Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Rezultati 21 do 23 od 23

Tema: Vodozahvat "Suvo Rudište": Pretvaranje površinskog kopa u vodenu akumulaciju

  1. #21
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Po onome što ja znam o tome, a to su bile službene informacije ali su sada već 15-ak godina stare i moguće je da je sada stanje drugačije:

    Postupak prerade pijaće vode na Kopaoniku uključuje tretiranje nekim preparatom na bazi magnezijuma. Zbog toga, voda mora da odstoji da bi se taj magnezijum staložio. Međutim, pošto je ta infrastruktura predviđena za mnogo manji broj ljudi, voda je stalno u protoku i nema vremena da se čeka na taloženje, zbog toga je voda u česmama zasićena tim jedinjenjem magnezijuma.

    U principu nije toliko strašno i niko se verovatno ne bi otrovao što bi nedelju dana pio takvu vodu, ali takva voda nije hemijski ispravna, ali, koliko znam, bakteriološki jeste ispravna.

    Moguće je da je u igri pokvarenih telefona taj magnezijum postao arsen, pa otud priča o arsenu. Inače, vrlo mi je teško da poverujem da u nekom vodovodu koji je je podložan sanitarnoj kontroli postoji arsen.

  2. #22
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Voda na Kopaoniku (Raška) nema veze sa vodom u Brzeću (Brus). Arsen se pominje za Brzeće a Kopaonička voda se preradjuje iz kriminalne vode koja se skuplja ispod celog naselja i koja sadrži sav otpad koji produkuje jedan turistički centar..

    Da ne postoji mogućnost čiste vode pa ajde. Da ne pominjemo stare cevi koje pucaju i na relaciji fabrike - potrošač "primaju" još dodatnog zagadjenja.

    Dosta smeštaja ma Kopaoniku imaju (pošteno) natpis da voda nije za piće.

    Naravno da nam neće biti ništa ako je pijemo 7 dana, ali je ona svakako neispravna a po meni je velika šteta da se na planini pije neispravna voda.

    Zagazismo u veliki offtopic, pošto je ovde reč pre svega o vodi za osnežavanje - zato je studiju i poručila SS a ne opština/e...

  3. #23
    Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    51
    Poruke
    463

    Podrazumevano

    Ima jedan lep komentar na engleskom na toj vesti na infokop.
    Da ne prenosim, ko želi može i sam da pročita ali poenta je: ovakav projekat je od neprocenjivog značaja. Ja se slažem sa tim. Cena nije velika obzirom na to šta se dobija. Ima samo jedno ali: svi znamo gde živimo i imamo prilično iskustva.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •