Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 37

Tema: preporuka za drugu skiju

  1. #1
    skijas vladimir avatar
    Datum registracije
    07.12.2005
    Skije / Bord
    Stockli SC / Volkl Racetiger SL
    Poruke
    64

    Podrazumevano preporuka za drugu skiju

    Zdravo svima,


    Ukratko - koju skiju biste preporucili? Detalji ispod….


    Skijam od svoje 5-6 godine (30+ godina), u poslednjih par godina oko 20-ak dana godisnje na snegu, od toga 7-10 dana Alpi (Austrija/Italija) ostalo uglavnom vikendi na Kopaoniku. Da ne ispadnem neskroman, ali rekao bih da skijam dosta dobro, prilicno agresivno, vecinom kraci do srednji zaokreti, ali ako staza dozvoli, volim da i rasirim i ubrzam. Tezak 77-78Kg, visok 178cm. Veliku vecinu vremena provedem na stazi ali to je delimicno i uzrokovano skijama koje imam.


    Naime, vec duze vreme vozim klasicne komercijalne race slalomske skije (trenutno Fischer RC4 Race SC duzina 165). Mislim da na njima ima mesa za jos koju sezonu. Odlicne su za tvrde, upeglane staze. Ne briljiraju na vecim brzinama, nisu idealne za bas siroke zaokrete, polusredjene i mekse staze, hupsere, itd.

    Prosle godine sam sticajem okolnosti skijao par dana u US (Tahoe jezero) na rentanim Volkl (cini mi se da je bio RTM 84 ali nisam siguran) i to je bilo super zabavno pa razmisljam da uzmem neku slicnu skiju. Najvise mi se svidela stabilnost u sirokim zaokretima i vecim brzinama, kao i osecaj sigurnosti pri prelasku preko neravnina koje se skoro pa nisu osecale. Vrlo zabavna skija za karving u takvim uslovima. Napomenuo bih da je staza bila dosta meksa nego sto je to obicno slucaj i u Alpima i na Kopu - utabano ali ne previse sabijeno , dosta svezeg snega pored staze i na delovima staze, pa je bilo lepe prilike i za off-piste.

    Dakle, uzeo bih skiju koju bih koristio kao drugi par, koja je i dalje dominantno za on-piste, ali koja se dobro snalazi i kada ima svezeg snega, kada su staze mekse, kada puknu, kada ima hupsera. Za bas tvrde, ispeglane staze nastavio bih da koristim Fisher. Vidim da na forumu sve vise ljudi vozi sire skije ili kao drugu skiju preporucuje nesto bas siroko ispod noge (90 ili 100+) ali mi se cini da to vec nije za uslove u kojima ja skijam, i da bih retko imao prilike da ih vozim onako kako one daju najvise. Off-piste je “nice to have” a kao sto rekoh, trazim skiju prvensteno za staze i to za uslove kakvi su najcesce posle 12-13h - razrovane staze, hupseri, svez sneg i sl. Ni guzve na stazama nisu zanemarljiv faktor, pogotovo sa uskim stazama kakve su uglavnom na Kopaoniku (a bogami i u Alpima, u zavisnosti od termina i skijalista, moze da bude poprilicna guzva).


    Malo sam googlao i pogledao cega trenutno ima po nasim radnjama i bar na osnovu informacija sa sajtova, PlanetBike trenutno ima daleko najbolju ponudu. Verujem da ce se zbog pocetka sezone i Expa i ostali uskoro bolje snadbeti. Napominjem da ima radnji sa izuzetno losim i neinformativnim sajtovima (npr Gora) tako da ovo nije potpuna slika:




    - VÖLKL RTM 84 UVO ili VÖLKL RTM 86 UVO http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20op...XL-2016/36847/
    procitah da je 86-a ne samo malo sira nego i dosta tvrdja. minus su Marker vezovi, oduvek sam vise voleo Tyroliu (vidim da ima dosta istomisljenika na forumu). Deluje da se Tyrolia ne moze montirati na Volkl, ili bar ne moze bez nekog “budzenja" .


    - Rossignol Experience http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20op...en-2014/16130/
    vrlo hvaljena skija, vidim da je neki cenjeni clanovi foruma poseduju, pa bih bio zahvalan na nekoj informaciji.


    - Elan Amphibio 16 Ti2 (ili neki drugi Elan Amphibio- nisam siguran koji i u cemu je razlika) http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20op...12-2016/37909/. (imaju 2 vrste ovog modela, verovatno je ovaj koji je 20-ak hiljada jeftiniji stariji model i ne bih bezao od toga)


    - Volkl Racetiger SC http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20op...on-2016/36842/
    ovo mislim da je previse slicno skiji koju vec vozim. malo veci radijus od Fishera a Tip Rocker je mozda cini nesto vide friendly za nepopeglane staze. Mozda je pre kandidat da zameni Fisher nego da ga komplementira.



    - Nordica FIRE ARROW 84 EDT -N PRO EVO (SaltoM http://roleri.rs/sr/skije/22-front/1...knite-na-tekst) probao sam pre 2 godine neku slicnu Nordicu na testu (na zalost ne secam se tacnog modela ali lici na ovu skiju) i nije mi bas legla. Bila mi je previse teska i malo sam se mucio sa obaranjem na kantne. Test je trajao vrlo kratko, pa je moguce da mi je trebalo vise vremena da se naviknem.


    Bili bi mi zanimljivi jos i Blizzard Quattro RX, Dynastar Speed Zone 12 Ti ali nisam siguran da se to kod nas moze naci (eventualno Outdoorsport koji na sajtu trenutno listaju svega par skija). Nisam siguran ni da li da idem na ove all-mountain modele ili da gadjam nesto sto je vise GS skija.


    Gledao bih duzinu od oko 175 cm (+- koji cm sto bi zavisilo od konkretne skije) i uzeo bih skiju ovde u Beogradu u narednih 20-30 dana. Kupovina preko mi deluje dosta komplikovanije, mada nije iskljucena jer bi sredinom Decembra trebalo da odem do Nassfelda. Verovatno bih sacekao Expo zbog boljeg izbora, eventualnih popusta (ne znam kako stoje stvari sa popustima u toku sajma) i zbog prilike da sve vidis na jednom mestu, mada me guzva na sajmu ni malo ne privlaci :(


    Ko je izdrzao da iscita sve, svaka mu cast. Svaki predlog i sugestija su dobro dosli.

    Pozdrav i zahvaljujem se unapred.

  2. #2
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    EDT verzije Fire Arrow-a su bile pretvrde, a Fire Arrow 84 EDT je fenomenalna skija samo za brzine preko 80 km/h. Ispod toga: patnja.

    Uzmi u razmatranje:
    - Nordica Fire Arrow 80 Ti ili novu verziju koja se sada zove GT 80 Ti.
    - Nordica GT 84 Ti
    - Elan Amphibio 84 Ti ili 84 XTi (ili stari 82 Ti)
    - i naravno Rossi Experience 88 ili 84
    Ja sam svojim Experience 88 (model 2013/14) oduševljen, ali možda ne skijamo na isti način. Ja sam više na "finesse" strani, a ti si možda više na "power" strani.

  3. #3
    Senior Member
    Datum registracije
    11.11.2012
    Poruke
    164

    Podrazumevano

    Mislim da ti i nije potrebna pomoc posto si sve napisao kako treba i znas vec sve, samo ne mozes da odaberes. Rc4 fenomenalna skija, fleskibilna i laka, ali ipak je malo pretvrda, trebas imati jako dobru tehniku da bi izvukao iz nje ono sto moze da ponudi, u suprotnom je jako mucenje sa njom. Ja sam je vozio godinama i zamenio jer stvarno vise nisam imao ni snage ni kondicije a ni tehnike.Probao Rossignol 9sl i Hero, koji je jako slican sa rc4, i vise mi se svideo jer je za nijansu meksi, a isto je lak i fleksibilan, pa sam se odlucio za Heroa st ti u 167cm. Probao sam i ja Nordicu za 2017, i to je generalna stvar kod njih, skija je preteska i jako ju je tesko obaljivati sa kante na kantu za razliku od rc4 koji je tu bio munjevit, kao sto rece Stekan, od njih sam gsr da mozes da ga teras sto na sat, sve ostalo je patnja. Elan je po meni najogra skija, mrtva, race modeli su tromi teski , nisu fleksibilni, niti sam mogao dobiti neku povratnu reakciju iz zavoja. Amphibio jeste laksi i lakse ulazi u zavoj, al opet je mrtav, kako god sam pokusavao da je postavim, nisam mogao dobiti povratnu reakciju kao da nije ni malo fleksibilna. E za to su tu Volki i Rossignol, po meni vrhunske skije, lake flesibilne i srednje tvrde, ako je malo vise nagazis poslace te iz zavoja na mesec. Moj predlog ti je prvo da probas sve sto planiras iz neke rente pa onda da se odlucis za kupovinu. Taj sc je vrhunski ali kao sto si rekao najgore je da uzmes nesto sto ce vise da ti bude zamena za rc4, tako da bi Exprerience ili Rtm mozda ipak bio pravi izbor. Ali na tvom mestu ja bih ipak prvo probao, jer ako ti se ne svidi izbor mozda ces se kajati sto odmah nisi uzeo nekog Heroa allturna, ili naravno Felkija sc,pa i st ti ili carbona, jer ako si navikao na rc4 tj na taj ostar stil voznje i zelis nastaviti sa tim, rtm i epx88 ti nece dati to sto zelis, ipak ces ih koristiti kao drugu skiju.

  4. #4
    Super Member
    Datum registracije
    18.10.2014
    Poruke
    236

    Podrazumevano

    Vozio sam na testu ove godine 88 XTi i nesto malo uzeo od drugara koji je istovremeno testirao 16 Ti2. 88ica fantasticna skija, probao sam je u 176 duzini i mogu reci da lagano moze da se ide i na najduzu u njihovoj ponudi, a to je 184 mislim. Skija je jako lepa za voznju, dovoljno tvrda i vrlo stabilna dok je radijus za tu klasu skija sasvim ok za stazu, negde oko 17 m. Meni je veoma lepo legla, ali mora se uzeti u obzir da trenutno vozim Progressor 800 pa ne mogu reci koliko bi tebi zanimljivo delovala 88ica posle RC4. Ipak posto vidim da si probao siri model i da znas sta ocekujes od takvih skija, verujem da i ne trazis od njih da rezu led i drze u horizontali kao tvoja sadasnja skija.

    16 Ti2 mi je bukvalno bila skija ko skija. Ide lepo, skrece, stabilna, ali nemam nijedan razlog da kazem 'e zbog ovoga bih je uzeo i zamenio moju trenutnu skiju'.

    Posto i sam planiram apgrejd na neki siri model u istoj sam nedoumici kao i ti, ali znam da SC i 16Ti2 sigurno ne bi usle ni u siri izbor po ovom pitanju jer su to skije orijentisane iskljucivo na stazu i to dobro popeglanu.

    RTM 86 mi je za sad top izbor iako je nisam probao (nije bila na testu) i ne znam gde si citao da je mnogo tvrdja od 84, po onome sto sam saznao to je prakticno skoro ista skija sa 2mm u struku. Najvise se razlikuju u ceni i to je uglavnom razlog zasto ljudi forsiraju 84 kao primarnu skiju iz serije.

    Mozda bi mogao da obratis paznju i na trenutni brend koji vozimo, Pro MTN serija mi deluje poprilicno zanimljivo, modeli 86Ti i 95Ti.

  5. #5
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Vlado, znam da si rekao da nisi bas zagrejan za skiju sirine 90+, ali moja preporuka je jedna skija sirine bas 90, koja, iz onog kako si ti opisao svoje skijanje I ono sto od skije trazis, bi trebalo da je savrsena za tebe.
    To je Atomic Vantage 90 cTI.

    Ova skija konstrukcijom podseca na takmicarsku (full sidewall, drveno jezgro, dupli sendvic - jedan of titanala, drugi of mreze ugljenih vlakana). Konstrukcija I izbor materijala (titanal I carbon) daju joj veliku cvrstocu, uz istovremenu laganost.
    Za razliku of takmicarskih, ima poprilican roker u vrhu I dosta blago podignut rep. Taj roker joj omogucuje veliku okretnost, menjanje pravca je decija igra, a ima siroku lopaticu koja joj daje dobru "plovnost" u dubljem snegu.

    Testirao sam je pre 2 godine na 2 sata u prolecnim uslovima (uzeo je oko 11 ujutro, dok su severne staze jos uvek bile zaledjene, vratio u 1 popodne, kad je svuda popustilo).
    Svuda se pokazala odlicno. Cvrsta, energicna, stabilna pri brzinama, veoma lagana, okretna, lepo pliva. Po ledu takodje dobra, uprkos svojoj sirini - najverovatnije zbog sirokih lopatica (i relativno i sirokog repa). Recimo, u duzini of 176cm, njen radijus je samo 16m, sto ti dovoljno govori da njen sidecut vise naginje agilnosti .

    Ako ti se negde pruzi sansa, probaj ih, mislim da se neces pokajati.

    Sto me dovodi do druge poente: zbog cega izbegavas kupovinu skije u Alpima? Svi forumasi ti mogu preneti njihova licna iskustva sa odredjenom skijom, ali to ce ipak biti samo to - njihova licna iskustva.
    Svi mi smo razlicite visine, tezine, fleksibilnosti, vladamo ralzicitim nivoima tehnike, itd. Cak i pri svim ovim jednakim parametrima, raliciti skijasi ce jos uvek u dosta slucajeva preferirati razlicite skije.

    U Alpima svaka pristojna rental/prodavnica ce dozvoliti (ako odaberes odgovarajuci rental paket), da menjas skiju svaki dan. Pa cak i par puta na dan.
    Objasnis im na pocetku da zelis da kupis skiju, i trebalo bi to da dopuste bez problema. Dogovoris se da ti odbiju cenu iznajmljivanja (obicno oko 150 - 200e za ovakav paket) na kraju nedelje.
    Da, kupovina na ovakav nacin izadje stotinak evra vise nego kad ih kupis negde u prodavnici bez probanja, ali makar znas da je skija koju si kupio idealna ZA TEBE.

  6. #6
    skijas vladimir avatar
    Datum registracije
    07.12.2005
    Skije / Bord
    Stockli SC / Volkl Racetiger SL
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    @stekan jesam na “power” strani, ali godine stizu, i treba prelaziti u “finesse” tabor. Taj Rossi mi deluje kao odlican alat za tako nesto i trenutno je na vrhu liste skija o kojima razmisljam


    @bezbi slazem se da je probanje zakon, ali testova ima vrlo retko a rentanje zahteva odredjeno cimanje. Moguce da gresim, ali na Kopu sam na svega par mesta video ozbiljnije skija za rentu. Dodatno npr na Kopu jedan rental/ radnja sa opremom gde sam hteo da izrentam Nordicu radi od 9 ujutro sa cim bih izgubio jedno bar pola sata najlepseg skijanja - moram da priznam da ih nisam pitao da skiju uzmem dan ranije.
    Na skijanju u Alpima provedem nekih 7-10 dana, i za to vreme se intezivno skija i koristi maximum, smestaj cesto nije pored rentala i radnji. Vec 2 godina odlazem kupovinu sa idejom da probam sto vise skija i kupim ono sto mi se svidi, ali sezona se nekako zavrsi a ja nista ne uradim :(


    @niipheus na par mesta sam naleteo na tvrdnje da je 86-a tvrdja od 84. Npr ovde: http://www.skiessentials.com/Chairli...UVO-Ski-Review
    “The 86 is certainly a stiffer ski that really works best for aggressive advanced and expert skiers. Those who aren’t driving as powerful turns will likely prefer the 84 as it is noticeably softer flexing, although still performs very well"


    @snowglisser ovaj Atomic vantage deluje zanimljvo, mada mi se cini da je ipak malo vise za neki off-piste. objasnio sam iznad za kupovinu u Alpima. Mozda zvuci da sam lenj,ali prosto kada odem na skijanje ne ostaje mi mnogo energije za takve akcije.




    Hvala svima na predlozima, ima jos koja nedelja do Expa kada ce se svi prodavci pojacati sa opremom i do kada cu nadam se odluciti.

    trenutno su mi na vrhu Rossi Expo 88 i Volkl RTM 86/84. Ima jos kandidata pre svega iz Nordice i Elan tabora , i ovaj predlozeni Atomic deluje skroz zanimljivo.

  7. #7
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Obrati pažnju samo da Planet Bike već par godina ne učestvuje na ExpoZimu, ali u isto vreme u svojim prodavnicama daju dodatni popust kupcima (umesto da novac daju Beogradskom Sajmu ).

  8. #8
    Super Member
    Datum registracije
    18.10.2014
    Poruke
    236

    Podrazumevano

    Vrlo je moguce da ce pre biti to sto si rekao nego ovo moje za RTM. Videh i na Volkl sajtu da postoji razlika u konstrukciji (celik vs titanal).

    Ne znam da li si obratio paznju na ponudu duzina skija za Rossi 88 (ako planiras ovde kupovinu), jedina opcija je 164, a koliko sam upucen PB vise ne nabavlja Rossi tako da je najverovatnije da ce za sajam biti 'to je sto je'.

  9. #9
    Member
    Datum registracije
    03.01.2015
    Skije / Bord
    NORDICA NRGY 80
    Godina
    40
    Poruke
    97

    Podrazumevano

    OBAVEZNO otidji do intersporta i rossignol-a u bul. JNA imaju odlicnu ponudu, a nema ih na netu. Preporucio bih ti da uzmes u razmatranje Nordica NRGY seriju, ja sam sebi uzeo NRGY 80, bio sam u slicnoj dilemi kao i ti, a cini mi se i da nam je slican stil skijanja (pogledaj video). Prezadovoljan sam, a na kraju sezone sam je nasao za 30k u intersportu. Ovdje mozes malo da ih vidis u akciji:
    https://mega.nz/#!otMTgIBY!P7mvjnpgUCZQcWAxVWvzF887skCMMQc0cSIhAEwiftw

  10. #10
    skijas vladimir avatar
    Datum registracije
    07.12.2005
    Skije / Bord
    Stockli SC / Volkl Racetiger SL
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    @niipheus naravno da nisam obratio paznju na dostupne duzine :( 164 je prekratko. pogledah koje se duzine proizvode, i verovatno bih isao na 180

    Ako neko ima hint gde se jos moze pazariti Rossi Experience, bio bih mu zahvalan.

    @malada plan mi je da za 10-ak dana, negde tamo pred Expo-Zim ( deluje mi da ce tek tada da se pojacaju sa opremom) zaredjam po tih 4-5 prodavnica ski opreme koliko ih ima u Beogradu. Ove dve koje si nabrojao su mi na listi. Ideja da se sve pogleda na jednom mestu, mozda dobije i neki popust deluje privlacno, ali bih voleo da kupovinu obavim na miru sto na Expu nije bas realno.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •