Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 21

Tema: Skije za losa kolena - preporuka?

  1. #1
    Junior Member
    Datum registracije
    21.12.2005
    Lokacija
    Ruma
    Godina
    47
    Poruke
    29

    Podrazumevano Skije za losa kolena - preporuka?

    Pozdrav svima,

    Do pre 10-ak godina sam povremeno isao na skijanje i koristio (tada odlicne) Atomic SX10 skije. U medjuvremenu se svasta izdesavalo - deca, operacija kolena, godine, itd, i sada sam ponovo resio sa pokusam da skijam (deca vec skijaju 2 sezone). Skijao sam u nekoj iznajmljenoj opremi, na plavim stazama sa decom i na moje iznenadjenje nisam imao nekih problema sa kolenom (ali dobro, i trudio sam se da ga ne forsiram previse), sto mi daje nadu da mozda mogu ponovo da se vratim skijanju, barem u nekoj penzionerskoj varijanti.

    Pitanje je sledece - SX10 je odlicna skija koja pruza izvanrednu stabilnost i upravljivost pri velikim brzinama, ali zahteva odlicnu spremnost, snagu i izdrzljivost. Zbog pomenutih problema sa kolenom (operisana je hrskavica, i kada ga ne opterecujem ne boli me, ali zato posle nekih nezgodnih polozaja ili duzeg cucanja, klecenja i sl pocinje prilicno nezgodno da boli) ne smem ni da pomislim da stanem na SX10 pa me zanima da li postoji skija / vez/ dodatak / nacin podesavanja, bilo sta sto bi maksimalno smanjilo opterecenje (i udare na koleno) prilikom skijanja?

    EDIT: Da li je za kolena veci stres karving skijanje ili 'old school' sa prebacivanjem tezine u krivini? U principu mogu da se sluzim i jednim i drugim, pa bi bilo bolje znati unapred nego otkriti u praksi

    P.S. Ako nekom u punoj snazi treba skija za jurcanje, SX10 je vrlo malo vozena (2-3 sezone), a steta je da stoji pa se mozemo dogovoriti

    Pozdrav
    Izmenio/la vladaepro; 20.02.2017 u 11:18.

  2. #2
    Senior Member
    Datum registracije
    10.03.2008
    Skije / Bord
    Head i.Race/Rossignol Soul 7 HD
    Godina
    40
    Poruke
    140

    Podrazumevano

    Mozda da probas neku ortozu za koleno da nosis? To dosta rastereti misice. Skoro sam bas na kopu video lika sa nekom ortozom sto ide spolja preko pantalone na koleno i deluje dosta tvrdo tj. da je pravljena od jakih materijala, a imas i mekse koje idu preko donjeg vesa. Mislim da ce to vise da ti pomogne nego bilo koja skija. A i znam ljude sa povredama kolena (parcijalna ruptura ACL) koji su vezbom ojacali misice kolena do te mere da uz neku normalnu ortozu skijaju skroz normalno.

  3. #3
    Senior Member Zuba1970 avatar
    Datum registracije
    06.12.2016
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    54
    Poruke
    199

    Podrazumevano

    Moj zet je na skijanju koristio preko kolena verovatno ortozu jer je kao mlad kidao prednje ukrštene ligamente. Nosio je ispod pantalona.

  4. #4
    Junior Member
    Datum registracije
    21.12.2005
    Lokacija
    Ruma
    Godina
    47
    Poruke
    29

    Podrazumevano

    Mislm da na zalost kod mene nece pomoci - probao sam to da nosim prilikom drugih aktivnosti, ali moji ligamenti su u redu (nece mi koleno 'pobeci' iz zgloba), vec problem prave ostri udarci u tlo (trcanje, skakanje) i dugo zadrzavanje u cucnju (znaci skija treba da je 'laksa' za voznju, da ne zahteva konstantno nizak polozaj, i po mogucnosti da manje prenosi vibracije sa podloge). Svakako hvala na predlogu.

    Citirati Originalno postavljeno od marbik Pogledati poruku
    Mozda da probas neku ortozu za koleno da nosis? To dosta rastereti misice. Skoro sam bas na kopu video lika sa nekom ortozom sto ide spolja preko pantalone na koleno i deluje dosta tvrdo tj. da je pravljena od jakih materijala, a imas i mekse koje idu preko donjeg vesa. Mislim da ce to vise da ti pomogne nego bilo koja skija. A i znam ljude sa povredama kolena (parcijalna ruptura ACL) koji su vezbom ojacali misice kolena do te mere da uz neku normalnu ortozu skijaju skroz normalno.

  5. #5
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    Nema prave skije za loša kolena, samo prave vežbe i terapija za kolena. Marbik je odlično napisao da su rešenje vežbe za ojačavanje mišića, povećanje elastičnosti i ortoza.

    Igrom slučaja sam nedavno upoznao više ljudi koji su prošli različite operacije kolena, neki od njih višestruke operacije i nadogradnje ukrštenih ligamanata, pa skijaju (neki i ekstremno). Možda nije loše da se posavetuješ sa nekim ko se ozbiljno bavi fizioterapijom, da ti proceni stanje i preporuči vežbe. Mogu ti na private preporučiti čoveka koji je GSS-ovac, skijaš, operisao koleno, a fizioterapeut je i ima kliniku u bgd.

    Sigurno da bi ti za kolene više prijala uža skija koja nije preterano tvrda. Nemoj kupovati napamet. Ako ne grešim atomic SX10 nije najtvrđa daska, probaj da skijaš sa njom, pa iznajmi na dan neke mekše početničke skije pa proveri da li ti više leže.

  6. #6
    Junior Member
    Datum registracije
    21.12.2005
    Lokacija
    Ruma
    Godina
    47
    Poruke
    29

    Podrazumevano

    Koleno mi je operisao navodno najveci strucnjak u toj oblasti u Srbiji (da mu ne pominjem ime, posto definitivno mislim da mi nije nista pomogao operacijom, samo mi se stanje pogorsalo a oporavak je trajao vise od godinu dana dok se koleno nije vratilo u prvobitno stanje), isao sam na desetine (verovatno i preko 100) fizikalnih terapija, strujom, laserom, magnetom, vezbe, itd, bio kod jos 5-6 ortopeda i fizioterapeuta, ali na zalost niko nije otkrio pravi uzrok bolova u kolenu. Na snimcima navodno deluje ok, koleno me ne boli kada ga ne opterecujem, pa se savet sveo na - nemoj ga opterecivati :| Najprihvatljivije objasnjenje koje sam dobio je da je to verovatno posledica prethodnog visegodisnjeg stresa kolena zbog trcanja po betonu i treniranja aletike - troskoka, te su nastale mikro-povrede koje se ne mogu ni locirati ni sanirati.

    Ali svakako bih te zamolio da mi ostavis podatke tog fizioterapeuta/klinike, posto i dalje ostajem otvoren za bilo kakve opcije koje bi dovele do eventualnog poboljsanja (osim ako vec nisam mozda bio kod njega )

    P.S. Nevezano za tvrdocu, SX10 je relativno 'brza' skija, pa zahteva dosta naprezanja prilikom usporavanja/kocenja, zbog toga sam mislio da sa njom ne vredi ni pokusavati.

    Citirati Originalno postavljeno od Sinisha Pogledati poruku
    Nema prave skije za loša kolena, samo prave vežbe i terapija za kolena. Marbik je odlično napisao da su rešenje vežbe za ojačavanje mišića, povećanje elastičnosti i ortoza.

    Igrom slučaja sam nedavno upoznao više ljudi koji su prošli različite operacije kolena, neki od njih višestruke operacije i nadogradnje ukrštenih ligamanata, pa skijaju (neki i ekstremno). Možda nije loše da se posavetuješ sa nekim ko se ozbiljno bavi fizioterapijom, da ti proceni stanje i preporuči vežbe. Mogu ti na private preporučiti čoveka koji je GSS-ovac, skijaš, operisao koleno, a fizioterapeut je i ima kliniku u bgd.

    Sigurno da bi ti za kolene više prijala uža skija koja nije preterano tvrda. Nemoj kupovati napamet. Ako ne grešim atomic SX10 nije najtvrđa daska, probaj da skijaš sa njom, pa iznajmi na dan neke mekše početničke skije pa proveri da li ti više leže.

  7. #7
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Ako ti udarci smetaju onda definitivno treba da izbegavaš tvrđe skije, pošto svakako nećeš jurcati onda odaberi nešto mekšu skiju u srednjoj širini (u struku), znači neki netvrdi all-mountain model. Svakako na tvom mestu ne bih kupovao skiju nego rentirao pa ako nađeš nešto što ti 100% odgovara možeš kupiti taj model.

    Ja sam pre desetak godina imao povredu i posle oporavka sam iznajmio mekšu Salomon skiju - i uživao (pošto su moje bile tvrđe), tek sam sezonu kasnije nastavio po starom .

    Ako i cipele rentiraš preporučujem ti da obratiš pažnju i na taj deo opreme - da pronađeš savršenu cipelu i kupiš je...

  8. #8
    Member velkom avatar
    Datum registracije
    21.02.2009
    Lokacija
    Bnv brd Bgd
    Skije / Bord
    Fischer F19 Progressor
    Poruke
    52

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Ako i cipele rentiraš preporučujem ti da obratiš pažnju i na taj deo opreme - da pronađeš savršenu cipelu i kupiš je...
    +1
    Moje mišljenje je da je odgovarajuća ski cipela važnija od same skije. Ski cipela koja ne dozvoljava izdizanje pete, pomeranje noge u samoj cipeli i sl. Ne tvrdim ali moguće da ti se te vibracije od skije i podloge prenose na kolena zbog nedovoljno fiksiranih stopala i potkolenice.

  9. #9
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    SX10 u dužini 180 cm sam jednom davno probao i rekao: "hvala, ne hvala!". Rubnici su držali kao ludi i pokušaj skijanja starom tehnikom je bio veliki napor za noge (i koljena).

    Potpuno se slažem sa Wlad-om. Pretpostavljam da bi rješenje moglo biti nešto tipa Rossignol Experience 83 (ili noviji 84). Sigurno će dobar dio skijaša pomisliti da je to preširoka skija, ali na razrovanoj stazi dolazi do izražaja lakoća upravljanja skijom veće širine.

    Kako god, treba probati više modela (i dužina). Razlike u osjećaju za feeling su ogromne između modela.

  10. #10
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    @vladaepro

    Ti si onda čuo sve mudrosti i verovatno probao sve neinvazivne fizio tarapije, teško ćeš čuti nešto novo . Ono što sam primetio je da skoro niko u našim godinama ne skija bez bolova u kolenima, manjih ili većih, posebno ako si se aktivno bavio sportom u mladosti. Većina ljudi koji su imali aktivnu mladost ima bar hondromalaciju patele, da ne kažem svi.

    Kada sam se vratio skijanju, imao sam prilično slabe noge, a velike apetite. Sem stalnih upala mišića pratili su me oštri bolovi u kolenima, posebno na žici između skijanja. Kako sam postajao jači i još važnije brusio tehniku, kolena su sve manje bolela. Šta hoću da kažem, ako ti smetaju udarci, moraš da naučiš da ih izbegavaš. A tu će ti najviše pomoći napredovanje tehnike kojom skijaš.

    Pitao si old skul ili karving. Čist karving ne možeš uvek da skijaš, mora biti odgovarajuća staza, itd, isto tako mnogo je uslova na stazi kada moraš da skijaš sa otklizavanjem repova, počev od jako strmih staza, do razvaljenih staza. U karvingu ti voziš na kantnu/nož i bukvalno režeš stazu, pa režeš i manje neravnine i hupsere. Kada voziš sa otklizavanjem te iste neravnine i hupseri se mnogo više osete. To je moje iskustvo.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •