Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 14

Tema: Montaža vezova na široke skije - šabloni za bušenje

  1. #1
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano Montaža vezova na široke skije - šabloni za bušenje

    Montaža vezova na "normalne" odnosno uske skije se svodi na klik-klik metodu, jer skije dolaze sa ugrađenim šinama i odgovarajućim vezovima.

    Skije struka preko 90 mm se obično prodaju bez vezova i vezovi se montiraju metodom buši i zavrći. Problem sa ski servisima brdovitog Balkana je da su široke skije kod nas rijetka pojava i servisi najčešće nemaju sprave za bušenje rupa koji se mogu dovoljno razvući za široke skije. Montiraće oni vezove i na široke skije i bez tih sprava. Nekako.
    Namjerno ne koristim naziv šabloni za te sprave, kako bih napravio razliku između mehaničkih i papirnih šablona.

    Dakle, u nedostatku odgovarajućih (širokih) originalnih mehaničkih šablona se rupe na skijama buše korištenjem papirnih šablona. Za to je potrebno malo tehničkog znanja i pedantnost. Ako mislite da u servisu toga imaju više nego vi, onda dileme nema: skije i vezove u servis. Provjerite da li imaju papirne šablone za vaš model vezova. I bez njih će vezovi biti montirani. Nekako. Poželjno je da odgovarajući šablon za svaki slučaj ponesete sa skijama i vezovima.

    Šablone za različite vezove možete naći ovdje:
    https://www.bindingfreedom.com/paper-tempaltes/
    https://www.tetongravity.com/forums/...aper-Templates

    Ako se sami odlučite za montažu, vodite računa o ovim detaljima:
    - da li se položaj šablona određuje na osnovu oznake sredine pancerice na skiji (najčešće kod vezova za alpsko skijanje) ili na osnovu vrha đona pancerice (kod turnih vezova)
    - prečnik burgije i dubina bušenja (najčešće prečnik 4,1 i dubina 9 mm)
    - ako nemate originalne burgije za vezove, obavezno staviti graničnik za dubinu bušenja (npr. čep od pluta nabijen na burgiju). Ne želite da rupa iziđe na drugu stanu skije.
    - provjeriti da li je šablon štampan u razmjeri 1:1
    - ako na skijama postoje rupe od ranijih vezova, nove rupe moraju biti dovoljno udaljene od starih rupa (poželjno min. 10 mm)
    - da li su stare rupe dobro zatvorene (čepovi + epoksi ljepilo)
    - primjeniti metodu "pet puta mjeri, jednom buši"
    - montažu obavezno prvo odraditi na komadu daske približne širine kao skije, i pristupiti "igranju" sa skijama tek ako se vezovi montirani na tu dasku mogu dobro podesiti prema pancericama pri čemu su oznake sredine pancerice i sredine na dasci onako kako ste zamislili (npr. na Rossi skijama uvijek postavljam vez 1-2 cm nazad). I naravno ako su vezovi "u osi" sa daskom, tj. na sredini širine.

    Na webu ima hrpa klipova sa instrukcijama za montažu. Boljih i lošijih.

    Napomena: vezove sami montirate isključivo na svoju odgovornost!

  2. #2
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    - provjeriti da li je šablon štampan u razmjeri 1:1

    Mislim da je ova napomena trebalo da bude na vrhu.

  3. #3
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Malo je doverljivih servisa za tu vrstu usluge. Srecom dynafit ima razvijenu mrezu sa bar jedan servis po drzavi na Balkanu, centar u SLO, pa imaju i sablone za njihove vezove. Za ostalo zna se papir 1:1 ��.
    Srecom mi u Skoplju imamo takvog momka pa ne moramo da se sekiramo ��

  4. #4
    Junior Member
    Datum registracije
    28.11.2018
    Poruke
    24

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Montaža vezova na "normalne" odnosno uske skije se svodi na klik-klik metodu, jer skije dolaze sa ugrađenim šinama i odgovarajućim vezovima.

    Skije struka preko 90 mm se obično prodaju bez vezova i vezovi se montiraju metodom buši i zavrći. Problem sa ski servisima brdovitog Balkana je da su široke skije kod nas rijetka pojava i servisi najčešće nemaju sprave za bušenje rupa koji se mogu dovoljno razvući za široke skije. Montiraće oni vezove i na široke skije i bez tih sprava. Nekako.
    Namjerno ne koristim naziv šabloni za te sprave, kako bih napravio razliku između mehaničkih i papirnih šablona.

    Dakle, u nedostatku odgovarajućih (širokih) originalnih mehaničkih šablona se rupe na skijama buše korištenjem papirnih šablona. Za to je potrebno malo tehničkog znanja i pedantnost. Ako mislite da u servisu toga imaju više nego vi, onda dileme nema: skije i vezove u servis. Provjerite da li imaju papirne šablone za vaš model vezova. I bez njih će vezovi biti montirani. Nekako. Poželjno je da odgovarajući šablon za svaki slučaj ponesete sa skijama i vezovima.

    Šablone za različite vezove možete naći ovdje:
    https://www.bindingfreedom.com/paper-tempaltes/
    https://www.tetongravity.com/forums/...aper-Templates

    Ako se sami odlučite za montažu, vodite računa o ovim detaljima:
    - da li se položaj šablona određuje na osnovu oznake sredine pancerice na skiji (najčešće kod vezova za alpsko skijanje) ili na osnovu vrha đona pancerice (kod turnih vezova)
    - prečnik burgije i dubina bušenja (najčešće prečnik 4,1 i dubina 9 mm)
    - ako nemate originalne burgije za vezove, obavezno staviti graničnik za dubinu bušenja (npr. čep od pluta nabijen na burgiju). Ne želite da rupa iziđe na drugu stanu skije.
    - provjeriti da li je šablon štampan u razmjeri 1:1
    - ako na skijama postoje rupe od ranijih vezova, nove rupe moraju biti dovoljno udaljene od starih rupa (poželjno min. 10 mm)
    - da li su stare rupe dobro zatvorene (čepovi + epoksi ljepilo)
    - primjeniti metodu "pet puta mjeri, jednom buši"
    - montažu obavezno prvo odraditi na komadu daske približne širine kao skije, i pristupiti "igranju" sa skijama tek ako se vezovi montirani na tu dasku mogu dobro podesiti prema pancericama pri čemu su oznake sredine pancerice i sredine na dasci onako kako ste zamislili (npr. na Rossi skijama uvijek postavljam vez 1-2 cm nazad). I naravno ako su vezovi "u osi" sa daskom, tj. na sredini širine.

    Na webu ima hrpa klipova sa instrukcijama za montažu. Boljih i lošijih.

    Napomena: vezove sami montirate isključivo na svoju odgovornost!
    Drug , u pravu si , svi veci servisi imaju kako ih zoves "mehanicki sabloni" . ja posedujm : Marker (SQUIRE , GRIFFON, JESTER} - nordica - look 110 i salomon 110 . sire varijante salomona - atomica ima beosport . napominjem da obavezno pozovete servis i proverite .sto se tice samog busenja ne bih vam predlozio nikakvu improvizaciju i ofrlje koriscenje bilo kakvih burgija , procitajte tehnicko uputstvo - obaveze - tipa koriscenja spec... burgije. Freeride skije odlikuje nevidjena tvrdoca konstruktivnog dela tako da je debljina srednjeg preseka gde se montiraju vezovi znatno manja od klasicnih alp. carv. skija. pogresan izbor duzine burgija dovodi do probijanja(duga burgija) odnosno izbijanja baze prilikom zavrtanja veza zbog kratke burgije . VRLO CESTO CE VAM SE DESITI DA KOD OVIH MONTAZA MISLITE DA STE UDARILI U ZID , kraj nema vise , hoce srafciger da pukne , a vez ima zazor iz profila 3mm , morate unakrsno i snazno dotezati zavrtnje veza dok ne " legne". , ipak savetujem : prof. servis sa prof. alatom i montaza u vasem prisustvu.u koliko vam se desi da nabavite nekakav , bleja vez , za koji i ne postoji sablon vec ono papirce u kutiji , ako imate poverenja prepustite dobrom majstoru da se igra , mnogi su bili prisutni a i ovde su na forumu kada one legendarne swiss vezove montiram sa 4-5 standardnih sablona , pa tek turn vezovi , da te glava zaboli , pogresis 0.5mm i treci stepen- 45stepeni ne funkcionise , eto od mene , srecno skijanje 2019/20 , nosite zastitnu opremu i budite skijasi , pozdrav

  5. #5
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Par dodatnih informacija naučenih u procesu montaže Look Pivot vezova na moje uske skije (za nekog su to široke skije: 88 mm):
    - odgovarajući prečnik burgije:
    - 4,1 mm za skije sa slojem metala
    - 3,5 mm za skije bez metala,
    - klasični mehanički šablon za stare "klasične" skije se može koristiti i za skije širine do cca 100mm, ako se gumene "šape" okrenu ili skinu,
    - za Look Pilot (tj. Rossignol FKS) vezove mehanički šablon treba podesiti na dužinu đona 5 mm kraću od stvarne.
    Šablon sam posudio od jednog banjalučkog bike/ski servisa (šifra: J) gdje sam dobio i čepiće za zatvaranje starih rupa (jer sam skinuo fabričke "šine"), te koristim priliku da im se zahvalim.




  6. #6
    skijas vladimir avatar
    Datum registracije
    07.12.2005
    Skije / Bord
    Stockli SC / Volkl Racetiger SL
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    Da aktiviram ovaj stari thread. Naime, pokusavam da montiram Look Pivot 15 na Nordicu Enforcer 106 ali ne uspevam da nadjem sablon za skiju siru od 100mm . Kontaktirao sam vise servisa u BGu ali bez uspeha i svi imaju one sablone za uze skije do 100mm : Toma Rossignol nema , Salto nema, Planetbike gde sam uzeo skije nema, a ni Sinisa iz Preradoviceve koji mi vec godinama servisira skije. Ako neko ima ili zna ko ima ovaj sablon, bio bih mu vrlo zahvalan na informaciji. Za sada mi je opcija da da isprintam neki od ovih papirnih sablona, kupim brdo piva i grickalica i nekako izmolim Sinisu da se cimamo sa tim. Eventualno da ponesem skiju sa sobom sledeci put kad idem do Alpa i izmontiram negde u Sloveniji/Austriji, ali bih to izbegao ako je ikako moguce.

    Koliko sam shvatio, ovaj FKS sablon bi trebalo koristiti za Pivot 15 vez, pa ako neko ko ima iskustva moze da potvrdi, bio bih mu zahvalan. https://docs.google.com/file/d/0B0Sn...V8eu1E8pa-G3SQ

    Hvala unapred na svakom savetu!

  7. #7
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od vladimir Pogledati poruku
    ..ne uspevam da nadjem sablon za skiju siru od 100mm . Kontaktirao sam vise servisa u BGu ali bez uspeha i svi imaju one sablone za uze skije do 100mm...
    A da provjeriš da li se sa tih šablona do 100mm mogu skinuti i okrenuti za 180 stepeni crne gume koje hvataju skiju sa strane. Okretanje kod nekih šablona pomaže, jer debljina gume sa unutrašnje i vanjske strane nije ista:

    jig.jpg

    Ako ne pomaže okretanje, garant pomaže skidanje (ako se može skinuti). Doduše, u toj varijanti treba biti pažljiviji, jer šablon postavljen na skiju nije stabilan kao sa gumom (frikcija gume).

  8. #8
    ◆◆ Grimani avatar
    Datum registracije
    04.02.2010
    Lokacija
    Valjevo
    Skije / Bord
    Line Sir Francis Bacon / Fischer BigStix / Volkl Mantra /
    Godina
    43
    Poruke
    858

    Podrazumevano

    Sablon je isti kolio ja znam za svaki brend veza samo se sirina kocnice razlikuje. Malo sale mozda je greska sto pokusavash na enforcer 106 a on je 104 pokusacu da nadjem nacrt za look pa ti saljem...ja sam isto imao dilemu ako uzmem pivota kako cu ga montirati

    Evo nadjoh ga u medjuvremenu i da stignem da editujem post...

    Ups izvinjavam se preleteo sam preko poruke pa ne videh celu problematiku.....
    Ja sam par puta printao ove nacrte i uz pivo sam resio...ali najbolje da neko preko JIGa to namesti
    Prilog 18386

  9. #9
    skijas vladimir avatar
    Datum registracije
    07.12.2005
    Skije / Bord
    Stockli SC / Volkl Racetiger SL
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    Da bre, 104 je taj Enforcer :( Ne znam odakle mi 106. Mozda nesto debelo ne kapiram ali zbunio si me sa ovim da je sablon isti za svaki brend veza? Zar nema svaki vez drugaciji raspored rupa sa busenje i zar to i nije poenta razlicitih sablona? Inace, nesto nije u redu sa ovim attachmentom. dobijam poruku "Invalid Attachment specified. If you followed a valid link, please notify the administrator" .

  10. #10
    ◆◆ Grimani avatar
    Datum registracije
    04.02.2010
    Lokacija
    Valjevo
    Skije / Bord
    Line Sir Francis Bacon / Fischer BigStix / Volkl Mantra /
    Godina
    43
    Poruke
    858

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od vladimir Pogledati poruku
    Da bre, 104 je taj Enforcer :( Ne znam odakle mi 106. Mozda nesto debelo ne kapiram ali zbunio si me sa ovim da je sablon isti za svaki brend veza? Zar nema svaki vez drugaciji raspored rupa sa busenje i zar to i nije poenta razlicitih sablona? Inace, nesto nije u redu sa ovim attachmentom. dobijam poruku "Invalid Attachment specified. If you followed a valid link, please notify the administrator" .
    Mislio sam za svaki model tj brand. Jester, grifon squier idu na iste rupe osim demo modela, t. attack svaki isti i tako dalje. Mislio sam da sablon veza nema razlike u rupama a skije mogu biti sire i uze.
    Bitno je samo stavi na sredinu skije

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •