Strana 1 od 16 12311 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 151

Tema: Pomoc pri izboru skija

  1. #1
    Junior Member
    Datum registracije
    26.10.2016
    Godina
    38
    Poruke
    8

    Podrazumevano Pomoc pri izboru skija

    Pozdrav svima,

    Nakon skoro 10 godina napokon sam odlucio promijeniti svoje Fisher RC4 skije. Ali iako sebe smatram naprednim i iskusnim skijasem ipak ne pratim toliko trendove i skijaske tehnologije osim kada ovako kupujem sebi ili nekom clanu porodice skije, tako da bi cijenio vasu pomoc, jer kao i sve drugo na internetu tesko je razlikovati bitne od nebitnih detalja.

    Kao sto sam rekao, smatram da spadam u experte sto se tice tehnike skijanja i 90% mog boravka na stazi je na uredjenom dijelu staze ali povremeno se napravi i neki izlet "sa strane"... Dakle carving skije su uglavnom ono sto meni treba ali ipak mislim da bih radije ovaj put kupio neke All mountain skije koje mogu odgovoriti na moje zahtjeve i moj stil.

    Uglavnom, sta vi mislite o:

    Salomon x-drive 8.8FS ili 8.0FS (jos nisam odlucio) ?

    Takodjer, ako sam visok oko 175cm i ako vladam izuzetno dobro tehniko, da li bi bilo bolje ici na skije dimenzija 165cm ili 175cm ?

    P.S.
    Salomon nije pod moranje. Ali mislio sam probati sa njim ovaj put a i nasao sam cijenu gore navedenih skija za nekih cca 450€ ali spreman sam dati i vise ako bi bilo stvarno opravdano za neku drugu skiju.

  2. #2
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Ne možeš pogriješiti ni sa jednim od ta dva modela. Imaj u vidu najveću razliku između njih: radijus.

    Po pitanju dužine, smatram težinu skijaša osnovnim parametrom za izbor dužine skija, a drago mi je da i neki proizvođači skija misle na isti način: Rossignol tabela za izbor dužine skija. Pomnoži svoje kilograme se 2,2 da dobiješ iznos u lbs, a skije u klasi ovih Salomon modela koje si naveo su Experience 84 ili 88.

    Ako imaš dovoljno kilograma, moja sugestija je da uzmeš X-Drive 8.0 FS u dužini 175 cm. Sve današnje skije su izuzetno lagane za upravljanje, a pri većoj brzini je za stabilnost skije svaki centimetar bitan.

  3. #3
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    +1 za sve sto ti Stekan rece.

    Takodje, ako nameravas, kako i sam rece, da "pravis izlete" van piste, onda zaboravi na duzinu od 165cm.

    Jedino bih dodao da bi od ucestalosti tvojih "izleta" van staze trebalo da zavisi i krajnji izbor (8.0 vs 8.8).
    Ako planiras da ides na "izlete" malo cesce, onda bi ti 8.8 vise odgovarala. Ako bi to bilo redje, onda 8.0.

  4. #4
    Super Member FreeRider avatar
    Datum registracije
    29.09.2013
    Lokacija
    Podgorica, Montenegro .
    Skije / Bord
    Soul7
    Godina
    49
    Poruke
    949

    Podrazumevano

    Ajde da ne otvaram temu za sebe ,, ubaciću se u ovu "
    Stekane, Snowglisser... Mislite li da je duzina skije 184cm ovog modela 8.8 dovoljna za moju visinu 190cm I tezinu 96-99kg ?


  5. #5
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Mislim da dužina skija najviše zavisi od stila skijanja / tipa skija.

    Ako dobro skijaš i skijaš 90% na sređenim stazama, mislim da nema potrebe da praviš kompromise, uzmi čisto on-piste skiju.

    Visina skijaša se koristi uglavnom iz praktičnih razloga, nabode se skija pod bradu i vidi koja treba dužina (bez potrebe da se klijent u prodavnici zapitkuje o težini ). Ovo se veoma često poklapa sa pravom dužinom, ali naravno isto tako i odstupa ako skijašu nije optimalan odnos visine/težine.

    Važnija je težina, slažem se, ali iskusan skijaš može odabrati skiju bez obzira na sve tabele i procene koje rade proizvođači. Kao što je jedno vreme bila moda da se skije skraćuju, sada mi se čini da je obrnut trend, da se skije produžavaju (kao pre 20-30 godina) - a suština je da svako treba da uzme dužinu koja mu odgovara bez obzira na pisana i nepisana pravila...

    Skija samo za stazu ne mora da bude dugačka, ako se jurca više je važno da je _tvrda_ nego duga. Naravno, neko više voli dodatnu sigurnost pa bira dužu skiju, sa kraćom se dobija manja stabilnost ali "veća radost" tj. više mogućnosti za "igru" na stazi.

    Skije za skijanje van staze su svakako duže u odnosu na one na stazi, ali (po meni) je važnija širina u struku, i bolje je "preterati" u struku nego u dužini.. Ako su predugačke skije van staze to je sjajno za charging na otvorenom prostoru, ali svi znamo da je lepo skijati i kroz šumu i na tehnički zahtevnijim terenima gde po prirodi stvari moramo brže menjati pravac i traži precizinije skijanje - gde ja pre biram širu a ne predugačku skiju.

    Ja sam protivnik all-mountain kategorije za dobre skijaše, uvek sam za dva para skija! U svakom slučaju da biram jedan par uvek bih uzeo on-piste skiju sa kojom može da se izleti van staze kada nije predubok sneg - a kada je dubok sneg onda bih rentirao skije...
    (naravno, najbolje je imati 2 para skija u gepeku/skijašnici )

  6. #6
    Junior Member
    Datum registracije
    26.10.2016
    Godina
    38
    Poruke
    8

    Podrazumevano

    Hvala svima na odgovorima puno ste mi pomogli a i ohrabrili da nastavim sa kupovinom.

    Po ovoj tabeli iz stekanovog posta moja dimenzija bi bila izmedju 176 - 178 taki da cu ici zasigurno na 175cm...
    Bas me je mala tezina skija i brinula ali ako veca duzina skija igra ulogu u stabilnosti, onda super

    Ako imate jos kakvih savjeta samo pucajte



  7. #7
    Junior Member
    Datum registracije
    26.10.2016
    Godina
    38
    Poruke
    8

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Mislim da dužina skija najviše zavisi od stila skijanja / tipa skija.

    Ako dobro skijaš i skijaš 90% na sređenim stazama, mislim da nema potrebe da praviš kompromise, uzmi čisto on-piste skiju.

    Visina skijaša se koristi uglavnom iz praktičnih razloga, nabode se skija pod bradu i vidi koja treba dužina (bez potrebe da se klijent u prodavnici zapitkuje o težini ). Ovo se veoma često poklapa sa pravom dužinom, ali naravno isto tako i odstupa ako skijašu nije optimalan odnos visine/težine.

    Važnija je težina, slažem se, ali iskusan skijaš može odabrati skiju bez obzira na sve tabele i procene koje rade proizvođači. Kao što je jedno vreme bila moda da se skije skraćuju, sada mi se čini da je obrnut trend, da se skije produžavaju (kao pre 20-30 godina) - a suština je da svako treba da uzme dužinu koja mu odgovara bez obzira na pisana i nepisana pravila...

    Skija samo za stazu ne mora da bude dugačka, ako se jurca više je važno da je _tvrda_ nego duga. Naravno, neko više voli dodatnu sigurnost pa bira dužu skiju, sa kraćom se dobija manja stabilnost ali "veća radost" tj. više mogućnosti za "igru" na stazi.

    Skije za skijanje van staze su svakako duže u odnosu na one na stazi, ali (po meni) je važnija širina u struku, i bolje je "preterati" u struku nego u dužini.. Ako su predugačke skije van staze to je sjajno za charging na otvorenom prostoru, ali svi znamo da je lepo skijati i kroz šumu i na tehnički zahtevnijim terenima gde po prirodi stvari moramo brže menjati pravac i traži precizinije skijanje - gde ja pre biram širu a ne predugačku skiju.

    Ja sam protivnik all-mountain kategorije za dobre skijaše, uvek sam za dva para skija! U svakom slučaju da biram jedan par uvek bih uzeo on-piste skiju sa kojom može da se izleti van staze kada nije predubok sneg - a kada je dubok sneg onda bih rentirao skije...
    (naravno, najbolje je imati 2 para skija u gepeku/skijašnici )
    Pisali smo u isto vrijeme pa nisam vidio i tvoj odgovor.
    Vidim da si poprilicno iskusan, pa ako te ne mrzi imas li neki konkretan prijedlog "on-piste" skije. Ja imam par ideja ali mi je jako tesko to posloziti u glavi.
    Pa bi mi dobro doslo kad bi mogao dati par modela za skijasa u kategoriji advance - expert (skijam od 4. godine zivota znaci nekih 26-27godina sam vec na skijama) pa da i njih jos malo pogledam i razmotrim.... Jer ipak sam cijeli zivot skijao upravo na takvim skijama te bi all mountain prvi puta sada probao ako se odlucim za ove Salomonke.

    Inace 2 para skija mi nisu bas realna....

  8. #8
    Super Member FreeRider avatar
    Datum registracije
    29.09.2013
    Lokacija
    Podgorica, Montenegro .
    Skije / Bord
    Soul7
    Godina
    49
    Poruke
    949

    Podrazumevano

    Hvala Stekane na odgovoru.
    Skijam solidno, ali najčešće stazu... van nje rijetko.
    Za jos ovu sezonu imam Salomon gun 1080 kojom sam veoma zadovoljan, a za sledecu cu kupiti 8.8 Ili Brahmu 187cm


  9. #9
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od FreeRider Pogledati poruku
    Mislite li da je duzina skije 184cm ovog modela 8.8 dovoljna za moju visinu 190cm I tezinu 96-99kg ?
    Da. I ne samo zato što nema dužih. I uz uslov da ti radijus 18,3m nije prevelik.

    Na mojih 202 cm i 95-97 kg dužina od 178 cm modela Nordica HotRod Jet Fuel (struk 84mm, radijus 18m) je bila optimalna. Skija je savršena za jurnjavu po bilo kakvoj podlozi. Uzeh nedavno Rossi Experience 88 u dužini 186cm koje se nadam uskoro isprobati. U zavisnosti od rezultata testiranja, jedan od ta dva para će na prodaju.

    Napokon su proizvođači krenuli da proizvode dužine skija i za odrasle skijaše.

  10. #10
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    @ Freerider:

    Napisah (i izgubih! :( :( :( ) podugacak post, ali nema ni veze jer vidim da su ti par kolega vec odgovorili.
    Ja sam 8.8 FS testirao pre 2 godine i izuzetne su... jedva sam sebe naterao da ih vratim nakon testa

    U duzini od 184cm ti nece biti prekratke, to je izuzetno snazna skija. Moj "gut feeling" je da su u toj duzini savrsene za tebe (ja sam malo nizi od tebe, ali malo tezi, 183cm/110kg) i meni su bile super.
    Jako su slicne Brahmi, ako znas sta zelis (a cini se da znas, jer trazis maltene 2 istovetne skije), mislim da se neces zeznuti cak i da kupis bilo koju od njih, "na slepo".
    Pisem po secanju, ali ako me pamcenje (i utisak) ne varaju, cak su cvrsce i od Brahme.
    Mislim da ne mozes da pogresis, za koju god od ove 2 skije da se na kraju odlucis.

    Pozdrav!

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •