Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 17

Tema: Da lil je ona za mene (Redster S9)?

  1. #1
    Junior Member
    Datum registracije
    06.01.2014
    Poruke
    8

    Podrazumevano Da lil je ona za mene (Redster S9)?

    Drugari, poslednje skije koje sam posedovao su bile Elan, 10cm iznad glave, dosta pre carving revolucije. Onda je počelo sve prebrzo da se menja pa sam odlučio da pancerice uvek imam svoje, ali da skije rentiram i tako već više od 20 godina. Iz tog razloga apsolutno se ne razumem u modele skija (nisam to pratio) pa mi ne zamerite na nekim možda "idiotskim" pitanjima.
    Sklopile su se konačno neke kockice da mogu sebi da priuštim skiju iz višeg ranga, a preporuke upućuju na Redster S9 kao nešto što se u zadnje vreme izdvaja iz ponude.

    Generalije
    Visina/težina: 194/110
    Veština/fizičko stanje: nezahvalno je pretpostaviti, ali hajde recimo da sam napredan rekreativac. Načelno me tehnika ne koči, jedino mogu da smetaju kondicija kad na skijanje stignem nepripremljen i težina. Nisam baš ni totalni mlakonja, još uvek nekako na Durmitor mogu da se popnem.
    Stil vožnje: kraći i duži zavoji naizmenično, nekad lagano, nekad agresivnije da se izduvam, kao i većina pretpostavljam.

    Pitanje 1: Da li je Redster S9 ok skija za mene? Voleo bih da imam jaku i preciznu skiju, a opet ne bih da me lomi neka "takmičarska" daska koja malo toga prašta i traži vrhunsku kondiciju. Treba mi da iskoristim dan na stazi, ne sat ili dva.

    Pitanje 2: Dužina skije? Od prijatelja koji se par decenija bavi instruktažom skijanja dobijam preporuku za Redster u 165 visini, a opet me tih skoro 30cm razlike buni.

    Pitanje 3: Da li cca 10K RSD razlike između vezova koji se nude uz S9 vredi dati za skuplje? U BS se nude X12 TL u 19/20 i 18/19 varijanti. Pojma nemam šta to znači (dimenzije neke verovatno).

    Hvala društvo, ne zamerite na možda glupim pitanjima!

  2. #2
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.887

    Podrazumevano

    Samo ću napisati da nije za mene, posebno u toj dužini. Lakši sam od tebe 10 kg. Skijam 40-tak godina, od čega posljednjih 20-tak po cca 30 dana u godini od čega 90% u Austriji.

  3. #3
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.073

    Podrazumevano

    19/20 i 18/19 varijante su "godište", tj. model year, potpuno nebitno, isti vez a verovatno drugačija boja..
    165 za slalomsku skiju je OKe dužina, ne znam koju si do sada "vozio", kraća skija na stazi gradi dobru tehniku / balans.. 171 na tvoju visinu / težinu isto OK.
    (ja sam 190/85 a na stazi "vozim" slalomsku skiju od 165, kada sam vozio GS skiju bila je 175, skiju za van staze vozim 184 i sve je [za mene] to savršeno, za tebe je možda nešto drugo)

    Sve što se pitaš, u stvari sam treba da odgovoriš - skija k'o skija je odlična..

  4. #4
    Member blackholemix avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Skije / Bord
    Atomic D2 SL
    Poruke
    76

    Podrazumevano

    Imam isksutva sa Atomicom, poslednja 2 para su mi njihova i napisaću ti uz malu digresiju svoje greške, da ne bi ti napravio iste.

    Pre 15ak godina sam kupio prve karving, 160cm, 78kg sam imao. Onda je bila tendencija skraćivanja i naivnog su me ubedili da to uradim, sledeće 156cm dužina.
    Dobio sam veću upravljivost, brzo vijuganje, naglo skretanje to je sve bilo super. ALI to je radilo u idealnim uslovima na stazi. Ako dodam brzinu gubim stabilnost, gubim sigurnost. Ako sam na zaleđenim crnim stazama, nisam mogao da nađem dovoljno prijanjanja, dosta sam klizao. Shvatio sam da mi treba duža i tvrđa skija.

    Onda sam uzeo 165cm na 90kg, prethodnika S9, razlika je ogromna, imam više sigurnosti, bolje drži skija, pravim uglove koje ranije nisam mogao, tipa vozim karving i rukama dohvatam stazu bez problema.

    Onda sam gledao neke bolje kalkulatore za dužinu, i savete drugih i za mene je 165cm minimum, a idealno bi bilo 171cm tako da ću što se staze tiče preći na tu dužinu.
    Hoću još prijanjanja, i stabilnosti, a skretanje ću rešiti tehnikom.

    Ti si teži od mene 23%, 165cm za tebe mislim da nikako ne dolazi u obzir, prekratko je, imaćeš iste probleme kao ja u prošlosti, izgubićeš stabilnost, sigurnost. Više ćeš "klizati".
    Sledeća dužina S9 je 171cm i nju ja ciljam, tako da je po meni i to premalo za tebe, a to je najduža S9.
    Po više kalkulatora, tvoja masa/visina, pokazuju da ti treba 180+.

    Ako baš želiš Atomic ja bih išao na G9, 177cm, a čak bi trebalo i 183cm.

    Sad ćeš verovatno pomisliti da sam lud što ti kažem da uzmeš 183cm.

    A evo ti ga i Wlad, lakši je od tebe 25kg, a vozi 165cm.

    S9, G9 nisam vozio, imam prethodnika koji je sličan S9 i skija je dobra, ja sam zadovoljan. Između 18/19 i 19/20 sezone mislim da nema razlike, i na BS sajtu sam video razliku u ceni zbog godišta, a ne zbog vezova što ti spominješ. Možda je u radnji druga priča jer imaju vezovi x12 TL, DIN 4-12, maksimalna masa skijaša 116kg (što nisi daleko ) i vezovi x14 TL, DIN 6-14, maksimalna masa skijaša 136kg.

    x12 bi ti verovatno radio posao, mislim trebalo bi, ali opet ne znam koliko je dobro da si blizu tog limita, raspitaj se oko toga.
    x14 bi svakako bila sigurnija varijanta.

  5. #5
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.887

    Podrazumevano

    Maksimalna masa skijaša za vezove ili kako trgovci često kažu "vez za skijaše do xx kilograma" je trgovačka priča za malu djecu. Uzmu najveći broj na skali veza, pomnože sa 10, pa oduzmu malo da ne bude okrugao broj (djeluje više naučno).
    Ako skijašu treba vez biti podešen na 8, jednako će mu biti dobari vezovi sa skalama 3-10, 4-12, 4-14 ili 6-18 bez obzira da li skijaš ima 60 ili 150 kg. Optimalna je skala gdje je potrebni broj na sredini skale, ali to nije obavezno.
    Na koliko vez treba biti podešen se određuje primjenom standarda ISO 11088 (klasična tabela za podešavanje vezova na osnovu visine, težine, dužine đona, skijaškog znanja i godina).

    Da se vratim na S9 i 165 cm.
    Smatram da će neko no nije rekreativac visoke klase (i kondicije) više uživati na nekim "pitomijim" skijama sa strukom širim od tih 68 mm koliko ima S9. Kad se staza pokvari ili kad padne svježi snijeg, S9 će biti patnja za manje iskusnog skijaša.
    Po pitanju dužine, za rekreativno skijanje u (skoro) svim uslovima za muškarca od 110 kg je sve ispod 175 cm neozbiljno. Kao i uže od 75 mm u struku.
    Nama visokima je fizički (od riječi fizika) nemoguće sitno vijugati u malim radijusima zbog naše visine odnosno dužine (noge i još ponešto). Mi kad se nagnemo u zavoj, razmak u horizontalnoj ravni od projekcije našeg težišta do vanjske pancerice je značajno veći nego kod nekog "normalnog" skijaša. A radijus zavoja može biti samo veći od tog razmaka, nikako manji.

  6. #6
    Junior Member
    Datum registracije
    06.01.2014
    Poruke
    8

    Podrazumevano

    Hvala drugari na odgovorima!!!

    Odgovorili ste me od tih 165 definitivno.
    Izbor skije me još uvek muči, lepe su to pare koje sam rešio da odvojim, šteta bi bilo da izaberem loše i na brzinu.
    Ako imate neku preporuku šta još od aktuelnih modela da pogledam voleo bih da čujem. Stvarno ne znam odakle da počnem.

    Hvala!

  7. #7
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.073

    Podrazumevano

    Pitanje je gde skijaš, tj. da li skijaš po uređenim stazama 95% ili skijaš po razrovanim stazama, ili van staze. U zavisnosti od toga treba i da gledaš modele skija...

  8. #8
    Super Member Ivan Bgd avatar
    Datum registracije
    25.08.2010
    Lokacija
    Nbgd
    Skije / Bord
    Nordica Enforcer 110 '18 (140-110-129); Volkl Gotama '15 (139-107-123)
    Godina
    50
    Poruke
    747

    Podrazumevano

    Odes lepo na skijanje npr u Francusku.
    Rentiras nove modele, probas i kupis koje ti odgovaraju, a radnja ti ne naplati rentu u slucaju da kupis skije kod njih.
    Renta tih novih modela nije jeftina, ako se dobro secam oko 40eur dan.
    Ili kupis skije kao Tadija ili ja i jos neki sa foruma i vozis ih po svemu gde je sneg ili led i ne razmisljas. Duzine blizu tvoje visine.

  9. #9
    Junior Member
    Datum registracije
    06.01.2014
    Poruke
    8

    Podrazumevano

    Skijam na Kopaoniku, isključivo stazu, koja u zavisnosti od termina lako postaje i potpuni krš popodne. Supruga i ja za sebe, deca u Pirat ski kampu. Ukupno to je 5 ski passova, kukala nam majka... Biće i Alpa kad klinci malo usavrše skijanje, ali sumnjam u narednih par godina.

    Prošao me neizdrž, videću prvi vikend da promenim 2-3 para skija iz onih skupljih "premijum" renti na Kopu, pa onda da kupim šta mi najviše legne.

    Favorit se promenio, po nekim preporukama, i to je sada Head Supershape i.Titan.
    Za njim i dalje Atomic Redster S9, a probao bih i Rossignol Hero Elite All Turn, takođe po preporuci.

    Voleo bih da probam i te bucmaste za van piste, ali mislim da to nije za mene.
    45 godina i jedan diskus manje u leđima nisu dobar preduslov za off.
    S druge strane ko zna šta će sve da mi dune. Pomažete čoveku koji je pre 3 godine, mesec ipo dana od operacije leđa završio u raft čamcu na Tari i iste zime na skijanju.
    Pacijent

  10. #10
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.887

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Hornet Pogledati poruku
    ...45 godina i jedan diskus manje u leđima nisu dobar preduslov za off.
    S druge strane ko zna šta će sve da mi dune. Pomažete čoveku koji je pre 3 godine, mesec ipo dana od operacije leđa završio u raft čamcu na Tari i iste zime na skijanju.
    Pacijent
    Razlog više da bježiš od Race skija.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •