Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 11 do 20 od 30

Tema: Štapovi, vezivati ili ne i flame oko istih :)

  1. #11
    Senior Member
    Datum registracije
    18.03.2014
    Lokacija
    Istočno Sarajevo
    Skije / Bord
    Atomic Redster Edge SL
    Godina
    44
    Poruke
    111

    Podrazumevano

    @wlad štap kada se omča ne stavi može ostane zaboden u snijeg čak i kada skijaš ne padne. Nikada to nisi vidio?
    Pa desilo se i Janici Kostelić u startnoj kućici.

    E sada ti sam skontaj kako štap zaboden u snijeg može biti problem za nekog skijaša koji nailazi. Ugao pod kojim nailazi na njega može biti onaj najgori.

    Tvoj pad, tvoja odgovornost, tvoj štap...

  2. #12
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    forum1nick, pretera ga, brate.

    Video sam čoveka kome je jabuka slomila rebro jer je pao na nju kad mu je bila u džepu, ali baš štap za nekoga da bude fatalan, to ne znam kakv bi sticaj okolnosti morao biti.

    Mislim, ako neko ne može da zaobiđe štap na stazi, kako bi zaobišao drugog skijaša.

  3. #13
    Senior Member
    Datum registracije
    18.03.2014
    Lokacija
    Istočno Sarajevo
    Skije / Bord
    Atomic Redster Edge SL
    Godina
    44
    Poruke
    111

    Podrazumevano

    Prva od tih sticaja okolnosti je da štab ne bude vezan za ruku. Ako ta okolnost nije ispinjena dalje okolnosti su nebitne.

    Ne mora biti fatalan. Dovoljno je da se čovjek (ili dijete cc140cm) povrijedi na taj štap.

    Štap je dosta teže uočljiv od skijaša koji stoji. I da često se dešava da se neko od početnika zakuca u skijaša koji stoji.

    Zašto pretpostavljaš da bi svako trebao biti dovoljno vješt da zaobiđe štap koji uoči na 2m ispred sebe.

  4. #14
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od forum1nick Pogledati poruku
    @wlad štap kada se omča ne stavi može ostane zaboden u snijeg čak i kada skijaš ne padne. Nikada to nisi vidio?
    Pa desilo se i Janici Kostelić u startnoj kućici.
    Niko još nije objasnio Janici da mora da vezuje štapove za ruku

    Citirati Originalno postavljeno od forum1nick Pogledati poruku
    E sada ti sam skontaj kako štap zaboden u snijeg može biti problem za nekog skijaša koji nailazi. Ugao pod kojim nailazi na njega može biti onaj najgori.

    Tvoj pad, tvoja odgovornost, tvoj štap...
    Mnogo veći potencijalni problem pri padu su skije od štapova, kada se "pošteno" razletiš po stazi skija može da odleti i ozbiljno da povredi nekoga. Lično sam jednom prilikom pao u velikoj brzini, jedna od skija je odletela jedno 20tak metara i zabila se vertikalno u stazu i mlatila (elastično ) na tom mestu, vertikalno zabodena. Da bi sprečili potencijalni problem sa skijom, tj. da ne povredimo nekoga drugog na stazi, po tvom principu bi trebalo da koristimo "lovilice", jer na taj način "Tvoj pad, tvoja odgovornost", nikoga pored ne možeš da povrediš, ali ćeš vrlo verovatno sebe da urnišeš

    Da je štap stvarno realna opasnost na stazi, onda bi "vezivanje štapova" bilo obavezno na skijalištima. Kao što je upotreba ispravnih vezova obavezna što uključuje korišćenje "stopera".

    Skijanje i skijališta funkcionišu na razumnim principima, ne može niko očekivati ni od skijališta da obezbede potpuno sigurnu okolinu niti od drugih skijaša da se sklanjaju od njih.

    Kada neko padne na stazi on sam (skijaš) je prepreka na stazi i neko može preko njega da se "slomi" ako ne upravlja dobro skijama (ili ako nije držao bezbedno rastojanje od skijaša koji je pao pre pada). Ako mu "otpadne" skija ona je isto opasnost, neko može da padne preko nje i da se "osakati" na rubovima. Da ne pričamo o samom sudaru sa drugim skijašima na stazi.

    Opasnost od štapa koji u 99.9% slučajeva ostane da "leži" na stazi je minorna.

  5. #15
    Junior Member
    Datum registracije
    04.02.2017
    Godina
    44
    Poruke
    29

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od forum1nick Pogledati poruku
    Prva od tih sticaja okolnosti je da štab ne bude vezan za ruku. Ako ta okolnost nije ispinjena dalje okolnosti su nebitne.

    Ne mora biti fatalan. Dovoljno je da se čovjek (ili dijete cc140cm) povrijedi na taj štap.

    Štap je dosta teže uočljiv od skijaša koji stoji. I da često se dešava da se neko od početnika zakuca u skijaša koji stoji.

    Zašto pretpostavljaš da bi svako trebao biti dovoljno vješt da zaobiđe štap koji uoči na 2m ispred sebe.
    Svi odma uoce skijasa koji je pao, da li zbog samog pada ili nakon toga zbog radoznalosti, i nema sanse da ne spaze zaboden stap.

    Nego sto se tice duplih rukavica, kupio sam neke eleze duple sa tachom, ali sam primjetio vjerovatno zbog stezanja i smanjene cirkulacije kad drzim navucena oba sloja da mi je hladnije za ruke


  6. #16
    Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Poruke
    82

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    ... 40 godina redovno "vezujem" štapove i ne vezujem rukavice. I nikad problem zbog vezivanja štapa, niti sam ikad izgubio rukavicu.
    Jedino što bih rečenicu počeo sa "Više od"

    Ne razumem polemiku koja se razvila i silna povređivanja od skija, štapova i jabuka. Lovilice smo koristili 70-tih godina i ne znam ko ih danas još koristi. Kada vidim ski učitelje kako skupljaju štapove koje su deca izgubila lepo mi nije dobro. Prvi korak bi trebao da bude da im objasne da rukice obavezno provuku kroz omče na štapovima i da štapove skidaju sa ruke kada ulaze na ski lift. Što se tiče omči za rukavice mislim da su više nego korisne, pogotovo za decu.

  7. #17
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Prvi korak bi trebao da bude da im objasne da rukice obavezno provuku kroz omče na štapovima i da štapove skidaju sa ruke kada ulaze na ski lift. Što se tiče omči za rukavice mislim da su više nego korisne, pogotovo za decu.
    I onda se "škola" prenese na navike, a navika je čudo .
    I to je to

  8. #18
    Senior Member
    Datum registracije
    10.03.2008
    Skije / Bord
    Head i.Race/Rossignol Soul 7 HD
    Godina
    40
    Poruke
    140

    Podrazumevano

    Jedino zasta je omca na stapu dobra je da ti stap ostane vezan za ruku i prilikom pada ga nagazis i onda mozes u djubre da ga bacis sto mi se i desilo u par navrata i od tada ga samo drzim u ruci. Naravno prilikom veslanja na ravnom delu ume da ostane zaboden iza mene, ali lakse mi da se vratim po njega nego idem do radnje da kupim novi. A sto se tice nabadanja ljudi na stapove koji su ostali po stazi mislim da je odlican scenario za Zonu sumraka ili neki slican sci-fi.

  9. #19
    Senior Member
    Datum registracije
    18.03.2014
    Lokacija
    Istočno Sarajevo
    Skije / Bord
    Atomic Redster Edge SL
    Godina
    44
    Poruke
    111

    Podrazumevano

    @wlad Janici niko i ne mora da objašnjava za vežbanje štapova.
    Kada učestvuješ u FIS trci pored staze je 20 redara koji vode računa da staza bude potpuno očišćena prije starta sledećeg takmičara.

    Uvrekreativnim uslovima o tome brine sam skijaš.

    U saobraćaju je vjerovatno mala šansa da neko stvarno strada od dugih svjetla sa druge strane, ali je pristojno da se ista obore, srećom je i zakonski propisano jer vidim da bi mnogi bolje vozili sa dugim svetlima

  10. #20
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.01.2012
    Lokacija
    Belgrade
    Poruke
    805

    Podrazumevano

    I bre od cega napraviste citavu polemiku i nauku Tema je ski rukavice a ne stapovi Dakle, omce za rukavice su po meni mnogo korisna stvar. Sto se stapova tice, individualna je stvar da li ce neko da proturi ruke kroz omce ili ne. Ja imam Leki Trigger S sistem i uvek kacim stapove za omce na rukavicama.
    Sto veći kompromis oko skija želiš da napraviš, to si nezadovoljniji u uslovima koji te zadese...

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •