Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Rezultati 11 do 17 od 17

Tema: Kategorizacija staza

  1. #11
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.101

    Podrazumevano

    [QUOTE=plageton;101752]Ako sam dobro sračunao, prosečni nagib staze Vilina voda na Bjelasici pokazuje zaista preko 30 stepeni! .
    [QUOTE]

    Izvinjavam se, 30 procenata, ne stepeni .

    Mada u konkretnom slučaju ne menja mnogo na stvari.

  2. #12
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Koliko je meni poznato (a moguce je da gresim), ne samo da se nagib i sirina staza uzimaju u obzir kod njihove kategorizacije, vec i orijentacija. Pa tako na primer neka staza koja je relativno uska, dovoljno strma, a juzno je orijentisana i crvene je gradacije, u slucaju kada bi bila severno orijentisana i cesto okovana ledom, oznacavala bi se kao crna.
    Takodje, ima uticaja i tehnicka zahtevnost staze, na primer da li je sva u hupserima ili nije, itd.

  3. #13
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.101

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od snowglisser Pogledati poruku
    Takodje, ima uticaja i tehnicka zahtevnost staze, na primer da li je sva u hupserima ili nije, itd.
    Jedna ista staza može biti savršena ujutru, a sva u hupserima posle podne, tako da to svakako ne može imati veze.

  4. #14
    Super Member
    Datum registracije
    01.12.2008
    Lokacija
    Beograd i okolina
    Skije / Bord
    Snowboard, komada nekoliko
    Poruke
    207

    Podrazumevano

    Na razlicitim skijalistima se uzimaju razlictit parametri u obzir kod obelezavanja staze, ali treba pre svega imati na umu da se u osnovi ne obelezava nagib staze, vec TEZINA. Poduzni nagib je osnovni parametar, ali se uglavnom uzimaju i obzir i razni drugi vec navedeni ovde. Imaju veze i poprecni nagib, sirina, orijentacija, led, ravnost podloge (ne nastaju hupseri samo od snega, mogu biti i deo podloge) teski i laki delovi i njihov odnos, neke staze se uredjuju vise a druge manje, itd...

  5. #15
    SKINAUT Ikar avatar
    Datum registracije
    21.12.2011
    Lokacija
    NBGD
    Skije / Bord
    Nordica FireArrow 80 Pro; Nordica Enforcer 110 Volkl Racetiger Sl UVO
    Godina
    46
    Poruke
    159

    Podrazumevano

    naiđoh skoro u jednom muzeju na sledeći dijagram pa ga postavljam ovde jer mislim da će koristiti svima
    Priložene slike Priložene slike

  6. #16
    Member
    Datum registracije
    19.12.2011
    Lokacija
    München
    Godina
    39
    Poruke
    37

    Podrazumevano

    Izvinjavam se sto dizem ovu temu posle 5 godina, ali nisam nasao pogodnije mesto za ovaj post. Naime, pocetkom januara sam sa porodicom prvi put bio na skijanju na Kranjskoj Gori. To je bio onaj period kada nigde nije bilo snega, a tamo je bilo taman toliko da moze kako-tako da se skija. Radilo je nekoliko staza, a skijali smo mahom Kekec, Dolencev Rut(plava, crvena je bila zatvorena) i onih par kratkih izmedju te dve. Sobzirom da nemam dugacak skijaski staz, imam par zima iza sebe sa po 5 dana skijanja max po godini. Skijam uglavnom po nemackim skijalistima Lengries i Feldberg plave staze.

    Interesuje me misljenje boljih, iskusnijih skijasa o pocetnim delovima staza Kekec i Dolencev Rut. Za moj pojam obe staze su na pocetku dosta strme, a podloga je varirala izmedju cistog leda i gomilica snega od ca 20-30 cm. Iako nisam pao nijednom, solidno mi je bilo izazovno da savladam tih prvih par desetina metara. Vi koji ste skijali te staze, da li bi ste rekli da su te dve staze opravdano oznacene kao plave, odnosno kako bi je vi kategorisali na osnovu visegodisnjih iskustava skijanja u brojnim skijalistima? Zasto mi je to bitno? Bitno mi je jer mi se cini da bi mi znacilo da bolje razumem gde se nalazim, mozda bi me ohrabrilo da malo cesce probam neku crvenu stazu na nekom drugom, nepoznatom skijalistu jer sada kada biram gde da skijam trazim samo skijalista sa puno i dobro povezanih plavih staza jer rezonujem da ako su mi te plave izazovne, necu moci vecinu crvenih. Time mi se izbor dobrih skijalista kojih imam pregrst u okolini znatno suzava. Hvala

  7. #17
    Junior Member
    Datum registracije
    02.11.2018
    Lokacija
    Subotica
    Skije / Bord
    Atomic Redster XT
    Godina
    57
    Poruke
    13

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od tdusko Pogledati poruku
    Izvinjavam se sto dizem ovu temu posle 5 godina, ali nisam nasao pogodnije mesto za ovaj post. Naime, pocetkom januara sam sa porodicom prvi put bio na skijanju na Kranjskoj Gori. To je bio onaj period kada nigde nije bilo snega, a tamo je bilo taman toliko da moze kako-tako da se skija. Radilo je nekoliko staza, a skijali smo mahom Kekec, Dolencev Rut(plava, crvena je bila zatvorena) i onih par kratkih izmedju te dve. Sobzirom da nemam dugacak skijaski staz, imam par zima iza sebe sa po 5 dana skijanja max po godini. Skijam uglavnom po nemackim skijalistima Lengries i Feldberg plave staze.

    Interesuje me misljenje boljih, iskusnijih skijasa o pocetnim delovima staza Kekec i Dolencev Rut. Za moj pojam obe staze su na pocetku dosta strme, a podloga je varirala izmedju cistog leda i gomilica snega od ca 20-30 cm. Iako nisam pao nijednom, solidno mi je bilo izazovno da savladam tih prvih par desetina metara. Vi koji ste skijali te staze, da li bi ste rekli da su te dve staze opravdano oznacene kao plave, odnosno kako bi je vi kategorisali na osnovu visegodisnjih iskustava skijanja u brojnim skijalistima? Zasto mi je to bitno? Bitno mi je jer mi se cini da bi mi znacilo da bolje razumem gde se nalazim, mozda bi me ohrabrilo da malo cesce probam neku crvenu stazu na nekom drugom, nepoznatom skijalistu jer sada kada biram gde da skijam trazim samo skijalista sa puno i dobro povezanih plavih staza jer rezonujem da ako su mi te plave izazovne, necu moci vecinu crvenih. Time mi se izbor dobrih skijalista kojih imam pregrst u okolini znatno suzava. Hvala
    Ne bih se kvalifikovao kao bolji, ali verujem da sam nešto iskusniji skijaš. Kao takav, složio bih se da pomenute staze imaju nešto strmiji početak, i te deonice bi se negde mogle proglasiti crvenim, ali su, po mom viđenju, te deonice suviše kratke da bi se generalno cele staze deklarisale kao crvene. Nisam puno skijališta iskusio - recimo nekih 15-ak (Kop, Jahorina, Slovenija, Austrija) - i primetio sam da se 'kriterijumi' za kvalifikaciju težine staza znaju razlikovati: staza koja je negde plava, na drugom skijalištu bi bila crvena, itd. No, generalno, mislim da se staza kod kvalifikacije promatra u svojoj punoj dužini, te se tako gleda koliko je teška za odvoziti. Tako se i na crnoj stazi javljaju delovi gde imate 'odmorište' u vidu neke skoro pa plave deonice, dok kod plavih bude eto (kraćih) deonica koje zadiru u 'crveno'. A da bi se odvažili ići na crvene staze, valjalo bi izabrati početak dana, dok su još dobro ispeglane, te pronaći neku koja je dovoljno široka i, verujem, neće biti problema. Ne valja za početak uleteti u neku usku stazu, pa još sa hupserima - 'početnik' na crvenoj stazi onda može da se razočara i nepotrebno obeshrabri.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •