Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Rezultati 11 do 20 od 38

Tema: Skije - zamena za rental

  1. #11
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    @mordred, pored već predloženih modela (malo sam skeptičan za Head WC Rebel iShape Pro), uzmi u obzir Norica GT 76 u obe verzije (CA ili Ti). Radije GT 76 CA. Dužina 168 ili 174. Radije 174 cm.

    @snowglisser, vidim da koristiš izraz parabolične skije. Da li to i u UK, kao i u USA, skijaši za karving skije koriste izraz parabolic skis? Prije 15-tak godina sam radio sa nekim amerikancima koji skijaju i pojma nisu imali kakve su to karving skije, ali za parabolic skije su znali.

  2. #12
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od trendo Pogledati poruku
    @plageton jel to iz proslog mileniuma
    Citirati Originalno postavljeno od snowglisser Pogledati poruku

    @Трендо,

    Није из прошлог миленијума! Момак (последњи у реду) има Росињолов ранац "Атлета", који је, у најгорем случају, 3-4 године стар модел.
    Овде се ради о нечему другом... Ако обратиш пажњу - сви имају "спојлере" на листовима. Дакле, ради се о такмичарима у постизању брзинских рекорда на скијама - стога су им скије екстремно дуге; обезбеђују им бољи "глајд" и већу стабилност.
    Али си у праву - такве скије не можеш само да ушеташ у свој локални шоп и да купиш. А пошто су праве (нису параболичке) не бих баш волео да са њима покушам да скренем!
    Slika je od četvrtka.

    To je tim koji trenira brzinsko skijanje na namenskoj stazi u Varu. Prethodne nedelje je bilo takmičenje. Aktuelni rekord pre takmičenja, a ne znam je li oboren, iznosi tačno 254,958 km/h.

  3. #13
    Member
    Datum registracije
    08.01.2012
    Godina
    43
    Poruke
    88

    Podrazumevano

    Snowglisser, hvala na pomoći
    Svaki hobi sam u životu upropastio i pretvorio u posao, pa sam rešio da ovaj sačuvam.

    Bavio sam se streličarstvom neko vreme i trenutno držim jedini Archery Shop u Srbiji, ali sam u 2017. godini isupucao nijedan trening. Takmičenja više ne posećujem ni kao turista. Iz straha da ne ponovim grešku, skije bih da uzmem sa što manje udubljivanja u tematiku, ali izgleda da ne ide.

    Od modela koje si naveo, Dynastar Speedzone 7 i Volkl RTM 76 mi deluju kao korektan izbor, ali nijedan model nema da se kupe kod nas, tako da sam ih pogledao samo zbog specifikacije.
    Head WC Rebels iShape Pro mi po specifikaciji deluju predaleko od moje skijaške veštine pa nema koristi od toga što su dostupne kod nas.

    Plan je da ove sezone odem još najmanje dva puta do planine, po dan-dva ili koliko uspem da organizujem, pa bih ipak uzeo neke skije, da konačno u više navratam vozim isti model. Ako ne budu odgovarale, neko će sledeće godine da im se obraduje po ekstra ceni. Dokle god trošim pare, znači da sam u hobi zoni

    stekan, hvala na uključenju u temu.
    Slažem da je taj Head trenutno overhead.
    Nordica sam gledao GT 76 i GT 75. GT76 Carbon varijanta su kod nas u ponudi black/blue i black/orange. Gledajući fotografije online, koliko sam shvatio, orange su za ovu sezonu, a blue su od neke ranije sezone. Ako je oznaka modela ista, predpostavljam da je besmisleno dati 100€ više za ovogodišnju boju?

    Model GT 75 je sa cap konstrukcijom, koja, koliko sam shvatio, omogućava lakše zaokrete, što bi moglo da bude dobro za učenje i da brzo imam osećaj da sam prerastao opremu. Samo da ne bude na prvo spuštanje da sam ih prerastao. Cena im je stvarno niska, pa taman da ih vozim jednu godinu, nije strašno.

    Kako se u sve to uklapaju Salomon X-Drive 7.5?

  4. #14
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Mordred Pogledati poruku
    Nordica sam gledao GT 76 i GT 75. GT76 Carbon varijanta su kod nas u ponudi black/blue i black/orange. Gledajući fotografije online, koliko sam shvatio, orange su za ovu sezonu, a blue su od neke ranije sezone. Ako je oznaka modela ista, predpostavljam da je besmisleno dati 100€ više za ovogodišnju boju?

    Model GT 75 je sa cap konstrukcijom, koja, koliko sam shvatio, omogućava lakše zaokrete, što bi moglo da bude dobro za učenje i da brzo imam osećaj da sam prerastao opremu. Samo da ne bude na prvo spuštanje da sam ih prerastao. Cena im je stvarno niska, pa taman da ih vozim jednu godinu, nije strašno.

    Kako se u sve to uklapaju Salomon X-Drive 7.5? [/COLOR]
    Prema katalogu, između GT76 i GT75 se nalazi GT78, što je logično, valjda . Boja nije bitna.
    GT75 je namijenjen početnicima, baš kao i Salomon X-Drive 7.5.

  5. #15
    Member
    Datum registracije
    08.01.2012
    Godina
    43
    Poruke
    88

    Podrazumevano

    Uzeo GT76 CA.
    Sad čekam sunčan dan, pa da skoknem na neki sneg

    Hvala na pomoći

  6. #16
    Junior Member
    Datum registracije
    13.03.2017
    Poruke
    18

    Podrazumevano

    Nadam se da mi OP neće zameriti što ću se nadovezati na njegovu temu, umesto da otvaram novu.

    Elem, moja trenutna situacija je dosta slična njegovoj: Visina 190cm, težina se kreće oko 83-84kg, gazim petu deceniju, fizička sprema mislim na vrlo solidnom nivou za moje godine (3-4x nedeljno bicikliranje/plivanje/teretana, ponekad planinarenje). Nekih 30-tak dana u zbiru na snegu u zadnjih 4 godine, uključujući tu i 2x5 dana ski-škole. Plave staze mi polako postaju dosadne, crvene mi počinju bivati taman po meri, na crne zasad skoro da ne zalazim. Max. brzine mi se kreću do 45km/h, srednje brzine oko 25km/h. Nameravam da nastavim da skijam praktično isključivo na stazi, gledaću da povećam broj dana na snegu bar na 15 godišnje. Primarni cilj mi je unapređivanje tehnike, brzina je u drugom planu, tj. mnogo više uživam u skijanju sa dosta kratkih zaokreta, nego u nekom jurcanju sa širokim zaokretima (tj. pre "slalomski" nego "veleslalomski" stil, ako uopšte smem tako da se izrazim o ovome što pokušavam da radim).

    Dosad sam rentirao i skije i cipele, iskreno nemam pojma šta sam dobijao, uglavnom bude "aha, skije su ti do nosa, cipele su za broj noge 45, to ce ti biti ok, ajde plati pa nosi". Pošto je uvek bila najjeftinija opcija opreme, sigurno su bili krševi, ali sam razmišljao ono što se kaže "prema svecu i tropar". Ove zime mi se međutim prvi put učinilo da me oprema koči, tj. da bih možda bolje skijao sa boljom opremom. Pošto smo se porodično svi zaljubili u skijanje, a i volimo da putujemo na lepa mesta, biće zimovanja min. 7 dana u nekom zaista dobrom ski centru, plus neki produženi vikendi u okruženju, tu mislim pre svega na Sloveniju. Pa mi se onda čini da ima smisla da uložim nešto i u opremu, koja nije ni toliko skupa u odnosu na ostale troškove. Zato je ideja da što pre kupim cipele, tu sam dosta čitao i mislim da imam jasnu ideju šta treba da uzmem (ali opet svakako ću gledati da to bude kod nekog dobrog fitera, kako bi se izbegla svaka mogućnost za grešku). Skije nameravam rentirati još neko vreme, ali nije problem da platim više za rentu nekih kvalitetnijih skija. Međutim, ne znam kakve skije da tražim u renti, i to je i moje pitanje ovde.

    Čitao sam dosta i o skijama, međutim tu mi nekako izgleda komplikovanija situacija u odnosu na cipele. Video sam u ovoj temi, kao i u glavnoj temi o kupovini skija, dosta preporuka, ali isključivo konkretnih modela, međutim teško da mogu da očekujem da u renti dobijem tako baš neki tačan model. Zato bih bio zahvalan za savete u vezi tipa skija, generalno, za eto nekog da kažem možda osrednjeg skijaša, sa ambicijom da napreduje. Jasno je da bi to trebale biti skije sa "camber" profilom, ali - kakvi detalji? Koja širina, da li manja ili veća? Koja dužina (imam utisak da je kod skija koje sam dobijao do sada najveći problem što mi repovi nekako ne prate zaokret, verovatno je ustvari do nedovoljno dobre tehnike, ali imam utisak kao da bi to bolje izgledalo sa kraćim skijama, međutim sa druge strane bojim se da to pak ne zacementira probleme koje možda imam sa tehnikom)? Da li ići na veći ili manji "front rocker" (i da li "back rocker" ima ikakvog uticaja)? Itd. - eto, nadam se da nisam smorio dugačkim postom, bio bih stvarno zahvalan za svaki savet od onih koji su iskusniji.

  7. #17
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Mordred Pogledati poruku
    Uzeo GT76 CA.
    Obavezno nam daj utiske nakon probavanja.

    Citirati Originalno postavljeno od Crni Pogledati poruku
    Video sam u ovoj temi, kao i u glavnoj temi o kupovini skija, dosta preporuka, ali isključivo konkretnih modela, međutim teško da mogu da očekujem da u renti dobijem tako baš neki tačan model. Zato bih bio zahvalan za savete u vezi tipa skija, generalno, za eto nekog da kažem možda osrednjeg skijaša, sa ambicijom da napreduje. Jasno je da bi to trebale biti skije sa "camber" profilom, ali - kakvi detalji? Koja širina, da li manja ili veća?
    Ne postoji pravilo kako prepoznati dovoljno dobru skiju. Npr. neko će reći da je bitno da skija ima sidewall. Ne slažem se. Međutim, kako se uvriježilo mišljenje da sidewall doprinosi držanju rubnika, to se proizvođači skija prilagođavaju, pa na jače modele stavljaju sidewall. Mnogi se sjećaju Atomic Beta Race skija koje nisu imale sidewall, a držale su kao lude. Slična priča je i za oznaku "Ti". Za agresivnu vožnu na vrlo tvrdim stazama je bolje da ima titanijuma u skiji. Pojam "agresivna vožnja" je nešto šta svako doživljava drugačije. Brza vožnja ne znači agresivna vožnja. Ja lično preferiram skije bez titanijuma. Mnogi miješaju titanijum i titanal. Ovo drugo je aluminijum.

    U stvari, postoji jedno pravilo: Ako DIN skala na vezovima ide preko 10 (11 ili 12), tad su to vezovi (a samim tim i skije) namijenjeni ozbiljnijim skijašima. Vezovi (i pripadajuće skije) sa skalom od 14 i više su za vrlo, vrlo iskusne skijaše.

    Širina. Za savršeno uređenu tvrdu stazu: što uže, to bolje (cca. 68 mm). Kad se staza "razvali" ili omekša: što šire, to bolje (cca. 90 mm). Univerzalna sredina je oko 78 mm.

    Citirati Originalno postavljeno od Crni Pogledati poruku
    Koja dužina (imam utisak da je kod skija koje sam dobijao do sada najveći problem što mi repovi nekako ne prate zaokret, verovatno je ustvari do nedovoljno dobre tehnike, ali imam utisak kao da bi to bolje izgledalo sa kraćim skijama, međutim sa druge strane bojim se da to pak ne zacementira probleme koje možda imam sa tehnikom)?
    Imaš naglašenu i visinu i težinu, tako da nemoj ići ispod 170, a poželjno ne ispod 175 cm. Imaj u vidu: duža skija = veći radijus.
    Ovo "repovi ne prate zaokret" vjerovatno ima veze sa nesavršenom carving tehnikom. Nemoj se oko toga trošiti. Doći će sve na svoje nakon dovoljno izveženih kilometara. I sa radijusom od 18 m.

    Citirati Originalno postavljeno od Crni Pogledati poruku
    Da li ići na veći ili manji "front rocker" (i da li "back rocker" ima ikakvog uticaja)?
    Rocker je odlična stvar za duboki snijeg. Danas je stvar trenda i mode da baš svaka skija ima rocker. Za stazu nije bitan. Ako je snijeg mekan, tad i ima nekog smisla, ali na tvrdoj stazi je nepoželjan. Rocker na repu samo skraćuje efektivnu dužinu skije.

  8. #18
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Crni Pogledati poruku
    Čitao sam dosta i o skijama, međutim tu mi nekako izgleda komplikovanija situacija u odnosu na cipele. Video sam u ovoj temi, kao i u glavnoj temi o kupovini skija, dosta preporuka, ali isključivo konkretnih modela, međutim teško da mogu da očekujem da u renti dobijem tako baš neki tačan model. Zato bih bio zahvalan za savete u vezi tipa skija, generalno, za eto nekog da kažem možda osrednjeg skijaša, sa ambicijom da napreduje. Jasno je da bi to trebale biti skije sa "camber" profilom, ali - kakvi detalji? Koja širina, da li manja ili veća? Koja dužina (imam utisak da je kod skija koje sam dobijao do sada najveći problem što mi repovi nekako ne prate zaokret, verovatno je ustvari do nedovoljno dobre tehnike, ali imam utisak kao da bi to bolje izgledalo sa kraćim skijama, međutim sa druge strane bojim se da to pak ne zacementira probleme koje možda imam sa tehnikom)? Da li ići na veći ili manji "front rocker" (i da li "back rocker" ima ikakvog uticaja)? Itd. - eto, nadam se da nisam smorio dugačkim postom, bio bih stvarno zahvalan za svaki savet od onih koji su iskusniji.
    Duze skije su stabilnije pri brzini, i teze je ostati pretjerano naprijed (bitno samo van staze) ili nazad. Krace skije je lakse natjerati u zavoj koji nije cisti karving, dakle gdje repovi ne prate putanju vrhova, sto ti je potrebno za "brzo vijuganje" koje kazes da volis, pogotovo u prvoj polovini zaokreta. Medjutim postoje i razlicite tehnike ovog vijuganja, dvije osnovne su "hop hop", gdje iz jednog zavoja prelazis u drugi tako sto ustanes i rotiras skije (dovedeno do krajnosti, skaces sa jednih ivica na druge). Izgleda ovako ako ga jako dobro izvedes:




    Ovo je tipican zavoj koji su te vjerovatno ucili u ski skoli (bar mene jesu). Dosta ga je teze izvesti sa duzim skijama. Drugi nacin je da prelazis iz zavoja u zavoj "upijanjem", povlacenjem koljena prema gore i "obaranjem" tabana na stranu. Ako ga savrseno izvedes, izgleda ovako:


    I u ovom zavoju skije otklizuju na pocetku, ali na drugi nacin (ne razumijem u potpunosti kako fizicki funkcionise). Po mom iskustvu, manje je osjetljiv na duzinu skije. Ako si bogotac, mozes i da umires u ljepoti na starim dugim skijama i to izgleda ovako:


    Toliko o duzini. Radijus: skija sa manjim radijusom lakse skrece cim je dovedes na rubnik. Ne mora da bude u pitanju "cisti" karving, u svim ovim snimcima gore ljudi skijaju na rubnicima od sredine ili kraja zavoja (a bogocu svakako ne treba radijus). Kraca skija obicno ima kraci radijus, ali vise zavisi od modela - slalomski model pri duzini od 175cm ce vjerovatno imati manji radijus nego veleslalomski od model od 170cm. Opet, ako si bogotac (pogledati iznad), jebes radijus, moze i bez njega.

    Sirina: sira skija bolje pluta, ali je zato puno teza za prebaciti sa rubnika na rubnik, i slabije drzi na tvrdoj stazi. Po meni je ovo drugo manji problem, ostrina rubnika i tvrdoca skija imaju puno veci uticaj na drzanje. Prebacivanje je problem za kratke zavoje, za duze nema toliko veze. Sto se plutanja tice, po meni je bitno u dva slucaja: u prvoj fazi kratkih zaokreta (gdje repovi ne prate vrhove), i u dubokom snijegu gdje ti omogucava da vise opteretis vrhove bez da se nabodes na nos (ako skija ima roker na vrhu, jos bolje). Za kratke zaokrete, mislim da opet zavisi od tehnike; mislim da je ova druga bolje trpi skije koje tonu, jer u fazu u kojoj repovi ne prate vrhove, koljena i skije su ti povucene prema gore i skije manje tonu. Npr:



    (od negdje 0:20). Elem raspisah se, ali vidim da si se navukao na tehniku, a ja slab na to. Vise dana na snijegu pomaze, ali je bitno i da znas kako zelis da skijas i kojom tehnikom i kako da je razvijes.

  9. #19
    Junior Member
    Datum registracije
    13.03.2017
    Poruke
    18

    Podrazumevano

    Puno hvala na svim savetima, meni je pročitati sve ovakve informacije zaista vrlo korisno, a verujem da će biti i drugima koji su u sličnoj fazi kao ja.

    Posebno hvala na linkovima na klipove, ovakav "balet" sam u stanju da gledam satima

    Da ostavim i ja link na seriju klipova koja mi je mislim dosta pomogla oko nekih stvari, a na koju se i dalje redovno vraćam: https://www.youtube.com/user/elatemedia.

    Konkretno, ono čemu zasad težim je opisano na sledeća dva klipa:

    i:


    Naravno, treba za sve mnooogo vežbe, rekao bih da je i na skijanje sasvim primenjiva ona poznata floskula o 10000 sati.

  10. #20
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Mozes da uporedis ove snimke sa onim koje sam postovao i vidis koju od dvije vrste zavoja tip izvodi, nadam se da ce ti biti od pomoci u izboru opreme.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •