Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Rezultati 21 do 29 od 29

Tema: Sezona 2023/2024 na Bjelašnici

  1. #21
    Senior Member
    Datum registracije
    09.01.2006
    Lokacija
    Sarajevo, BiH
    Poruke
    119

    Podrazumevano

    U srijedu 24.01. uredno su radili i četverosjed i šesterosjed. Napravio sam 10+ žica za nešto preko 3,5 sata skijanja

    Skija se na cca 1/3 staza, od čega 3 cijelom dužinom (Gornja i donja Kolijevka), na donjoj 5, na 5a, i na donjem dijelu 1 (ispod polazne četverosjeda)

    Gužva jučer čak i nije bila tolika, s obzirom na limitiranu dužinu staza i da je i dalje školski raspust. Jedino je u peak-u na Gornjoj Kolijevci bila ozbiljna gužva na stazi (Jahorinskog tipa )

    Trenutno gore pada snijega, i ako ostane po prognozi, bit će ga dovoljno vjerovatno za 5 cijelom dužinom i 4 cijelom dužinom, čime će cca 2/3 staza ući u upotrebu. A moguće da otvore i srednju 1

  2. #22
    Junior Member
    Datum registracije
    03.02.2023
    Poruke
    18

    Podrazumevano

    Ova mapa stanja skijališta je odlična, fino se vidi šta je dostupno od staza:

    Mapa skijališta - OC Bjelašnica (ocbjelasnica.com)


    mapaocbjelasnicacom.jpg


    Slika je od danas, rade instalacije ali je malo čudno što ne rade staze uz četvorosjed koji radi.

  3. #23
    Super G hogar avatar
    Datum registracije
    26.12.2010
    Lokacija
    Banja Luka
    Skije / Bord
    Head WC Rebels e-Speed Pro
    Godina
    51
    Poruke
    186

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Berislav Pogledati poruku
    Slika je od danas, rade instalacije ali je malo čudno što ne rade staze uz četvorosjed koji radi.
    Tako je bilo i prošle sedmice, zbog nedostatka snijega nisu bile puštene staze 5 i cijela 1, pa sa izlaza četvorosjeda ideš desno na dio staze 1 i povežeš se sa 3b i 3.

  4. #24
    Junior Member
    Datum registracije
    03.02.2023
    Poruke
    18

    Podrazumevano

    A kakvo je stanje Dvosjeda i Kotlova?

  5. #25
    Junior Member
    Datum registracije
    03.02.2023
    Poruke
    18

    Podrazumevano

    https://www.akta.ba/investicije/proj...-lifta-kotlovi

    Višemilionska investicija na Bjelašnici, kreće izgradnja novog ski lifta Kotlovi

    KJP ZOI 84 je raspisao javni poziv za zamjenu ski lifta Kotlovi čija je vrijednost procijenjena na 3,3 miliona KM bez PDV-a, odnosno 3,86 miliona KM sa uračunatim PDV-om, javlja Akta.ba.

    "Predmet ove javne nabavke je projektovanje ski lifta Kotlovi, te izgradnja novog isklopivog ski lifta Kotlovi na Bjelašnici po sistemu „ključ u ruke". Demontaža postojećeg ski lifta Kotlovi je u obavezi Investitora, kao i napajanje ski lifta, te nisu predmetom ove nabavke. Ipak, u obavezi Izvođača radova je projektovanje NN napajanja ski lifta Kotlovi", navedeno je u tenderskoj dokumentaciji.

    PROJEKTNI ZADATAK

    Ovim projektnim zadatkom predviđa se sljedeće:
    1. Izrada Idejnog projekta ski lifta Kotlovi
    2. Izrada Glavnog projekta ski lifta Kotlovi
    3. Izrada Glavnog projekta NN napajanja ski liftova Kotlovi
    4. Izgradnja i puštanje u rad novog ski lifta Kotlovi
    5. Polaganje elektro i komunikacionih instalacija na potezu polazna – dolazna stanica za potrebe ski lifta Kotlovi prema Glavnom projektu. Sve instalacije se trebaju voditi isključivo podzemno.
    6. Dodatno uređenje trase na vanjskim granicama liftova u pojasu širine 2 metra lijeva strana lifta Kotlovi (sigurnosna zona za iskrcavanje skijaša u slučaju pada na trasi)
    7. Izmještanje svih instalacija koje su u koliziji sa lokacijom polazne i dolazne stanice i linijom kretanja skijaša
    8. Izgradnja objekta na polaznoj stanici ski lifta Kotlovi
    9. Transport i montaža objekta na izlaznoj stanici ski lifta Kotlovi

    "Povećanjem potrebnih kapaciteta vertikalnog transporta na Bjelašnici, te uslijed trenutnog lošeg stanja postojećeg ski lifta Kotlovi, planirana je nabavka i izgradnja novog isklopivog ski lifta Kotlovi na trasi postojećeg nakon njegove demontaže. Instalacija se gradi na katastarskoj čestici k.č. 3082/2, K.O. Presjenica, općina Trnovo", navedeno je u projeknom zadatku.

    Novi ski lift Kotlovi na Bjelašnici je isklopiva instalacija sa vučnim napravama sa diskom i maksimalnog kapacitet od 900 skijaša na sat.

    Ponuđač će nakon potpisivanja ugovora izraditi i idejni projekat u skladu sa uslovima iz projektnog zadatka.

    Tehnička dokumentacija se sastoji iz tri faze; FAZA I - Idejni projekat, FAZA II - Glavni projekat i FAZA III - Ostala dokumentacija.

    GLAVNI PROJEKAT

    Faza II podrazumijeva izradu Glavnog projekta novog ski lifta Kotlovi, a u svemu na osnovu usvojenog Idejnog projekta i izdate Urbanističke saglasnosti nadležnog organa.

    Glavni projekat je potrebno uraditi u svemu prema Zakon o prostornom planiranju i korištenju zemljišta, Uredba o vrsti, sadržaju, označavanju i čuvanju, kontroli i nostrifikaciji investiciono-tehničke dokumentacije. Nakon usaglašavanja Glavnog projekta sa Naručiocem, u obavezi Izvođača ostaje revizija projektne dokumentacije – Glavnog projekta, a u skladu sa važećim zakonskim regulativama u ovoj oblasti.

    "Pri projektovanju, kao i pri izgradnji, Projektant i Izvođač su u obavezi pridržavati se uslova datih u Rješenju o okolinskoj dozvoli, broj: UPI 05/2-23-11-134/18 od 13.09.2018. godine, izdatog od Federalnog ministarstva okoliša i turizma", naglašeno je u dokumentaciji.

    Podsjećamo, prošle godine je objavljena prva aukcija za izvođenje radova na zamjeni ski lifta kotlovi, imala je tri izmjene, a na kraju je i poništena.

    Ranije je objavljen i javni poziv za izgradnju i rekonstrukciju staza na Bjelašnici u vrijednosti od 2,27 miliona KM.

    Rekonstrukcija je podijeljena na tri LOT-a. Riječ je o uređenje ski staze Kotlovi i prateće infrastrukture ankera i snjegobrana na stazi Kotlov u iznosu od 950.000,00 KM, izgradnja ski staze Tehnički put - akumulacija 2 i izgradnja staza na obje strane od izlazne stanice četverosjeda vrijednoszi 600.000,00 KM i rekonstrukcija gornjeg dijela Staze 5 i kompletne Staze 5B i izgradnja spojne ski staze između Staze Donja 4 i kolijevke u iznosu od 720.000,00 KM.
    E.S.

  6. #26
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Gornji post me podsetio da sam bio na Bjelasnici 26.01.
    Nadao sam se da ce raditi jas nesto osim gore navedeno, ali nije. Nije radila i staza 5 zbog takmicenja, kao ni BX1 no to je sta je.
    Nadao sam se da cu moci izaci na vrh turiranjem ali i to nije bilo moguce jer vetar u popodnevne sate umesto da se malo smiri on je pojacao tako da su zatvorili i 6sed a time i gornji deo staze 3. No nisam bio bas disciplinovan pa sam par puta prosao stazom 1 koristeci 4sed sto nije bilo lose, ali zeznuo sam se kada sam skrenuo na 4ku, e tamo sam utvrdio ono sto je tipicno za sve balkanske centre, odnosno niko ne razmislja za uredzenje staza, osim kod bugara, ili osim ako 4ku uopste ne sredzuju pa joj treba jedno bar pola metra snega pa... no to je bio moj rizik. Skrenuo sam i na 2ku sa 6seda ali me brzo zaustavila grupica tinajdzera, kazu da je dole ski policija pa mi mogu oduzeti ski pas, pa sam se vratio nazad i to. Sve u svemu svidza mi se konfiguracija terena, volim za jedan dan skijanje na 'jedno brdo', staze pristojne duzine. Sta ni se nije svidelo. Pa 4sed koi je de fakto 3sed ili jos tacnije 2sed zbog kulture, ali navikli smo mi na balkanu na to. Tacnije to nije smetalo dok nisu zatvorili 6sed jer stvarno malo njih je dolazilo ovde, a onda nagrnuli i postalo problem.
    Nije mi jasna ta investicija u gornjem postu, mozda bi bilo bolje ulagati na vertikalni transport umesto 2eda stim sto bi i on isao do sadasnji vrh 6seda i pripadajuce staza 2, 5 itd no sta ja znam, oni bolje znaju sta je dobro za njih. Doduse pojma nemam gde ce da stanu ti ljudi kad bude smestajni kapacitet potpuno popunjen plus grad Sarajevo na 30km. Meni se cini da je to ludo, jer mislim da samo plato ispod hotela ne moze da primi toliko koliko mogu hoteli i slicne zgradurine plus dnevni posetioci iz grada. Mozda razmisljaju da to postane mega destinacija i to, mozda imaju planove da prosire centar za bar jos duplo, odkud ja znam, stranac...
    Sve u svemu proveo sam lep dan, upoznao skijaliste, svidza mi se, popricao sa ljubaznih lokalaca (ali i video dosta nekulture, posebno sto roditelji podsticavaju decu na to) i opet bih se vratio, u martu, radnim danom, manje ljudi, deca u skolo i to.

    p.s. na kasi zatrazio sam hartienu mapu i nisu imali, ali su imali besplatni magazin o OCBjelasnici i u sredini tod magazina je bila ski mapa i u njoj ima nesto sto nema u one elektronske, a to je tri rute markirane za ski touring T1-3 i jedne za snowshoeing S1. Dosta pozitivno.
    Izmenio/la trendo; 07.02.2024 u 14:19.

  7. #27
    Junior Member
    Datum registracije
    03.02.2023
    Poruke
    18

    Podrazumevano

    To za Kotlove je valjda zbog sporta, ipak je Bjelašnica olimpijska planina, vjerovatno je i dotirana iz nekog budžeta za razvoj sporta i omladine, i nekako je za očekivati da postoji staza na kojoj je vožen muški spust, isto na Jahorini se trude da ipak održe stazu na kojoj je vožen ženski spust. U realnosti te staze mogu raditi samo par sedmica godišnje, s tim da ova na Jahorini nije radila godinama, prelazi preko ceste, ali eto ipak su montirali poseban lift koji vodi do nje.

  8. #28
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Na Bjelašnici u nedelju ovorena samo staza br. 3 ("Kolijevka"). U gornjem delu staza je korektna, naročito ako se uzmu u obzir vremenske prilike, u donjem delu situacije već lošija, staza zbog toplote pohabana već pre podne. Gužve nije bilo.

    Dobra stvar je da uprkos rakvašenoj i oguljenoj stazi (u donjem delu) na stazi nema mnogo kamena, što znači da su dobri izgledi da sačuvate skije, za razliku od situacije na Jahorini.

  9. #29
    Senior Member
    Datum registracije
    09.01.2006
    Lokacija
    Sarajevo, BiH
    Poruke
    119

    Podrazumevano

    U tišini je završena ski sezona 2023/2024, vjerovatno najlošija ikada, lošija čak i od "nezaboravne" 2014. godine...

    Jednostavno rečeno, ne ponovilo se!

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •