Strana 3 od 9 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 21 do 30 od 84

Tema: Ski naocare

  1. #21
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    offtopic

    ako pitas coveka nasih prostora koi je najbolji terenski auto odma ce reci Lada Niva
    e zasto je onda Niva najeftinija
    ili sto bi rekao moj komsija automoto novinar, problem je sto niva izadze pokvarena iz fabrike
    (losa kontrola kvaliteta) i nikad ne stane

    @bezbi ako ti odlicno pasu, sa srecom if koristio

    p.s. Kina ima vise potencijalnih skijaca nego celi evro-americki svet zajedno
    i domaci brendovi rade za veeeeliko domace trziste + Rusija

  2. #22
    Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    51
    Poruke
    463

    Podrazumevano

    @bezbi
    Veruj mi, 7 dana na skijanju na 2000 metara nadmorske visine bez adekvatne zaštite je opasnije po oči nego celo leto bez naočara za sunce, na moru.

  3. #23
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    Potvrđujem.

    Kao što sam pisao na forumu, ja sam to naučio na rođenim očima. Pre par godina kada sam se vratio skijanju, nisam hteo da investiram u skupu opremu jer nije me uhvatila skijaška bolest i nisam znao da li ću se baviti time, a nisam ni zano šta da kupim. Kupio sam neke jeftine noname naočare u intersportu i imao sam neke stare brandname naočare ali sa lošim staklom.

    Sve je bilo super za skijanje, dok se nije završila sezona i poslednje prolećno skijanje, a ja po povratku u civilzaciju skapirao da jedva razlikujem boje na semaforu.
    JEZIVO iskustvo.

    Hvala bogu vid mi se povratio posle par meseci, ali sam očigledno spržio oči i vrlo verovatno ih trajno oštetio zajeba*cijom sa jeftinom optikom.

  4. #24
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Zuba1970 Pogledati poruku
    Da li za šetanje po planini kad je sunčano mogu da koristim Uvex naočare za vožnju biciklom? Ne skijam se pa mi ne trebaju ski naočare. A planiram tek da kupim naočare za cunce.
    Najpre da odgovorim @Zubi1970, posto vidim da jos niko nije:

    Ne znam koji model imas, ali trebalo bi da mozes da ih koristis. Kao sto smo vec pisali, najvazniji kriterijum koje naocari za sunce moraju da zadovolje je zastita od UV zraka. U EU je ilegalno prodavati cvike bez UV filtera, pa svi modeli njihovih proizvodjaca zadovoljavaju ovaj standard. Vazno je samo da su prave, a ne kopija, u kom slucaju ne mozes znati da li zadovoljavaju EU standarde.

    Ima jos jedna vazna stavka, doduse: posto ces ih koristiti na planini i po jakom suncu, preporucio bih ti da budu minimum kategorija 3 (kategorije se dele na skali od 0 - 4 po tome koliko svetla propustaju).

    0 je od 100% - 80% (dakle potpuno prozirno staklo)
    1 je od 80% - 43%
    2 je od 43% - 18%
    3 je od 18% - 8%
    4 je od 8% - 3%

    Istrazi sam malo o ovome, da se ja sada ovde ne bih previse rasplinuo.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    @ bezbi:

    Druze, nemas pojma koliko mi je krivo jer vidim da si (izgleda mi konkretno moje) pisanje shvatio kao poredjenje cvika koje si kupio i originala. A ja to niti sam igde uradio, niti mi je bila namera.

    Najmanje od svega sam hteo da omalovazim tvoje cvike jer su kostale $20, stvarno nisam u tom fazonu. Ako jos jednom procitas moju prepisku s @Wladom, videces da smo obojica napisali da je moguce kupiti sasvim pristojne cvike po jeftinijoj ceni, ukoliko si siguran da zadovoljavaju odredjene standarde.

    Na zalost (i to je samo moje misljenje!), bojim se da ovaj kanal kroz koji si ti nabavio svoje, ne garantuje zadovoljavanje tih osnovnih standarda. To ne znaci da oni nisu zadovoljeni; samo da ne mozemo da budemo sigurni da jesu (a ulog su tvoje oci).

    Kao sto @plageton rece, nemam pojma sta je Machpail brend (nikad cuo). Ali da objasnim za "homage". Ovo (u kontekstu kopiranja) ne znaci apsolutno nista.
    Homage je francuska rec koju su usvojili Englezi i znaci *odati nekome pocast*.
    Proizvodjaci je cesto koriste u marketinške svrhe, kada hoce da izbace neku ogranicenu seriju itd.
    Atomic Redster Marcel Hirscher SL je dobar primer - ova skija je izbacena kao homage (izgovara se "omaž") Marselu. U njegovu cast.

    Dakle, ne moze kineski proizvodjac da izbaci "homage" Oakley Airbrake :rooleyes:
    To je samo lukavo izbegavanje reci "kopija"

    Jos jednom da naglasim: niti mi je bila namera da omalovazim jeftin proizvod (svako kupuje ono sto moze), niti da ga uporedim s originalom.
    Namera mi je bila iskljucivo dobronamerna! Ovaj forum verovatno cita dosta ljudi koji ne ucestvuje u diskusijama, vec dodju ovde po savet, procitaju i odu. Vazno je da znaju da postoje izvesni rizici asocirani sa kupovinom robe ciji izvor i standarde proizvodnje ne mogu da provere.

    Druga je stvar preporuciti nekome pancericu, jaknu ili skiju - duzu, kracu, siru, uzu, tvrdju, meksu - nema veze, zamenice je sledecom prilikom, bez posledica.

    Ovo sto se nazalost desilo @sinishi je vrlo ilustrativan primer sta se moze desiti kada se reskira. Jednostavno, sa zdravljem nema igranja i radi ustede od €50, ne vredi raditi nesto sto *moze* dovesti do njegovog trajnog ostecenja.

    A sada, da zavrsim u malo veselijem tonu: drago mi je da si konacno nabavio cvike u kojima mozes slobodno da dises, daj Boze da se ispostavi da su i sociva dobrog kvaliteta i da se naskijas i nauzivas u njima!
    Ziv bio, u zdravlju ih nosio i nema ljutis!

  5. #25
    Senior Member Zuba1970 avatar
    Datum registracije
    06.12.2016
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    54
    Poruke
    199

    Podrazumevano

    @snowglisser Kao prvo hvala ti na odgovoru i odredjenom pojasnjenju. Naocare (2 para) sam kupio u Planetbike-u. UV protect su sigurno. Stariji su modeli ali su najpriblizniji ovom modelu: http://planetbike.rs/pbshop/Bicikliz...C4%8Dare/3716/. Koliko vidim imaju nivo S3 zastite za najtamnije staklo. Oba para imaju mogucnost da im se menjaju stakla od svetlijeg, zutog do pepeljasto sivog (za suncano vreme). S'tim da bih napomenu da su mi prve naocare imale nesto tamnije staklo za sunce nego drugi par koji sam kupio jer su mi se ove prve izgrebale ali su i dalje funkcionalne.
    E sad ja cu biti na planini 3 dana. Nemam sad vremena da nabavim iz inostranstva naocare koje bih koristio i leti pa sam zato mislio da ove koristim kao neko iznudjeno resenje.
    Izmenio/la Zuba1970; 05.01.2017 u 01:28.

  6. #26
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    Omaž i kopija, tv pretplata i tv taksa, smanjenje penzija i otimanje penzija, su iste stvari sa različitim nazivima iz marketinških razloga.

    Replika i omaž su samo fini nazivi za kopiju ili fejk robu. Kao što je napisano, od kineza se može kupiti super roba uključujući kopije, ali i krševi, bez mnogo pravila. Ako si istražio iskustva kupaca sa konkretnom kopijom i konkretnim prodavcem, a iskustva su dobra, to je verovatno dobra roba, ali ne menja činjenicu da je kopija.

    Da se razumemo, valjanje kopija je danas rasprostanjeno i u zvaničnim prodavnicama brendova, pa smo tako kum i ja dobili različite rejbanke, a isti model sa istog sajta poručen. Jedne original, a druge kopija , razlika samo u staklu i par sitnih detalja...


    snowglisser:
    Ovo sto se nazalost desilo @sinishi je vrlo ilustrativan primer sta se moze desiti kada se reskira.
    Nisam reskirao, jer nisam ni znao da to činim, moj problem je bio posledica neznanja. Kada sam skijao kao klinac ovo nije bila velika tema, pa nisam ni razmišljao o kvalitetu zaštite.

    Ozbiljna greška, nemojte je napraviti. Jedne su oči.


    Još nešto pominjana su polarizujuća stakla i brile sa njima. Kako ih koristim 2 sezone, uvex brile, mogu reći da većina stvari napisanih na netu nije sasvim tačna.
    Led se bez problema vidi, kada je sunčano ove brile bolje odmaraju oči nego klasične, a sunce pod određenim uglovima i na snegupravi blještavilo koje stakla sa polarizovanim filterom eliminišu.

  7. #27
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    @zuba1970: nema problema druze

    Pretpostavljam da se to S3 odnosi na trecu kategoriju... Ukoliko je tako, bices potpuno ok.

    @sinisha: nasmeja me za ovu tv pretplatu i smanjenje/otimanje penzija

    Za ovo reskiranje - nisam se precizno izrazio, izvini, moja greska. Namera mi je bila samo da upozorim ljude da ne bi trebalo to da cine s punim znanjem. Nije vredno toga.

    Ovo za polarizaciju... Oftalmologija nas uci da sneg ne polarizuje svetlo, vec samo voda. Ja se toga drzim i skijam s obicnim (doduse fotohromatskim), mada imam i cvikere s polarizovanim socivima. Svacije oci su drugacije.

    Kad smo vec kod toga, kolgama s foruma bih preporucio jednog izuzetno kvalitetnog proizvodjaca. Nije toliko renomiran, a proizvodi vrhunska sociva: Julbo.
    To je firma koja se specijalizovala za izradu sociva za upotrebu u planinskim uslovima (alpinizam, ekspedicije) ali su se sada razgranali i prave cvike za sve sportove.
    Osnovana je jos daleke 1888 (!) dakle, 129 godina stara firma, i jos uvek je vecinski u vlasnistvu originalne porodice koja ju je osnovala.
    Apsolutni su market lider na polju tehnologije fotohromatskih sociva. Cistoca njihovih sociva je takodje vrhunska. Ja sam veliki "believer" u njihove proizvode, dugo ih koristim, i tokom godina sam ih nakupio, ja mislim jedno 8 cvika, i 2 maske (uglavnom razlicita sociva, razlicitih kontrasta i kategorija).
    Sva sociva su im od zastitnog polikarbonata, kao sto je Wlad demonstrirao na snimku koji je okacio.

    Nisu jeftini, ali za to sto jesu, nisu ni skupi. Jbg, kvalitet kosta. Ko ide na prolecno skijanje u Francusku (francuska su firma), u aprilu, kad se ciste zalihe, se mogu naci za €50 - €70, sto je za njih stvarno bagatela.

  8. #28
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Evo nadjoh jednu demonstraciju cistoce i preciznosti njihovih fotohromatskih sociva:



  9. #29
    Senior Member Zuba1970 avatar
    Datum registracije
    06.12.2016
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    54
    Poruke
    199

    Podrazumevano

    Sad pogledah ove Julbo naocare. Bogami mogle bi biti moje sledece posle ovih Uvex. Cene su im jake ali pretpostavljam da su i kvalitetne. Uvek sam bio za kvalitet pogotovo kad je zdravlje u pitanju. Ima ih u par radnji u Beogradu (Iglusport i Gora-i).

  10. #30
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Strava su. Nisam ni znao da ih ima u Bg.
    Najbolja sociva su im Zebra Light, Zebra i Chameleon. Chameleon ima polarizovani filter.

    Evo ova dva dijagrama, gde su vrlo jasno prikazani opsezi delovanja sociva, kao i njihove pojedinacne karakteristike. Ova Zebra Light ima daleko najsiri fotohromatski opseg od svih sociva bilo kog proizvodjaca - od 80% do cak 16%. Umalo pa od kat1 do kat4. Moze da se nosi ceo dan, od jutra pa cak i uvece.
    Zebra je isto strava. Chameleon je dosta taman, idealan je za jako sunce.
    Priložene slike Priložene slike

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •