Rezultati 1 do 7 od 7

Tema: Ski lift Tomos SV3,5

  1. #1
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano Ski lift Tomos SV3,5

    Zdravo skijaši!

    Nadam ste da ste svi zdravo, da se kantne oštre .

    Nabavio sam antikvitet iz naslova, portabl ski lift. Nadam se da ga neko ima ili je imao pa da me posavetuje.

    Da li neko ima originalno uputstvo za upotrebu ovog ski lifta? Online nema nigde ništa.

    Nabavio sam lift bez užeta, da li znate koje kupiti, koji materijal, koji promer?
    Na tržištu ima poliesterskih i jutanih užadi, svejedno nije mala cena kada se nabere par stotina metara, pa valja ubosti pravo uže.

    Sidrenje, vidim razne budževine na snimcima, pa me interesuje koji je pravilan način da se usidri lift…
    Zatezanje užeta, postavljanje sigurnosnog prekidača itd. Ima pitanja .

  2. #2
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

  3. #3
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Legendarna Vlečnica otac je kupio kada smo bili klinci, van sezone smo je koristili u detinjstvu na Lokvama u CG.

    Sintetičko uže je bilo, u specs koje ti je Stevs okačio piše da je 10mm debljina užeta, treba da nađeš nekoga ko zna kako da uplete uže da bude "beskonačno"...

    Sidrenje je jednostavno, vlečnica ima svoje "sanke" tako da može da "radi" napred nazad, a samo se zabode dugačna cev iza i za njega veže. Sigurnosni prekidač je "štap" koji gasi motor ako se obori - postavi se posle "izlaska", malo pre kraja - pa ako se neko ne otkači / zapetlja se - prosto poruši štap i žica staje...

  4. #4
    Super G hogar avatar
    Datum registracije
    26.12.2010
    Lokacija
    Banja Luka
    Skije / Bord
    Head WC Rebels e-Speed Pro
    Godina
    51
    Poruke
    186

    Podrazumevano

    Sjećanja naviru Imali smo u ski-klubu taj isti, radi se o izdržljivoj i pouzdanoj mašini, dio koji može stradati od habanja je sajla, ali se ona da zakrpiti, samo što kako wlad reče treba neko da ti uplete sajlu (uže).
    Najsigurnija varijanta sidrenja je da nađeš neko drvo na vrhu padine i zavežeš lift mada i sidrenje bilo kakvom ćuskijom ili originalnim ašovom sa metalnom cijevi radi posao. Lift je dobro malo ukopati u snijeg da ne "šeta" lijevo-desno ako neko prilikom otkačivanja malo povuče sajlu u stranu. Sigurnosni štap koji gasi lift kad se obori je odličan dodatak i sa njim nema brige da će se neko zapetljati u lift ako mu se rukavica ili dio jakne uvije oko sajle ili tako nešto... Postavlja se na recimo 2-3 m prije lifta (motora). Donji dio sa koturima se jednostavno postavlja, bitno je prije toga razvući i dobro zategnuti sajlu.

    Sa liftom su u kompletu dolazile i kuke za kačenje koje su majstori (kovači) na osnovu kalupa napravljenog od originalnih kuka izlijevali mislim od aluminijuma ili tako neke metalne mase i prodavali skijašima. Bilo je i improvizacija i oblikovanja kuka od čvršćeg drveta, bukve ili hrastovog parketa, ali je drvo ipak imalo habanje i kraći vijek trajanja u odnosu na metalne kuke...

  5. #5
    Senior Member boki04 avatar
    Datum registracije
    22.11.2005
    Lokacija
    Rudnik
    Skije / Bord
    Nordica Hot Rod Nitrous Ca 78
    Godina
    43
    Poruke
    181

    Podrazumevano

    Evo i malog doprinosa sa moje strane ovo je ne unistiva naprava, mi je koristimo zadnjih 13 godina svake zime u porseku 30 dana

    https://www.agmoto.hr/wp-content/upl...TOMOS-SV35.pdf

  6. #6
    Administrator admin avatar
    Datum registracije
    14.03.2005
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    63
    Poruke
    1.045

    Podrazumevano

    Članak iz YU SKI magazina iz 1983

    1983-yuski-11.jpg

    1983-yuski-12.jpg

    1983-yuski-13.jpg

  7. #7
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano sasasa

    Sjajno!

    Hvala vam svima na doprinosu da skapiram kako radi!
    Nisam očekivao da vas ovoliko mnogo ima iskustva sa ovim malim tomos liftom tj. Vlečnicom.

    Sidrenje mi je sada jasnije. Imao sam dilemu jer sam video slike gde ceo lift visi usidren samo o automatski gas i jedno uže,
    a video sam slike i gde je vezan sa nekoliko konopaca zakačenih za cevasti okvir+autmatski gas, npr:
    https://www.skijanje.rs/assets/ski-c...ikfeb20154.jpg

    Uže, nisam stigao da rešim, pogledaću prodavce u bgd u petak.
    Original uže je trostruko upredeno koje se relativno lako nastavlja, da bi se dobio neophodni kontinuitet. Video sam uputstva online nije teško.

    Nažalost danas je većina užadi drugog tipa, imaju pletenu srž, spolja košuljicu, a takva užad se koliko sam video jako teško nastavljalju tj. "splajsuju". Proces splajsovanja takvih užadi, a da bude čvrsta veza, izgleda komplikovanije nego operacija na mozgu

    Tu je i tema koji materijal užeta, poliester ili najlon ili polipropilen ili ko zna. Cene su dosta šarene od 6 000 do preko 20 000 din na kolut od 100m.

    Osvetljenje staze preko lifta, genijalno , nisam imao pojma da ima i tu funkcionalnost, 6V 17W, samo da vidim gde je izvor, kapira, na kućištu prekidača rada motora.

    Da li neko slučajno zna, da li se može obrnuti smer kretanja užeta kroz lift?

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •