Rezultati 1 do 9 od 9

Tema: UPOZORENJE: nove pancerice i stari vezovi

  1. #1
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano UPOZORENJE: nove pancerice i stari vezovi

    Gledam nove modele pancerica u trgovinama ovdje u Minhenu i vidim da je preko 80% modela sa GW (Grip Walk) đonom. Odlična stvar, koristim od početka prošle sezone. Ali...

    Koliko rekreativaca zna da su takve pancerice u starim vezovima rizik za noge? U zavisnosti od vezova, taj rizik može biti od skoro nikakvog (kod nekih starijih freeride vezova) do izuzetno ozbiljnog kod većine starijih integralnih vezova (dođu u paketu sa skijama). A većina rekreativaca koristi integralne vezove.

    Ovako izgleda GW pancerica u GW vezu. Žutim je označena razlika u odnosu na stare đonove:
    GW_pair.jpg

    Taj dio đona će da bude oslonjen na žutim označen dio starih vezova:
    OldLook.jpg

    Prvo, težina skijaša će na prednji vez biti prenijeta preko isturenog gumenog dijela đona ("Razlika" na prvoj slici) na nepokretni dio veza iza AFD klizne/pokretne pločice (žuti krug na drugoj slici). U prevodu: pancerica će biti fiksirana (zalijepljena gumom) za vez i u slučaju pada tj. potrebe da prednji vez izbaci, to se neće desiti jer o otvaranju više ne odlučuje samo vez, već i frikcija (zalijepljenost) đona za fiksni dio veza.
    Drugo, pancerica će zbog veće visine đona da vrši veliki pritisak na prednji vez prema gore, jer je vez za takvu pancericu prenizak. Fizika nas je učila da ista takva sila reakcije pritišće u suprotnom smjeru đon prema skiji. Posljedica: dodatni pritisak đona (gume) na fiksni dio veza, a samim tim i veća frikcija.

    Posljedica: Za otvaranje će biti potrebna mnoooogo veća sila da bi "odljepila" gumu i istovremeno savladala podešenu silu izbacivanja prednjeg veza. A možda će prije toga kost već torziono biti slomljena.

    Kakva su iskustva iz trgovina na Balkanu? Da li trgovci pitaju kakve vezove imate ako probavate GW model pancerica? Da li objašnjavaju u čemu je razlika i potencijalni problem?

    Zaboravih napomenuti: stare pancerice idu u nove GW vezove bez ik'ih problema.
    Izmenio/la stekan; 28.11.2022 u 08:15. Razlog: Dodatna napomena

  2. #2
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

  3. #3
    Super Member
    Datum registracije
    18.10.2014
    Poruke
    236

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Koliko rekreativaca zna da su takve pancerice u starim vezovima rizik za noge?
    Ko da im kaze? Trgovci ili ovi iz rentala?


    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Kakva su iskustva iz trgovina na Balkanu? Da li trgovci pitaju kakve vezove imate ako probavate GW model pancerica? Da li objašnjavaju u čemu je razlika i potencijalni problem?
    Kako mislis da objasne kad ni oni sami nemaju pojma sta rade. Ovde u Srbiji te i dalje gledaju ko budalu kad im kazes da ne mogu vez podesavati samo na osnovu tezine (mase) skijasa

    Previse si optimistican Stevo, ovde su skijasi i skijaska kultura daleko od optimalnih. Kao sto je vec pisano na temi o Jahorini - dolazi se s rukama u dzepovima, rental na 2 dana i kuci. Ti mislis da se ti ljudi interesuju za skijanje i znaju bilo sta o tome. Iz takvih skijasa proizilazi i trgovina slicnog kalibra, jer kad bi doslo 20 kupaca i postavilo ovo gore pitanje za vez, taj trgovac bi mozda i znao da da odgovor ili da upozori sledeceg kupca

  4. #4
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Sve znam. Zato sam i postavio novu temu ne bi li bar forumaši nešto saznali (ako nisu znali).
    Nije ni ovdje mnogo bolje. Juče navratih u Decathlon čisto da bacim oko. Kod pancerica iz čiste znatiželje upitah momka imaju li išta u veličini 31, a on poče da gleda među dječijim pancericama.

    Citirati Originalno postavljeno od niipheus Pogledati poruku
    ... Ovde u Srbiji te i dalje gledaju ko budalu kad im kazes da ne mogu vez podesavati samo na osnovu tezine (mase) skijasa...
    Čuveno staro pogrešno pravilo: skijašu od 60kg vez ide na 6, a onom od 85kg na 8,5. Loooodnica!

    A zbog dužine đona, nivoa znanja skijanja i starosti (>50g) vrijednost može da varira i za 4 podioka na skali veza. Npr. da imam manje stopalo i da izignorišem da imam 50+ godina, za nivo skijanja 3 bih trebao vez podešavati na 10, a za aktuelno stopalo, godine 50+ i srednji nivo skijanja bi trebao podešavati na 6. I jedno i drugo za mojih 95kg.

    Evo kalkulatora za podešavanje vezova prema standardu ISO 11088 : https://www.mechanicsofsport.com/ski...alculator.html
    Izmenio/la stekan; 27.11.2022 u 15:50. Razlog: Dodao kalkulator podešavanja vezova

  5. #5
    Member
    Datum registracije
    11.12.2020
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Head V-Shape V5
    Godina
    28
    Poruke
    92

    Podrazumevano

    Kad smo kod Decathlona i Balkana - prosle zime sam coveka u Decathlonu na Novom Beogradu pitao jel imaju neke pancerice sa flexom 90-100. Decko me gledao bledo nije znao sta znaci flex. Posle toga sam istog tog pitao gde stoje torbe za pancerice, nije znao ni da to postoji. Sto je najgore, ovakvu situaciju sam imao sa nekoliko ljudi u nekoliko radnji.

    Nije svuda ovakva situacija, i ima radnji u kojima ljudi bar znaju nesto(Markoni, Salto M...) ali uglavnom imam utisak da ljudi po sportskim radnjama imaju jako slabo poznavanje sto se tice ovog sporta.

    BTW, @stekan hvala na ovoj informaciji. Bas ovih dana trazim nove pancerice jer sam stare prodao, i ova informacija mi dosta znaci.


  6. #6
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    GW pancerice je lako prepoznati golim okom. Kako prepoznati da li su vezovi prilagođeni za GW pancerice?

  7. #7
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od plageton Pogledati poruku
    GW pancerice je lako prepoznati golim okom. Kako prepoznati da li su vezovi prilagođeni za GW pancerice?
    Jedini način je provjera oznake "Grip Walk" (nalazi se isključivo na prednjem vezu):

    GW_vezovi.jpg

  8. #8
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    U čemu je jedina stvarna razlika GW vezova i onih starih? U nagibu odmah iza AFD pločice veza (crvena linija na slici). I sama AFD pločica je malo nagnuta.

    Čak i neki stari vezovi mogu da prihvate GW pancericu bez problema, ali to treba da provjeri neko ko zna šta treba da gleda. Potreban uslov je da tvrda pločica u prednjem dijelu đona pancerice bude oslonjena na AFD pločicu veza jer između njih nema trenja prilikom otvaranja veza, tako da je sila izbacivanja zavisna isključivo od jačine podešavanja veza.
    Ako nema te kosine, GW pancerica će gumenim dijelom đona da bude oslonjena (zalijepljena) na fiksni dio veza iza AFD pločice. To je ozbiljan rizik za nogu.
    GW_vezovi2.jpg

  9. #9
    Super Member Grazer avatar
    Datum registracije
    29.01.2005
    Lokacija
    Banja Luka
    Skije / Bord
    HEAD Supershape e.Magnum
    Godina
    41
    Poruke
    1.993

    Podrazumevano

    Vezano za ovu temu. Razlicite vrste vezova i njihova kompatibilnost za razlicitim vrstama pancerica. Odlican graficki prikaz. Svaka cast Stevo na ukazivanju postojanja ovakvog problema.
    Untitled.jpg
    Priložene slike Priložene slike
    History is made by those who dare to break the rules.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •