Citirati Originalno postavljeno od inskk Pogledati poruku
Ulaganje u vertikalni transport je učinilo medvjeđu uslugu Jahorini kao skijaškoj destinaciji, jer sada (a pogotovo nakon otvaranja Gondole Poljice) kapacitet transporta daleko premašuje kapacitet staza. Samo skijanje na Jahorini je postalo nepodnošljivo, pogotovo na Poljicama i Ogorjelici pa čak donekle i u području Rajske doline. Jedino Skočine i dalje imaju dobar kapacitet staza. Po meni je to nerješiv problem, i posljedice će ostati.
Što se gradnje tiče, to postaje ozbiljan problem, i mislim (i čujem) da najgore tek slijedi u godinama pred nama. Nisam optimista...
Slazem se. Trenutno najveci problem jahorine koji je ove godine dosao i zvanicno da izrazaja je ulaganje u kapacitete. Tu mislim na smjestajne i transportne. Ova dva kapaciteta daleko su nadmasila kapacitete staza i sad imamo problem na planini koji nisam siguran da ce mocu rjesiti. Sto vreme bude vise odmicalo taj problem ce biti izrazeniji uzevsi u obzir kolicinu trenutne gradnje smjestaja na Jahorini. Dovoljno pogledati Poljice. Poznati plato Poljice vise ne postoji. Imate ovaj novi hotel ispod vile Vlade Rs pa onda objekat gondole i to je to. Platoa vise nema. Katastrofa.
Moja licna bojazan kao nekoga ko je odrastao na Jahorini jesta da za jedno 2,3 god, kad sve ovo sta se trenutno gradi od hotela bude zavrseno, na Jahorini se nece vise moci skijati. Unisten ski centar.



Citirati Originalno postavljeno od inskk Pogledati poruku
Ove godine je sasvim druga atmosfera, na stazama redari više skoro ni ne postoje, na oko vidljivo alkoholizirani skijaši uredno prolaze kroz rampe, ne postoji nikakav sistem reda za ulazak u gondole, tako da mi se nekoliko puta desilo da je u gondoli bilo više od 10 osoba, od čega jednom čak 12 osoba, i osoblje OC se definitivno drži previše defanzivno. Mislim da je nazadak u dostignutom stepenu uređenosti sistema dijelom i rezultat pritiska raznoraznih lobija kojima taj red nije od interesa.
I jeste i nije. Na stazama ima bas puno redara ali njihov posao je vise orjentisan da paze na oznake na stazama i budu na raspolaganju skijasima s ciljem pruzanja informacija o smjeru. Sto se tice gondole, slazem se. ne postoji nikakav red na ulazu u gondolu, ulazi se kako se stigne. Kapacitet je 10 skijasa, jesam vidjao da ih udje vise ali sitnijih ljudi pa mogu da se zguraju na sjedista.

Citirati Originalno postavljeno od inskk Pogledati poruku
Dodatno, OC Jahorina zaista ima veliki problem sa pripremom staza, ratraka ove godine ima samo 4 u funkciji, i evidentno je da jedan prolazak ratrakom tokom noći nije dovoljan, staze se doslovno raspadnu prije 10h ujutro. Mislim da ni 8 ratraka ne bi bilo dovoljno. Dodatno, mašinsko uređenje vještačkog snijega je pogrešno, i vještak predstavlja problem.
Ovo definitivno. Zna se desiti da ujutro izadjes na neke staze i da tacno vidis da je samo jednom ratrak prosao. na nekima ni ne prolazi. Nema onih EU standarda gde ratraci rade od 16:30 pa do 05:00, cjelu noc da samo ravnaju i da rade. Mali broj ratraka i los sistem rada. Dok je tako, staze ce uvjek biti lose. Skijanje na Jahorini je do 11:00 i posle (bez obzira kakav je dan), staze su dno. Osim naravno Zelje i Olimpika