Rezultati 1 do 9 od 9

Tema: Kopaonik – varljivo leto 2020. ( ili ti - čekajući zimsku sezonu 20/21)

  1. #1
    Super Member
    Datum registracije
    27.12.2012
    Lokacija
    Kapedunum
    Skije / Bord
    Head Supershape i. Magnum, Head WC i.SLR, Fischer RC4 THE CURV RACE TI
    Poruke
    352

    Podrazumevano Kopaonik – varljivo leto 2020. ( ili ti - čekajući zimsku sezonu 20/21)

    Nedavno sam videla temu na forumu „Ima li smisla planirati sledeću sezonu?“, pa obzirom da smo mi konkretno upućeni prvenstveno na domaća skijališta (Kopaonik i Tornik), htela sam da proverim kakva je letnja sezona, da bi koliko toliko imali uvida kako sve to funkcioniše u ovoj vandrednoj situaciji.

    Računam, ako je trenutno u toku „drugi pik prvog talasa epidemije“, valjda u sred ski sezone neće biti gore... Oba skijališta rade pod dirigentskim palicom Skijališta Srbije, pa računam da ako su analizirali epidemiološko-ekonomske uslove rada da neće biti neke drastične razlike između leta i zime. Tako da, ako je suditi po letu, nismo džabe nabavljali novu opremu. Svi letnji sadržaju koji su i ranijih godina bili na standardnom meniju SS su naravno i sada dostupni, i koliko sam mogla da primetim koriste se punom parom. Ja zaista ne pamtim da je ikada na Kopu bilo više ljudi u ovom periodu. Mislim da su došli i oni koji do sada planine nisu gledali čak ni na fotografijama. Sastav turista je zaista veoma šarenolik u svakom pogledu. Onaj nazovimo centar u Konacima je krcat turistima, bašte su pune, traži se mesto više! Na otvorenom je nošenje maske zaista retkost, ali zato u zatvorenim prodajnim objektima svi uredno nose maske i većina poštuje distancu. Kao i u većini ski centra letnja sezona se koristi za građevinske radove pa ni Kopaonik nije izuzetak. Svuda se radi, gradi, ali većini mislim da to uopšte ne smeta. Ono što mi je zapalo za oko je to da je mali broj onih koji preferiraju aktivni odmor ( šetnje, planinarenje i sl.), dok se većina opredelila za „aktivni“ odmor u vidu vožnje kvadovima, vožnja žičarom, vožnje pinzgauerima, ebike... Znači, aktuelne su sve moguće vožnje na tuđ a ne sopstveni pogon Baš zbog toga usput čuh primedbe da bi trebalo da puste više žičara u rad kako bi videli što više ali u tom pasivnom modu. Meni lično je izgledalo malo čudno da mlad, zdrav i prav svet nema želju da prošeta i istražuje okolinu. Svi se žičarom penju na Pančić, i uredno čekaju u redu i da se spuste žičarom. Ok, poštujem tuđ izbor, moguće da hoće da iskoriste to šta su platili... Kad smo već kod plaćanja, nije zogreg pomenuti i cene u vanpansionskoj ponudi. Mislim da se koristi prilika da se zaradi svaki dinar tako da mislim da su nešto više u odnosu na zimsku sezonu. Sa neke epidemiološke tačke gledišta, meni je između letnje i zimske sezone jedina bitna razlika u boravku u ugostiteljskim objektima. Leti su aktuelne bašte i tu je moguće poštovati preporučene mere, dok je zimi mahom veliki broj ljudi u malom zatvorenom prostoru i taj momenat je barem meni sporan. Međutim, ljudi koriste i letnju sezonu da se nabiju jedni pored drugih u što većem broju,ali u bazenima!!! Zahvaljujući ovoj specifičnoj situaciji tek sada sam primetila koliki je broj ljudi koji su zavisni od toga da se tokom leta negde kupaju. Nisam medicinski radnik, ali svuda čitam da se bazeni baš i ne preporučuju. Ali kao što rekoh, mnogi ne obraćaju pažnju na preporuke i koriste svaku priliku za njihovo korišćenje bez obzira na gužvu i mogući rizik. Uzevši u obzir sve navedeno, mislim da ćemo i u novembru moći da očekujemo promo ponudu SS za predstojeću ski sezonu.


    kop.jpg

  2. #2
    Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    51
    Poruke
    463

    Podrazumevano

    Ova slika, to ljudi čekaju da se spuste dole žičarom?


    Pa najbolji deo je spuštanje pešice. Kakvi magarci...

  3. #3
    Super Member
    Datum registracije
    18.10.2014
    Poruke
    236

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od neo031 Pogledati poruku
    Meni lično je izgledalo malo čudno da mlad, zdrav i prav svet nema želju da prošeta i istražuje okolinu. Svi se žičarom penju na Pančić, i uredno čekaju u redu i da se spuste žičarom.
    Nema tu nista cudno, sama si vec objasnila: "Mislim da su došli i oni koji do sada planine nisu gledali čak ni na fotografijama"

    Ista situacija kao i zimi na otvaranju sezone, ove godine svi postali planinari, kamperi i prirodnjaci.

  4. #4
    Super Member
    Datum registracije
    27.12.2012
    Lokacija
    Kapedunum
    Skije / Bord
    Head Supershape i. Magnum, Head WC i.SLR, Fischer RC4 THE CURV RACE TI
    Poruke
    352

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od gio Pogledati poruku
    Ova slika, to ljudi čekaju da se spuste dole žičarom?

    Jeste, uredno čekaju da se spuste dole žičarom :-D Retko, ali baš retko ko se spušta peške, najčešće ljudi naše genaracije. Neretko u pratnji dece tinejdžera koji ne ispuštaju telefone iz ruku, i kukaju što moraju da se smaraju sa roditeljima. Čitam po medijima da ovih dana GSS ima pune ruke posla. Nisu pominjali ni jednu planinu konkretno, generalno je situacija takva zbog "planinara". Mislim, dođe cela grupa omladine na vrh Pančića ( žičarom naravno) i polovina njih u nekim papučicama i japankama, ko da su na plažu pošli, samo fali da prebace neki peškir preko ramena ... većina njih je bar duplo mlađa od mene i ima sigurno tri puta više snage i kondicije, ali džabe kada njih to ne zanima. Ali dobro, neka vide i planinu pa bare da za neke sledeće sezone znaju šta vole a šta ne.

  5. #5
    Ski legenda
    Datum registracije
    20.11.2006
    Poruke
    429

    Podrazumevano

    O baš je ludnica, prva gužva. Najgore je što čekaju nadole da se vrate...
    Pretpostavljam da je haos i sa parkiranjem ima li neko sveže informacije da podeli sa forumom?

    @neo031 da li imate sveže info?
    ________
    Akole

  6. #6
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.070

    Podrazumevano

    Oba skijališta rade pod dirigentskim palicom Skijališta Srbije, pa računam da ako su analizirali epidemiološko-ekonomske uslove rada da neće biti neke drastične razlike između leta i zime.
    O biće, analizirajte samo situaciju čekanja u redu na žičaru, gde skijaši svi dođu "zadihani" i moraju da čekaju red, zaista mislite da će "kultura čekanja u redu" da se popravi "preko noći" i da neće da se gazi jedni preko drugih? Jedino ako SS ograniče dnevni broj skijaša (kao trenutno na glečerskim skijalištima).

    Sve ostalo može da se "izbegne" osim čekanja u redu za žicu, a ako ne ograniče broj skijaša, pritom puštaju svako drugo mesto u korpama (kao na kraju sezone kada je krenula "korona") gužva u redovima će biti još veća.

    (sada leti, u kafanama i restoranima svi generalno sede na terasama što je zimi nemoguće - ali ovaj deo bar može da se izbegne)

    Stevs se potrudio da napiše malo šiti tekst na InfoKopu https://www.infokop.net/autorski-tek...kopaoniku.html

  7. #7
    če gevara avatar
    Datum registracije
    08.01.2011
    Lokacija
    Бања Лука, РС
    Skije / Bord
    Нордика Енфорсер
    Poruke
    542

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od gio Pogledati poruku
    Ova slika, to ljudi čekaju da se spuste dole žičarom?


    Pa najbolji deo je spuštanje pešice. Kakvi magarci...
    А зашто магарци ?!

  8. #8
    Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    51
    Poruke
    463

    Podrazumevano

    Zato što se guzvaju sa ostalima, niko masku nema a prošetati dodatnih pola sata dole je 100 puta bolje nego spustiti se žičarom. I ok. Neki baba I deda kojima nije jednostavno. Ovo sve mladi ili sa decom kojoj ništa ne fali da se spuste pešice.
    Eto zato.


  9. #9
    Super Member
    Datum registracije
    27.12.2012
    Lokacija
    Kapedunum
    Skije / Bord
    Head Supershape i. Magnum, Head WC i.SLR, Fischer RC4 THE CURV RACE TI
    Poruke
    352

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    O biće, analizirajte samo situaciju čekanja u redu na žičaru, gde skijaši svi dođu "zadihani" i moraju da čekaju red, zaista mislite da će "kultura čekanja u redu" da se popravi "preko noći" i da neće da se gazi jedni preko drugih? Jedino ako SS ograniče dnevni broj skijaša (kao trenutno na glečerskim skijalištima).
    Kako mogu da primetim, ni u letnoj sezoni nisu mali redovi na žičarama ( vidi se na fotografiji u glavnom postu), niti se baš nešto trude da prave fizičku distancu niti nose maske... Mi žičaru koristili nismo, ali koliko sam videla nikakvog ograničenja nema. Možda nisu zadihani kao skijaši ( nemaju od čega da se zadišu ) ali svakako i sada postoji rizik od korišćenja žičare. U jeku zimsk sezone ( praznici, raspust, opening...) na žici je ludilo i bez korone ( barem one koje polaze iz Doline sportova), tako da ostaje da sačekamo i vidimo kako će sve to da se organizuje.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •