Strana 5 od 10 PrvaPrva ... 34567 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 41 do 50 od 100

Tema: Kupovina skija - pomoc u izboru

  1. #41
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.01.2012
    Lokacija
    Belgrade
    Poruke
    805

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od nikolaf7 Pogledati poruku
    Pa to onda znaci da mi pilici sto skijamo i po pistama i po raskopanim stazama, od leda do mekog snijega treba da jurimo all mountain skije, ako hocemo samo jedne skije?
    Da da posebno po ledu sa allmountain skijama mozes da budes prezadovoljan, kidaju Al kad bi se salili
    Sto veći kompromis oko skija želiš da napraviš, to si nezadovoljniji u uslovima koji te zadese...

  2. #42
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Isko kao sto sa skijama od 67 u struku i r 11 bi bili maher u rasrovanu i raskasavenu stazu, kad bi se salili
    Zato je all mountajn da pravi sve te kompromise. Pogledajte samo razvoj all mountain skija u zadnjih 10 godina, da ne idemo vise unazad.
    Ti "polici" sacinjavaju 80% skijaske populacije (procent je proizvoljan) i skijaju iskljucivo na stazi, i opet najveci deo njih imaju samo jedan par skija.
    Daleko od toga da sam ja pametan, ali ski industrija je daleko najpametnija u tom pogledu.

  3. #43
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Ski industriji (kao i svakoj drugoj) nije cilj da skijašima ponudi najbolje moguće, nego da prodaju najviše i da zarade najviše

    Inače, ne bi samo "prefarbavali" identične modele za različite sezone...

    Ne bi izmišljali marketingške trikove svake sezone...

    Na primer taj roker, to nema veze sa životom za on-piste skiju, a pre neku godinu su na svaku moguću skiju "kačili" kako ima roker i kako je to sveti gral i rešava sve skijaške probleme na stazi i van nje

    Aj nek mi neko objasni kako to npr. roker pomaže na ledu? Logično je da roker odmaže na tvrdoj podlozi, da smanjuje kontakt rubova na ledenu podlogu i samim tim više proklizava.

    Ako neko želi skiju za tvrdu podlogu tu nema mnogo folozofije, mora da bude torziono čvrsta, tvrđa sama po sebi, da ima odlične rubove. A onda su poželjne i druge karakteristike, da su uže da bi se na tvrdoj poslozi više uživalo, da imaju rebound takođe zbog uživanja itd...

    Što se tiče dužine skija, apsolutno više zavisi od tipa skija nego od drugih parametara, slalomske skije se prave generalno samo do 170cm sa razlogom. Koji je smisao uzeti tvrđu slalomsku skiju od npr. 12m radijusa u dužini 180cm? All-mountain kategorija skija "uništava" osećaj skijaša, neko ko "sedne" na tu skiju često je ubeđen kako je super za sve uslove (zato što se navikne na tu skiju) a potpuno je jasno da je npr. na ledenoj podlozi s***e.

    Takođe, kada padne 30cm svežeg snega, all-mountain skija se ponaša malo bolje od race van staze, ali ništa spec. U odnosu na 100+mm skiju isto bezveze...

    Jedino zašta je dobra ta all-mountain kategorija je za stazu kada je meka podloga, tj. ako se ide u ski centre gde se ne sređuju baš najbolje staze.

    Ako je tvrda staza: neka "race"/polurace skija (kraća skija).
    Ako je padalo svežeg snega, na stazi ili van nje: neka 100mm skija (srednja, ili duža skija).

    Inače, kratke race skije "treniraju" skijaša da vremenom izgradi odličan balans na skijama. Duže skije dopuštaju skijašu da težište prebacuju i napred i na repove bez posledica.

    Sve ovo je naravno potpuno subjektivno, zato što su ukusi različiti

  4. #44
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Da se razumemo, moj pogled na allmountain skiju za moje potrebe je sasvim drugaciji.
    Potrebe za skijaca koi ima preko 30dana u sezoni je isto sasvim drugacii.
    Ali potrebe za skijaca koi provodi najvise do 10dana u sezoni a da se razumemo to je najcesce manje od 10, da ne kazem 5 u cemu spadaju najveci procenat potencijalnih kupaca, e to je vec sasvim druga stvar.
    Evo zamislite tamo nekog engleza koi radi u kancelarii i koi moze izdvoiti toliko, 5 dana skijanja, sta ce on izabrati.
    1. skiju za tvrdo uredzene staze jer to voli, otici ce u neki centar izduva se i to
    2. skiju za freeride i otici onako fraerski na grave, ova svatite kao sinonim, i opet se izduvati i vraca se nazad u kancelariju
    3. skijas koi ne mari bas toliko nego oce da ode u neki ski centar i oce da se provede, a ne vekav sneg te onakva staza, nego oce laganica i da uziva. E on ce u te skije za klacenje tamo vamo, napred nazad, opusteno, razigrano, veselo,

    Sta mislite koih engleza ima najvise

  5. #45
    Senior Member
    Datum registracije
    10.03.2008
    Skije / Bord
    Head i.Race/Rossignol Soul 7 HD
    Godina
    40
    Poruke
    140

    Podrazumevano

    Nisam Englez, ali imam tih 7-15 dana skijanja godisnje i ako bih zeleo mnogo vise. Imao sam i all mountain skiju i 2 odvojene skije (race/dubok tj 100+ sto je trenutno slucaj) i tvrdim da za ljude koji dobro skijaju i hoce da kada odu na planinu tih 7-15 dana budu u mogucnosti da uzivaju kako treba, 2 skije su must. Ti u tih 7 dana na planini ne znas da li ce biti dubokog snega, razrovanog, tvrdog kakvog god, ali zelis da uzivas 7 dana sta god da je na stazi i da se prilagodis ako treba, a to sigurno neces moci sa 1 all mountain skijom. Mislim da je ovde mnogo veci akcenat na skijaskom znanju tj sta preferira skijas. Ako je osrednji skijas ili odlican koji se drzi samo staze, jasno je da je za njega race skija, a to kada je razrovana staza je uglavnom popodne i to istrpis malo da bi sutradan uzivao na sredjenim stazama.

    Ali ako volis i van staze, a kada nema dubokog na stazi da uzivas, e onda da ti ne bi preselo bilo koje od ta 2 lepo kupis 2 para skije i miran si. Sta god da se desi garantovano je da ces imati max uzivanje. Malo se iscimas oko logistike prenosa, ali 1-2x godisnje nije strasno. Bilo sta sem siroke skije (100+) u dubokom je agonija, isto kao i na stazi. Malo karikiram kad kazem agonija, ali 67 vs 80 na stazi i 80 vs 100 u dubokom je razlika nebo i zemlja. Ko je probao zna o cemu pricam.

  6. #46
    skijas povratnik...
    Datum registracije
    20.02.2012
    Lokacija
    sat vremena od Londona...
    Skije / Bord
    Rossignol React R6 Compact
    Godina
    53
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Ja jesam, i englez, da ne kazem britanac

    Dosta engleza skija ali jako jako retko imaju svoje skije mada ih dosta ima svoje pancerice. Dva para, nisam cuo nikoga da ima ali i prosecan skijas u exYU nema vise od jednog para. Odavde je nosenje vise pari prilicno skupo, jer se uglavnom leti pa oko 100 evra po paru, nakupi se. I naravno, velika vecina je tu da uziva u snegu 6 dana godisnje, bez lomnjavine.

    Da ostavim engleze na miru, moja skija je u toj all mountain kategoriji (80 struk) i probao sam nekoliko drugih modela, sto meksih sto tvrdjih i jos nisam nasao jednu koja bolje drzi na ledu (nisam probao race modele). Da bih kompenzovao za "tip rocker", uzeo sam 5cm duzu i za planine kao Kopaonik, meni fantasticno radi posao. Siguran sam da ima i element navike i element moja tehnika i moj stil skijanja ali ides kao po sinama, ne trese ni pri vecim brzinama i prolazi kroz sve bez problema. Volim da skijam po svezem snegu dok nije mnogo dubok, nemam tehniku a ni konidiciju a realno, nisam bas imao ni sansu. Tako da za moje potrebe, ovo sto imam je ono sto mislim da mi treba :-)

  7. #47
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Prvo, mislim da različito shvatamo pojam "allmountain" skije. Postoje allmountain modeli pravljeni primarno za vožnju karvinga na stazi (Rossi Experience 88 HD), a postoje i allmountain modeli pravljeni primarno za mekane uslove na stazi i van nje (Rossi Experience 88 Ti). Poučno je pogledati ovaj video i obratiti pažnju na razlike u obliku vrha dva spomenuta modela (počinje od 3:35) https://www.youtube.com/watch?v=eK9n93doQOA

    Imao sam nekada Atomic Race SL9, Fischer RC4 Race SC i Elan Race SL, ali vremenom i probavanjem sam shvatio da mi širi modeli bolje leže. Po sezoni imam preko 25 dana na snijegu, kondicija mi nije nešto za pohvaliti se, godina imam dovoljno iako se osjećam mlad, a i visina od 202cm ograničava sitno vijuganje na nešto šire vijuganje. Trenutno su mi primarne skije za sve uslove na stazi Rossi Experience 88 HD (188cm, 18m), a u sanduku stoji Rossi Soul 7 za situacije kada padne svjež snijeg ili za drugu polovinu dana u aprilu kada niko ne skija "jer se ne može skijati".
    Imam na raspolaganju i sinov Head Integrale 009 (177cm, 14m) i ćerkine Nordica Fire Arrow 74 (172cm, 14,5m). Ponekad ih uzmem čisto promjene radi i uvijek mi je utisak kako se sa njima isuviše prelagano upravlja (nije mi gušt).

    Rossi E88 HD sam nabavio za ovu sezonu, a prethodne tri sam vozio na prethodnoj verziji istog modela bez oznake "HD". Pri laganoj vožnji nema razlike, ali na ledu i pri velikim brzinama je velika razlika u korist HD verzije. Jedan dan prošle sedmice sam imao uključen Ski Tracker i iznenadio sam se kad sam na podnevnoj pauzi vidio da je izmerio 91 km/h, a nisam nigdje vozio "jaje".

    Usput, izuzetno mi je drago da je forum živ.

  8. #48
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Prvo, mislim da različito shvatamo pojam "allmountain" skije. Postoje allmountain modeli pravljeni primarno za vožnju karvinga na stazi (Rossi Experience 88 HD), a postoje i allmountain modeli pravljeni primarno za mekane uslove na stazi i van nje (Rossi Experience 88 Ti). Poučno je pogledati ovaj video i obratiti pažnju na razlike u obliku vrha dva spomenuta modela (počinje od 3:35) https://www.youtube.com/watch?v=eK9n93doQOA

    Imao sam nekada Atomic Race SL9, Fischer RC4 Race SC i Elan Race SL, ali vremenom i probavanjem sam shvatio da mi širi modeli bolje leže. Po sezoni imam preko 25 dana na snijegu, kondicija mi nije nešto za pohvaliti se, godina imam dovoljno iako se osjećam mlad, a i visina od 202cm ograničava sitno vijuganje na nešto šire vijuganje. Trenutno su mi primarne skije za sve uslove na stazi Rossi Experience 88 HD (188cm, 18m), a u sanduku stoji Rossi Soul 7 za situacije kada padne svjež snijeg ili za drugu polovinu dana u aprilu kada niko ne skija "jer se ne može skijati".
    Imam na raspolaganju i sinov Head Integrale 009 (177cm, 14m) i ćerkine Nordica Fire Arrow 74 (172cm, 14,5m). Ponekad ih uzmem čisto promjene radi i uvijek mi je utisak kako se sa njima isuviše prelagano upravlja (nije mi gušt).

    Rossi E88 HD sam nabavio za ovu sezonu, a prethodne tri sam vozio na prethodnoj verziji istog modela bez oznake "HD". Pri laganoj vožnji nema razlike, ali na ledu i pri velikim brzinama je velika razlika u korist HD verzije. Jedan dan prošle sedmice sam imao uključen Ski Tracker i iznenadio sam se kad sam na podnevnoj pauzi vidio da je izmerio 91 km/h, a nisam nigdje vozio "jaje".

    Usput, izuzetno mi je drago da je forum živ.
    Ma, drago je nama da si ti živ.

  9. #49
    Junior Member
    Datum registracije
    04.02.2017
    Godina
    44
    Poruke
    29

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Prvo, mislim da različito shvatamo pojam "allmountain" skije. Postoje allmountain modeli pravljeni primarno za vožnju karvinga na stazi (Rossi Experience 88 HD), a postoje i allmountain modeli pravljeni primarno za mekane uslove na stazi i van nje (Rossi Experience 88 Ti). Poučno je pogledati ovaj video i obratiti pažnju na razlike u obliku vrha dva spomenuta modela (počinje od 3:35) https://www.youtube.com/watch?v=eK9n93doQOA

    Imao sam nekada Atomic Race SL9, Fischer RC4 Race SC i Elan Race SL, ali vremenom i probavanjem sam shvatio da mi širi modeli bolje leže. Po sezoni imam preko 25 dana na snijegu, kondicija mi nije nešto za pohvaliti se, godina imam dovoljno iako se osjećam mlad, a i visina od 202cm ograničava sitno vijuganje na nešto šire vijuganje. Trenutno su mi primarne skije za sve uslove na stazi Rossi Experience 88 HD (188cm, 18m), a u sanduku stoji Rossi Soul 7 za situacije kada padne svjež snijeg ili za drugu polovinu dana u aprilu kada niko ne skija "jer se ne može skijati".
    Imam na raspolaganju i sinov Head Integrale 009 (177cm, 14m) i ćerkine Nordica Fire Arrow 74 (172cm, 14,5m). Ponekad ih uzmem čisto promjene radi i uvijek mi je utisak kako se sa njima isuviše prelagano upravlja (nije mi gušt).

    Rossi E88 HD sam nabavio za ovu sezonu, a prethodne tri sam vozio na prethodnoj verziji istog modela bez oznake "HD". Pri laganoj vožnji nema razlike, ali na ledu i pri velikim brzinama je velika razlika u korist HD verzije. Jedan dan prošle sedmice sam imao uključen Ski Tracker i iznenadio sam se kad sam na podnevnoj pauzi vidio da je izmerio 91 km/h, a nisam nigdje vozio "jaje".

    Usput, izuzetno mi je drago da je forum živ.
    Meni sad na kopaoniku na gobelji tel mjerio po 84-89 dok sam vozio karving na rubovima, a kad sam se pustio u jaje samo 91.4, kako nije mi jasno!? Skije iz rentala, neki stari atomic 170cm sa ogromnim camberom bez rockera.
    Inace kad sam uporedjivao prije par godina ski tracker app laze i pokazuje vise nego guglov my tracks, stara aplikacija.

    Znaci da rezimiram, posto mi je dosta vise raspalih cipela i skija i htio bi ih kupit sebi konacno,
    185cm/84kg, srednja tehnika, najvise Kopaonik upotreba, brza i agresivna voznja po ravnim stazama(zena bi rekla divlja) a lagana kad se rasklace i formiraju hupsteri i ploce leda, najvise uzivam u dugim brzim zavojima sve na rubove(ali toga realno bude najmanje zbog uslova), ne idem u dubok snijeg samo staza, ocu neke skije koje se lagano voze a ne da se mucim i natezem......cipele 80-90 flex, skije 170cm i sirina struka oko 75mm?

  10. #50
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    cipele 80-90 flex, skije 170cm i sirina struka oko 75mm
    Pre nekih 8-10 godina bio sam u okviru ovih dimenzija za ono sta si navao, a i u personalnim dimenzijama smo skoro idealno jednaki.
    Mogu da kazem da posle godinu dve bilo mi zao sto nisam odabrao 176 umesto 170, a imao sam izbor, no to je individualno.
    No od tada se mnogo sta promenilo, osim u proizvodnji skija najvise se promenilo u meni, no kao sto rekoh to je individualno.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •