PDA

Pogledati punu verziju : Novosti sa Kopaonika (ARHIVA)



Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28

Ivan Bgd
19.08.2018, 12:08
Na zalost. :(
Upropastice Kop kao Zlatibor, nece ostaviti ni jedno drvo.

Milos011
20.08.2018, 11:17
Ovi unistise svaku offpiste rutu sa krcenjem staze

Ne brinem se ja za tebe. Naćićeš ti već....uvek ti ostaje ono parče Duboke 2 od početne do bivše međustanice.

A staza ispod Duboke 2 je trebala da bude napravljena pre 20 godina, kad i žičara.

wlad
20.08.2018, 12:12
Orjentacija te staze je veoma slična sa Kneževskim Barama, jedina gora je otprilike Jaram ;)

Ali kakve su gužve bolje išta nego ništa..

adwarf
20.08.2018, 16:43
Da li je neko nekada probao skijanje na ovoj podlozi? Jel cemu to i vredi li otici na vikend gore radi toga. Naravno, jasno da je to samo jedan staza i da je to to Krst i da to nije sneg, ali nekako su mi avgust i septembar najtezi za iscekivanje naredne sezone, pa bih radio prekratio muke sa par spustova. :)

wlad
23.08.2018, 18:17
U subotu 25 avgusta otvaranje letnje staze za skijanje

U ovu subotu, 25 avgusta se u 12h zvanično otvara letnja staza za skijanje na Kopaoniku, kao što svi znamo skijaće se na stazi Krst (oko 900m) a kako to izgleda videćemo u subotu ;)

Kako staza izgleda danas možete videti na ovoj fotografiji:

16760

I da, skijanje u subotu (prvi dan) je besplatno. Na ovom klipu može da se vidi da je ova podloga (ista je na Kopu - Neveplast) upotrebljiva:


https://www.youtube.com/watch?v=OJpis0TxxPA&feature=youtu.be&t=14s

admin
24.08.2018, 15:12
Dok čekamo prve utiske sa lica mesta, evo utiska momka koji je skijao na ovakvoj podlozi:


Sto se tice klizanja moze se poistovetiti sa klizanjem na snegu, Ali sto se tice nekih karakteristika podloge pod uticajem skije, ima razlike u odnosu na sneznu podlogu. U sustini postoji problem sa otklizavanjem, mnogo vise otklizavaju na vestackoj podlozi, najvise podseca na voznju po ledu.
Osecaj pri samoj voznji je malo cudan jer je klizanje kao po ledu, mi smo navikli da je ledena povrsina tvrda, a u ovom slucaju najvise podseca na neki ojuzeni sneg, tako da je potpuno novi osecaj na skijama. Zaokret kasni posto je urezivanje kantni malo otezano jer mnostvo resica od kojih je izgradjena podloga se savija i podvlaci ispod skije, ali se sve to dobrom tajmingom da nadomestiti https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/fa5/1.5/16/1f642.png

wlad
25.08.2018, 15:39
16761

Vratismo se sa letnjeg skijanja u smeštaj, pa da podelim par utisaka.. Prvo lični utisak: ja sam skroz zadovoljam kakvo je skijanje na ovoj podlozi! Sin komentariše: super.

Podloga ima normalnu brzinu na "strmijim" delovima (koliko je strmo na Krstu ;) ) dok je na ravnim delovima sporija od snega (dno staze), u otlizavanju se ponaša slično kao na ledenoj podlozi, s' tim da se (pošto je podloga svuda ista) ponaša jednako svuda - pa je predvidiva količina odklizavanja (dok je na primer na ledu često slučaj da negde drži skroz a da je negde kao "staklo" pa proklizava mnogo više). Dakle, ako se skija otklizavanjem veoma slično skijanje kao na ledu (s' tim da ne mora da se skija agresivno). Čiste karving zaokrete nisam ni pokušavao pošto skijamo prvi dan na podlozi, ali kombinacija otklizavanja i karvinga funcioniše sasvim lepo.

Moram da napomenem da sam video da većima skijaša pravi veliku grešku u startu: pokušavaju da skijaju sporo na ovoj podlozi - mnogo bolje se ponašaju skije i mnogo je lepše skijanje ako se skija malo brže.

Pošto nismo padali, ne možemo da komentarišemo kakva je podloga pri sudaru sa njom ;), dosta skijaša je bilo u šorcevima, kratkim rukavima - što je za posledicu (manjeg broja padova) izazivalo oderotine... Bilo je i pokušaja izletanja sa staza i tu je mreža na ivici staze dobro radila posao.

Gornji deo staze savršeno funkcioniše (pad, skijanje i sl.) u donjem delu je manji nagib pa u suštini nema skijanja (samo pravo) i u tom delu je podloga u "talasima" što još malo pogoršava situaciju (imamo osećaj kao da je podloga sporija na tom delu). Langlauf tehnika odbacivanja na ravnom skroz funkcioniše :)

16762

Posle skijanja smo u prolazu čuli dosta negativnih komentara (sr*nje, loše i sl.) ali mi prenosimo lični doživljaj, mislim da je sporo skijanje loša kombinacija na ovoj podlozi.

Posle skijanja sama skija ima dosta "prašine" od zelene plastike (očigledno se podloga troši pod rubovima), takođe se stvori sloj zelene plastike na delu podloge do rubova. Jedan border se požalio (što se i uživo moglo videti) da mu se podloga na jednom delu do ruba oštetila.

Mislim da bi bilo dobro da ima neka renta na licu mesta (da ne moraju da se tegle skije od Konaka i sl.), pa da se donesu samo cipele. Mi smo došetali u patikama pa se na licu mesta prezuvali. S' obzirom da očigledno postoji trenje između podloge i dela skije do rubova verovatno je bolje koristiti stare skije ;)

wlad
26.08.2018, 15:14
Danas smo skijali još jedno dva sata, staza je bila skoro pusta, na početku skijanja par skijaša onda uglavnom skroz prazna staza. Skijanje odlično (kažu da svakog dana moraju da premažu stazu sa nečim), brža podloga, pogotovo se osetilo u donjem delu staze.

Ja sam danas poneo "kamenjarke" ;) na stazu, stare skije za koje me baš briga, prošle godine su bile iservisirane tako da je podloga bila savršena - posle skijanja katastrofa, deo podloge do ruba (u širini jedno 1 cm) ispod veza ne postoji - sa obe strane - istrošena do onog produžetka ruba - skije za baciti. Da se to desi na novoj skiji da se ubiješ.. Sin je vozio moje SL skije za stazu, na jednoj skiji nije strašno (iako ima oštećenja) na drugoj isto nedostaje deo podloge uz rub - moraću da ih ponesem u servis negde ko radi "vađenje" tog dela podloge i lepljenje nove.

Kažu mi iz Skijališta da će to biti manje kada se podloga razradi, da je bolje skijanje i manja oštećenja - imaju oni dole na papiru spisak šta sve ne sme, na primer skije ne smeju da budu navoskirane, onda piše da ne smeju skije sa ne-znam-kakvom podlogom itd. Jedino što nisu to stavili u obaveštenju i negde na sajtu da ljudi ne uništavaju skije. Ja sam im rekao da je najbolje da nabave X pari skija baš za tu podlogu i da ih rentiraju na dnu Krsta.

Sin je juče vozio potpuno nove skije, i oštećenja praktično nema, tako da ja sumnjam i na mogućnost da usled velikog trenja (i "četkanja") ako je negde skija popunjavana (podloga) da se onda taj deo skroz istroši i raširi otvor po dužini. Pošto je danas vozio identičnu skiju, samo staru 3 godine koja je dosta oštećena.

stekan
26.08.2018, 15:26
@Wlad, koliko košta zabava, tj. ski pass?

wlad
26.08.2018, 15:30
Za sada nemaju cenovnik pa koriste zimske cene. To znači:

Pojedinačna vožnja: 350RSD
Poludnevna karta: 2200RSD
Dnevna karta: 3000RSD

S' tim da je ovaj vikend neki promo pa ima i 15% popusta - znači danas smo platili 1870RSD tj. oko 16EUR. Taj poludnevni pre podne traje od 10-13h što je po meni sasvim dovoljno, dovoljno je i 2h..

Još samo da nabave neke skije sa jakom podlogom za rentu ;)

stekan
26.08.2018, 15:44
To izgleda kao dobra fora, ali nisam siguran koliko je investicija isplativa.
Gruba matematika: neka takvo skijanje bude moguće 100 dana u godini i neka svaki dan bude u prosjeku 100 skijaša (mislim da je to vrlo optimističan broj) sa cijenom 20€ po danu. To je 200.000€. Troškovi održavanja staze i žice, radnika, skidanja i postavljanja podloge na kraju i početku sezone, itd. su sigurno veliki. Ne znam iznos investicije, ali mislim da je ROI ogroman. Dao Bog da to bude isplativo i potraje.

wlad
26.08.2018, 16:05
Koliko sam čuo ne planiraju da je skidaju (inače je podloga fiksirana dole sa milion šrafova), verujem da ta staza kao staza ne može sama sebe da isplati, ali kao i sve u turizmu kroz animiranje letnje sezone sveukupna dobit povlači da se sve te stvari na kraju isplate. Pogotovo kada se pogleda u šta sve država ulaže ;)

stekan
26.08.2018, 18:28
Koliko sam čuo ne planiraju da je skidaju (inače je podloga fiksirana dole sa milion šrafova)...
Samo da se ne desi da po tankom snijegu prođe ratrak sa uključenom frezom...

wlad
27.08.2018, 17:32
Skijališta Srbije: Besplatno korišćenje skija uz važeću ski kartu za letnju stazu


Skijališta Srbije obaveštavaju korisnike da će, zbog boljeg kvaliteta skijanja na veštačkoj podlozi i zbog bezbednosti, svim skijašima sa važećom ski kartom u promotivnom periodu obezbediti besplatno korišćenje skija koje će moći da sa svojim ili rentiranim pancericama preuzmu na polazu žičare Krst. Skijaš je u obavezi da nakon korišćenja skije vrati na mesto preuzimanja.

Zbog nekoliko primedbi na oštećenu ski opremu Skijališta su se odlučila da daju svima besplatne skije na korišćenje ali i kratko uputstvo kako da sačuvate vlastitu opremu od oštećenja.

Veštačka podloga na kojoj se skija je, naravno, potpuno drugačija od snega, pa samim zahteva i drugačije korišćenje. Iako za vožnju ove staze nije potrebna posebna oprema, neophodno je da su skije novije proizvodnje i da nisu reparirane od prethodnih oštećenja. Takođe, važna napomena je da ni skije ni snoubord nisu sa ekstrudiranom bazom i da se ne koristi vosak za skije. Savet svim korisnicama je da se upoznaju sa pravilima korišćenja i da poštuju uputstva koja su istaknuta na stazi.

Izvor: InfoKop http://m.infokop.net/vest.php?id=3028

wlad
30.08.2018, 01:36
Bili smo danas sin i ja još jednom da overimo letnju stazu. Pa da dam izveštaj pošto sada Skijališta Srbije iznajmljuju skije kod polazne stanice žičare..

Ima dovoljno opreme (skija, ne znam imaju li štapove, pošto smo mi poneli cipele i štapove), i oni sada "provaljuju" koja je kombinacija dobra za plastičnu podlogu. Inače kada se siđe sa žice, postoji crna široka traka preko cele staze natopljena (pretpostavljam nekim voskom) namazom preko kojeg pređete i "podmažete" mažom skije za ovu podlogu.

Na nekoliko mesta sa desne strane staze (oko 5 kom) su slični "jastuci" zelene boje za mazanje skija - s' tim da ona na početku crna jako zakoči skije (pa ima i nekih koji se zatrče preko toga pa padaju ;)) ove posle zelene ne koče uopšte pa preko njih može da se preskija i u punoj brzini.

Već sada posle nekoliko dana i mazanja plastične podloge (pošto svaki dan prelaze plastičnu podlogu sa nekim premazom) se vidi da je sve to malo drugačije, čak je počela i da niče trava ispod podloge što kažu da je važno.

Da napomenem da smo sa svim skijama ispoštovali sva uputstva, namerno smo se trudili da bi videli kako funkcioniše, znači prešli preko svakog mesta za mazanje skija.

Elem, oko 10h smo na stazi, uzimamo 2 para istih skija, neke Fischer obične skije (165cm dužine), vidi se da su sve skije uzete iz rente ali skroz rade posao. Prvu spust super, drugi već vidim da mi zadnja unutrašnja strana skije zaostaje. Moj treći spust i vidim da je otklizavanje nemoguće pa vozim 100% karving zaokrete. Na dnu skidam skije, _vrele_ i podloga do ruba sa obe strane na obe skije ne postoji - spaljen prvi par skija ;). Ubeđuju me kako su se Salomon BBR dobro pokazale, uzimam ih i idemo dalje.

Sin se nije žalio i oni komentarišu "sa decom nema problema zbog težine", u sledećoj vožnji BBR ide odlično a sin isti simptom - ne može da mrdne u otklizavanje - silazimo do dna - njegove skije identično "spaljene" - drugi par skija ;). Daju mu Elan Amphibio (nisam video broj pošto ima neke nalepnice od rente preko).

Sa BBRom i Elanom skijamo sve do 13h, 3 sata neprestanog skijanja i u svakom prolazu mazanje i sve kako je predviđeno.

U 13h ističe poludnevni ski pass i sin u poslednjem spustu sa istim simptomom na Elan Amphibio - pogađate, na dnu zaključujemo da je i treći par skija spaljen ;). Skidam BBR, i on se "oseća" OK, neko malo oštećenje samo ima ali to je verovatno bilo i pre skijanja.

U međuvremenu su sve skije koje su skijali odrasli muškarci bile Salomon BBR tako da eto, pronašli su dobitnu formulu :D

Suma sumarum, za ovih par dana smo "spalili" 4.5 pari skija (3 od SS i 1.5 naše ;)) što je prilično dobar skor za 7-8 sati skijanja :D

ivancar
30.08.2018, 11:51
Odličan izveštaj. Hvala Wlad :dziveli:

donthinktwice
13.09.2018, 09:29
Sta mislite, da li se isplati planirati unapred smenu od 16.03.? Poprilicno bi jeftinije prosli u odnosu na prvu polovinu marta.
Prioritet su nam klinci i njihovo skijanje i skolica

stekan
13.09.2018, 09:53
Sta mislite, da li se isplati planirati unapred smenu od 16.03.? Poprilicno bi jeftinije prosli u odnosu na prvu polovinu marta.
Prioritet su nam klinci i njihovo skijanje i skolica
Treba imati na umu da je krajem sezone dosta toplije, a samim tim je snijeg dosta mekši i vlažniji. Za klince je poželjno da je staza čvrsta i ispeglana (bar za prve korake na snijegu), a sa vlažnim snijegom treba računati na malo drugačije uslove sa kojima se mali skijaši na malim skijama trebaju izboriti. Skije se "ukopavaju" i teže bočno otklizuju, a to ni odrasle početnike ne ispunjava srećom.

amater
13.09.2018, 23:31
Na Marinim Vodama (31.08.2018.) ni traga od radova na novom liftu.
16770

amater
13.09.2018, 23:36
Crvena staza Gvozdac samo sto nije gotova.
Ovako je to izgledalo 31.08.2018.

Pogled na gornji deo staze.
16771
16772


Pogled na deo gde se spaja sa crnom.
16773
16774

amater
13.09.2018, 23:39
I pored ove crvene pravi se jos jedna crna. Radnici rekose (31.08.2018.) da ce i ona biti gotova i osnezena do pocetka sezone.
16776
16777
16778
16779
16780

amater
13.09.2018, 23:46
Probali i letnju stazu. Licni utisak skijanje po ovoj stazi je najblize skijanju po stazi koja je ispeglana na temperaturi u plus a preko noci se smrzla na jakom mrazu.

inace, ovako izgleda sloj po kome se skija.

16781

wlad
15.09.2018, 23:42
@amater: bravo za izveštaj :ok:

Još jedna novost:


Pocela izgradnja zicare, iznad vikend naselja.

16783
16784

Izvor: Facebook (Caslav Djurovic)

adwarf
18.09.2018, 23:16
Jako lepe vesti i jako lep izvestaj. Konacno da se nesto ulaze i u skijasku infrastrukturu i staze. Jos samo da docekamo sredjivanje veze Gobelje sa ostatkom skijalista preko staze i novih sedesnica i, naravno potez oko Belih Reka i Kop ce stvarno postati ozbiljno skijaliste. Sad da sacekamo zavrsetak radova, pa da posle toliko godina overimo i nove staze na Kopu!

alexapi32
20.09.2018, 14:14
https://i.imgur.com/7vikiTa.jpg
Otvaramo sezonu u septembru ;)

wlad
01.10.2018, 00:54
Ski opening Kopaonik 2018/2019

16797

Tradicionalno otvaranje nove ski sezone 2018/2019. na Kopaoniku, je planirano za period od edit: 13-16. decembra 2018. godine. Ski Opening na Kopaoniku održan je prvi put 2010. godine, a sve po ugledu na slične događaje u popularnim evropskim ski centrima, sa ciljem da se na simboličan način obeleži otvaranje ski sezone na Kopaoniku. Ski Opening Kopaonik je nakon osam godina postao poznati turistički brend koji svake godine na Kopaonik privlači sve veći broj gostiju iz celog regiona.

Prošlogodišnji Ski Opening Kopaonik, za četiri dana privukao je preko 15.000 gostuju željnih dobre zabave.

Kopaonik je omiljeni zimski centar među mlađom populacijom zbog dobre zabave i bogatog noćnog života. Na stazi i mimo staze, zabava tokom četiri dana Ski Openinga zagreva sve skijaše, uz mnogobroje promocije, modne revije na otvorenom kao i celodnevnu zabavu uz populane bendove i DJ-eve. Prve dane na snegu provedite u skijanju, snowboardingu, sankanju, ski takmičenjima, nagradnim igrama, modnim revijama ali i uz Apres ski žurke.

...

Više na: http://www.infokop.net/novinski-clanci/kopaonik-ski-opening-7-10-decembar-2017.-godine.html

neo031
18.10.2018, 18:41
E baš super, mi što smo rezervisali smeštaj za termin od 6. do 9. sad da se uhvatimo za uši pa da igramo...

http://www.infokop.net/novinski-clanci/kopaonik-ski-opening-13-16-decembar-2018.-godine.html

wlad
18.10.2018, 20:33
Ne bi se čudio da budu radile staze 6-9, a zvaničan opening da bude 13-16..

Čak je i MK objavio pre nekoliko dana opening 6-9 :D

16813

neo031
18.10.2018, 21:20
A da ne pominjem što su se otvorili dva prsta sa 30% popusta...

neo031
19.10.2018, 16:48
Poslednje informacije na temu Ski openinga...

16814

FreeRider
20.10.2018, 10:28
Poslednje informacije na temu Ski openinga...

16814Dobra ideja, kad vec Ima interesovanja.

wlad
20.10.2018, 13:23
Cirkus made in Serbia :D

Opening je opening, nema dva zvanična openinga, to ima samo kod nas ;)

Uvek se žice puste nezavisno od zvaničnog openinga, pa tako ima jedan nezvaničan početak sezone i jedan zvaničan opening.

Sada će biti jedan nezvaničan i dva zvanična sa različitim popustima (3 puta manjim nego prošle godine), Ćika je očigledno "inovator" :)

I verovatno će početak sezone "zaseniti" poskupljenje ski passa :(

Odbrojavaju dane do početka prodaje ski passa sa popustom od 15% a nisu ni cenovnik objavili, ljudi naravno masovno rezervisali smeštaj a cene ski passa nema ni na vidiku ;)

stekan
20.10.2018, 13:51
Wlad, nisi ti ti dobro pohvatao :sm022: Novi trend na Balkanu je svečano otvaranje svake staze i žice posebno. Takozvani parcijalni pristup. Globalni više nije popularan. Tako sezona otvaranja duže traje.

wlad
20.10.2018, 14:23
Trend je trend, mora da se poštuje :D

Direktor Skiališta Srbije o noćnom skijanju:

https://www.youtube.com/watch?v=m1HM-AlCb3k&feature=youtu.be&t=2579


Noćno skijanje se jako pokazalo prošle godine dobro, jer smo osvetlili stazu Krčmar, ove godine ćemo osvetliti i stazu Pančić, ...

Ne zna čovek ni koju stazu su osvetlili prošle godine... Ali dobro, nije on na Kopaoniku, on sedi u Beogradu u kancelariji pa ne mora da zna ;)

gio
21.10.2018, 21:15
Majko mila. Kako upropastiti za nekoliko godina skijališta koje je imalo perspektivu...

neo031
22.10.2018, 11:55
Znači, na naslovnoj strani sajta SS je uveliko odbrojavanje do otvaranja web shopa, a nigde još nije objavljen zvaničan cenovnik! Reklamiraju 15% popusta na šta tačno???? Prvo jedan termin za Opening, pa onda drugi, pa onda oba :sm006: Ljudi masovno bukirali unapred, očekujući dosadašnjih 70% popusta, a onda hladan tuš, 20% za prvi Opening i 30% za drugi? I to opet ne znamo popust na šta, jer nikako da objave novi cenovnik koji se verovatno razlikuje od prošlogodišnjeg i to ne na rados' korisnika istog! Onda uredno čitam komentare da niko normalan ne ide na Opening radi skijanja već radi provoda, i da genaralno taj popust nikog ne tangira. Paaaa... mislim da i nije baš tako! Za Opening obično radi malo staza i nenorrmalna je gužva, ali to je bio kompromis za 70% popusta i mnogima je to bila jedina šansa za skijanje na Kopu ili bilo kakvo skijanje. Očigledno da se forsira to da skijanje bude isključlvo sport dostupan onima sa mnogo para, a sirotiLJa neka sedi kod kuće, šta ima da se skija...

wlad
25.10.2018, 03:14
Zabelelo na Kopaoniku večeras:

16817

wlad
30.10.2018, 03:34
Konačno je izašao i cenovnik ski passova za sezonu 2018/2019:

16821

Generalno +10% osim za sezonski / pojedinačni..

http://www.infokop.net/novosti/kopaonik-ski-pass-cene-2011.html

Ivan Bgd
30.10.2018, 04:50
Bas se trude da nas oteraju sa Kopa.
Prvo zgradurine, sada neopravdano poskupljenje ski karte.
Kako su krenuli da unistavaju prirodu zgradurinama uskoro ce i sneg da zaobilazi Kop.
:sm008:

Milos011
05.11.2018, 09:33
http://www.infokop.net/investicije/kopaonik-dobija-novi-dupli-ski-lift-na-marinim-vodama.html

Znači ništa od Mare ove sezone. Savršen tajming.

Misk0
05.11.2018, 10:37
http://www.infokop.net/investicije/kopaonik-dobija-novi-dupli-ski-lift-na-marinim-vodama.html

Znači ništa od Mare ove sezone. Savršen tajming.

prognoza za sledecih 10ak dana je suvo i relativno toplo, sad da li mogu da je zavrse za mesec dana, ne znam. Stvarno ne razumem zasto nisu ostavili za sledecu godinu osim da su dobili pare i moraju da ih potrose pre nekog roka. Ne znam kako budzet radi u SS...

wlad
05.11.2018, 10:53
Vest je od juče, ali su počeli da je rade pre tri nedelje.. Lično mislim da će da je završe do nove godine, urađene su stope a montaža ski lifta ide brzo... Što se tiče građevinskih uslova ova jesen je cela idealna.

Obično taj ski lift i ne puštaju mnogo pre nove godine tako da će to biti OK.

sonesone
05.11.2018, 16:02
Kakva je situacija sa prevozom iz vikend naselja? I u vikend naselje... Jel ima neki bus da kruzi na sat vremena (sto bi po meni bilo sasvim normalna stvar) ili samo taxi (pa ko koga prevari)?

wlad
05.11.2018, 22:19
Ima bus dve sezone, više info na:

http://www.infokop.net/sluzbe-kopaonik/ski-bus-kopaonik-radno-vreme-i-stajalista.html

sonesone
05.11.2018, 23:04
Super, nisam znao za ovo.

wlad
12.11.2018, 23:19
Marine Vode napreduju:


https://www.youtube.com/watch?v=FTGMmqh10wA

Duboka 6b završena:


https://www.youtube.com/watch?v=SlnW4T_QBis

Izvor: InfoKop

adwarf
13.11.2018, 08:44
Sta se desava sa Krcmarom? Da li se radi nova staza ove godine? I hoce li biti ove sezone staza do vikend naselja?

wlad
13.11.2018, 12:34
Koliko ja znam Krčmar se ne radi ove godine, kasnili su sa radovima na Gvozdcu pa su pomerili Krčmar za sledeću sezonu..
(gornji deo Krčmara praktično nema ništa da se radi, ali onaj donji ima mnogo zemljanih radova, treba da se proširi onaj najstrmiji deo i deo iznad i ispod njega)

I ovaj 6b je bio upitan (priča je bila isto da se odlaže) ali su na kraju eto stigli :ok:

Sidro za Vikend Naselje ide po planu, nije bilo novijih fotografija ovih dana, poslednje su od pre 9 dana kada je asfaltiran put do sidra:

16825

Komentar na FB strani skijanje.rs (https://www.facebook.com/skijanje.rs/):
Kopaonik - Budući ski lift u vikend naselju Treska, postavljeni stubovi žičare. Prilazni put asfaltiran do "Megalit-Šumnika".

Milos011
14.11.2018, 08:15
Sidro za Vikend Naselje ide po planu, nije bilo novijih fotografija ovih dana, poslednje su od pre 9 dana kada je asfaltiran put do sidra:



Jel postoji ili je predviđeno veštačko osnežavanje staze i trase tog novog sidra ka vikend naselju?

wlad
14.11.2018, 10:19
Mislim da ništa nije osneženo ove godine od novih staza (Gvozdac *2, Duboka 6b, ta ka Vikend Naselju) a verujem da je predviđeno osnežavanje svih staza..

Misk0
14.11.2018, 13:25
Mislim da ništa nije osneženo ove godine od novih staza (Gvozdac *2, Duboka 6b, ta ka Vikend Naselju) a verujem da je predviđeno osnežavanje svih staza..
Jel se radi ta staza ka vikend naselju? Niko nije nista pominjao.

Da nece slucajno i neki parking pored zice? Koliko se pominjalo, tu nema mnogo objekata a ne vidim da bi iko setao vise od par stotina metara u pancericama.

I dalje sam skeptican u vezi rada juzne staze bez osnezavanja, al sam bio skeptican i u vezi zavrsetka novog lifta na MV, sad samo da ga ne ureknem...

wlad
14.11.2018, 13:31
Samo vikend naselje je jako razudjeno, od kraja do kraja 3km tako da gde god da bilo koja žica dolazi u naselje mora postojati interni prevoz i veoma mali broj smeštaja može biti blizu žice.

Bez osnežavanja će ta žica raditi veoma kratko...

neo031
14.11.2018, 14:10
Meni bi bilo logično da su iz vikend naselja napravili gondolu koja bi radila nezavisno od količine padavina, pa da i skijaši i neskijaši mogu tokom cele sezone da se prevezu do centra. A ovako mislim da je samo još jedna promašena investicija.

sev
14.11.2018, 15:50
Postoji odre]ena razlika :) između cene gondole i cene sidra na nekoj trasi, a ista ume pomalo da :) utiče na realizaciju i rokove.

Ivan-S
14.11.2018, 18:41
http://www.skijalistasrbije.rs/sites/default/files/strane/mapa-kopaonik.jpg

Nova mapa sa sajta skijalista u kojoj su dodate nove staze 19a, 19b, 6b i 4e (da li ce 4e biti spremna za mesec dana?).

Takodje su dodati ski putevi koji nisu bili na prethodnoj mapi, a to su 1, 14, 21 i produzena 12tica :)

wlad
16.11.2018, 01:51
Lepo, samo mi nije baš najjasnije zašto su stazu ka Vikend Naselju obeležili sa 4e?? Do sada je bilo uobičajeno da staze uz određenu žicu imaju iste brojeve, a sad odjednom neka staza uz drugo sidro (nigde se ne pominje zvanični ime tog sidra - verovatno Vikend Naselje, Treska ili sl. ;)) ima oznaku staza koje idu uz Pančić žicu...

Bilo je priče i da će staza 19 (Ledenice) dobiti podoznaku 18nešto zato što ne postoji više žica Ledenice pa da praktično staza 19 sada pripada žici Gvozdac i onda je potpuno bilo logično da 19 pređe u npr. 18L. I ako se bude radila nova žica Ledenice ona će biti na potpuno drugoj lokaciji i te staze će se samo u donjem delu "sudarati" sa Gvozdcem..

Inače, planirana lokacija novih Ledenica je fantastična, 2 udarne lokacije za razvoj Kopaonika su Mala Gobelja i Ledenice. S' tim da Mala Gobelja ima bolje predispozicije zato što mogu da se rade i plave i crvene i crne staze, strmije do 2.5km a plava i duže.. A orjentacije MG i L fantazija.

plageton
16.11.2018, 11:05
Staza br. 17 uopšte ne postoji a staza br. 18 je upisana na mapi ali je nema u legendi, pa i ne znamo kako se zove. Što se ostalog tiče, ne vidim da se bogznašta promenilo u tom delu, malo su produžili Gvozdac i nekadašnju Ledenicu i divlju Gvozdac stazu su pretvorili u on-pist. I to je to.

Misk0
16.11.2018, 11:36
Lepo, samo mi nije baš najjasnije zašto su stazu ka Vikend Naselju obeležili sa 4e??

Nema logike, verovatno jos nisu odlucili koji ce biti broj.

Vidim da je Suvo Rudiste i dalje 1918m umesto 1976m

wlad
16.11.2018, 14:25
Fb ss:


pocelo osnezavanje staza na kopaoniku. Vremenski uslovi su pogodni za proizvodnju snega, pa se trenutno osnezavaju staze karaman greben, krst i malo jezero #arificialsnow #snowmaking #skiseasoniscoming #kopaonik #skijalstasrbije @ skijalista srbije - kopaonik

16828

16829

16830

wlad
29.11.2018, 12:18
16875

U četvrtak, 29. novembra 2018. u 11 časova na sajmu Expo-zim, u hali 4 beogradskog Sajma, svečano će biti potpisan Ugovor o poslovnoj saradnji između preduzeća "Skijališta Srbije" i OC "Jagorina".

Na radost skijaša, ovaj dugo učekivani ugovor o saradnji potpisaće direktor Javnog preduzeća Skijališta Srbije g-din Dejan Ćika i direktor Olimpijskog centra Jahorina g-din Dejan Ljevnaić. Potpisivanju ove poslovne saradnje prisustvovaće i g-din Mlađen Cicović, direktor Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.

Ugovor o poslovnoj saradnji Skijališta Srbije i OC Jahorina podrazumeva razmenu ski karata, pa će vlasnici sezonske ski karte za Kopaonik imati mogućnost četiri dana besplatnig skijanja na Jahorini. Takđe, vlasnici sezonskih ski karata za Jahorinu će imati mogućnost dvodnevno bepslatno skijanje u ski centru Kopaonik. Razmena sa Jahorinom će važiti i za ski centre Tornik i Stara planina, gde će vlasnici sezonskih ski karata imati mogućnost po tri dana besplatnog skijanja u ovim skijalištima.

Više na: https://www.skijanje.rs/vesti/potpis-ugovora-o-saradnji-skijalista-srbije-i-jahorine-na-expo-zimu/

stekan
29.11.2018, 13:19
Ugovor o poslovnoj saradnji Skijališta Srbije i OC Jahorina podrazumeva razmenu ski karata, pa će vlasnici sezonske ski karte za Kopaonik imati mogućnost četiri dana besplatnog skijanja na Jahorini. Takđe, vlasnici sezonskih ski karata za Jahorinu će imati mogućnost dvodnevno besplatno skijanje u ski centru Kopaonik. Razmena sa Jahorinom će važiti i za ski centre Tornik i Stara planina, gde će vlasnici sezonskih ski karata imati mogućnost po tri dana besplatnog skijanja u ovim skijalištima.

Ako si vlasnik bilo kojeg sezonskog pass-a, teško da je išta besplatno.

wlad
29.11.2018, 18:34
Ista priča kao i sa mobilnim paketima, platiš npr. 20EUR/mesečno a onda pričaju kako dobiješ 1000 besplatnih minuta i 1000 besplatnih SMS poruka :D

A mogli bi lepo da napišu da su te stvari uključene u pretplatu - ali ne, verovatno su marketingški magovi izračunali da se bolje "prima" reč "besplatno" ;)
(i vrlo verovatno da taj wording pali kod 80% potrošača)

wlad
01.12.2018, 13:45
U utorak, 4. decembra otvaranje skijališta Kopaonik

U utorak, 4. decembra 2018. godine, počinje ski sezona na Kopaoniku. Prvog dana sezone skijanje će biti besplatno i radiće Karaman greben sa pripadajućim stazama 7 i 7a. Od srede, 5. decembra, do nedelje, 9. decembra važiće popust od 20% na ski karte. Radno vreme ski centra Kopaonik je od 9 do 15.30 časova.

Pored Karaman grebena pripremaju i staze uz žičare Pančićev vrh, Krst, Malo jezero i Mašinac.

Više na: http://m.infokop.net/vest.php?id=3158

neo031
01.12.2018, 13:50
Da li to na rados' svih smeštenih u Rtnju neće spremiti Mali Karaman?

-Miki-
03.12.2018, 19:25
Pa koliko su zadnjih godina naduvali cene bas mi ih i nije je zao , otkad je renoviran to ionako vise nije onaj rtanj - ostalo samo ime.

wlad
04.12.2018, 00:35
Onaj stari i dalje živi u obliku Rtnja B odmah iznad Hotela..
Inače najljubazniji konobari na Kopaoniku prošle sezone su bili u Rtnju B (mislim da je kafana dole bila u zakupu Avanturije prošle zime).

Što se tiče MK, mislim da će i on vrlo brzo, on je posle KGB/Krst/Mašinac/Malo Jezero/Pančić odma iza u prioritetu.

mladja04
04.12.2018, 11:39
Zar je ovo moguće, da do pola ski staze budu parkirani automobili!!!
Kopaonik, 04.12.2018, 11:35h

16891

wlad
04.12.2018, 11:54
https://www.youtube.com/watch?v=2g-1cq691Aw

gio
04.12.2018, 20:48
@Mladja04

Šta te tu čudi?

mladja04
04.12.2018, 23:53
@Mladja04

Šta te tu čudi?

Ne čudi me, ali sam mislio da će nova sezona doneti nešto novo, malo više kulture i poštovanja prema drugima!

Ali naprotiv, posle ove slike još par automobila je parkirano bukvalno desno od ovih kola, koja su već na stazi bila, pa kada su redari Skijališta videli da su kola i više nego na pola staze, samo su postavili štapove kao upozorenje da se tu uspori, ili zaobiđu vozila. A ispod ovog parkinga, neko je automobilom ili džipom prošao stazom tako da su ostali duboki tragovi od točkova, videlo se na snimku.
Grrrr....

gio
05.12.2018, 11:51
Ma gde više kulture kad je svake sezone sve gore i gore.
Evo ti sad i kamion. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181205/4e0f60fe754a0defa056b2612a821525.jpg

neo031
12.12.2018, 15:14
Stigli danas oko podne na Kop i otišli do prodajnog mesta skijališta sa željom da kupimo ski pasove, da se ne bi smarali ujutru i gubili vreme...i odmah stativa :dontknow:Hteli smo da kupimo od sutra do nedelje i radnica nas je informisala da im u sistem nisu ubačene cene sa popustom i da tek sutradan možemo da ih kupimo. Verovatno treba da se kontaktira Pentagon da ažurira cene:sm022: Ko je bio prošle godine zna kakava je gužva bila na blagajnama. Pretpostavljam da na ovom repriznom otvaranju sezone neće biti kao prošle godine, ali zašto se smarati sa bilo kakvim čekanjem u redu kada se vreme može popuniti na mnogo pametniji način.
Inače ,snega ima dovoljno, a jedan instruktor i nekoliko skijaša nam rekoše da je ovih nekoliko staza koje rade pripremljeno odlično.

-Miki-
12.12.2018, 18:27
Mi smo bili u nedelju na Kopu , vreme bilo savrseno blagi + staze solidne ali bas odlicne .... Na pancicu je bilo dosta leda (na sredini otprilike) karaman greben ok , ali mi smo se razbili na malom jezeru misim da je bila najbolja u datim uslovima :dontknow: Zelim ti lep provod :ski:

16937

wlad
12.12.2018, 20:47
Staze inače rade od 9-15:30, a šalteri za prodaju ski passa do 15:30, neviđeno :)

Mi smo od nedelje na Kopaoniku, skijali već 3 dana, jako malo skijaša a staze super sređene - u prevodu skijanje fantazija.

Videćemo kako će biti od sutra, ja ne očekujem neku posebnu gužvu sutra, obično veći deo skijaša dolazi u petak...

Mislim da će sutra da radi i Mali Karaman, danas su na kraju dana (oko 15:30) uklonili mrežu / ogradu za vezu između KGB - MK tako da pretpostavljam da sutra radi MK.

Na zvaničnoj stranici Skijališta Srbije pominju mogućnost puštanja i Crvene Duboke / Duboke 2 u petak ako uslovi dozvole (a uslovi su fantastični - kod Sunčane Doline nije prelazila temperatura preko -8c juče i danas).

mladja04
13.12.2018, 00:37
Odlično, stižemo... :)

neo031
15.12.2018, 09:20
Od danas radi i Duboka :)

mladja04
15.12.2018, 12:44
Radi Duboka, ali je magla ogromna, retko ko se spustio. :(
Bice bolje... ;)

mladja04
16.12.2018, 19:52
Danas vreme idealno, Duboka 2 odlična, ma sve staze su bile dobre. :)

wlad
16.12.2018, 23:31
Marine Vode napreduju, fotke od danas oko 14:30h

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181216/da9c637e2716e0c136973ad032851996.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181216/65c5002c14734c94f23545aaf72807c0.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181216/5de9941db8e2dac7275b4db5a8c30b05.jpg

Kažu majstori na licu mesta da je realno da se završe do nove godine - što bi bilo super :ok:

wlad
16.12.2018, 23:37
Novi Ski Bife na vrhu Malog Karamana:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181216/fe422a4d4b98d3fef26e2acbefe08384.jpg

Još jedan na Karaman Grebenu:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181216/1ebad3c459ee88b680c41f514efcb45d.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181216/315c879b68bb136865a04fb59064347e.jpg

Ova je ušla u treću varijantu staze KGBa...

gio
17.12.2018, 10:13
Na šta se napravi ova nekada lepa planina...

mladja04
17.12.2018, 18:30
Krenula je lagano izgradnja i po stazama, do kanačnog preseljenja građevina uz sve staze, po obroncima, brežuljcima i po vrhovima Kopaonika, a onda Kopaonik postaje Zlatibor 2!
Ostaće po neka jela i bor, ako se i oni ne osuše od bolesti. Već sada pored svake žičare ima po 10 - 20 palih - isečenih debala jela...

Zuba1970
17.12.2018, 19:31
Ne skijam (mada bih voleo da znam i probam) ali ovo sto se radi na Kopaoniku me podseca na to sta uradise od Zlatibora. Krenulo je ako me secanje ne vara od onog objekta kod Pancica. Strasno....

dedinac
18.12.2018, 14:03
Utisci sa ski openinga super pozitivni. Bili smo od cetrtka do nedelje. Nije bilo guzve staze super sredjene. Po meni jedan od boljih ski openinga. Prateci program me ne inteesuje, a divlja gradnja u celoj Srbiji ne samo na Kopu je rak rana naseg drustva i odraz naseg mentaliteta.

veljadj
18.12.2018, 18:20
Krenula je lagano izgradnja i po stazama, do kanačnog preseljenja građevina uz sve staze, po obroncima, brežuljcima i po vrhovima Kopaonika, a onda Kopaonik postaje Zlatibor 2!
Ostaće po neka jela i bor, ako se i oni ne osuše od bolesti. Već sada pored svake žičare ima po 10 - 20 palih - isečenih debala jela...

Nije ti baš neko poređenje jer se ne skija na Zlatiboru već na Torniku,za razliku od Kopaonika gde se skija i gradi na istom mestu.

wlad
24.12.2018, 11:15
Sa noćnog skijanja sinoć:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181224/feaeff7f3f254c240e792feb078ac4de.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181224/b44a27b496b074440153d67949074a96.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181224/be39fec8bb7e33add4b997600eea7003.jpg

Gužva zato što se sada plaća noćno..

Misk0
24.12.2018, 13:35
Sa noćnog skijanja sinoć:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181224/feaeff7f3f254c240e792feb078ac4de.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181224/b44a27b496b074440153d67949074a96.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181224/be39fec8bb7e33add4b997600eea7003.jpg

Gužva zato što se sada plaća noćno..

A ti si jedan od te trojce koji su skijali, da sam znao, došao bi da se upoznamo 😉

wlad
24.12.2018, 13:39
Ma kakvi [emoji16]
Ja sam otišao žicom do Vučije Staze na šljivu pa prošetao nizbrdo [emoji1634]
Meni posle dnevnog skijanja dosta.. Ko će da obuva cipele i vugli skije na stazu i uveče [emoji6]

wlad
25.12.2018, 22:22
Marine Vode napreduju, postavlja se sajla i čeka se hidraulika da je zategne (a onda i da se uprede sajla).

Veštačko osnežavanje radi na stazi, fotke su od danas oko 14:30h

16961
16962
16963

Mordred
29.12.2018, 17:09
Četvrtak i petak korektni za skijanje.

Petak možda malo toplije nego što bi trebalo. Posle 13h sam prošao samo 4b i Sunčanu dolinu, obe progledale na nekoliko mesta.

Danas, subota, magla. Na Pančiću je vidljivost povremeno bila svega nekoliko metara. Magla + dosta neiskusnih skijaša, na trenutke je bilo mučenje za vožnju. Izvozali 9 žica i pobegli.

Na Malom Karamanu je danas veći deo dana radio samo tanjir.

wlad
31.12.2018, 09:21
Mali Karaman već dva dana radi samo tanjir, pretpostavljam da je žičara u kvaru. Što ne čudi s' obzirom da je za Opening bila poplavljena! (za opening je kopano i tom prilikom je presečena cev Kopaoničkog vodovoda, a ta voda je dobrim delom završila na početnoj stanici MK - celu noć su ispumpavali vodu iz pokretne trake).

I naravno, pošto radi samo tanjir onda su na dnu velike gužve..

plageton
31.12.2018, 11:15
Mali Karaman već dva dana radi samo tanjir, pretpostavljam da je žičara u kvaru. Što ne čudi s' obzirom da je za Opening bila poplavljena! (za opening je kopano i tom prilikom je presečena cev Kopaoničkog vodovoda, a ta voda je dobrim delom završila na početnoj stanici MK - celu noć su ispumpavali vodu iz pokretne trake).

I naravno, pošto radi samo tanjir onda su na dnu velike gužve..

Sve u svemu, posetite Kopaonik kakav je nekada bio. :D

Mordred
31.12.2018, 18:56
Danas je MK4 radio, ali je svako malo pištao alarm. Žica vozi, kad kreneš pišti, redari viču da je sve ok, stigneš do gore, ono i dalje pišti.

U centru je baš bio haos. Karaman greben smo, prema aplikaciji, čekali okruglo 20 min. Još gori deo su gužve na stazi i hazarderi bez kontrole.

malada
01.01.2019, 15:22
Zna li se kada ce pustiti Gvozdac i/ili Gobelju? Koliko znam obje su osnijezene...

veljadj
01.01.2019, 15:58
Danas je MK4 radio, ali je svako malo pištao alarm. Žica vozi, kad kreneš pišti, redari viču da je sve ok, stigneš do gore, ono i dalje pišti.

U centru je baš bio haos. Karaman greben smo, prema aplikaciji, čekali okruglo 20 min. Još gori deo su gužve na stazi i hazarderi bez kontrole.

Izbegavajte raspust ako možete i izbegli ste gužve....

gio
01.01.2019, 18:24
Kakav raspad. Danas izletela sajla na gobelji relej. Prošle i pretprošle zime taj tanjir je svake nedelje bar jednom ili dva puta bio u kvaru. Tanjir na MK je isto prošle zime crkavao nekoliko puta. Sad elektronika na 4sedu na MK. A pola skijališta sad zavisi od nekoliko tanjira u koje se ulaže samo ono ulje što radnici povremeno sipaju da podmažu vođice.

Mordred
01.01.2019, 19:04
U subotu, dok nije radio MK4, tanjir je u nekom trenutku zabagovao, ljudi se žale da su na jednom stubu ljudi masovno otpadali.

Danas, oko 11h, tanjir na Malom jezeru nije radio, a dosta ljudi na tom mestu ulazi na stazu. Ne znam koliko je prekid trajao, malo smo se popeli, pa otišli na Krst.

Peglaju Marine vode danas, tako da verujem da su i žice spremne.

Posle 2-3 dana magle, konačno jedan fantastičan dan.

1697516974

wlad
03.01.2019, 12:32
Na kraju su sredili sve žice (i Kneževske Bare su stajale povremeno).

Juče su pustili i Gobelje (4sed) tako da se od instalacija čekaju još Mare i Gvozdac.

Juče lepo skijanje van staze a danas “one of those offpiste days”, napadalo je 10-15cm novog snega i pada i dalje tako da je offpiste odličan :ok:

wlad
08.01.2019, 21:03
Danas je bilo fantastično skijanje na Kopaoniku. Sve žice osim Marinih Voda rade već par dana (danas su vrteli i sidro na MVu, mislim da rade tehnički prijem instalacije).

Danas su i zvanično otvorili Gvozdac 19a stazu (utabali je) a verujem da će i Lavinu.. Počeo ponovo da pada sneg..

A evo i par fotki od danas:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190108/34010c081c7ab85928f65e7a7cec11c9.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190108/248665e74b032bc0a26ab8cf397f69c0.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190108/d11b3fb51a9bc00da22f69713b2453ab.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190108/fd5eca6a2b31b3b2a9cbe0184cd6235e.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190108/7c8abd69a8948e4ae08259780606f4f1.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190108/162532d7823cdea23764df74a4569b99.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190108/fd0e93bd752a07dc8b46a9040bd2a052.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190108/41469bc8c7e9c5679d0ac31d0f729d6e.jpg

gio
08.01.2019, 22:02
A gde su ti te staze? :ski: Ti omašio put? :cool: :D

wlad
12.01.2019, 10:24
Juče su puštene u rad i Marine Vode tako da su sve instalacije (18) i staze (38) u pogonu [emoji106][emoji961]
(osim naravno Belih Reka koje praktično više ne postoje)

skydiver
12.01.2019, 14:40
Videh da su prethodnih dana bile lose pripremljene staze, zbog velike kolicine napadalog snega. Jesi li bio danas gore? Kakve su staze danas?

Ivan Bgd
12.01.2019, 18:51
Odlične !
19a je odlicna staza, konstantan nagib 28-30°
19b jos bolja dok je nije kolega Tadija utabao umesto ratraka.
Na zalost jos juče.
:)

malada
12.01.2019, 21:09
Veceras sam dosao od Brusa, put je u uzasnom stanju, snijeg po ledu na dosta mjesta. Bez lanaca vrlo tesko, mislim da je od Raske mnogo bolje ocisceno.

Ivan Bgd
12.01.2019, 23:02
Jeste, mi smo stigli jutros Ibarskom preko Josanicke bez problema.
Prazan put, ociscen do asfalta, ima dosta rizle pa drzite odstojanje.
3,5h do Rtnja laganom voznjom po ogranicenjima.

Panzer
17.01.2019, 21:39
Update sa Kopaonika, danas odlični uslovi za skijanje. Sunce, oko -3 do -5, malo vjetra. Rade skoro sve staze (osim Belih Reka i Ledenicer), novo sidro / tanjir na Marinim vodama je u funkciji (ništa posebno), snijega masu, staze solidno sređene. Sve je ok, osim ovih cijena za noćno skijanje: 20 e za 3 staze za noćni termin? Previše. I ne samo to, nego neka glupa politika, kao jeftinije ako koristiš samo jednu stazu? Baš su zeznuli stvar, ko li se toga sjetio...

17035
Gobelja rano jutros

17036

Panzer
19.01.2019, 22:05
Edit: wlad me ispravio za Ledenice, staza je otvorena ali je lift demontiran valjda prethodne godine.

I još par utisaka nakon tri dana skijanja:
- Nova instalacija na Marinim vodama je bezveze. Sidro je sporo, a tanjir.. ljudi, šta je ono? Meni se kćerka izvrnula na pola staze, pa sam ja uzeo da vidim, reko mora da se ona nije snašla. Međutim, tanjir je baš loš, lako se izvrće i skroz neudoban.
- Staze su ipak lošije uređene nego prethodnih godina. Dosta kamenja na stazama, vrhovi ogoljeni... OK, na vrhovima duva vjetar, na nekim stazama ima puno skijaša, ali ipak, pored metra prirodnog snijega i velikog broja instalacija za vještak, mislim da bi staze morale biti bolje pripremane. Nažalost, još nisu na nivou zapadnih skijališta po tome.
- Primjetan veći broj radnika na skijalištu. Dobar dio njih se vozika onim ski sankama i uglavnom smeta skijašima.
- Kako rekoh prije - uzaludna priča oko noćnog skijanja. Na stazama je po 3 - 4 skijaša, ne znam da li im se isplati i pored visoke cijene?

mladja04
21.01.2019, 09:51
- Instalacije na Marinim vodama su veoma spore, zanemarljivo malo je brže sidro, a šipka na tanjiru je kriva, nezgodna za vučenje, neudobna.
- Skoro sve staze po vrhovima imaju dosta kamenčića i kamenja, a Krčmar na izlazu ima skoro pa pesak umesto snega! Jedino su Gobelje sve odlične, bez kamenčića, sa puno snega, ravne i idealne za skijanje.
- U pravu ste za sanke, samo se negde voze, iako je Zakonom zabranjena vožnja sankama po stazama, čak je i inspekcija bila prošle nedelje, bili nedelju dana, izmedjuostalog i to kontrolisali, i naložili da se sanke voze isključivo putevima koji nisu po stazama.
- Noćno skijanje se isplati samo kao marketing, da se privuku gosti. A kada isti ti gosti dodju, onda shvate da je noćno skijanje samo marketing, da postoji ali da je nepraktično.

Evo i jednog snimka sa nove crne staze Gvozdac 19A, fina staza:

https://www.youtube.com/watch?v=zu_M5uWlbM4

sev
21.01.2019, 11:23
Znam da fish eye objektiv "pegla" nagib, ali ovo STVARNO ne deluje kao crna staza (plus je gornji deo više ski put nego staza, bar mi je takav utisak iz fotelje :D )

Panzer
21.01.2019, 17:05
Novi Gvozdac, 19a - oooodlična staza :ok:. Strmija je nego što izgleda na snimku, nije baš prestrma, ali ima solidan nagib i taj nagib traje dok skijaš. Meni se baš svidila

mladja04
21.01.2019, 19:01
U početnom delu je poput ski puta, dok se ne dodje do strmine, koja nije ogromna, ali je lepa, staza ima i širinu i dužinu, nije puno skijaša njome skijalo pa je bila utabana. Staza za uživanje na skijama!
Na snimku ne deluje da je strma, jer je kamera na glavi, a glava nagnuta napred.... :)

wlad
21.01.2019, 21:06
Pridružujem se utiscima, 19A odlična staza, jeste crna. Kod uređenja staze 19B su se još više potrudili (iako i za 19A nemam primedbi), napravili su je baš široko (za naše pojmove) i van granica staza (van kapija) još ima dosta prostora do šume sa obe strane..

malada
21.01.2019, 21:18
Rekao bih da je 19A najstrmija staza na kopu (ono parce koje nije ski put). Mozda je jedino 19B strmija, al kako nije peglana ne mogu da dam bas objektivan sud.
Mislim da je onaj tanjir na Marinim vodama predvidjen za bordere, to mi jedino pada na pamet, jer za skijase nije...

wlad
21.01.2019, 21:37
19B definitivno strmija, pre otvaranja novih staza smo skijali po obe neuređene verzije (19A i 19B) i oseti se razlika...

sev
22.01.2019, 10:50
Vreme mi je dakle na Kop :) , da se overe te nove staze

wlad
07.02.2019, 00:11
Večeras bilo odlično noćno skijanje, malo ljudi, temperatura i vidljivost odlična i pravo uživanje :ok:

17089

wlad
08.02.2019, 00:15
Danas lepo [emoji6]

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190207/e77f728807ed08686c453cb9cc8cd599.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190207/ddc4aba9260b80df596ba9b35dcf470f.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190207/3d52a0620581281139c0eb4faf3562fb.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190207/44f043e4795684d30349446a5421e971.jpg

bbK1ng
08.02.2019, 10:07
Da li neko zna radno vreme prodajnog mesta Skijališta u Brzeću?

bbK1ng
08.02.2019, 10:56
Saznao.

Od 8 do 16h.

Takođe saznao da će od sugar staze raditi od 8:30.

-Miki-
08.02.2019, 11:23
@wlad
Prelepe slike :yay: dok se ti ne oglasis sa nekim novostima forum mrtav :dontknow:

DjoleRkc
08.02.2019, 12:27
Gužve su preogromne, kao i obično

wlad
08.02.2019, 12:34
Kako gde, u centru jeste najveća gužva. Pančić sa single-line-on super da se izvuče iz centra.

Crne staze i žice skoro prazne, Duboka 1, Gvozdac itd... Čak ni na crvenim verzijama 6a, 6b nema gužvi (ni Pančić staze nema gužvi - ima ih sasvim dovoljno).

adwarf
11.02.2019, 09:38
Da li neko zna da li negde na Jarmu moze da se kupi ski pass?

DRAGON
11.02.2019, 16:49
Gobelja, Duboke, Gvozdac... to je bilo dobro za skijanje sto se tice guzvi. Nije strasno. Inace, u centru je obicno haos dok se ne izvuces, a desavalo se da se vratim oko 14h i vidim da na Pancicu nema neke guzve i napravim jos par zica. Sve u svemu, Gobelje su bile najbolje u ovoj turi. Crna Gobelja je drzala ceo dan.
Najgore je bilo u subotu 2. februara, suncano, ali vetrovito pa je radilo 30% staza. na Pancicu se cekalo pola sata minimum, dugo takvu guzvu ne pamtim.

wlad
11.02.2019, 22:15
Da li neko zna da li negde na Jarmu moze da se kupi ski pass?

Nema na Jarmu nigde da se kupi ski pass, najbliže mesto je Rtanj (ako i dalje tamo prodaju) - pogledaj na sajtu SS ima spisak prodajnih mesta.

DRAGON
12.02.2019, 10:16
Ne znam da li smo bili isto vece, ali to je bilo posle one maglustine. Staza sredjena, naskijao sam se za sve pare. Malo ljudi na stazi pa mozes da se pustis. Ipak, dobio sam upozorenje redara da smanjm gas. :)

Ovo se odnosi na nocno skijanje sto je Wlad postavio...zaboravio sam da citiram.

bbK1ng
12.02.2019, 10:45
Da li neko zna da li negde na Jarmu moze da se kupi ski pass?Ako se dolazi od Brzeća ima tamo prodajni mesto.

Radi od 8 do 16.

wlad
12.02.2019, 12:50
@DRAGON: verovatno je u pitanju isto veče, preko dana magla, uveče super vidljivost i skijanje za medalju ;)

adwarf
12.02.2019, 16:58
Stizem kasno uvece, a smesten sam na jarmu, pa bih hteo da izbegnem jutarnju guzvu u centru i skijam direkt gobelje i gvozdac. Jel ono prodajno mesto u BGu radi (Beosport, Sava Centar)? Vidim da pise da im je radno vreme do 20h.

Mordred
12.02.2019, 21:19
Radio Beosport kao što piše.
Ja sam do sada više puta tamo uzimao. Gde god da se parkiram na Kopu, mogu da hvatam prvu žicu.

malada
12.02.2019, 21:30
Danas zvali, kazu radi do 18h, a i to je upitno. Sjecam se da sam jednom poljubio vrata kad sam isao da vratim pass-ove, samo se ne sjecam koliko je bilo sati.

zex
12.02.2019, 21:40
@DRAGON: verovatno je u pitanju isto veče, preko dana magla, uveče super vidljivost i skijanje za medalju ;)

Mi smo se tako jedno vece (pre jedno mesec dana) iskijali. Ista situacija. :yay:
Bilo nas 10ak na stazi mozda 15 :D Bez razmisljanja cu dati pare pa makar i za dva sata a da budem sam na uredjenoj stazi nego da dam te pare za ceo dan sa maglom i mnogo ljudi (izrovane staze). :ski:

DRAGON
13.02.2019, 21:55
Definitivno se isplati. 7-dnevni ski pas vazi i za nocno.

adwarf
18.02.2019, 14:09
U praksi potvrdjeno da beosport radi do 20h a prodajno mesto skijalista do 18h :). Mislim da za sve ove godine nisam imao lepsi dan na Kopu od subote. Vreme perfektno, staze perfektne, po pripremi staza Kop je ovih dana mogao lagano da se meri sa bilo kojim ski centrom u Evropi u kom sam bio. Ono sto je najbolje u svemu je sto uopste nije bilo guzve. Ili sam se ja po planini stvarno kretao uvek suprotno od ostatka ljudi ili stvarno nije bilo guzve. Najduze sto sam cekao na zici je pancic i karaman greben po ~5 min i par puta na gobelji ~5 min. Sve ostalo sam bukvalno ulazio direkt sa staze. Desilo mi se da u subotu oko 13h vozim tragom ratraka sam na levom kraku malog karamana. Jedino je Duboka standardno bila usko grlo, ali nista strasno. S obzirom da sam bio smesten na Jarmu, highlight svakog dana je cekanje na otvaranje zice Gvozdac i prvih 1h voznje na oba kraka Gvozdca i Ledenci sami samcati po tragovima ratraka i po suncu. Nema sta, nemam ni jednu zamerku na Kop i Skijalista Srbije, odradili su vrhunski posao sa ovim vikendom, a takodje hvala i svim ljudima koji su preskocili sretenje ili nisu skijali. :) Nedelja slicno stanje, sa jos manje guzve zbog smene, uz malo vise temperature, pa je i sneg bio meksi, ali skijanje fantazija.U povratku smo naleteli na to zakrcenje, autobus je preprecio put, pa je u silasku bilo cekanja oko pola sata, dok su mnogo gore prosli oni koji su se penjali, jer je njih sacekao jos jedan pokvaren autobus negde nakon jarma.

p.s. Moram da iznesem moje duboko razocarenje smestajem King Place na Jarmu. Za pocetak, naziv je krajnje ironican. Obicno ne pisem o smestaju na formu, ali ovo je bilo toliko jadno i neprofesionalno, da moram da ih pomenem da neko od ljudi sa foruma ne bi napravio istu gresku. Radi se o objektu preko puta Jaram vila, koji nije radio 8 godina i sad je "sredjen" i otvoren. To je jedna rupcaga, koja je pregradjena gipsanim i drvenim plocama tako da je napravljeno nekoliko soba. Cevi vire iz zidova, vrata od kupatila ne mogu da se zatvore, bukvalno cujes ljude iz druge sobe, oko vrata se vidi purpena, saletri i uticnice ispadaju iz zida, u sobi ne postoji ormar, polica, sto, stolica, kanta za smece, frizider... Bukvalno nista, osim kreveta i TVa, koji nema gde da se ukljuci jer nema uticnice u blizini. Slike na infokopu su prikazivale oskudno opremljenu sobu koju iz nekog razloga nazivaju apartmanom, ali ovo je ispod svih ocekivanja i kriterijuma. Osoblje je ekstremno neprijatno i neprofesionalno, pogotovo nasa "domacica" Vanja, koja mi je pored pogresnih informacija pre bukiranja, dodatno i lagala za nekoliko stvari, a na moju primedbu na sve to, odgovor je bio samo "Sta cu vam ja" , "Nije do mene" i "Vi ste to bukirali". Uz sve to, cena nije ni malo povoljna, cak i kada bi se sve ovo prethodno zanemarilo. Tako da, kolege forumasi, zaobliazite ovaj objekat u sirokom luku.

donthinktwice
26.02.2019, 14:18
Moze li na PM neka preporuka i kontakt instruktura za individualne casove za klince od 7 i 5god? Jedno dete je proskijalo prosle godine, a mladje ce ove prvi put na skije.

wlad
26.02.2019, 19:18
Miroslav +381 63 7134 138

donthinktwice
27.02.2019, 07:54
Hvala :ok:

wlad
05.03.2019, 20:49
Ovih dana ide u plus ali noćne staze drže odlično:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190305/e2fd3934eb9af93e774881b99d531595.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190305/9dc54c09f3832487edc40afeb66c8f5d.jpg

(trenutna situacija)

DRAGON
07.03.2019, 10:51
Najbolje skijati do 11, pa onda nocno. :yay:

wlad
07.03.2019, 14:39
Mene mrzi da se dva puta dnevno navlačim i svlačim ;)

Skijanje je i pored visokih temperatura odlično preko dana - niska je vlažnost (juče 24% danas 60%) a još važnije: lepo vreme, nema uopšte gužve, snega metar a sve instalacije rade :ok:

Popodne se staze razvale ali i to je lepota skijati pogotovo sada kada nema skijaša...

Trenutna situacija:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190307/36d12b33c99d2e7a267cc77b560cd435.jpg

Crni
15.03.2019, 10:58
Prethodne nedelje sam skijao na Kopaoniku 4 dana. Ranije sam gore bio samo dvaput na brzinu za neke vikende, sada sam prvi put detaljno obišao celo skijalište. Svakako su najveći aduti Kopaonika blizina, mada je put nakon silaska sa auto-puta prilično ružan, i jako lepa priroda. Za sve ostalo se, nažalost, malo toga lepog može reći, naravno najvećim delom problemi dolaze prosto od našeg mentaliteta. Ali da ne gnjavim na te teme, napisano je već ranije manje-više sve šta ima, ostaje ipak da je Kopaonik solidan izbor za produženi vikend, mada i to verovatno ne za bolje skijaše. Naime, već sam pominjao da sam običan rekreativac, ali gradacije staza na Kopaoniku su mi zaista upitne, mislim da većina crvenih i crnih staza treba da budu spuštene za jedan stepen niže. Možda je do toga što sam mesec dana pre ovog skijanja bio u Austriji (Salbah), ali osim staze Gvozdac stvarno mi nijedna druga nije bilo nešto zanimljiva (a i taj Gvozdac je verovatno, u poređenju sa tamošnjom klasifikacijom, samo jača crvena staza).

Da dodam na kraju malo upozorenje za ljude koji eventualno budu razmišljali o smeštaju u vili "Mina", konkretno u apratmanu "Sofija". Naime, neposredno ispod apartmana se nalazi restoran koji ima žive svirke, svake večeri. Vlasnici apratmana su prilikom rezervacije "zaboravili" da nam to pomenu. Tako da definitivno ne bih preporučio ovaj smeštaj nikome osim "noćnim pticama".

wlad
15.03.2019, 15:54
Crni, pretera ga bre :)

Gvozdac solidna crvena staza u odnosu na Austrijska skijališta? Možda je lakša od nekih crnih "zapadnih" zbog svoje dužine, ali što se tiče nagiba svakako nije. 19a a pogotovo 19b spadaju u najstrmije staze! Biće nadam se negde i egzaktnih podataka za ove staze (pošto su nove) ali je na primer 19b strmija od dobrog dela AT crnih staza.

Naravno, ako si skijao po sporom južnom snegu onda sve to menja utisak, tj. staze deluju blaže prosto zbog sporog snega - ali to ne menja činjenicu da je kategorizacija Kopaoničkih staza u skladu sa osnovnim standardima.

Ne "branim" Kopaonik, ali dosta stvari koje si naveo nisu tačne, pre svega oko kategorizacije staza. Ako staza kao na primer crna duboka, ima jedan deo staze koji je crn (od međustanice dole - i to jeste crn deo realno) onda se obeležava cela staza kao crna i to je uobičajeno svuda u svetu.

Što se tiče puta Pojate-Kopaonik, ja ne mislim da je on nešto posebno lošiji od prilaza na najveće svetske ski centre (na primer val thorens, tignes i sl. - tamo je prilaz ski centrima običan magistralni put sa oštrim krivinama). Zna nekada da bude "rupa" na putu Brzeće-Kopaonik, ali mislim da ih ove godine nema (da su pokrpljene letos).

Po meni, glavna "mana" Kopaonika je dužina staza, ali prosto teren je takav da tu malo šta može da se uradi, ostalo je još*nekih terena gde mogu da se izvuku staze od 2-3km dužine ali to će verovatno da sačeka neka-bolja-vremena.

forum1nick
15.03.2019, 17:03
Ma kategorizacija staza je uvijek relativna stvar.
Stazu uvijek treba kategorizovati prema njenom najtežem dijelu. A ako se radi o graničnim kriterijuma onda bih uvijek prije stavio višu kategoriju.
Po meni je to na Kopu dobro odrađeno. A ako su oni tamo bili prestrogi onda su ovi na Jahorini definitivno imali suprotan kriterijum, pa onda imamo slučajeve da djecu od 5-6 godina uče na realno crnim vertikalama. E to je loše.

HEROES
15.03.2019, 20:07
Realno,Kopaonik je `softly`skijaliste.

Crni
15.03.2019, 20:08
Samo da preciziram: što se Gvozdca tiče govorio sam o stazi 19, nažalost 19a/19b su bile zatvorene za ovo vreme dok sam ja bio gore, tako da ne mogu da pričam, mogu jedino da kažem da gledane odozdo zaista izgledaju kao jake strmine. Inače, nije mi bila namera da otvaram diskusiju, jer svaki ski-centar sigurno ima ljude mnogo stručnije od mene koji su izvršili kategorizaciju. Prosto sam izneo svoj utisak, koji je takav kakav sam napisao gore, bar ovako neposredno nakon Salbaha - ne znam kako je po ostatku Austrije, ali u Salbahu su staze baš oštre. Svaki utisak je naravno individualan, a moj lični kriterijum za ocenu težine staze je trenutno sledeći: sa mojim sadašnjim znanjem, koje je osrednje, meni je plavo ono što mogu da izvezem skoro pravolinijski, tj. rubom staze u kratkim zavojima, crveno je ono za šta mi treba da kažem trećina do max. polovine staze da pravim zavoje, a crno je one gde moram da idem od ruba do ruba da bih se spustio.

Na Jahorini je pak moj utisak bio da su staze realno označene, uz neke izuzetke kao npr. pomenuti donji deo plave staze Poljice, koji naginje ka crvenom.

bbK1ng
15.03.2019, 22:02
Od ponedeljka, 18. marta žice rade od 8 do 15:30.

bbK1ng
16.03.2019, 22:31
Danas mi je na žici Pančić ispla lična karta. :(

Negde u šumici između 4b i 4a.

Možda se pojavi negde krajem aprila kad okopni

wlad
18.03.2019, 20:04
Sjajni uslovi na noćnom skijanju [emoji961]

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190318/669f6c5ed0bb3a1238efd0bf8c88976c.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190318/0b3198ba7cb69cecf61a16ca76a9121d.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190318/6bd823074ba2dbecc05027922704a078.jpg

mazzystar
26.03.2019, 12:28
Vratio sam se prekljuce sa Kopaonika, solidnog skijanja je bilo u cetvrtak, petak i subotu od 8-13 h, sve posle tog vremena je uglavnom bilo mucenje, sa izuzetkom subote, gde je zbog odrzavanja humanitarne trke na Karaman Grebenu palo peglanje staze i u popodnevnim satima, pa je moglo da se skija i do 15 h ................
U cetvrtak su dobro bile spremljene Ledenice i Gvozdac, dok zbog temperature nije popustio onaj donji deo. U petak i subotu su za svaku pohvalu bili Krcmar i mali Karaman, i sve tako negde po podneva ili nesto kasnije.
U poredjenju sa prethodnom godinom (bejah maltene u isto vreme) vremenski uslovi nisu bili tako povoljni, ali sta je, tu je, to su stvari na koje ne moze da se utice.
Skijanja ce definitvno biti do kraja marta, a s obzirom na novo kratkotrajo zahladjenje, verujem da ce biti moguce skijanje maltene do kraja novog radnog vremena.

wlad
12.04.2019, 18:58
Na Kopaoniku zatrpavanje :)

17218

17220

17221

17222

17223

wlad
12.08.2019, 22:16
Malo smo se svi uspavali ovog leta od vrućine ali evo po neka vest, nova staza Krčmar (barem ono što je planirano za ovu godinu) je završena:

17248

17249

Kažu ljudi koji su je obišli da uživo stari Krčmar izgleda kao putić u odnosu na ovu novu stazu!

Donji "crni" deo je ostao isti, radiće se ali kada dobiju sve dozvole za tu sekciju (sledeće godine).

Više fotografija na: InfoKopu (https://www.infokop.net/investicije/prosirenje-i-izgradnja-nove-staze-uz-zicaru-krcmar.html).

Sada mašine sa Krčmara prelaze na Duboku 2, tako da se nadam(o) da će i Duboka 2 biti za ovu sezonu. Naravno, nova staza Duboka 2 neće moći predugo da radi dok ne naprave veštačko osnežavanje...

bobo
13.08.2019, 14:00
Autoput, baš su se potrudili!

sev
14.08.2019, 10:03
Gde se planira staza Duboka 2? Sa izlaza lifta na sada postojeći ski put do Duboke 1?

wlad
14.08.2019, 16:12
Ako gledaš od gore (izlazne stanice) ka dole (kao da skijaš), staza će biti sa desne strane žice, i ide do onog puta (veza dna Kneževskih Bara do dna Duboke 1) i izlazi se na dno D1. Koliko sam razumeo treba da izađe na put i onda će i taj deo puta da prošire (naprave stazu od puta).

Više info na sajtu (https://www.skijanje.rs/vesti/kopaonik-trasa-nove-ski-staze-duboka-2-u-obuhvatu-geodetskog-snimanja/).

sev
14.08.2019, 16:13
Hvala, jasno potpuno.

Šteta što nisu izvukli nešto do dole, rupe D2. Bila bi to ozbiljna crna prelomnica, ali verujem da je to bilo previše para, jer mislim da je plan svojevremeno crtao stazu do samog polaza D2.

wlad
14.08.2019, 18:18
Pitanje je zone zaštite u NP, da li se nalazi tu negde oko potoka u D2.. Mogla bi tu da se izvede i blaža varijanta sa druge strane žice ali ne znam koja je zona zaštite.

Na primer, Krčmar žica ide po grebenu da bi se izbegla velika zona zaštite između D1 i Krčmara, a te žice po grebenu su najnesrećnije rešenje što se tiče vetra. Mnogo je bolja varijanta bila da Krčmar žica ide baš tom dolinom pod zaštitom i onda bi samo vrh bio na udaru vetra, i to dosta slabijeg pošto nije na grebenu.... I ta cela dolina između D1 i K, tu bi moglo da se izvede 2-3 lepe staze na koje može da se priđe i sa D1 i sa K žice.

Ostaje da se nadamo da će jednog dana barem moći da se izvede žica i staze na Maloj Gobelji, i tamo je zona zaštite ali se po novom zakonu o zaštiti prirode (koji ne znam da li je još usvojen) daje prioritet izgradnji infrastukture (dalekovoda, žičara, puteva).

wlad
15.08.2019, 11:18
IZMENA PROSTORNOG PLANA I PROJEKAT OSNEŽAVANJA NOVIH STAZA

17250

U toku je realizacija Javne nabavke za usluge dopune Prostornog plana područja posebne namene Nacionalnog parka Kopaonik. U toku sprovođenja dosadašnjeg plana uočena je potreba i prostorno-tehničke mogućnosti unapređenja planiranog sistema skijališta.

Takođe, predmet javne nabavke je izrada projektne dokumentacije sistema za veštačko osnežavanje novih staza sa priklјučkom na postojeći sistem osnežavanja.

Više na: https://www.skijanje.rs/vesti/kopaonik-izmena-prostornog-plana-i-projekat-osnezavanja-novih-staza/

wlad
15.08.2019, 11:21
ZA NOVE SKI STAZE NOVI ZASAD ŠUMA

17251

Ministarstvo zaštite životne sredine početkom jula 2019. odredilo je Skijalištima Srbije kompenzacijsku meru koja podrazumeva da zasade 23,5 ha šume zbog zgradnje i uređenja ski-staze na terenima Nacionalnog parka Kopaonik.

Skijališta Srbije moraće u narednih pet godina da uspostave nove lokalitete sa šumama smrče i jele i to na području Gobeljske, Samokovske i Barske reke.

Ovakvim biološko-tehničkim merama omogućiće se očuvanje i stabilnost ekološki značajnih predela smrče i mešovitih predela smrče i jele na prostoru ovog nacionalnog parka, navodi se u obrazloženju odluke.

---

Javno preduzeće Skijališta Srbije početkom juna počelo je izgradnju nove ski staze Krčmar na Kopaoniku. Radovi se izvode u katastarskoj opštini Brzeće, ne teritoriji opštine Brus. Završetak radova je planiran u toku letnje sezone, kako bi ski staza mogla da bude spremna za skijašku sezonu 2019/2020.

Izgradnjom nove ski staze na lokaciji Krčmar na Kopaoniku, Skijališta Srbije će znatno proširiti kapacitete i uposliti kapacitete šestosedne žičare na Krčmaru. Osovinska dužina ski staze je 1.500 metara, a širina je 40 metara. Podužni nagib je maksimalno 37.35%. Kategorizacija staze je srednje teška ski staza.

Osim izgradnje nove ski staze, u toku je i izvođenje projekta optičke mreže za kompletan sistem skijališta.

Podsetimo, Kopaonik je najveći ski centar Srbije, koji se prostire na oko 62 km staza i ski puteva uređenih za alpsko i nordijsko skijanje. Osim zimi, ljubitelji planine mogu na Kopaoniku da uživaju i leti.

Izvor: Tanjug, Ekapija

https://www.skijanje.rs/vesti/kopaonik-za-nove-ski-staze-novi-zasad-suma/

wlad
07.09.2019, 15:20
Priprema staze Mali Karaman pred zimsku sezonu :D

17260

stekan
07.09.2019, 16:57
Izborno tijelo na stazi. :sm021:

ExBaker
07.09.2019, 16:59
Top! Umjesto kosačice.

zex
09.09.2019, 04:07
Koliko je retardrano da ne dozvoljavas sirenje tj gradnju staza zbog zastite biljnog sveta a sa druge strane dozvoljavas gradnju stotinu mini hidroelektrana svuda po Srbiji?! Hotel bez parkinga moze i na sred staze, nema problema.
Bas taj deo gde je planirana staza je od presudnog znacaja za celu sortu odredjene biljke/drveta?! Pa trazi da se zasadi/presadi to sto je zasticeno na neko drugo mesto.
Pogledajnmo samo Austriju - tamo svako selo ima zicaru i bar nekoliko staza i sta im fali?
Ovakvu parodiju na vodjenje drzave mislim da ni Holivud ne bi mogao da izrezira.

plageton
09.09.2019, 16:23
Zex, to su neke zaštićene vrste koje ne možeš da presadiš. Nije samo stvar u biljki, nego u celom ambijentu u kome ta biljka raste. Ne možeš da posečeš omoriku na Tari da bi izgradio vikendicu sa obrazloženjem da omorika postoji i u Pionirskom parku u Beogradu.

zex
10.09.2019, 02:02
Ako cu je seci onda cu je opet zasaditi tu negde u blizini i resena stvar. Resenje sigurno postoji samo se treba potruditi ali lakse je biti protivan nego pokusati da se nadje resenje.
Ovo nije pitanje individualne gradnje nego prosirivanja skijalista od cega ce na kraju svi bolje ziveti jer ce se stvoriti mogucnost da dodje vise ljudi na Kopaonik a samim tim ce biti uposleno vise ljudi.
Pogledajte malo okruzenje i recite gde jos postoji slicno skijaliste? Jahorina zaostaje, Bansko gde treba da cekas svako jutro sat i po da bi se popeo na staze a nije nista bolje od Kopaonika.

plageton
10.09.2019, 10:38
Stvarno misliš da to može tako? Ova biljka mi smeta, sad ću da je presadim na drugo mesto i nikom ništa?

Na stranu što bi bilo protiv zakona, zaštićena vrsta ne sme ni da se pipne, i to još u Nacionalnom parku.

Svi mi volimo da staza bude što više i skijalište što veće, ali zaštita prirode je neprikosnovena i preko toga se ne može.

wlad
10.09.2019, 12:04
Postoji tu mnogo problema, na primer:

1981 godine je na Kopaoniku napravljen hotel Karavan (sadašnji grand), godinu dana pre toga je formiran "Geneks" - i tu je krenuo (pravi) razvoj ski centra Kopaonik.

Ono što je apsurdno, iste te godine 1981 skupština Srbije proglašava Kopaonik za Nacionalini Park!

Ako je već tada odlučeno da postoji ski centar i u isto vreme nacionalni park - ne vidim razloga zašto i sada ne bi te dve stvari mogle da budu u "simbiozi". Ispada da je ski centar veći problem za zaštitu prirode od turističkog centra (zato što se turistički centar razvija daleko više poslednjih godina od ski centra).

Po meni, sam ski centar ima daleko manji uticaj na prirodu od turističkog centra...

I na kraju, pogledajmo najveće ski centre po EU (Francuska, Italija), nalaze se po pravilu u nacionalnim parkovima a neki su i pod zaštitom UNESCO-a zbog prirodnih odlika.

Treba naći rešenje da svi budu "zadovoljni", da ski centar može da se razvija a da to ima najmanji mogući uticaj na prirodu. Kopaonik je velika planina, samo delić nje se nalazi pod ski centrom...

zex
10.09.2019, 20:13
Tacno tako!
Sami sebi najveci neprijatelj...

plageton
16.09.2019, 13:01
Postoji tu mnogo problema, na primer:

1981 godine je na Kopaoniku napravljen hotel Karavan (sadašnji grand), godinu dana pre toga je formiran "Geneks" - i tu je krenuo (pravi) razvoj ski centra Kopaonik.

Ono što je apsurdno, iste te godine 1981 skupština Srbije proglašava Kopaonik za Nacionalini Park!

Ako je već tada odlučeno da postoji ski centar i u isto vreme nacionalni park - ne vidim razloga zašto i sada ne bi te dve stvari mogle da budu u "simbiozi". Ispada da je ski centar veći problem za zaštitu prirode od turističkog centra (zato što se turistički centar razvija daleko više poslednjih godina od ski centra).

Po meni, sam ski centar ima daleko manji uticaj na prirodu od turističkog centra...

I na kraju, pogledajmo najveće ski centre po EU (Francuska, Italija), nalaze se po pravilu u nacionalnim parkovima a neki su i pod zaštitom UNESCO-a zbog prirodnih odlika.

Treba naći rešenje da svi budu "zadovoljni", da ski centar može da se razvija a da to ima najmanji mogući uticaj na prirodu. Kopaonik je velika planina, samo delić nje se nalazi pod ski centrom...

Mnogo toga je na početku urađeno naopako, da ne kažem diletentski, na primer prečišćavanje otpadnih voda, kada su smetnuli s uma da je Kopaonik planina na kojoj je često vrlo hladno te da bakterije koje su predviđene za prečišćavanje otpadnih voda ne mogu da prežive tolike mrazeve.

Ovde govorimo o nečemu drugom, postoji (na primer) jedna vrsta ljubičica, ako se ne varam, koja je endemski varijetet i koja raste samo na jednom mestu na kugli zemaljskoj a to je baš tamo gde je ski-centru odgovaralo da bude žičara (Krčmar ili Duboka, zaboravio sam). I onda diskusije dalje nema, ljubičice imaju prednost. Problem mora biti rešen tako da biljke budu zaštićene.

trendo
16.09.2019, 14:49
Moram da kazem da nisam procitao celu diskusiju.
Ali takav problem, u ovom slucaju ljubicice, imaju skoro svi planinski centri. Posebno sto sve te organizacije za zastitu su redom finansirane zapadnim novcem. E sad da ne budem antizapad, ogradzujem se, ali jednom sam napisao da prvo je taj zapad preorao njehove planine pa sada nama sole pamet, a ta pamet se svodi na dajte nama mi cemo to uraditi za vas.
Dobro da ne tupim mnogo. Uvek ima resenje za ljubicice, pitanje je samo koliko kosta to resenje. Cenu najbolje znaju ti ekologisti. To sto nisu dosli do resenja znaci da nisu dosli do cene.
A da ima lokalnih dilajla, ima...

wlad
18.09.2019, 16:05
InfoKop: Završni radovi na novoj stazi na Krčmaru. Trenutno se vrši zatravljivanje i nakon toga će staza biti potpuno gotova

17266

https://bit.ly/2kSIlPb

Septembar na Kopu:

17267

gio
18.09.2019, 17:50
Ovaj novi krak ima bas lepu širinu (prosto je neverovatno koliko sada stari krak deluje uzano).
Jedino što prognoziram dosta sudara na ovoj raskrsnici na kraju.

Milos011
19.09.2019, 08:25
Moja pretpostavka je da stara staza neće ni biti sređivana. Možda je bila informacija o tome, ali nisam video.

Trebalo bi samo da se ogradi zbog ovog pada i to je to.

trendo
19.09.2019, 09:18
Milose dao bog da se ostvari tvoja pretpostavka
Ali onaj drugi deo ograde, ogranicenja, zabrane kurci palci, e to nije dobro.

neo031
20.09.2019, 09:38
Nego, ja da pitam, da li neko ima info kada je planiran opening na Kopu? Meni se nešto javlja 19.12., ili možda nedelju dana ranije? Za info o cenama ski passa ćemo se malo načekati, ali bože moj...

wlad
21.09.2019, 00:19
@Milos011: topovi, tj. osnežavanje ostaje na staroj stazi, a za novu stazu se pravi projekat osnežavanja.. Tako da verujem da će da se uređuje i sada i ubuduće.

@neo031: neko je okačio info da su smeštaji na Kopu prilično rasprodati za prvi vikend decembra (5-8) tako da se pretpotavlja da je i to termin openinga, neko se našalio kako će verovatno biti dva openinga kao i prošle godine :D.

Mislim da je opening jedino moguć sa starim popustom od 70% (ili barem 50%), tj. da stvarno nečemu služi, revijalnog karaktera da bude. Popust od 20-30% kao prošle godine je smešan i mogao je da prođe samo zato što su ljudi unapred rezervisali smeštaj i nisu znali za promenu cenovne politike za open.

Da se ja pitam ;), ja bi stavio da je popust 50% od 1-15 decembra. Privuklo bi se dosta skijaša, a ne bi bila prevelika gužva pošto je popust "razvučen" na 15 dana, žice rade pa rade, a skijaša nema pa nema u tom terminu (bez žestokog popusta).

neo031
21.09.2019, 14:23
Da se ja pitam ;), ja bi stavio da je popust 50% od 1-15 decembra. Privuklo bi se dosta skijaša, a ne bi bila prevelika gužva pošto je popust "razvučen" na 15 dana, žice rade pa rade, a skijaša nema pa nema u tom terminu (bez žestokog popusta).

Bilo bi nam drago da se ti pitaš :sm019:

adwarf
30.09.2019, 11:00
Da li cemo stvarno docekati da i ovo vidimo:
https://www.skijanje.rs/vesti/kopaonik-kabinska-gondola-iz-brzeca-do-kraja-2021/
https://www.infokop.net/autorski-tekstovi/da-li-smo-blizi-izgradnji-gondole-iz-brzeca.html

Ima li neko neki inside info iz krugova blizim Skijalistu?

mladja04
02.10.2019, 08:55
Informacija o gondoli je od izvora iz Brusa, nekog bliskog funkcionerima. Još uvek nema zvanične potvrde.

hallo
11.10.2019, 11:40
"Vlada Srbije je usvojila cenovnik ski karata JP "Skijališta Srbije“ za zimsku sezonu 2019/2020. godinu. Za razliku od prošle godine kada je bilo korekcije cene ski karata, ove godine cene ostaju na nivou prošlogodišnjih. Cene su određene u zavisnosti od perioda skijaške sezone i kategorije skijaša. Cena šestodnevnog ski pass-a za odrasle kreće se u rasponu od 15.070 do 16.310 dinara dok se cene jednodnevne ski karte kreću u rasponu od 3.300 do 3.900 dinara. U nastavku članka pogledajte moguće popuste ali i poređenje cena ski karti u odnosnu na prošle ski sezone.I ove godine kopaonička ski karta 10 u sezoni je jedinstvena za sve tarifne periode skijaške sezone, važi u svim ski centrima i košta 25.550 dinara.
Cena noćne karte koja obuhvata korišćenje sve tri noćne staze je u rasponu od 2.300 do 2.800 dinara. Takođe u cenovniku je i karta za poligon za početnike sa pokretnom trakom (ski vrtić) koja košta 700 dinara za odrasle, dok je za decu 500 dinara.
Pretprodaja ski karata za skijašku sezonu 2019/20. počinje 1. novembra i trajaće do 15. novembra 2019. godine. U susret predstojećoj zimskoj sezoni, ljubitelji skijanja i zimskih sportova će moći da kupe ski karte sa popustom od 15% putem web shopa.

Prodaja ski karata nastaviće se i na “Expo-Zim” sajmu, koji se održava od 5. do 8. decembra 2019. godine, tokom kojeg će biti odobren sajamski popust od 10%. Takođe, radi lakše kupovine ski karata, i ove godine će tokom nedelje sajma biti omogućena kupovina karata putem web shopa, gde će biti odobren sajamski popust od 10%.
I ove sezone JP "Skijališta Srbije" organizuju promotivne periode za skijanje na Kopaoniku ali kao i prošle godine u nešto promenjenom formatu. Skijaši i borderi mogu da iskoriste popuste u okviru dva top ski vikenda kada će popust na ski karte biti u visini od 20 posto od dvodnevne do četvorodnevne ski karte i dve top ski nedelje kada je popust u visini od 10 posto od trodnevne do sedmodnevne ski karte."
IZVOR:https://www.infokop.net/novosti/kopaonik-ski-pass-cene-2011.html
17273

hallo
18.10.2019, 11:17
"Skijališta Srbije na Kopaoniku se uveliko spremaju za novu ski sezonu. Ovih dana se završavaju radovi na izgradnji snow parka na Pančiću, izmedju staza 4 i 4a"
IZVOR:https://hopnakop.rs/snow-park-preseljen-na-novu-lokaciju?fbclid=IwAR1y9WL91ljeu7B1NMthx1AteBpv-zWD042azgU4tUdgGLehoCzstGiZSZ4
17278

wlad
28.10.2019, 13:23
Fotke novog SnowParka:

17309

17310

17311

17312

17313

Lokacija, leva strana staze 4.

wlad
28.10.2019, 13:26
Ski putić koji vodi od dna SnowParka do staze 6b (do puta koji preseca staze Krčmar-Crna/Crvena Duboka-6b):

17314

17315

wlad
28.10.2019, 13:28
Tri nova Ski Bife-a se spremaju pri vrhu Karaman Grebena (dva će biti gotova za ovu sezonu).

Prvi se nalazi na putu vrh KGB - Pajino Preslo (50-100m od vrha):

17316

17317

wlad
28.10.2019, 13:31
Drugi Ski Bife se otvara za novu godinu, odmah pored Vučije staze:

17318

17319

17320

17321

17322

wlad
28.10.2019, 13:46
Ako ne "zabrljaju" nešto, ovaj "bife" će da izgleda dobro ;)

17323

17324

wlad
28.10.2019, 13:54
Tu su i temelji za treći Ski Bife na KGBu ;)

17325

wlad
28.10.2019, 13:55
U okviru novog hotela Gorski iznad kongresnog centra niče još jedna kafana ;)

17326

17327

Tako da nam, što se tiče kafana neće manjkati ove godine :D

wlad
28.10.2019, 13:57
Staze su pokošene i spremne za sneg:

17328

17329

17330

17331

wlad
28.10.2019, 13:58
I još par komada ;)

17332

17333

17334

17335

wlad
28.10.2019, 21:34
Nova Garaža:

17336

17337

17338

17339

Cena, prava sitnica: 150RSD/sat, 1900RSD/dan, 45000RSD/mesec ;). To je izgleda cena za one što iznad sleću na heliodrom :D

wlad
28.10.2019, 21:36
Crkva na Kopaoniku se nalazi blizu parkinga za autobuse (preko puta Kragujevačkog odmarališta):

17340

17341

wlad
28.10.2019, 21:38
I par fotki sa Gobelje:

17342

17343

17344

17345

Ivan Bgd
28.10.2019, 22:05
Da nije cena garaze sa polupansionom?
Kreteni !

ExBaker
28.10.2019, 22:07
Ispada naša Bjelasica za dž sa cijenama parkinga.

Ivan Bgd
28.10.2019, 22:11
Ubrzano upropascavaju Kop! Tuzno!
Dobro nisu neku zgradu digli da bude visa i od Pancica.

mladja04
29.10.2019, 09:35
Nova Garaža:

Cena, prava sitnica: 150RSD/sat, 1900RSD/dan, 45000RSD/mesec ;). To je izgleda cena za one što iznad sleću na heliodrom :D

Zaista će ovo biti cene za automobile ili helikoptere?! Hmmm...

wlad
29.10.2019, 11:57
Ispada naša Bjelasica za dž sa cijenama parkinga.

Ima garaže na Bjelasici?

Parking na Kopaoniku košta 500din/dan, ili besplatno ako pronadjete mesto. Garaža na Kopaoniku kreće od 800din/dan.

Ova nova garaža je samo jedna od, i cena je naravno ludačka [emoji3]

ExBaker
29.10.2019, 12:01
Nema garaža nego parking, mislio sam na cijenu parkiranja, generalno.

wlad
29.10.2019, 18:58
@ExBaker: kako se uzme ;) ja na primer u poslednjih nekoliko godina, sam zimi po dva meseca na Kopaoniku i nisam do sada nijednom platio parking. Ni lopatarima, ni parking servisu :). Koristio sam usluge lopatara, kada dugo stoji auto i zatrpa se u snegu, dogovorim sa njima cenu i oni mi otrpaju auto...

Iskreno, ako neko želi da parkira u garaži, mislim da su ove dosadašnje mnogo bolje - zato što su potpuno zatvorene. Ova nova je "gradska" i nisam oduševljen zato što je otvorena, pa ako je napolje -20c i auto je na skoro -20c... Garaže se na skijalištima koriste iz više razloga: bezbednost auta, nema čišćenja posle i najvažnije je da je auto na "toplom", tj. da nije na ekstremnom minusu što zbog dizela, što zbog akumulatora...

Milos011
30.10.2019, 08:59
A šta se dešava sa uređenim besplatnim parkinzima? Bila je priča da će napraviti jedan negde oko početne Sunčane doline. To bi bilo održivo rešenje... ne mora da bude besplatan, ali da bude razumna cena, da bude održavan i obezbeđen i da postoji bus koji prolazi tuda. btw...jel postoji bus ili je ukinut?

A mislim da je i 500 dinara dan preskupo. Pre nekoliko godina je bilo 300, a za više dana mislim da nisu davali popust.

Cenu garaže je besmisleno komentarisati...skuplji su od garaže u Tinju :)

adwarf
30.10.2019, 09:27
Sjajno! Bravo za slike

wlad
30.10.2019, 21:23
A šta se dešava sa uređenim besplatnim parkinzima? Bila je priča da će napraviti jedan negde oko početne Sunčane doline. To bi bilo održivo rešenje... ne mora da bude besplatan, ali da bude razumna cena, da bude održavan i obezbeđen i da postoji bus koji prolazi tuda. btw...jel postoji bus ili je ukinut?

A mislim da je i 500 dinara dan preskupo. Pre nekoliko godina je bilo 300, a za više dana mislim da nisu davali popust.

Cenu garaže je besmisleno komentarisati...skuplji su od garaže u Tinju :)

Bus iz vikend naselja postoji par sezona i fukncioniše OK.
Parking na Sunčanoj Dolini se pravi, i pravio se prilazni put, da li se to završilo do kraja nisam obilazio ovih dana a sada sam u "gradu" tako da ne mogu da vidim da li je sve završeno:

17346

https://www.infokop.net/investicije/gradevinski-radovi-2019.-godine-na-kopaoniku.html

Siguran sam da će i taj parking kod Sunčane naplaćivati, s' obzirom da je pod ingerencijom Raške, onda verovatno 500rsd/dan.

Slažem se da je cena od 300rsd/dan bila podnošljiva i da je 500rsd previše, mislim da je 7 dana 3000rsd (jedan dan popust).

Mordred
31.10.2019, 20:07
Sa tog parkinga na Sunčanoj, ako imaš ski pass, nije potreban bus, jer se odmah uključuješ na staze.

adwarf
01.11.2019, 11:31
U 90% skijalista po Evropi, u kojima sam bio, parking i garaze kod pocetnih stanica gondola se ne naplacuju ili se naplacuju nakon recimo 18h poslepodne. Cilj je jasan, da ljudi koji kolima dolaze ujturu na skijanje i nakon toga idu kucama, ne placaju parking, jer vec skijalistu ostavljas dosta para kroz ski pass i vanpansionsku potrosnju. Ova cena bi MOZDA mogla da ima smisla, za one koji ne skijaju ili koji bi tu da ostave auto u toku celog boravka, ali onda bi ljudi sa ski pass-om morali da imaju neku prednost i da se time rastereti skijaliski parking, dobije pravu svrhu i resi kljucni problem dnevnog parkiranja za ljude iz vikend naselja i okolnih mesta. Za ostale koji su smesteni gore, u idealnim okolnostima bi smestaj trebao da ima obezbedjen parking, ali to je druga strana problema.

Ja se nadam da ce biti malo pameti i razuma i da ce se napraviti drugaciji cenovnici za skijase. Cak i ako se ne napravi, siguran sam da ce biti kopanicke klijentele kojima takve cene nisu puno i da ce onda barem taj deo automobila biti parkiran u garazama sto ce opet rasteretitit centar. U suprotnom, garaza ce im zvrjati prazna pa ce nesto morati da urade da bi im se bar na nekin nacin isplatila investicija. U svakom slucaju, dobro je da je konacno napravljeno.

wlad
01.11.2019, 12:48
Sa tog parkinga na Sunčanoj, ako imaš ski pass, nije potreban bus, jer se odmah uključuješ na staze.

Jasno je da je taj parking na stazi (u slučaju da ta žica / staza radi) ali opet iz vikend naselja na neki način moraš da se prebaciš do tog parkinga, ili kolima ili bus-om.

Ko zna da li će bus ići uopšte na taj parking, videćemo. U svakom slučaju ako sve završe do sezone taj parking bi morao značajno da rastereti centar, pošto ne vidim razloga da se neko iz vikend naselja parkira u centru ako ide na skijanje.

U svakom slučaju, nadam se da će i Skijališta Srbije sada osnežavanje na Sunčanoj Dolini ubaciti u prioritet (pošto to do sada nije bio slučaj)..

Ako naprave i gondolu iz Brzeća do Malog Karamana, onda bi parkiranje sa tom gondolom i parkingom na Sunčanoj bilo rešeno.

donthinktwice
01.11.2019, 14:17
Ni u Brzecu nije sjajna situacija sa raspolozivim prostorom za (neki veci) parking. Ni Brzece nije mimoisla divlja gradnja.

Mordred
03.11.2019, 20:30
Nisam do sada kupovao skipass ovoliko ranije. Trenutno je 15% popusta za online prodaju, ali kada se izabere 10 u sezoni ispadne značajno veći popust. Da li ste imali iskustva sa Skijalištima Srbije i online kupovinom? Ne bih voleo da ga sada kupim, pa da mi posle traže doplatu.

mladja04
03.11.2019, 22:40
Nisam do sada kupovao skipass ovoliko ranije. Trenutno je 15% popusta za online prodaju, ali kada se izabere 10 u sezoni ispadne značajno veći popust. Da li ste imali iskustva sa Skijalištima Srbije i online kupovinom? Ne bih voleo da ga sada kupim, pa da mi posle traže doplatu.
Možete bez razmišljanja kupiti ski pass, odabraćte opciju da Vam stigne na adresu ili gde će te ga preuzeti i to je to. I što se tiče slanja tačni su, napisani datum za slanje se poštuje, čini mi se prva nedelja decembra, pre ski openinga. Prošle i pretprošle godine nije bilo problema sa ovim vidom kupovine (lično iskustvo).

wlad
04.11.2019, 01:54
10/sezona sa depozitom za ski pass od 500rsd koji se posle vraća u predprodaji sa 15% popusta košta 22220rsd.

Prodaja kao prodaja funkcioniše tri sezone, 15% popusta, za vreme ExpoZima takođe postoji popust od 10% (na sajmu i online), ali naravno bolje 15% nego 10% ;)

Ja svake godine kupim 1 novembra sve ski pasove sa tim popustom.. Uvek podižem kod "Žice" na Kopaoniku, lakše mi je nego da ga zaboravim kod kuće ;)

Mordred
04.11.2019, 09:03
22.200 bi trebalo da bude.
Screenshot u prilogu.

wlad
04.11.2019, 11:41
@Mordred: sa tvog screenshota tip ski pasa je senior, otuda i cena 19200rsd.


10/sezona odrasli, pojedinačni:

17355

10/sezona odrasli, porodični:

17356

Mordred
04.11.2019, 18:24
Haha, da, ima smisla :)
U mom sportu su odrasle osobe seniori, a nakon određene starosne granice veterani, pa sam kliknuo ono što inače biram, senior :)
Izvinjavam se na konfuziji.

zoleprole
05.11.2019, 09:00
Nisam nikad kupovao on-line, jel ski pass striktno vezan za datum koji se traži da se navede ili se može iskoristiti bilo kad u sezoni?

Mordred
05.11.2019, 23:47
Valjda kao i na bilo kom prodajnom mestu. Striktno, osim sezonskog i 10 u sezoni.

neo031
12.11.2019, 12:04
Gledam ovih dana na netu se pominje seča šume radi proširenja staze KG, a neki pominju i da je u pitanju potpuno nova staza. Na stranu lično mišljenje na temu seče zdravih stabala, zanima me šta to imaju u planu i šta god da rade da li mogu da završe do početka sezone?

MadMike82
13.11.2019, 20:19
Evo ti i slikovito i tekstualno:
https://www.facebook.com/181106058635369/posts/2691327187613231/

neo031
13.11.2019, 20:35
Videh i ja malopre...

neo031
14.11.2019, 09:32
Nisam do sada kupovao skipass ovoliko ranije. Trenutno je 15% popusta za online prodaju...

Jest' da je ovo tema o Kopu, ali ovde se povela priča o pretprodaji u web shopu SS-a pa samo da se nadovežem. Postoji mala nelogičnost kod kupovine pa da nekoga ne zbuni. Ne postoji mogućnost da se odjednom kupi više različitih ski passova. Konkretno, mi smo uzimali za različita skijališta,a i u okviru istog skijališta različite vrste ( termine, dužine trajanja). Za svaku kategoriju smo morali posebno da vršimo kupovinu. Postoji opcija da se kao drugi artikal doda u korpu, ali ako se ne odnosi samo na drugu osobu koja uzima ski pass na istom skijalištu, u istom terminu i u istoj dužini trajanja neće moći da se nastavi kupovina već će morati da se ponovi postupak kupovine.

mladja04
14.11.2019, 17:13
Jest' da je ovo tema o Kopu, ali ovde se povela priča o pretprodaji u web shopu SS-a pa samo da se nadovežem. Postoji mala nelogičnost kod kupovine pa da nekoga ne zbuni. Ne postoji mogućnost da se odjednom kupi više različitih ski passova. Konkretno, mi smo uzimali za različita skijališta,a i u okviru istog skijališta različite vrste ( termine, dužine trajanja). Za svaku kategoriju smo morali posebno da vršimo kupovinu. Postoji opcija da se kao drugi artikal doda u korpu, ali ako se ne odnosi samo na drugu osobu koja uzima ski pass na istom skijalištu, u istom terminu i u istoj dužini trajanja neće moći da se nastavi kupovina već će morati da se ponovi postupak kupovine.
Da, tako je, treba ponoviti više puta kupovinu, za svaku drugu osobu za koju bi se kupio ski pass.

neo031
14.11.2019, 19:25
@mladja04, ne treba ponavljanje za svaku osobu, već vrstu ski passa. Npr., ako za dve osobe uzimam u istom terminu trodnevni to mogu odjednom, ali ako za treću osobu hoću sedmodnevni u istom skijalištu za to moram posebnu kupovinu. Dok je u pitanju isti termin i isti broj dana mogu da dodajem koliko god hoću osoba :)

wlad
14.11.2019, 22:19
Objašnjenje je vrlo jedostavno: imaju debilan sistem za online prodaju ski karata :)

Ali, dobro je da ga uopšte imaju, i još bolje što daju 15% na prodaju unapred ;)

mladja04
15.11.2019, 09:44
Kupio sam pre neki dan za sebe i suprugu, dvodnevni, isti termin, ali mi nije prihvatilo da dodam u istoj korpi, već sam dva puta obavio poebne kupovine. I treći za dete, isti, 2 dana, isti termin, takođe nije prihvatilo u jednoj kupovini. Ali nije bitno, par minuta više je potrebno za pojedinačnu kupovinu u odnosu na jednu zajedničku.

wlad
15.11.2019, 10:07
@mladja04: može da se kupi za dvoje odraslih 2-dnevni ski pass u jednom cugu, može i za dvoje odraslih i jedno dete ali je za porodični ski pass neophodno bar 4-dnevni (ne može 2-dnevni).

17386

Ima ovaj "+" kada se odabere pojedinačno, klikćeš koliko hoćeš puta, dakle samo isti tip ski pasa i kategorija - može...
(ti si verovatno pokušao da dodaješ više puta u istu korpu, umesto "+")

Milos011
19.11.2019, 14:16
Wlad, vidim na slikama da je postavljen lift sa Ledenica na padinu iznad vikend naselja. Pretpostavljam da si bio, pa ako možeš samo da nam pojasniš gde tačno izlazi žica. Koja je orjentacija staze? Rekao bih po mapi da je jug/jugoistok.

I kako se dolazi kroz vikend naselje do staze? Ima li parking neki pored polazne?

sev
20.11.2019, 16:17
Sa Ledenica do Treske? Ovo mi deluje totalno neverovatno za lift.

TazMan
20.11.2019, 18:12
Kazu da je zicara sa Ledenica preneta na ovu lokaciju iznad Treske. Polazna stanica je dobrih 500m vazdusnom linijom iznad poslednjih kuca u Treski. Putem i vise nego duplo duze. Izlazi malo iznad izlazne stanice zicare Krst. Mereno na Google Earth to je tacno 1km duzine. Merenjem Ledenica (mada nisam bas siguran gde su ledenice tacno izlazile, na GE se vidi neka kucica koja je sak 100m sa druge strane grebena) dobija se 700m maksimalno (a mozda cak i samo 600m).

wlad
20.11.2019, 23:48
@sev: ne ide sa Ledenica do Vikend Naselja :D nego je preseljen, to je urađeno još prošle godine ali ga nisu stigli završiti prošle sezone nego za ovu.

Orjentacija je slična kao i Sunčana Dolina, malo gora još :) bez veštačkog osnežavanja ta staza će slabo raditi.

Asfaltiran je put do početka tog sidra, ali s' obzirom da su sada napravili parking na Sunčanoj Dolini (nadam se da će biti gotov do početka sezone) - 200 mesta, logično je da iz VN ideš na taj parking a ne na sidro.

Inače to sidro ne silazi u VN, nego do novog "kompleksa" sa 8 zgrada (gradiće tu još), tako da su tim ljudima učinili uslugu, ne samo što su im napravili žicu nego su im i asfaltirali put do smeštaja ;) a verujem da će i da im čiste put pošto se treba doći do tog sidra :)

Vrh sidra / staze je na putu koju vodi od centra do Pančića (preko "rudnika"), malo iznad Krsta...

sev
21.11.2019, 09:32
Skroz jasno.

Uzgred, sumnjam da je slučaj/nehotična usluga u pitanju. Baš zgodna situacija, ako si vlasnik jedne, ili svih 8, tih zgrada :D Zanimljivo bi bilo proveriti u katastru ko je to, to je javni podatak.

neo031
21.11.2019, 10:38
Inače to sidro ne silazi u VN, nego do novog "kompleksa" sa 8 zgrada...

Može li neki link ili mapa sa lokacijom tog "kompleksa"?

wlad
21.11.2019, 12:35
Na dnu tog sidra, pogledaj npr. Google Maps i jasno se vidi trasa sidra i na dnu zgrade u izgradnji :)

17389

(plavom crtom obeležena trasa novog sidra)

wlad
29.11.2019, 08:11
Ne sećam se kada je ovako kasno pao prvi sneg:

17398

17399

17400

MadMike82
29.11.2019, 19:48
Vec se gotovo i istopio. Tokom noci ce opet da pada. Temperatura je u minusu.

wlad
29.11.2019, 20:59
Sneg je padao na podlogu koja je topla, tako da je čudo da se uopšte "zabelelo", večeras su krenuli i topovi da rade na nekim stazama a sada temperatura ide u siguran minus preko celog dana tako da će biti uslova za dugotrajno osnežavanje...

wlad
02.12.2019, 09:39
Na sajtu Skijališta Srbije su objavili novu ski mapu Kopaonika:

17409 (http://www.skijalistasrbije.rs/sites/default/files/strane/skijalista_mapa_kopaonik_1600x1200px_0.jpg)

Staza uz novu žicu iz Vikend Naselja je obeležena sa 5, dok se žica zove Treska.

Nova staza na Krčmaru sa 21a.

Dve nove staze na Karaman Grebenu sa 7b i 7c.

Obeležena nova lokacija Ski Parka (između 4 i 4a).

Obeležena garaža i heliodrom ;)

---

I dalje uporno na svim ski mapama imaju pogrešno obeleženu visinu Suvog Rudišta (1918m umesto 1976m).

adriano
02.12.2019, 16:35
Nove staze se otvaraju kao kraci postojećih staza, umesto žičare iz centra da se proširuju.

adwarf
02.12.2019, 17:14
Sta jer tacno ovo oznaceno sa brojem 20? Da li je to nova staza koja prati zicu duboka 2 ili nesto drugo? Da li se ocekuje otvaranje i te staze ove sezone?

wlad
02.12.2019, 21:34
Nije se radila ta staza ove godine, to je najavljeno da će se raditi sledeće godine.
Bez osnežavanja će slabo raditi ta staza, ima jako lošu orjentaciju, tako lošu orjentaciju imaju još samo staze Jaram i Kneževske Bare (s' tim da ova Duboka 2 ima još malo goru orjentaciju od KB).

adwarf
03.12.2019, 09:30
Ali to je ta 20, jel tako?

mladja04
03.12.2019, 10:44
Ubeležene su i staze 16 i 15, Bele reke, koje više ne postoje! Biće ih verovatno u budućnosti, ali za sada ne postoje.
Verovatno da bi skijalište bilo atraktivnije i da bi u ukupan zbir dužina staza i njih ubacili. :(

wlad
03.12.2019, 10:52
Da, 20 je oznaka staze Duboka 2, trenutno je ona praktično od dna Duboke 1 do ukrštanja sa Krčmarom (onaj blagi put/traza).

Staze na Belim Rekama postoje, nisu mogle da ispare zato što dvosedi više ne rade (koji isto postoje ali su nebezbedni). Pitanje je da li će gondola biti gotova sledeće godine, na Jahorini su stigli bez problema da je urade za jednu gradjevinsku sezonu, ali kod nas ko zna (Zlatiborsku prave godinama - naravno, ne iz gradjevinskih razloga)..

wlad
04.12.2019, 11:08
Ove godine se poklopilo zvanično otvaranje sezone (Ski Opening) sa početkom rada žičara.

Sutra (5 dec) u 9h kreće nova 2019/2020 sezona na Kopaoniku, radiće Karaman Greben, Krst i Malo Jezero.

Noćno skijanje za vreme trajanja ski openinga će biti besplatno uz bilo koji ski pas, počev od poludnevnog...

Radno vreme skijališta je od 09:00 do 15:30h, noćno skijanje 18:00 do 22:00.

17414

17415

neo031
05.12.2019, 08:03
Da li su ovo realni snimci? Ranijih godina na parkingu nije bilo mesta ni iglu da spustiš, a kamoli auto, a sada... 17418

adwarf
05.12.2019, 11:58
Po meni, vec drugu godinu zaredom prave kardinalnu gresku sa ski openingom time sto nude samo 20-30% snizenje na ski pass za otvorene 3 staze. Ranijih godina, kada je popust bio 70% i kada je radjen jaci marketing, bilo je i dosta vise gostiju. Mislim da je je u ukupnom zbiru, kada se uzme u ozbir sva potrosnja koju ljudi ostave tamo, mnogo isplativije i bolje da stave tako neku simbolicnu cenu ski pasa i da time privuku veci broj ljudi. Sto se tice samog skijanja, siguran sam da je ovako bolji ugodjaj :)

blackholemix
05.12.2019, 22:24
Parking je prazan jer sada svi parkiraju u garažu, ko je normalan da drži auto napolju kad može za 1900din/danu u garaži. :sm022:

adriano
06.12.2019, 11:02
Koja je cena parkinga u garaži?

neo031
06.12.2019, 11:13
@adriano, pa piše u poruci iznad, 1900 dinara dnevno.

-Miki-
06.12.2019, 18:53
Parking je prazan jer sada svi parkiraju u garažu, ko je normalan da drži auto napolju kad može za 1900din/danu u garaži. :sm022:
Sa ovim cenama mislim da je garaza puna kao i parking ispred konaka :sm022:u potpunosti se slazem sa kolegom adwarfom

neo031
08.12.2019, 13:10
Opening produžen do 15.12. kao i popust od 30% na ski pass. Obzirom na količinu snega u ovom periodu i broj otvorenih staza bilo bi i glupo da im je redovna cena.

wlad
08.12.2019, 18:32
Još jedan faul, znam nekoliko ljudi koji su kupili ski pass u predprodaji sa popustom od 15% za ovaj termin posle opena i sada su ih iz skijališta “kaznili”..

wlad
09.12.2019, 11:20
Lep dan za skijanje:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20191209/5d0134028db76556c82a59f943e98840.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20191209/41c6fb8c66f90b058baa88ac49607b83.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20191209/3001bc133948944029d5329e01ac1756.jpg

Za sutra su najavili nov sneg [emoji961]