Strana 414 od 692 PrvaPrva ... 314364404412413414415416424464514 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 4.131 do 4.140 od 6912

Tema: Novosti sa Kopaonika (ARHIVA)

  1. #4131
    Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    51
    Poruke
    463

    Podrazumevano

    Da, taj nedostatak redara je bio upadljiv. Prošle godine ih je bilo dosta (naročito u hvatanju onih koji su išli van staze ili ispod žičare) a za vikend nisam video ni jednog.

    U jednom trenutku na 4b stazi sa PV koja je jedina bila zvanično otvorena je u delu kroz šumu bila tolika gužva da ljudi i peške da idu ne bi prošli bez sudaranja.

    Što se snega tiče, nadam se da će proći gobelju tabačem jer mi se čini da nisu (nisam 100% siguran) a bilo bi dobro da bi se očuvala podloga kad je budu puštali. Prošle godine je skijalište do karamana (staza 10) pušteno u rad oko 20.12. Tada je od tog dela skijališta sunčana dolina još bila zatvorena (ne sećam se za ledenice i gvozdac) a Gobelja je puštena za vikend pre NG. Videćemo kakva će situacija biti sa vremenom, voleo bih pre NG da odem na još jedan vikend ali to ću da uradim samo ako bude radilo nešto ozbiljnije od ovog što je sad otvoreno.

  2. #4132
    Super Member jopopo avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Radical Mutix R11
    Godina
    52
    Poruke
    594

    Podrazumevano

    @gio
    Mislim da su Ledenice i Gvozdac puštene tek negde u drugoj polovini februara, baš kasno u sezoni.

    Što se tiče osvrta na otvaranje sezone, kada sam video po društvenim mrežama ko se sve oglasio da ide na otvaranje bilo mi je muka. Mislim uglavnom na osobe koje su meni poznate, polovina od njih su teški dunsteri za skijanje a neki jedva imaju 20 dana skijanja u životu. Glavni razlog masovnog odaziva je bio ekonomski, tj niska cena ski-pasa, pa se dalo i očekivati da na stazama budu incidenti i stanje kakvo je bilo.

    Žalosno što je sve u ceni usluge ali to je realnost.

  3. #4133
    skijas povratnik...
    Datum registracije
    20.02.2012
    Lokacija
    sat vremena od Londona...
    Skije / Bord
    Rossignol React R6 Compact
    Godina
    53
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od jopopo Pogledati poruku
    @gio
    Mislim da su Ledenice i Gvozdac puštene tek negde u drugoj polovini februara, baš kasno u sezoni.
    Gvozdac valjda 3. a Ledenice 8 januara, pogledaj ski info na inofkop-u.

    Ne bojim se za staze sve dok je hladno. Duboke osnezavaju non stop vec 5-6 dana, mislim i Knezevske Bare, ako su to svetla koja se vide sa one kamere koja pokazuje crnu duboku. Jos samo 11 dana...

  4. #4134
    Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    51
    Poruke
    463

    Podrazumevano

    Za ledenice i gvozdac sećam se da sam ih vozio kad sam bio na kopu 7 dana a to je bilo krajem februara i kasnije vikend u martu. Sredinom januara nisam išao na njih ali se ne sećam da li su radile. Znam da su u sred sezone dobili tabač sa vitlom i da su ove dve staze kad sam ih ja obilazio bile ravne kao staklo.

    Uz ovako nisku cenu gužve na Kopaoniku bi bile uvek, čak i da radi celo skijalište. Pitanje je šta je onda bolje: jeftino a masovno skijanje ili skuplje a praznije skijalište. Znam samo da u onakvim uslovima ja na redovnoj bazi ne bih dolazio.

  5. #4135
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    Pitanje cene je prosto.
    Pogledajte live kamere poslednjih par dana i videcete lepo vreme, odlicne staze, zicare rade, ali potpuno prazno skijaliste.
    Stavite se u ulogu vlasnika ili menadzera skijalista, preduzetnicki razmislite da li je ta situacija normalna u poslovnom smislu ?

    Odgovor je prost, naravno da nije. Ovakvo poslovanje je prilicno samo rigidnim drzavnim sistemima koji se sporo prilagodjavaju poslovnom okruzenju i klijentima.

    Pitanje konkretne cene ski pass-a je komplikovano, ali je jednostavno primetiti da cena u ovom delu sezone ne valja. Ne samo sto skijalista trenutno ne prihoduju nista, a trose novac, vec su prazni hoteli, restorani, kafici, rentali... Svi su na gubitku.

    Da se opet vratim na decu skijase, skijalista moraju biti socijalno i drustveno odgovorna firma, ne samo zato sto je to danas trendi u svetu i daje dobre poslovne rezultate, vec zato sto to njima jeste u opisu posla.
    Ovo je zemlja sa najstarijim stanovnistvom, ove godine cemo biti za oko 50.000 ljudi kraci. Dece nije mnogo, a u njih se ne ulaze nista.

    Ja nemam decu, ali pogledajte Mikijeve i Borisove racunice i videcete da je skijanje za porodicu sa decom nedostupno apsolunoj vecini nasih gradjana. Moj kum je kosarkaski trener, poslenjih 4-5 godina klubovi gube masu klinaca koji su poceli da treniraju jer roditelju u Beogradu nemaju para da deci plate troskove treninga. Novi klinci koji dolaze u klub su svake godine fizicki u sve losijem stanju...

    Ja zelim da skijalista vrate skijanje kao sport u Srbiji. I to tako sto ce omoguciti deci da skijanju ako treba i za dzaba u periodima kao sto je ovaj, kada je planina prazna.

  6. #4136
    Super Member jopopo avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Radical Mutix R11
    Godina
    52
    Poruke
    594

    Podrazumevano

    @Sinisha
    Porodice imaju preča posla u decembru od odlaska na skijanje. Prvo deca su u školi još uvek, kraj polugođa pa je malo nemoguće izvući ih iz škole. Drugo, slave, praznici u toku pa Božić 1, Nova Godina, Božić 2, teško da je većini finansijska situacija takva da može sve da izgura a i pitanje je organizacije zbog vremena tj odmora zaposlenih. Treće ne rade sve staze, mnogi hoće da odu par dana na skijanje ali da skijaju onako kako vole, a skijanje na kratkim i plavim stazama sigurno nije zanimljivo polovini skijaške populacije.

    A da nemaju sluha i žicu za marketing to stoji. Francuska skijališta zvrje prazna od 20 decembra do 10 januara pa zato se i može otići za 150 evra u aranžmanu. Mogu i oni za neke strance ili neku grupu organizovati tako nešto ali očigledno ćute dve-tri nedelje do Nove Godine jer onda kreće ludilo.

  7. #4137
    skijas povratnik...
    Datum registracije
    20.02.2012
    Lokacija
    sat vremena od Londona...
    Skije / Bord
    Rossignol React R6 Compact
    Godina
    53
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Sto se stranaca tice, bar ovde u Britaniji, oni uplate aranzman bar 6 meseci unapred a ne bih mogao da garantujem skijanje u decembru, pogotovo pocetkom. Pogledaj Alpe, masa skijalista nema snega.

    Drugo, na poslu je obicno ludnica, uvek se nesto zavrsava vikend pre k. bozica. Kad bih sada odlucio da uzmem odmor ne bih morao ni da se vracam.

    A i za decu je isto, raspust je 2 nedelje od sledeceg vikenda a ljudi uglavnom provode u krugu porodice (i poseta rodbini).

  8. #4138
    Ski Magare Milos011 avatar
    Datum registracije
    05.01.2007
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    45
    Poruke
    492

    Podrazumevano

    Ja imam dvoje dece i oboje skijaju, od kojih je jedno školsko. Ove godine sam bio u dilemi da li da idemo u FR na skijanje ili na Kop. I jedno i drugo ima svoje prednosti i mane. Kop je bliži, što mu je i najveća prednost, jednostavnije je za odlazak, a opet u FR je kvalitetnije skijanje. Još jedna bitna stvar je raspust, a tom terminu je na Kopu i najskuplje i najveća gužva.

    Definitivno je presudio odnos cena/kvalitet šta dobijem za uloženo i idemo u FR.

    Mislim da bi cenovna politika ski pasa za decu morala drastično da se menja. Predškolska deca bi morala da imaju besplatan ski pass a školska jeftiniji. Dalje, za školsku decu bi morao da se obezbedi i dodatni popust u nekim terminima (recimo ceo mart mesec) kada im je skijalište poluprazno, a po pravilu je skijanje najbolje. Raspust jeste ograničavajući faktor, ali nije veliki problem. Ovo pogotovo za decu u nižim razredima kada odsustvo od nedelju dana ne predstavlja veliki problem.

    Nauči decu da skijaju i imaš roditelje na skijalištu.... a i deca će da porastu.... Ovo Skijališta Srbije moraju da shvate jednog dana....

    ...možda neko iz SS čita ovaj forum ponekad....

  9. #4139
    Ski legenda adwarf avatar
    Datum registracije
    12.10.2005
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Burton Aftermath
    Poruke
    289

    Podrazumevano

    Citajuci svakodnevno komentare sto na ovom sajtu, sto na infokopu, facebook-u i slicno sticem utisak da je najveca zamerka ove godina cenovni rang po uzrastima. I slozio bih se sa tim. Nisam uporedjivao, ali rekao bih da je to postojalo i pre, ali smo do sada imali stalno nesto drugo i prece da se zalimo, tako da je, s jedne strane, dobro sto je doslo do toga. Rekao bih da je Kop prebrodio te neke decije bolesti ozbiljnih skijalista i da je sada akcenat na marketingu i promovisanju istog. Kao i svake godine, kuka se na cene, poredi se Kop sa AUT i FR skijalistima u nedogled i vrti se neka standardna prica, ali to je od ljudi koji verovatno nemaju pametnija posla i nisu svesni napretka Kopaonika i poslednjih par godina.
    Isto tako, stekao sam utisak prethodnih godina da neko od nadleznih ipak cita ove stranice i slusa zelje skijasa i pokusava da im izadje u susret. Najbolji primer za to je inicijativa da se ne gradi nova zicara na Malom karamanu nego Gvozdac umesto nje, sto je bila najveca zamerka svih ljudi koji poznaju Kop. Eto, videcemo sad da li ce ova kolektivna buna na cenovne rangove uroditi plodom i, ako ne ove, bar sledece godine uticati na cene. Ima istine u tome sto je neko napisao da skijaliste zvrji prazno jer decembar nije pogodan mesec za skijanje ni solo ni sa decom, kao i da je previse komplikovan sistem promene cena ski pass-a, ali opet, ja bih prvi iskoristio neku promo akciju kao sto je opening i otisao gore kad god mogu, ali ne bih se bas cimao uz punu cenu ski pasa i 5 otvorenih staza. Predstojeci vikend ce najbolje pokazati situaciju. Fale bolje osmisljene promocije, fale nize cene (ili cak besplatno) za decu i dodatni nivoi uzrasta. To bi u mnogome doprinelo promociji, popularizaciji a samim tim i kvalitetu skijanja u nasoj zemlji. Vise skijasa znaci vise para u budzeti, vise mogucnosti za ulaganje, vise zahteva za ulaganjem, veci interes za privatno-javna partnerstva a sve to ce dovesti do konstantnog napretka Kopaonika i ostalih ski centara u kod nas.

  10. #4140
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    @jopopo, Misk0

    Vase konstatacije su popuno na mestu. Ali postoje drugaciji modaliteti skijanja i drugacije poslovne i geografske okolnosti jedne porodice sa decom.

    Deca ne moraju obavezno da idu na skijanje sa roditeljima. Deca ne moraju obavezno da idu na skijanje samo za vreme raspusta. A mnogo dece u Srbiji zivi na manje sat vremena vodznje autobusom od skijalista, a nikada nisu stala na skije. U blizini Kopaonika je nekoliko gradova cija deca su Kopaonik videla samo na slikama.

    Nekada je postojao organizovan sistem klubova i skola skijanja vezanih za osnovne skole ili za mesta odakle stizu deca skijasi. Uz simbolicnu cenu ski pass-a za skolarce ovaj sistem je funkcionisao odlicno. Zavisno od blizine skijalista klinci su mogli zorom da se potrpaju u autobus, a posle skijanja se istim vrate kucama. Nekada su postojala i odmaralista za skolarce.

    Ja sam kao i Misko skijas povratnik. Poceo sam da pisem ovde u obliku putopisa o svojim prvim povratnickim ski koracima:
    http://skijanje.rs/forum/showthread.php?t=7140
    koje sam napravio na Goliji, za koju veravno malo ko da je cuo u smislu skijanja ili bio tamo.
    Ja sam bio srecan kao dete kada sam opet stao na sneg, a bilo je to na Kosutnjaku, pa Goliji...

    Ova prica o vracanju skijanja deci ne mora biti striktno vezana za Kopaonik, skijalista bi morala da promovisu ili pokrenu manja lokalna skijalsta. Jer je ljudima i deci potrebno samo da "omirisu" sneg, stanu na skije, da bi ih privukao ovaj sport, ako imaju uslova za skijanje u svom komsiliku jos bolje...

    A deci skijanje ide fantasticno lakse nego nama. Na Goliji sam gledao grupu osnovaca od 1-4 osnovne koju su nastavnici fizickog doveli po prvi put na planinu i skijanje. Stara oprema i garderoba ali vec prvog dana skijanja su sva deca naucila da se tanjirom izvuku na vrh staze i da plugom spuste blagu plavu stazu. Neko lakse, neko teze, ali je svima poslo za nogom i rukom . A sreca i osmesi dece, neprocenjivo .

    Kopaonik i Tornik dobrim delom skijaske sezone zvrje prazni. Cenovna politika prema deci mora da se promeni. Mnoge porodice bi potegle put i otisle na planinu ako bi im skijanje za decu bilo povoljno, iako sami roditelji ne znaju da skijaju.

    Skijalista srbije, opet ponavljam, moraju biti socijalno odgovorna firma, zbog njihovog osnivaca i vlasnika.

    Moraju biti odgovorni prema deci jer je to dugorocno ulaganje u to preduzece jer na taj nacin stvaraju buducu bazu skijasa i ulazu u dugorocni rast skijalista. Cak i kratkorocno mogu da ubiru profit...
    I ja licno sam nekada bio dete skijas, a danas deo zarade dajem skijalistima Srbije. Da nisam skijao kao klinac, danas bi skijalista bila kraca za moje pare.

    Moraju biti odgovorni prema deci jer je to ulaganje u nas budzet i buducnost ove zemlje. Deca koja skijaju, zdravija su, bolje se razvijaju, a boravak na planini povoljno utice na izlecenje mnogih hronicnih bolesti, pa bi na taj nacin ustedeli novac iz budzeta koji ide u zravstveni fond i na kraju na lecenje dece.

    Trebali bi da vrate decu na skijalista iz sebicnih razloga, na kraju takva odluka ide u njihovu licnu korist, uprava i menadzment su postavljeni po politickoj i stranackoj liniji, a svaka akcija pomoci deci je pozitivno primljena u javnosti, odnosno kod glasaca koji ce ih birati na sledecim izborima.

    Mnogo je zdravorazumskih razloga zasto oni moraju da revidiraju cenovnu politiku prema deci skijasima...

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 5 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 5)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •