Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 15

Tema: Pranje ski jakne i pantalona

  1. #1
    Junior Member
    Datum registracije
    02.03.2019
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Skije
    Poruke
    7

    Podrazumevano Pranje ski jakne i pantalona

    Pozdrav svima,

    Ski jakna i pantalone su mi uflekane, mislim mašinskim uljem sa žičare, ima nekoliko kapljica po ramenima i butini. Čitao sam malo da se oprema ne pere običnim praškom i vodom. Bio sam u radnji za hemijsko pranje, rekli su mi da nemaju nikakve posebe hemikalije za ski opremu, da imaju samo profesionalni prašak za pranje koji koriste za sve ostali i hteli su da je stave u mašinu na 30 stepeni.
    Nisam na to pristao jer oprema nije bila ni malo jeftina, a potpuno je nova, samo jedno skijanje nažalost. Takođe sam i čitao da postoje posebni praškovi za ski opremu, ali u to nisam siguran, pa ni kako funkcioniše.

    Ima li neko slična iskustva, da li hemijske čistione dobro obavljaju posao pranja ski opreme?

    Takođe mi je najavljeno da će se odlepiti džepovi kada se bude pralo, jer su lepljeni, a ne šiverni, zamislite.

  2. #2
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Da ukloniš fleke od mašinskog ulja, a da materijal zadrži originalne karakteristike propusnosti, mislim da nema šanse.
    Posebni deterdženti za aktivne materijale sigurno neće skinuti fleke od mašinskog ulja. Sa njima se pere miris od znoja i manja zaprljanja.
    Ovo je najčešće korišćen deterdžent sa dodatkom za oporavak vodonepropusnosti i prozračnosti: https://www.lifeissimple.de/sonstige...legemittel-set
    Po pitanju hemijskih čistionica, pretpostavljam da bi oni mogli mnogo bolje skinuti fleke, a nakon toga bi možda imalo smisla odraditi pranje sa ovim dodatkom za oporavak karakteristika materijala.

  3. #3
    skijas povratnik...
    Datum registracije
    20.02.2012
    Lokacija
    sat vremena od Londona...
    Skije / Bord
    Rossignol React R6 Compact
    Godina
    53
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Ja bih radije ziveo sa flekom nego dao na hemijsko ciscenje. Isto koristim Nikwax kao i Stekan, samo sto nikad nisam koristio wash-in, nije mi trebalo.

    Ako ne mozes da nadjes ovo, ima jos dosta firmi koje prave, gledaj da pise da je za odecu sa membranom ili waterproof clothing ili pure soap. Ako je i ovo problem, moze i bilo koji tecni deterdzent dokle god nema dodatih enzima, recimo kao ovaj ali stvarno ne znam kako se zovu u Srbiji i da li ih ima. Nikako sa omeksivacima i slicnim dodacima

  4. #4
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Kao što ti je rekao Stekan, sa posebnim deterdžentima za skijašku opremu nećeš ukloniti fleke (oni su veoma slabi).

    Ja uvek nosim u istu hemijsku čistionu ako se uprlja oprema (najčešće skijaške pantalone) i nisam imao problema, da li su zadržane početne karakteristike - sigurno da NE, takođe i sa Nix* "preparatima" i pranjem na 30 stepeni mi nikada npr. jakne nisu imale isti efekat water repellent-a kao "original". I posle pranja i korišćenja posebnog spreja za "water repellent" isto nije "kao nova". Tako da se ne bi ja preterano brinuo, moraćeš ih svakako prati

    To što su ti rekli da će lepljeni šavovi da se odlepe, beži od te hemijske čistionice...

    Pošto vidim da si u NS, mogu da ti kažem da sam ja koristio ove (postoje "sto godina"): 45.258893889603364, 19.831407631250805 (Elegant Plus) i nisam imao problema. Oni sve fleke i zatamnjenja prvo uklone prostim "trljanjem", tj. ručnim pranjem, pa tek onda rade dalje.

    Važna napomena a to će ti i oni reći: za te fleke ne garantuju da će se ukloniti, kažu da će se potruditi, meni su uvek sve uklonili, ili se videla neprimetno. A ti im svakako napomeni da je osetljiva oprema...

  5. #5
    Super Member
    Datum registracije
    27.12.2012
    Lokacija
    Kapedunum
    Skije / Bord
    Head Supershape i. Magnum, Head WC i.SLR, Fischer RC4 THE CURV RACE TI
    Poruke
    352

    Podrazumevano

    Zbog svega gore navedenog, mi svu ski odeću tretiramo kao radnu a ne u modnu. Tako da, sve te fleke od žičara ( koje zakačite pre ili kasnije) parke od skija na nogavicama i slične stvari, posmatramo kao standardne tragove korišćenja a ne oštećenja. Naravno, trudimo se da to održavamo što bolje bez da mnogo narušimo tehničke karakteristike tkanine, ali ako ne postignemo prvobitan izgled bez fleka ne uzbuđujemo se preterano. Kvalitetna ski odeća ( jakne i pantalone) nikada nije jeftina, ali zna se čemu je namenjena i uvek je za očekivati da posle određenog korišćenja neće biti kao iz radnje. Ženski deo porodice poslednjih godina preferira belu boju, tako da sam više oguglala na takve stvari i trudim se da što manje zagledam

  6. #6
    Super Member Grazer avatar
    Datum registracije
    29.01.2005
    Lokacija
    Banja Luka
    Skije / Bord
    HEAD Supershape e.Magnum
    Godina
    41
    Poruke
    1.993

    Podrazumevano

    Mislim da je ovde dosta receno i pisano na ovu temu https://www.skijanje.rs/forum/showth...anje-ski-odece
    History is made by those who dare to break the rules.

  7. #7
    Senior Member
    Datum registracije
    02.01.2020
    Godina
    29
    Poruke
    169

    Podrazumevano

    Valja li taj holmenkol iz navedene teme gore za pranje? Vraca li vodonepropusnost ili nesto drugo da uzmem i sta, a da ima na nasem trzistu?

  8. #8
    Member velkom avatar
    Datum registracije
    21.02.2009
    Lokacija
    Bnv brd Bgd
    Skije / Bord
    Fischer F19 Progressor
    Poruke
    52

    Podrazumevano

    Koristim ovo sa slike i radi posao. Sigurno da posle par pranja ne može da zadrži karakteristike kao kad je bilo novo ali nisam primetio ni neko veliko pogoršanje. Odlepio mi se pri prethodnom pranju deo oko rajsferšlusa pa sam zalepio ovim Bison lepkom za tekstil i to traje. Kupljen u farbari a verovatno ima i na netu. Nikwax nisam mogao da pronađem ponovo pa sam ovaj W5 sprej za impregnaciju kupio u Lidlu i ispobao ove sezone. Nemam zamerke. Za fleke nemam rešenje.IMpreGnacija.jpg

  9. #9
    Super Member sasacg avatar
    Datum registracije
    25.01.2010
    Lokacija
    Belgrade
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    42
    Poruke
    736

    Podrazumevano

    Ja razmatram ovaj proozvod iz Beosporta

    https://rs.beosport.com/eco-textile-wash-250ml-5582604


  10. #10
    Senior Member
    Datum registracije
    02.01.2020
    Godina
    29
    Poruke
    169

    Podrazumevano

    Oprao holmenkolom svu opremu, skroz lepo ocistio, nema oprema neki jak miris, a vodonepropusnost je ista/slicna kao i pre pranja (nova jakna i dalje dobro odbija kao i pre, pantalone i dalje lose odbijaju, kao i pre).
    Tako da na pantolone ide sad nikwax

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •