Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 30

Tema: Štapovi, vezivati ili ne i flame oko istih :)

  1. #1
    Senior Member
    Datum registracije
    18.03.2014
    Lokacija
    Istočno Sarajevo
    Skije / Bord
    Atomic Redster Edge SL
    Godina
    44
    Poruke
    111

    Podrazumevano Štapovi, vezivati ili ne i flame oko istih :)

    Ni slično jer "omče" na štapovima su obavezne za upotrebu na stazi.

    Imaš veliki broj vrhunskih modela rukavica koje nemaju mogućnost vezanja za ruku.

  2. #2
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Daleko od toga da su "omče" na štapovima obavezne za koristiti. Ali o tome je bilo već nekoliko puta diskusija na forumu.

    Neko koristi, a znam dosta ljudi koji čim kupe štapove odšrafe "omče" i odma ih bace u smeće.

    Van staze je obavezno ne koristiti "omče" (može da se desi da se krplja zaglavi u nekoj grani i onda "ode rame").

    Kako smo ove godine jako mnogo skijali van staze, meni se upravo dogodilo da se štap zakačio za jednu granu (iskreno, ovo mi se dogodilo prvi put u životu) i štap je ostao iza mene - da sam kojim slučajem imao zakačen štap za šaku nadrljalo bi rame a verovatno i šaka.

    Ja lično ne koristim "omče" ni na rukavicama ni na štapovima (osim kada kačim štapove o klin ).

  3. #3
    Senior Member
    Datum registracije
    18.03.2014
    Lokacija
    Istočno Sarajevo
    Skije / Bord
    Atomic Redster Edge SL
    Godina
    44
    Poruke
    111

    Podrazumevano

    Mislio sam za vožnju po stazama gdje štapovi trebaju ostati uz skijaša i u slučaju nada, a i onda kada mu pri skijanju iskliznu iz ruke.
    Indijanci koji se tri padu raspadnu, štapovi im ostanu u mjestu, a skije bez kočnica nastave stazom se srećom sve manje sreću i na našim skijalištima.

    Omče se obavezno trebaju skinuti i u redu za žicu.

  4. #4
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    E sad bez kočnica , nisam video skije bez kočnica deceniju celu

    Lično, ne koristim "omče" a znam ih mnogo koji isto ne koriste ni na stazi (bukvalno skinu i bace sa štapova).. Ko koristi najlakši je Leki-jev trigger sistem..

    Meni se desi da za celu skijašku sezonu na stazi ne padnem ni jednom, tako da nemam problema sa "bežanjem" štapova (a zimi imam 40-50 skijaških dana). Ali zato van staze nadoknadim broj padova

    "Skidanje" štapova pre žice, navlačenje posle - višak operacija

    Ni za rukavice ne koristim te hepeke, ali razumem da taj feature koriste skijaši (često vidim bordere da koriste taj sistem) - i logično je da sve rukavice to imaju, pa ko hoće koristi - ko neće baci...

  5. #5
    Ski Magare Milos011 avatar
    Datum registracije
    05.01.2007
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    45
    Poruke
    492

    Podrazumevano

    I ja sam odavno prestao da koristim kaiševe na štapovima posle par nezgodnih padova kada je bilo bolje da je štap ostao negde iznad.

    A u vezi kočnica.... viđao sam budale koji isteraju skiju bez kočnica na stazu. To se aktiviralo ponovo sa popularizacijom širokih skija kada standardne kočnice ne odgovaraju... a ko će se cimati da kupuje posebno kočnice. Jednom sam bio svedok, u Val d Isere, kada je skija projurila na par metara od mene ko metak zbog lika koji je pao 100m iznad.

  6. #6
    Junior Member
    Datum registracije
    04.02.2017
    Godina
    44
    Poruke
    29

    Podrazumevano

    Ako je iko padao to sam ja i iz velikog iskustva tvrdim da ko vozi agresivnije, omca je poziv za povredu.
    Desavalo mi se redovno da se slomim i letim 10-20m kao kometa, ono podignem glavu a svi na stazi stoje i cekaju da vide sta mi je, i nikad povreda (osim jednom kad sam zverao okolo zabo u hupster i pao na facu pri 10 na sat ).

    Poslednje sta ti treba pri takvom padu je da ti vezani stapovi ismasiraju rebra



  7. #7
    Senior Member
    Datum registracije
    18.03.2014
    Lokacija
    Istočno Sarajevo
    Skije / Bord
    Atomic Redster Edge SL
    Godina
    44
    Poruke
    111

    Podrazumevano

    Da, ali te omče služe da ti tvoji štapovi ne bi ostali na stazi i da zbog njih budu izmasirana nečija tuđa rebra.

    Ako već mora po rebrima onda je red da to bude po rebrima vlasnika štapova, a ne recimo po licu nekog djeteta.

    Štapovi za skijanje su lagani i iskriviće se ili pući pri svakom kontaktu sa vašim tijelom. Sama činjenica da su vam praktično vezani za zglob šake čini nemogućim da se na isti štap nabodete licem ili stomakom. Dok je to vrlo moguće za onoga ko ide iza vas i naleti na zaboden štap u snijegu.

  8. #8
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Znam dost njih koi koriste vezove bez kocnice, tako se prodaju, i to su uglavno oni koi i ne idu na stazu, ali ja ipak voli kocnice, vise nego one razne nacine vezivanja skije za cipelu. Jednom sam trazio skiju 500m nize zato sto nisam odmah otpustio kocnicu, ali za mene i to je bolje nego povrediti se sopstvenom skijom koja je vezana na nogu.
    Iz suprotnih razloga volim da koristim stap sa onom omcom,na stazi obavezno a mnogo cesto i van staze, iako argumenti koi Wlad navodi su prihvatljivi. Jednostavno mada dosta retko pustim da mi stap visi na ruku dok stoim i trazim nesto po dzepovima. To sam ja.
    Iz istih razloga koristim rukavice sa omcama, jer ih jednostavno pustim da vise ne bojeci se da cee ih vetar odneti u nepovrat, a odneo mi ih, ne jedanput. Navlacna tanka rukavica obavezna, posebno sa onim dodatkom za tach, posebno za one koi se ne mogu otkazati telefona na skijanje, i posebno za decu jer kad izvade ruku iz rukavice zbog necega ruke i vazduh u rukavice ce se brzo ohladiti a tesko zagrejati. Naurocenje, gornju rukavicu mozete skinuti, navlacnu nikada.

  9. #9
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od forum1nick Pogledati poruku
    Da, ali te omče služe da ti tvoji štapovi ne bi ostali na stazi i da zbog njih budu izmasirana nečija tuđa rebra.

    Ako već mora po rebrima onda je red da to bude po rebrima vlasnika štapova, a ne recimo po licu nekog djeteta.

    Štapovi za skijanje su lagani i iskriviće se ili pući pri svakom kontaktu sa vašim tijelom. Sama činjenica da su vam praktično vezani za zglob šake čini nemogućim da se na isti štap nabodete licem ili stomakom. Dok je to vrlo moguće za onoga ko ide iza vas i naleti na zaboden štap u snijegu.
    Baš zato što su štapovi lagani, oni ne lete kao projektil ako odu sa ruke, nego padnu i ostanu na stazi i ne predstavljaju opasnost za druge. Ne znam u kom scenariju bi štap završio "po licu nekog djeteta".

    Po toj logici su stoperi opasnost za sve skijaše, skija pri padu kada se otkači od cipele ima (zbog mase) mnogo veću energiju i mogu ili da završe na stazi (kao štapovi) ili da tresnu u nekoga pored. Složićemo se da je skija mnoogo opasnija zbog rubova i mase. I onda ako bi se tako gledalo, mi bi trebali još uvek da koristimo "lovilice", sa "lovilicama" niko u okolini nije u opasnosti ako padnemo, osim nas samih.

    Prosto radi se o različitim "školama", jedna "škola" "zagovara" korišćenje "omči" a druga ne. I onda se "škola" prenese na navike, a navika je čudo .

  10. #10
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od forum1nick Pogledati poruku
    Da, ali te omče služe da ti tvoji štapovi ne bi ostali na stazi i da zbog njih budu izmasirana nečija tuđa rebra.

    Ako već mora po rebrima onda je red da to bude po rebrima vlasnika štapova, a ne recimo po licu nekog djeteta.

    Štapovi za skijanje su lagani i iskriviće se ili pući pri svakom kontaktu sa vašim tijelom. Sama činjenica da su vam praktično vezani za zglob šake čini nemogućim da se na isti štap nabodete licem ili stomakom. Dok je to vrlo moguće za onoga ko ide iza vas i naleti na zaboden štap u snijegu.
    Mogu da te razuverim, sasvim je moguće nabosti se licem na sopstveni štap, govorim iz iskustva nekoga ko je tom prilikom bio srećan što je polomio samo zub a ne celu vilicu. Od tada, a ima tome 30 godina, štapove ne vezujem. Štap na stazi, što kaže wlad, u životu mi nije palo na pamet da bi to predstavljalo opasnost za bilo koga.

    Što se "lovilica" tiče, ne znam da li je to mit, ali više puta sam slušao da su one zabranjene za korišćenje. Kako god, ne sećam se da sam ih poslednjih decenija viđao u prodavnicama koje prodaju opremu za alpsko skijanje.

    Skija koja leti niz stazu je nesumnjiva opasnost (koja je veoma umanjena postojanjem kočnica) ali lovilica je na pola puta do samoubistva.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •