Rezultati 1 do 5 od 5

Tema: Ski tehnologije, "tehnologije" i marketing

Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Skije / Bord
    i.Titan, Venturi 95
    Godina
    57

Podrazumevano Ski tehnologije, "tehnologije" i marketing

Gledajući danas prvu trku Svjetskog kupa u Sölden-u zapeo mi je za očni vid jedan detalj, a sad je na FB grupama „Elite Skiing“ i „Alpine Ski Racing“ neko stavio fotografiju baš tog detalja: lažni Servotec hepek na Atomic skijama koje je vozila Stephanie Brunner.

Atomic Spephanie Brunner 20201017 Soelden.jpg

Da ne bude zabune, i ostali proizvođači imaju tehnologije kojima je jedina svrha da se kupac upeca na nešto šta drugi nema. Primjera ima hrpu: ćerka i ja imamo Head skije sa KERS-om koji kinetičku energiju ovo-ono, a ključno je da se čip lijepo vidi. Za ovu sezonu su uveli unapređenu verziju koju su nazvali EMC, a već godinama je tu i ERA 3. Völkl ima UVO, a napustio je Speedwall. Elan ima tajanstvenu Arrow Technology, race skije su ostale bez Amphibia, a Waveflex je istorija. Fischer ima rupu i dual/triple radius. Rossignol ima LCT na prednjem dijelu skija umjesto decenijama korištenog VAS. I tako dalje, i tako bliže.

Bez obzira na marketinške "tehnologije", činjenica je da su skije sve bolje i bolje iz sezone u sezonu. Dobro, nije baš da svake sezone napreduju, ali generalno napreduju. Ima i pravih tehnoloških sitnih iskoraka.

Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005

Podrazumevano

Ta uzdužna šina, koja ne postoji nego je u ovom slučaju na nalepnici, to treba da imitira taj Servotec?

A čemu to služi (a osim toga i ne radi )? Sećam se da su salomon daske imale te uzdužne šine pre možda blizu i 20 godina.

Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Skije / Bord
    i.Titan, Venturi 95
    Godina
    57

Podrazumevano

Da je Hamlet danas živ, vjerovatno bi skijao, a čuveni citat bi glasio: "Titanium ili titanal, pitanje je sad".
    Evo nove "tehnologije" jednog od vodećih proizvođača, gdje na zvaničnom sajtu u nazivu tehnologije navode jedan metal (onaj sa atomskim brojem 22), a u opisu iste navode leguru drugog metala (atomski broj 13):
    Ti.JPG

Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    47

Podrazumevano

Stevo, ako te ne mrzi, pogledaj ovaj članak:

https://www.google.com/amp/s/unoffic...-industry/amp/

Meni kao laiku sa metalurgiju deluje da je tekst ok za prosečnog korisnika skija sa Ti/Ti2 oznakom i da zapravo većina onih koji imaju takve skije u stvari imaju ojacanje od aluminijuma. Zgodno proizvođači koriste reč Titanal a nigde ne pominju da je ono poslednje AL najbitnije. Mislim, kome bi imponovalo da kupi skije od 700-1000 eur koje se reklamiraju kao "dupli sloj aluminijuma". Meh. Pa imalo ga je i pakovanje milka čokolade.
    Ali kad kažu "dupli sloj Titan...." čovek ne samo da pomisli da je na nivou Hiršera nego i da će, čim zabode skije ispred kafića, ženske odmah da mu se bacaju u naručje...

Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Skije / Bord
    i.Titan, Venturi 95
    Godina
    57

Podrazumevano

Članak je skroz OK. Da, u skije stavljaju leguru aluminijuma, a ne pravi titanijum. Možda ima izuzetaka, ali to ćemo teško saznati. Informacije o skijama su plasirane od marketinških odjela, a oni ili ne znaju razliku, ili ne žele da znaju razliku između titanala i titanijuma.
    Ako bismo htjeli ići dublje u detalje, pojavilo bi se nekoliko pitanja u vezi metala u skijama:
    - da li je to kompletan sloj metala od vrha do repa u punoj širini, ili je pokriven samo dio površine (pogledati sliku ispod)?
    - koja je debljina tog metala (neki proizvođači navode debljinu)?
    - da li su dva sloja bolja od jednog, odnosno da li je bolje imati dva sloja od 0,5 mm ili jedan od 1 mm?
    - da li je metal samo ispod vezova da zavrtnji dobro drže?

Za mnoge skijaše je to pitanje isključivo binarno: ima ili nema "titanijuma". A jedino je bitno kako se skija ponaša kad sam na njoj. Dugi niz godina sam koristio isključivo skije bez metala (osim rubnika) i bio sam srećan na njima. Sad imam jedne sa i jedne bez.

Nordica.jpg

Usput, dobra je fora sa Milka čokoladom i titanalom.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

• Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •