAGON
01.02.2013, 20:46
Super, super...stizem sutra...:ski:

Cp6uH
01.02.2013, 22:43
Jel rade Bele reke ili su samo za izvlacenje ?

Bata Bane
01.02.2013, 23:34
Danas fantastican dan:sm017:, Gvozdac i Ledenice ko staklo

jopopo
02.02.2013, 17:41
Jel rade Bele reke ili su samo za izvlacenje ?

Samo za izvlačenje, ali danas nisu radile. Duvalo je celog dana i Gvozdac je bio zatvoren.

IvanQ
02.02.2013, 19:36
Da, danas zaista uzas na Kopaoniku, a cele nedelje pratio prognozu i bilo najavljeno perfektno vreme. Nisu radile Bele reke, Gvozdac, Ledenice, jedna Gobelja. Ono sto je bilo ok za skijanje su bili Crna Duboga (donja polovina) i Krcmar (donja polovina, ali i gornja ko je mogao da izdrzi vetar do gore). Zbog juga staze omeksale, ali nista kriticno.

Cp6uH
03.02.2013, 00:52
http://kobazz.com/component/content/article/29-vruce/326-kopaonik-upozorenje

gio
03.02.2013, 09:54
Rekao bih da je tekst prilicno glupav.

KOP_MANIA
03.02.2013, 11:39
Poprilično...
Najbolje mi ono: Како сазнајемо, ускоро ће забаранити да се спуштате без кациге, а биће и ограничавање брзине (тоатал екстремна глупост)

Pa sve poredimo sa drugim skijalištima a onda ovo ne uzme u obzir ? Pa svugde ljudi nose kacige to je najnormalnije..

peras
03.02.2013, 14:02
Jbg, nisi platio lopataru, a pandur je lopatarov brat od tetke

Cp6uH
03.02.2013, 14:28
nisam autor niti imam veze sa autorom, samo sam postavio link ka tekstu o Kopaoniku

peras
03.02.2013, 17:46
Pa nisam tebi ni rekao, nego onako...u vetar

Milos011
05.02.2013, 10:30
Tekst je tupav i netačan... npr... do Gobelje realno treba maksimum pola sata iz centra. Išao prošle nedelje sa decom... možda bi brže bilo da sam išao sam.

Kopaonik je stvarno sređen odlično. Staze su odlično uređene, obeležene.... Na moje veliko iznenađenje, žičničari su uslužni i ljubazni. Žice su cele prošle nedelje radile do 16:30. Radnim danima se nije čekalo ni na jedan lift... u subotu... ponegde mali red (možda i zbog lošeg vremena),

Da ne ispadne da ih mnogo hvalim, kao nedostatke bih naveo što još uvek nema normalnih javnih WC-a što bi olakšalo ženama i deci.

I još jedna stvar koju nisam video da ljudi spominju. Isklopive žice ne rade punom brzinom. Da ne bude zabune, merio sam GPS-om i rekao bih da Pančić radi na 4/5 brzine, a KG, Gobelja, Duboka I i II rade na 3/5 brzine (ovo je moja slobodna procena). Punu brzinu možeš da provališ kada uhvatiš zadnju žicu u 16:29 i vidiš da "leti". Pitao sam žičničara "Jel ima šanse da radi brže?", odgovor je bio "Može, ali nema šanse". Nije sad to neki veliki problem, umesto 5 min penješ se 7 npr....ali čisto da spomenem.

Misk0
05.02.2013, 11:01
I još jedna stvar koju nisam video da ljudi spominju. Isklopive žice ne rade punom brzinom. Da ne bude zabune, merio sam GPS-om i rekao bih da Pančić radi na 4/5 brzine, a KG, Gobelja, Duboka I i II rade na 3/5 brzine (ovo je moja slobodna procena). Punu brzinu možeš da provališ kada uhvatiš zadnju žicu u 16:29 i vidiš da "leti". Pitao sam žičničara "Jel ima šanse da radi brže?", odgovor je bio "Može, ali nema šanse". Nije sad to neki veliki problem, umesto 5 min penješ se 7 npr....ali čisto da spomenem.

Merio sam ja pred novu godinu uz pomoc My Tracks.

Pancic i Duboka 1 su isle oko 11-12 km/h, Mali Karaman 7-8, tanjiri oko 10. Ubedljivo najsporiji je bio Krst sa oko 4 km/h. Isklopivi bi trebalo da mogu do 18 km/h (5 m/s), ovi stari upola toga.

prijatno iznenadjen Krcmarom koji je drzao oko 8 koliko se secam.

IvanQ
05.02.2013, 11:05
Brzina jako zavisi od vetra. U subotu kada je duvalo nevidjeno sve se vuklo mnogo.

CrazyKong
05.02.2013, 16:44
Brzina jako zavisi od vetra. U subotu kada je duvalo nevidjeno sve se vuklo mnogo.

Milos je pricao o redovnoj brzini, ne o toj namerno smanjenoj usled opravdanih razloga.
Inace Pancic je po tom vetru u Subotu isao nikada sporije, nisam verovao da moze toliko sporo da ide...steta pa nismo izmerili brzinu :). Kasnije su ga zeru ubrzali.
Krcmar je radio u drugoj, sto je pomak :ok:, posto je prethodnih godina radio u trecoj brzini. Znam da postoji i treca, ali nju su samo jednom, na 10 sec upalili.

Po meni su poceli da picane Kop, tj. da sredjuju stvari koje možda i nisu bas najnužnije ali ih je lepo videti.
-Napravili su par novih i poveznica, tj. sredili postojece
-Obezbedli mrezom i ogradom neka kriticna mesta
-Postavili snegobrane me kritičnim mestima
-Napravili "Rest Area" skoro na svakoj stazi i postavili klupe za sedenje...ovo je inace hit po AT i FRA gde se isto postavlja intezivno poslednjih godina

Sve u svemu skijanje odlicno, mala deca naucila plug i sama se spustaju po krstu i KG :yay:, velika skijaju paralelno čak i po Gvozdcu :sm017:

Smestaj i hrana odlicni i vrlo povoljni

sunCica
05.02.2013, 17:25
U subotu se veslalo niz neke staze koliko je duvalo, bilo je magle, ali nije bilo hladno!
U nedelju je padao sneg do 12h, manje je duvalo, nije bilo hladno, opet od sunca ništa, nije bilo magle. Sneg je fino napadao, sledeći vikend će verovatno biti odličan!!!



Smestaj i hrana odlicni i vrlo povoljni
Ne bih se složila, ali možda za nekoga jeste za mene nije. Nadam se da će uraditi neku bilju vezu od Brzeća do vrhova i da će onda sve to biti pristupačnije za ljude kao što sam ja.

DRAGON
05.02.2013, 18:06
Danas odlicno skijanje...pre podne su Duboke bile super, a kasnije sam se prebacio na Gobelju. Tamo je ubedljivo najbolje, sredjene staze, malo ljudi, upadas pravo na zicu...steta sto ne radi Bela reka...

Da napisem i ovo da se neko ne bi zeznuo...

Pre dve godine sam bio u piceriji Granda i pica je bila ogromna i fenomenalna. Kostala je oko 650 dinara

I odem sad ponovo...konobar donese, a ono ni pola od onih pica...:confused: A i kvalitet je bez veze.

Pitam o cemu se radi, konobar nesto bulazni kako su promenili pec i sad se, kao, onakve pice vise ne prave...:jester: I tako...platismo ceh 4000 dinara, a nismo se posteno najeli...jos se ja cudim da nema nikoga unutra...:sm022:

Misk0
05.02.2013, 18:07
Merio sam ja pred novu godinu uz pomoc My Tracks.

Pancic i Duboka 1 su isle oko 11-12 km/h, Mali Karaman 7-8, tanjiri oko 10. Ubedljivo najsporiji je bio Krst sa oko 4 km/h. Isklopivi bi trebalo da mogu do 18 km/h (5 m/s), ovi stari upola toga.

prijatno iznenadjen Krcmarom koji je drzao oko 8 koliko se secam.


Brzina jako zavisi od vetra. U subotu kada je duvalo nevidjeno sve se vuklo mnogo.

Razumljivo.
Nije bilo jaceg vetra te nedelje kad sam merio, i bile su vrlo slicne brzine kad god sam gledao. Pisem novi izvestaj za 2 nedelje :ski:

jopopo
05.02.2013, 18:51
Brzina zavisi i od broja skijaša, ako je malo skijaša tj uglavnom radni dan, žice ne idu punom brzinom, štedi se električna energija i do 30%!

A vetar, recimo, petak idealni uslovi Gobelja 4-sed je izvlačio skoro 4min dok u subotu po oluji 6,5min.

sev
05.02.2013, 20:52
U subotu se veslalo niz neke staze koliko je duvalo, bilo je magle, ali nije bilo hladno!
U nedelju je padao sneg do 12h, manje je duvalo, nije bilo hladno, opet od sunca ništa, nije bilo magle. Sneg je fino napadao, sledeći vikend će verovatno biti odličan!!!


Ne bih se složila, ali možda za nekoga jeste za mene nije. Nadam se da će uraditi neku bilju vezu od Brzeća do vrhova i da će onda sve to biti pristupačnije za ljude kao što sam ja.
Ako mislis da ce cene u Brzecu, kada jednog lepog dana dobije gondolu do centra, ostati iste - mogu samo da ti kazem da se na zalost varas... Stvar ponude i potraznje.

sunCica
05.02.2013, 21:08
Možda nisam razumela, ne mislim da ce ostati iste, ali cene na vrhu su cene na vrhu, a cene u Brzeću će biti cene za kuće u Brzeću i to nikako neće biti kao sada, ali će biti mnogo lakše i brže doći do vrha iz Brzeća nego sada.

dzoninho
06.02.2013, 01:07
E ljudi samo moram da kazem moje zapazanje nove "Freeride" staze. Opisacu je jednom recenicom: Freeride staza, velika glupost, tolika reklama, bacene pare...

Sto se Kopaonika tice, prvi put bio, po meni vrede samo staze Krcmar, Gvozdac i Gobelja, ostalo smejurija... Penjes se 10-15 minuta da bi se spustio za maksimalno 2 minuta... Jezero recimo merio, spustio se za 14 sekundi... Najveci utisak ipak, SUMA! Sa Pancica kada se preseca na Krcmar, isao svaki dan po 10 puta sa drugom, napravili bukvalno stazu kroz sumu, niko mi nije branio niti pravio problem. Provlacenje kroz jelke, preskakanje i upadanje u potok, prvi prolazak kroz netaknut sneg, neizvesnost da li ces izaci na zicaru, neprocenjljivo... Ako ista vredi na Kopu to je upravo voznja kroz sumu. Po meni steta sto ne rade Bele reke, prelepa staza iako su od nje digli ruke, vozio je doduse malo po snegu malo po travi iako je bila zatvorena (jedino zbog toga nas je gore sacekao redar i rekao da to vise ne radimo jer se oduzima skipass). Nisu nas pustili u snowpark jer kako kaze redar nemamo debele skije, verovali ili ne... Doduse drug vozi Elan 82 XTi a ja RTM 77... Staze se ok uredjuju. Put preko Brzeca lose se cisti, mnogo odrona, kamencine na putevima, led... Nocni zivot kada sam ja bio nije postojao :) Subota, nedelja, ponedeljak, uvece nigde zive duse... Bilo ljudi u Pub-u, mada da kazem pederbal, i u Exit-u, mozda dvadesetak...

Ici cu svakako ponovo jer je voznja kroz sumu nesto najlepse sto sam do sad doziveo na skijanju...

Snowman
06.02.2013, 10:03
@Dzoninho
Taj deo izmedju Krcmara i Duboje tzv Stara Duboka jeste najlepsa freeride ruta na Kopu, narocito sto u gornjem delu mozes da biras kuda ces. Vodi racuna samo gde izlazis na stazu/zicu, jer ako ides do kraja da izadjes sa desne strane zice moze te sacekati redar i praviti problem, pa je stoga bolje da preseces malo ranije i izadjes na stazu.
Pored tog dela, imas jako lepu rutu kada hvatas skroz levo od gvozdca tzv Lavina. Jako strmo, po pravilu je super sneg i voznja kroz retku sumu. Izlazi se na ski put Jaram-Gvozdac. Preporucujem da checkiras i to. Tu nema opasnosti od redara.

Bojan87
06.02.2013, 10:05
^^^^ Sto je najgore izabrao si zabranjeni deo skijalista. Taj deo je prirodna oaza sa retkim biljnim vrstama i na njemu je zabranjeno skijanje i gradnja bilo kakve vrste.
Ako i zanemarimo taj segment, ja tu da mi plate ne bi skijao, jer se ne zna koliko su kasetne bombe "skliznule" zbog padavina. Jeste da tvrde da je sve ocisceno, ali ja se ne bih bas kockao sa time. Staze su 100% ociscene, ali te sume u kojima je zabranjeno skijanje bas i nisu toliko sigurne.

macak011
06.02.2013, 10:20
Upravo tako, super si primetio. Bilo je price o ovome na forumu:

http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=6232&highlight=kasetne+bombe

a evo i posta "sa slivom":

http://www.skijanje.rs/forum/showpost.php?p=70935&postcount=16

Ivan Bgd
06.02.2013, 11:36
U subotu se veslalo niz neke staze koliko je duvalo, bilo je magle, ali nije bilo hladno!
U nedelju je padao sneg do 12h, manje je duvalo, nije bilo hladno, opet od sunca ništa, nije bilo magle. Sneg je fino napadao, sledeći vikend će verovatno biti odličan!!!


Ne bih se složila, ali možda za nekoga jeste za mene nije. Nadam se da će uraditi neku bilju vezu od Brzeća do vrhova i da će onda sve to biti pristupačnije za ljude kao što sam ja.

ja od 26.01. do 03.02. bio smesten u vikend naselju u petokrevetnom apartmanu od 65 kvadrata . redovna cena najma celog apartmana bila 25 eur, ja izvukao jos i popust.
Apartmane greju ko ludi citaj otvoren prozor i kratki rukavi.
A kolima do centra opustencija, 4,5 km.
Tako da od sad vise ne bacam pare na manji ali zato skuplji smestaj u centru.
Da, i nude polupansion za 8 eur/dnevno.

:sm018:

IvanQ
06.02.2013, 11:38
Meni je vikend naselje uvek potencijalna nervoza zbog svakodnevnog parkiranja u centru.

macak011
06.02.2013, 11:43
parkiraj se kod Rtnja ;)

IvanQ
06.02.2013, 11:51
Uvek moze i kod Marinih voda, ali opet, smaranje je. Mada, mozda i probam neki put.

Ivan Bgd
06.02.2013, 11:52
E ljudi samo moram da kazem moje zapazanje nove "Freeride" staze. Opisacu je jednom recenicom: Freeride staza, velika glupost, tolika reklama, bacene pare...

Sto se Kopaonika tice, prvi put bio, po meni vrede samo staze Krcmar, Gvozdac i Gobelja, ostalo smejurija... Penjes se 10-15 minuta da bi se spustio za maksimalno 2 minuta... Jezero recimo merio, spustio se za 14 sekundi... Najveci utisak ipak, SUMA! Sa Pancica kada se preseca na Krcmar, isao svaki dan po 10 puta sa drugom, napravili bukvalno stazu kroz sumu, niko mi nije branio niti pravio problem. Provlacenje kroz jelke, preskakanje i upadanje u potok, prvi prolazak kroz netaknut sneg, neizvesnost da li ces izaci na zicaru, neprocenjljivo... Ako ista vredi na Kopu to je upravo voznja kroz sumu. Po meni steta sto ne rade Bele reke, prelepa staza iako su od nje digli ruke, vozio je doduse malo po snegu malo po travi iako je bila zatvorena (jedino zbog toga nas je gore sacekao redar i rekao da to vise ne radimo jer se oduzima skipass). Nisu nas pustili u snowpark jer kako kaze redar nemamo debele skije, verovali ili ne... Doduse drug vozi Elan 82 XTi a ja RTM 77... Staze se ok uredjuju. Put preko Brzeca lose se cisti, mnogo odrona, kamencine na putevima, led... Nocni zivot kada sam ja bio nije postojao :) Subota, nedelja, ponedeljak, uvece nigde zive duse... Bilo ljudi u Pub-u, mada da kazem pederbal, i u Exit-u, mozda dvadesetak...

Ici cu svakako ponovo jer je voznja kroz sumu nesto najlepse sto sam do sad doziveo na skijanju...


imas lepsih staza kroz sumu :sm021:

ovo za free ride stazu na Gobelji se slazem - smesna, meni lepse bilo pored (valjda kada nesto nije dozvoljeno je sladje :)) i ispod sedesnjice i levo od sedesnjice nizbrdo bilo vise dubokog snega sa smetovima.

i ispod zice BR2 gornji deo, samo sto je bilo malo snega.
A meni najsladja ispod zice duboka 2 i naravno sa karaman grebena kroz jelke na duboku crvenu, ove dve imaju lep nagib i zice te brzo vrate na pocetak za razliku od BR2.
Zaboravih i desnu stranu od sidra Gvozdac uzbrdo, ali nisam isao jer je bio led prekriven sa vrlo malo prsica.

kako se ne sretosmo bejah i ja od 26.01.do 03.02. do skoro 17:00 na stazama, onda malo u Alo-alo na klopu i zapalio nazad za BG na posao.

:sm018:

IvanQ
06.02.2013, 11:57
Da, ali ispod zice Duboka 2 se desava da ima redara. Nas su u subotu sacekali, ali je lik bio skroz ok na kraju.

Ivan Bgd
06.02.2013, 12:07
Da, ali ispod zice Duboka 2 se desava da ima redara. Nas su u subotu sacekali, ali je lik bio skroz ok na kraju.

moras biti brzi onda
:sm021:
:sm018:

Ivan Bgd
06.02.2013, 12:11
Meni je vikend naselje uvek potencijalna nervoza zbog svakodnevnog parkiranja u centru.


ja sam to resio parkiranjem pored Granda a iza Jugobanke na parkingu lopatara u dogovoru sa jednim lopatarom za 250 dinzi dnevno.
Svaki dan me je cekalo slobodno parking mesto, a dolazio sam sa zenom i decom tek oko 10h.
Preobujem prosetam 20-30m ravno do granda i onda se spustim pored granda do karamana.(zbog klinaca, a mozes oma dole pored Jugobanke do centra)

poz