Rezultati 1 do 9 od 9

Tema: Master Plan razvoja Brezovice

  1. #1
    Super Member kop avatar
    Datum registracije
    23.11.2006
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    32
    Poruke
    363

    Podrazumevano Master Plan razvoja Brezovice

    Evo novog master plana za Brezovicu. Radio ga je Ecosign, ista firma kao i za Kopaonik:

    * PDF fajl je nešto veći, pa se malo duže učitava.


    http://www.delprn.ec.europa.eu/repos...e2re_short.pdf

  2. #2
    Ski Magare Milos011 avatar
    Datum registracije
    05.01.2007
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    45
    Poruke
    492

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od kop Pogledati poruku
    Evo novog master plana za Brezovicu. Radio ga je Ecosign, ista firma kao i za Kopaonik:

    * PDF fajl je nešto veći, pa se malo duže učitava.


    http://www.delprn.ec.europa.eu/repos...e2re_short.pdf
    Koliko vidim iz ovog master plana ovo nema veze sa postojećim ski centrom osim što je u njegovoj blizini. Čak na ski mapi postojeće staze nisu uvezane sa novim. Ako se ne varam i najviši vrh skijališta je nešto malo preko 2000m n/v ? ? ? Ja ne znam tačno ni gde je ovo.

    Pitao bih ljude iz tog kraja da prokomentarišu ovaj master plan. Ja razumem da je problem da se smeštajni kapaciteti šire oko hotela Molika zbog strmog terena, ali nekako mi je bilo logično da se u podnožju planine razvija centar, a da se gondolom dolazi do vrha. Terena gore ima onoliko. I to uglavnom severne orjentacije.

    I još jedna veoma bitna stvar... ako neko zna odgovor (mada iz naslova samog master plana se naslućuje)... Ko je finansirao ovaj master plan?

    Predlažem adminima da možda ovo premeste u novu temu... ako bude interesovanja za pisanje.

  3. #3
    Senior Member
    Datum registracije
    29.11.2010
    Godina
    44
    Poruke
    133

    Podrazumevano

    Ja ne mogu da verujem koliko je ovo glupo. Pored onakvog potencijala oko sadasnjeg centra, da se pravi nesto sto dobacuje do 2020m, u uslovima kada se granica snega pomera na godisnjem nivou je blago receno sumanuto. Tako da sumnjam da ce biti zainteresovanih investitora za tu pricu.
    Stoji da je teren na kome su sada smestajni i prateci kapaciteti strm, ali sa druge strane nije pametno ni siriti ih tu zbog uticaja na mikro-klimu. Nista ne fali da se dalje gradi u Strpcu uz gondulu i shuttle bus-eve koji bi ljude prebacivali na skijaliste. Sve bih da ne budem paranoican i da zagovaram teoriju zavere, ali ocigledno je u pazidini politicka prica..

  4. #4
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Juce sam na brzinu pogledao i nista strasno. Jedino sto je stvarno odvojeno od postojece infrastrukture. Kada je prvi put najavljeno pre neko vreme i da ce biti zapadno nisam mislio toliko zapadno.
    No, visina bi bila od 1450 do 2020 sto je sasvim OK. Sam centar je na severnu stranu Sar Planine sto omogucava pristoju sezonu, plus ce centar biti u zavetrini, tacnije sam greben planine od vrha Ljuboten do vrha Kobilica ce ga stititi. Inace mislim da mi je jasno zasto su 'pobegli' dole, jer tamo gore na vrhu Piribeg stvarno 'piri' i mnogo moze biti zaledzeno. Dobro bi bilo da oba dela budu nekako povezana a da se ne skidaju pancerice. Inace na cetiri zicare (dva 6-seda, jedna kombi 6-sed/gondola i jedno gondola-8sed) imaju dosta planiranih staza. Nisam zagledao duzinu staza ali mislim da ce biti prosecne duzine i ne tako strme. To ovako na prvi pogled. Pogledacu ga detaljnije.

  5. #5
    Ski legenda
    Datum registracije
    28.12.2006
    Lokacija
    NS
    Godina
    50
    Poruke
    181

    Podrazumevano

    Cini mi se da su istakli dva problema. Prvi je vezan za nemogucnost izgradnje smestajnih kapaciteta "gore", a drugi na potrebu za boljim balansiranjem staza, odnosno izgradnju laksih pocetnickih staza koje nedostaju. I za koje nema mesta na sadasnjoj lokaciji.

    Ni meni se ne svidja plan posebno, pogotovo sto je veza novog i starog skijalista ostavljena za neku drugu fazu izgradnje. Mislim da je ona neophodna od starta

  6. #6
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Verovatno nisu hteli da se vezuju sa postojećim kapacitetima iz prostog razloga zato što bi na neki načim budućeg investitora "vezivali" za kupovinu sadašnjeg ski centra. Ovako oni prave potpuno novi centar, i ako budući investitor bude imao želje, može (a ne mora) da otkupi postojeću infrastrukturu i poveže je sa sadašnjim centrom.

    Prednost novog centra je i u tome što je izražen balans ka lakšim stazama, hteli mi to da priznamo ili ne, ali većina turista (a oni troše pare na ski centrima ) želi blaže staze, tj. prosečan skijaš voli plave i crvene staze.

    U svakom slučaju, ako se pronađe investitor i izgradi taj (novi) ski centar svi su na dobitku, i turisti, i lokalno stanovništvo i investitor. Ali postojanje samog plana je daleko od realizacije (offtopic: npr. u CG pored ovakvih planova, usvojen je i master plan razvoja i prostorni plan tih planina - ali se niko nije javio ko bi investirao, a sami planovi su obični "papiri"). Ali OK, i plan je nešto, tj. preduslov da se ide dalje. Za sada je EcoSign jedini na dobitku (oni koji su "debelo" naplatitli sve te planove, i na Šari i na Bjalasici i Komovima ).

  7. #7
    Junior Member
    Datum registracije
    25.12.2009
    Godina
    44
    Poruke
    9

    Podrazumevano

    Sara ima potencijal da na svako brdo bude i neka staza. Priroda se ovde bas razmahnula. Deo gde pocinje sam novi centar je mesto gde lokani satnovnici idu na rostilj. I ja sam tamo bio na rostilj . Prelepo mesto. Severnije je i planinska kucica. Ceo taj lokalitet je izvrstan i neopisiv.
    Bojim se da je ovo samo deo politike kako bi se Kosovski ( bez nekoga da zelim uvrediti, albanci sa Kosova ) investitor uvukao na ovaj reon gde vecina stanovnici su Srbi. Zao mi je ako je ovo jedan od mnogih takvih pokusaja.
    Svaka druga opcija da se razvija centar je uvek za pohvalu.
    I sam plan je ok!
    Jedino nedostaje gondola sa podnozja Sare pa do sam centar. Smatram da je greota da automobilima zagagujemo vakvu prirodu. Kad se investira, bar da se ukljuci i gondola : pocetak u reonu od Hotel Breze do Lahor , kraj Molika sa megjustanicom kod novog centra.

    Pozdrav svim zaljubljenicima Brezovice.

  8. #8
    Ski Magare Milos011 avatar
    Datum registracije
    05.01.2007
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    45
    Poruke
    492

    Podrazumevano

    Tako nešto sam i ja imao na umu. Po uzoru na austrijske centre (i Bansko su tako uradili Austrijanci) ... gondola iz podnožja do vrha, a u dolini se razvijaju turistički objekti.

  9. #9
    Super Member
    Datum registracije
    26.10.2010
    Poruke
    271

    Podrazumevano

    Ma smo nek se gradi nesto a sigurno ce i povezati posle sa sadasnjim skijalistem, koje takodje zahteva velike investicije u infrastukturu

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •