Citirati Originalno postavljeno od Tadija_91 Pogledati poruku
Kad vec pricamo o pivotu, je l ima neko ideju da li plastika na zadnjem delu pete ima neku drugu ulogu sem da ispravi petu pred ulazak pancerice?

Obe ove plastike su mi ispale, sacuvao sam ih i zalepio dvokomponentnim lepkom, sto nije pomoglo - jednu sam izgubio na stazi, a drugu skinuo i cuvam je.
Da li je ok da skijam ovako?
Druže Tadija, niki (može i "nikaki") problem da skijaš bez te plastike. Svrha je da poveća površinu na koju naliježe pancerica, tj. da preuzme dio pritiska, zajedno sa polukružnim metalnim hepekom. Fizika kaže: veća površina = manji površinski pritisak. Možda će ti kao posljedica biti vidljivi tragovi polukuruga na pancerici sa donje strane đona.
Druga namjena je da pomjera/gura bijeli plastični hepek koji (pogrešno) pokazuje uzdužni pritisak:

lang3.jpg

Nego, te plastike ne otpadaju same od sebe. Doduše, ima i tebe i na metar i na vagu. A da nisi morebit pregonio (pretjerivao) sa uzdužnim pritiskom. Kod ovog veza ne vrijedi ono pravilo "da peta uđe na knap". Mora biti lufta 3-4 mm kad spustiš pancericu u vez, kao na fotografijama:

Lang1.jpg
Lang2.jpg

Kad sam montirao ovaj vez, bio sam u dilemi oko podešavanja uzdužnog pritiska, ali me je ovo prosvijetlilo: https://www.tetongravity.com/forums/...-the-indicator

Ako nećeš na skijanje prije 3D, ostavi, pa ćemo se tamo zajedno igrati oko toga.