Strana 2 od 10 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 11 do 20 od 100

Tema: Kupovina skija - pomoc u izboru

  1. #11
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    "Kad god ima uslova za powder."

    Ne znam koliko provodiš vremena na snegu, ali ako je 10-15 dana godišnje, kao većina, ne znam koliko često ćeš imati uslove za powder. I ja volim of pist kad ima uslova, ali to bude jednom u nekoliko godina, a i kada se desi, opet ti trebaju skije i za tvrdu stazu.

    Širina od 115 je ekstremna. Neće me niko ubediti da to valja za nešto drugo osim za dubok sneg. Ne kažem da se ne može za nevolju voziti i po pisti ali prosto ne može biti dobra za to.

    Pa imaj to na umu. Ako ti treba skija za dubok sneg, onda je 175 cm OK. Ako hoćeš i za po stazi, kombinacija kratke a široke skije mi ne izgleda kao dobar kompromis, a ako je pak široka i dugačka (176 mm), onda je stvar jasna, sa tim ideš na uređenu stazu samo ako moraš.

  2. #12
    Member Dragan7 avatar
    Datum registracije
    25.02.2018
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Salomon X Max x7Ti
    Poruke
    31

    Podrazumevano

    Početnik sam, koje bi mi preporučili od ovo dvoje:
    Salomon X-Max X7 Ti
    Elan Amphibia 11 tips ?
    Kostaju isto.
    Pancerice su mi Nordica Sportmaster90.

  3. #13
    Super Member hallo avatar
    Datum registracije
    13.01.2012
    Lokacija
    Loznica, Srbija
    Skije / Bord
    Fisher Ranger 98
    Godina
    53
    Poruke
    913

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Dragan7 Pogledati poruku
    Početnik sam, koje bi mi preporučili od ovo dvoje:
    Salomon X-Max X7 Ti
    Elan Amphibia 11 tips ?
    Kostaju isto.
    Pancerice su mi Nordica Sportmaster90.
    Moje, skromno, misljenje, da je sve sto nabrojaste pretvrdo za POCETNIKA sa sve cipelama. Neku skiju meksu bez Ti zbog savitljivosti a i tezine samih skija, cipele recimo 60, i nesto kracu skiju nego sto tabele preporucuju za vasu visinu, radijusa cca 15m-za pocetak. A onda posle cca 30 dana intezivnog skijanja nesto tvrdje. Ako mozete bar 5 dana u kontinuitetu skijanja napraviti-EXTRA...napredak ce biti brzi.
    Vo se vezuje za rogove a Covek za Rec!!!

  4. #14
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Tvrdoća cipele zavisi pored tehnike i agresivnosti skijanja dosta i od težine skijaša. Mislim da za bilo kod odraslog muškarca flex index 90 nije mnogo, nego verovatno za početnika "taman".

    Generalno je Nordica poznata da imaju udobnije cipele, nešto su mekše od deklarisane vrednisti, pa tim pre flex index 90 nije po mom mišljenju uopšte mnogo...

    Što se tiče skija, ne vidim neku poentu kupovine mekane skije (koje su pogodne za početnike) koja će da traje koliko i početnički dani.. Ako kažemo da npr. treba 30 dana skijanja da se pređe u sledeću kategoriju skijaša - da su tada te "mekane" tj. početničke skije prevaziđene (i da vas "koče" u daljem razvoju). Onda je verovatno bolje tih prvih dana skijanja iznajmljivati opremu, i tako "prevazići" te skije. Takođe, prednost iznajmljivanja je i probavanje različitih skija, mana je naravno da početnik teško može da zna šta mu treba (i šta je uopšte početnička skija), ali će isto tako u tim prvim danima veoma lako kupiti nešto pogrešno. A ako se iznajmi pogrešno, odšeta se do rente i zameni..

  5. #15
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Složio bih se sa wladom da je za početnika pametno da iznajmi (meku) skiju i da kupovina nema poentu jer se ta faza brzo prevazilazi. Strano mi je da se neko sa 30 dana na snegu još uvek računa kao početnik. Ko je početnik sa 30 dana na skijama, biće početnik i posle 130, jer je naprosto neambiciozan skijaš.

    Što se fleksa tiče, ne znam, to je pre svega pitanje komfora. Tvrde cipele će biti tvrde svakome, bez obzira koliko je težak i da li je početnik. Ako neko ko je početnik je spreman da žrtvuje malo udobnosti računajući na brz napredak, onda 90 nije preteran fleks. Ali ako se ipak računa na izvesno osećanje udobnosti, onda mislim da je 80 prikladnije, pa ni od manjeg fleksa ne treba bežati ako čovek nije težak i ne planira agresivno skijanje.

  6. #16
    Member Dragan7 avatar
    Datum registracije
    25.02.2018
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Salomon X Max x7Ti
    Poruke
    31

    Podrazumevano

    Ja dam početnik od recimo 7 dana na snijegu.
    Odgovorili ste me od kupovine novih, mislim da ću neke polovne do 100E, manja je greska ako ne valjaju. Nisam oduševljen iznajmljivanjem...

  7. #17
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Dragan7 Pogledati poruku
    Ja dam početnik od recimo 7 dana na snijegu.
    Odgovorili ste me od kupovine novih, mislim da ću neke polovne do 100E, manja je greska ako ne valjaju. Nisam oduševljen iznajmljivanjem...
    Ispravna odluka. Činjenica da u oktobru razmišljaš o skijanju je dobar znak da ćeš vrlo brzo napredovati.

  8. #18
    Super Member
    Datum registracije
    15.03.2004
    Lokacija
    Banja Luka
    Godina
    53
    Poruke
    244

    Podrazumevano

    Što se pancerica i njihove tvrdoće tiče, po mom skromnom iskustvu ne postoji pretvrda pancerica (isključujem prave race modele), postoji neudobna pancerica. Sve što se deklariše ispod 100-110 flex je napravljeno za one koji ne mogu ili ne žele da plate ozbiljnu pancericu. Ovo važi i za početnike, ne kupujte ništa ispod 100 flex, nikada, osim ako si to zaista ne možete priuštiti.

  9. #19
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od bobo Pogledati poruku
    Što se pancerica i njihove tvrdoće tiče, po mom skromnom iskustvu ne postoji pretvrda pancerica (isključujem prave race modele), postoji neudobna pancerica. Sve što se deklariše ispod 100-110 flex je napravljeno za one koji ne mogu ili ne žele da plate ozbiljnu pancericu. Ovo važi i za početnike, ne kupujte ništa ispod 100 flex, nikada, osim ako si to zaista ne možete priuštiti.
    Slažem se potpuno. Veliki flex index znači samo da se pancerica teže savija naprijed, a udobnost je nešto sasvim drugo i zavisi od drugih elemenata.

  10. #20
    Super Member Ivan Bgd avatar
    Datum registracije
    25.08.2010
    Lokacija
    Nbgd
    Skije / Bord
    Nordica Enforcer 110 '18 (140-110-129); Volkl Gotama '15 (139-107-123)
    Godina
    50
    Poruke
    747

    Podrazumevano

    Bas tako nista ispod fleksa 100 ili cak 110 jer su lajneri kod tih pancerica daleko udobniji i kvalitetniji, a kod vecine modela moze cak i flex da se podesi +- 10.
    Naravno jaci flex bolja kontrola skije.
    Izmenio/la Ivan Bgd; 16.10.2018 u 19:10.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •