Rezultati 1 do 5 od 5

Tema: Zimske gume za Astru H

  1. #1
    Member
    Datum registracije
    24.11.2021
    Godina
    25
    Poruke
    51

    Podrazumevano Zimske gume za Astru H

    Pozdrav, pre dva meseca sam kupio prvi auto (Astru H gtc 1.9 120hp). Još malo pa ide kupovina zimskih guma, kolika je razlika između onih najjeftinih od 7k i onih od 9,10 i više? Koje bi mi preporučili kao best buy? Uzeo bih sve 4 i stavio na alu felne 16"... Dimenzije letnjih su 205/55/r16

  2. #2
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.887

    Podrazumevano

    Prvo i osnovno: obavezno sve 4 zimske. Oko toga se ne zezaj.
    Drugo: dimenzije. Uvijek se preporučuju originalne fabričke dimenzije, ali za snijeg bi ti možda bila bolja dimenzija 195/60/R16. Dobio bi na visini auta oko 5mm, a uža guma znači manja površina, a to znači veći pritisak, a to znači bolje hvatanje na snijegu.
    Treće: proizvođač i model. Ako planiraš dosta voziti po snijegu, razlika između top modela i ovih jeftinih se baš osjeti na snijegu. Kako snijega na cesti više i nema puno u toku zime, moj glas ide na neki srednji cjenovni model.

  3. #3
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.070

    Podrazumevano Zimske gume za Astru H

    Sve naravno zavisi koliko često zimi ideš na skijanje. Ako ne ideš prečesto onda možeš da kupiš all season gume (M+S, a često imaju i pahulje na sebi), prodaš te nove letnje i ne zezaš se sa zamenom guma. Znam dosta ljudi koji voze zimske gume stalno, troše se više leti ali im je lakše da kupe nove nego da dva puta godišnje rotiraju gume…

  4. #4
    Super Member
    Datum registracije
    18.10.2014
    Poruke
    236

    Podrazumevano

    Zimske gume cele godine samo ako ti zivot nije mio. Nije samo do vise trosenja, nego do promene strukture gume koja dalje utice na to da posle 1 letnje sezone ta guma ne vrsi svoju osnovnu funkciju zimi. Leti ne vrsi svejedno pa nema potrebe ni pominjati nedostatke preterano, sam zaustavni put je nekoliko metara duzi.

    Oko dimenzija sve zavisi od preteznih uslova u kojim se vozi, realno je da se sve manje snega srece na putu i da ce se te gume voziti najvise po mokrom ili suvom hladnom asfaltu. Stoga ja npr vozim jedan broj vece gume (215/55/16), a za sneg imam pogon na svim tockovima. Ta kombinacija za sad radi.

    Najbolje je da pogledas testove guma i odlucis se za one koje se najbolje pokazu u najslicnijim uslovima u kojim ti vozis. Nema poente uzeti najbolju gumu za sneg npr a voziti cele godine po hladnom suvom asfaltu jer gume obicno poklapaju samo 2 kategorije dobro (suvo, mokro i sneg). One koje poklapaju sve 3 kategorije u dobroj meri su u klasi 12k+ RSD komad

    Da ne tupim dalje, preporucio bih Kleber Krisalp HP3 kao dobru zimsku gumu srednje klase (ili njenu sestru BFG gForce Winter 2)

  5. #5
    Member
    Datum registracije
    24.11.2021
    Godina
    25
    Poruke
    51

    Podrazumevano

    Do kopa 10ak puta (vikend skijaš jbg), ali išo bih turistički recimo i na Divčibare, Taru itd... Imam dvorište i alat pa sam menjam gume tako da mi to ne predstavlja muku a hteo bih veću sigurnost zimi. I da ne razmišljam da l ću morati da se vratim ako ne mogu da izađem uz kop negde... Koja je razlika između te dve sestre, izgledaju isto i koštaju isto, pretpostavljam da je nema?

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •