Rezultati 1 do 9 od 9

Tema: Ski pass - parking varijanta, da ili ne?

  1. #1
    Super Member
    Datum registracije
    15.03.2004
    Lokacija
    Banja Luka
    Godina
    53
    Poruke
    244

    Podrazumevano Ski pass - parking varijanta, da ili ne?

    Više puta mi se ukazala prilika da kupim ski pass na parkingu ili ispred ski kase, malo jeftinije nego po zvaničnim cijenama. Ljudi se povrijede, skrate odmor, razlozi prodaje me nisu baš zanimali dok god je ski pass važeći. I sam sam prodao suprugin ski pass kada nije mogla skijati, nisam u tome vidio ništa rizično, ni u prodaji a ni u kupovini.
    Moje skorašnje iskustvo kaže da je to prilično rizičan potez. Na parkingu skijališta u A priđe mi čovjek i ponudi četiri 5dnevne karte koje važe još taj dan, nudi ih za 70 €, puna cijena je nešto preko 120€. Iako je meni trebao 4dnevni ski pass izračunam da sa tom kupovinom i 3dnevnim prolazim 50€ jetinije. Supruga i djeca prođu čitač, ja čovjeku dam pare i odemo da se skijamo. Pred kraj dana dolazimo na žicu, djeca prođu čitače a ja zapnem, čitač pisne, neće da otvori, probam 5 puta, ne ide, isto tako i supruga.
    Dođe Švabo, pogleda kartu, kaže mi da idem na kasu pored lifta. Odem na kasu, dam kartu, drugi Švabo provjeri kartu, kaže "Karte ist gesperrt". Ja ga pitam na engleskom, on nešto priča, pokazuje mi monitor, "Karte ist gesperrt". Pozovem suprugu i ona ga pita zašto su nam karte poništene, on joj objasni da je "sistem" utvrdio da su kartu koristile dvije različite osobe, pokaže nam sliku na monitoru na kojoj sam ja i sliku na kojoj je neki drugi lik koji je uslikan kada je prošao sa tom kartom preko čitača. "Karte ist gesperrt", ljubazno nam ponovi, vidim da bi bilo suludo da bilo šta dalje pokušavam, već razmišljam koliko će me koštati penjanje. Puste nas da se popnemo a kod ulaska u gondolu za spuštanje sa planine sam preskočio kapiju.
    Uglavnom, svaki prolaz kroz kapiju se slika, sistem ili čovjek te slike slučajnim uzorkom ili sistematski upoređuje i kada uoče muljatora ponište mu kartu. Na kraju sam dobro i prošao, mogao sam kupiti višednevni ili su me mogli provaliti u 11:00.
    Razmislite da li se isplati muljanje, meni se ovo više neće dogoditi.

  2. #2
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.887

    Podrazumevano

    Mislim da se ne upoređuju slike, već isti skipass ne smije u određenom vremenskom roku (cca. 15 min.) da se pojavi na dvije različite lokacije, tj. na dva različita lifta. Pretpostavljam da se u takvoj situaciji obe karte blokiraju. Izgleda da ste se ti i čovjek sa kopijom tvoje karte potrefili u isto vrijeme na ulazu na žice.
    Slike koje radnici na žici gledaju na ekranima su one sa sezonskih pass-ova.

  3. #3
    Ski legenda dedinac avatar
    Datum registracije
    12.02.2012
    Lokacija
    Vranje
    Godina
    50
    Poruke
    294

    Podrazumevano

    To se od prošle godine kontroliše i u Banskom,jer je masa naših kupovala dnevni ski pass i skijala do podne. Prodavali ga u pola cene. Bilo lepo svima,međutim to je sad veoma rizično.

  4. #4
    Super Member
    Datum registracije
    15.03.2004
    Lokacija
    Banja Luka
    Godina
    53
    Poruke
    244

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Mislim da se ne upoređuju slike, već isti skipass ne smije u određenom vremenskom roku (cca. 15 min.) da se pojavi na dvije različite lokacije, tj. na dva različita lifta. Pretpostavljam da se u takvoj situaciji obe karte blokiraju. Izgleda da ste se ti i čovjek sa kopijom tvoje karte potrefili u isto vrijeme na ulazu na žice.
    Slike koje radnici na žici gledaju na ekranima su one sa sezonskih pass-ova.
    Nije bila kopija moje karte, to bi značilo da je neko uspio da kopira RFID čip, teško mi je povjerovati u to. Slika drugog skijaša je napravljena prethodnih dana, vidio sam te slike na monitoru zajedno sa slikama moje njuške, nakon što je Švabo ukucao brojeve karata koje smo imali ja i supruga. Oni na žicama možda gledaju samo sezonske ali neko ili nešto u pozadini gleda slike koje su zabilježene prilikom prolaska kroz kapju, ja sam tu sliku vidio na monitoru. Uostalom, to i piše na stranicama ali sam to vidio tek nakon što sam uhvaćen u muljaži: "The ski passes are controlled by automatic scanners. There are random inspections of the ski passes in the ski area. Should an attempt be made to misuse a ski pass, the ski pass will be withdrawn immediately and a fine will be charged. We reserve the right to press criminal charges."

  5. #5
    Super Member Rossignol 8s avatar
    Datum registracije
    24.01.2011
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    43
    Poruke
    206

    Podrazumevano

    Pre 2-3 godine sam na Nasfeldu kupio ski pas od neke Švabice koja se povredila pa nije mogla da skija. Bila je vrlo ljubazna, išla je samnom do gondole da bismo bili sigurni da je sve ok. Prošao sam bez problema i skijao taj dan i sutradan sa tim ski pasom. Nigde nisam video da je ski pas vezan za osobu (osim sezonca), samo znam da istim ski pasom ne mozes proci u odredjenom vremenskom razmaku na istoj barijeri.
    E sad sto se tice fotografija, sad pre par dana u Nasfeldu negde na pola dana nisam mogao da prodjem na 1 barijeri, a imao sam regularno kupljen ski pas. Premestio sam se na drugu barijeru i prosao normalno. Primetio sam da je to žičničar video i pogledao prvo mene pa u svoj monitor. U prolazu sam video da neke slike iskaču na monitoru, mada su mi izgledale kao iz pasosa/licne tj kao za sezonski ski pas.
    St Anton,Lech,Stuben,Zürs,Ischgl-Samnaun,Serfaus Fiss Ladis,Pitztaler gl,Sölden, Schladming, Flachau,Wagrain,Nassfeld,Grossglokner,Mölltaler Gl.,Kaprun,Saalbach,Gerlitzen,Hinterglemm,Obertaue rn,Kals-Matrei,Hintertuxer Gl,Mayrhofen,Hochzillertal-Hochfugen,Warth-Schröcken, Sillian,Sella Ronda,Cortina,Tignes,Val d'Isere,Val Thorens,Méribel,Courchevel,Krvavec,Vogel,Kop,Brezo vica,Jahorina,Bansko,Borovec

    https://www.youtube.com/watch?v=b91zmV7arwU

    www.youtube.com/watch?v=5DhoNWrqFgs

  6. #6
    Super Member
    Datum registracije
    15.03.2004
    Lokacija
    Banja Luka
    Godina
    53
    Poruke
    244

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Rossignol 8s Pogledati poruku
    .. samo znam da istim ski pasom ne mozes proci u odredjenom vremenskom razmaku na istoj barijeri..
    To je jasno ali to kod mene nije bio slučaj.
    Volio bih da griješim ali piše i ovo:"Ski passes are not transferable". Sada, mogli bi raspredati o ljudskim pravima i slobodnom tržištu gdje možeš raspolagati svojom imovinom, što bi bio i ski pass kada daš 150+ € za njega, ko ti može zabraniti da ga nekome prodaš i tako to, međutim, "Karte ist gesperrt" pa ti vidi kako da zaštitiš svoja prava u nekoj rupi na skijalištu u 3 popodne.

  7. #7
    Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    51
    Poruke
    463

    Podrazumevano

    Uz software za prepoznavanje lica koji je sve moćniji, operater koji bi pratio slike sa "rampe" nije potreban. Još kad je neko u opremi tipa kaciga+naočare, postoji mnogo manje karakteristika lica za praćenje i prepoznavanje pa je tim lakše. Problem je što ako naiđe neko kao ja kome se vidi samo nos (fantomka+naočare+kaciga), teško bi oni mogli dokazati da sam jednog dana ja prošao sa tim skipasom a sutradan neko drugi (mogao sam promeniti opremu na glavi iz bilo kog razloga) - sem ako se njemu vidi lice u kom slučaju je lako - u bazi postoji moja slika sa blagajne.

    Inače, i skijališta Srbije imaju sistem slikanja za ski pasove sa trajanjem dužim od valjda 4 dana i na svakom check point-u ima kamera koja je uperena u lice onog koji prolazi. Takođe im može izaći slika na monitoru za svakog ko je prošao ali kod nas mislim da nisu toliko rigorozni. Kontrolišu najviše muljanje sa dečijim skipasovima (da li odrasla osoba koristi dečji - zbog cene). Kod naših postoji i taj sistem sa tajmingom tj u nekom kraćem intervalu sistem ne dozvoljava da se ista karta provuče na ulazu dva puta (iskače neka greška "double usage").

  8. #8
    Super Member
    Datum registracije
    15.03.2004
    Lokacija
    Banja Luka
    Godina
    53
    Poruke
    244

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od gio Pogledati poruku
    Problem je što ako naiđe neko kao ja kome se vidi samo nos (fantomka+naočare+kaciga), teško bi oni mogli dokazati da sam jednog dana ja prošao sa tim skipasom a sutradan neko drugi (mogao sam promeniti opremu na glavi iz bilo kog razloga) - sem ako se njemu vidi lice u kom slučaju je lako - u bazi postoji moja slika sa blagajne.
    Apsolutno se slažem sa tobom, teško je to dokazati, uzmeš drugu jaknu i kacigu i šta ti mogu? Ja sam, međutim, zaključio da mi je pametnije da se povučem jer sam, gledajući njihova pravila, muljao.
    Činjenica je da slikaju svaki prolaz kroz kapiju, činjenica je da su nam poništili karte nakon 5,5 sati skijanja a istu smo kupili na parkingu. Kako sistem tačno radi, čovjek ili mašina i kako su nas provalili mogu samo da nagađam.
    Najpametnije je pitati na blagajni da li može da se koristi ski pass koji je neko drugi već koristio ali nekako slutim kakav bi bio ogovor.

  9. #9
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.073

    Podrazumevano

    Svako skijalište ima politiku prodaje ski passova, kada kupite ski pass vi prihvatate istu. A svako skijalište (barem gde sam ja išao) između ostalog ima politiku da ski pass nije prenosiv. Jedan od razloga je "statistika" cena ski passova se projektuje po nekom proseku korišćenja infrastrukture, zato deca i senijori imaju popuste, zato što u proseku manje koriste žice/staze.
    Ako vi skijate pre podne i date drugoj osobi da skija popodne vi menjate statistiku, daleko više će taj dnevni ski pass da koristi infrastukturu. Zato i postoje poludnevni ski passovi koji su skuplji od pola cene.

    Dolomitit SuperSki ima na primer ski pass koji jeste transferabilan između "bračnih drugova" taj ski pass je skuplji od običnog, a napravili su ga iz razloga da često otac i majka ne mogu da skijaju u isto vreme zato što jedno od njih čuva dete, i da ne bi kupovali dva ski passa napravili su kompromisno rešenje da postoji takav prenosivi ski pass ali je naravno skuplji upravo zbog "statistike".

    Jedan primer za Nassfeld, svaki prolaz kroz kapiju se "slika" i on može biti veoma koristan. Osoba je na skijanju izgubila ski pass, otišla na kasu da kupi jednu vožnju da se "izvuče" kući, kada je kasirka upitala zašto mu treba ski pass na kraju dana on je objasnio da ga je izgubio. Naravno nije imao račun, niti broj ski passa ali ga je ona upitala kojom se poslednjom žicom vozio, pregledala slike / fotke i utvrdila broj ski passa, poništila je original a njemu izdala novi, a naplatila samo karticu...

    Što se tiče prepoznavanja da li je ista osoba, ne mora da se radi skroz automatski, i ne verujem da komplikuju sa prepoznavanjem lica preko maski , dovoljno je da sistem automatski prepoznaje visinu skijaša (što je jednostavno) i da operaterima izbacuje "sumnjive" slučajeve a da oni onda samo "klikću" i poništavaju kada je skroz očigledno. Džaba vam druge jakne i kacige ako je građa osobe potpuno drugačija, da ne pominjem pol . Što se tiče toga da više osoba koriste isti ski pass u toku jednog dana to može sistem automatski da prepozna po statistici, tj. da označi sumnjive operateru pa on može da proveri i fotke - ako se neko spusti 40 puta dnevno onda je sumnjiv

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •