Citirati Originalno postavljeno od siks Pogledati poruku
@andrijam

Jako lepe vesti da je urađeno idejno rešenje, jer se već jako dugo u katastru vide izdvojene parcele za obe staze.
Kada je reč o realizaciji, ako Divčibare Ski Resort (DSR) ili bilo ko drugi bude čekao državu da odobri finansiranje, pa tenderi, pa realizacija, pa probijanje rokova... nema od tog posla ništa. To svi znamo!

Mislim da bi daleko bolje bilo da DSR porazmisli i iskorači na tržište i na tržištu prikupi potrebne pare.
Slobodnih para ima koliko hoćete, o čemu svedoči tržište nekretnina i kripto tržište.
Mislim da DSR mogao da postane akcionarsko društvo, zadrži 51% npr, a ostatak ponudi tržištu. U toj opciji nema nikakvog duga.
Druga opcija je izdavanje obveznica. Obveznice su dug prema kupcima obveznica. Obveznice njihovim kupcima donose fiksnu godišnju kamatu, pa isplatu glavnice na kraju perioda. One ne utiču na stukturu vlasništva.

Za obe opcije, prethodno DSR treba da isposluje produžetak koncesije kod Grada Valjeva.
Da je to DSR-u lako i da može to da učini, pokazali ste gradnjom Divčibar-a. Za to ste dobili produžetak koncesije za 8 godina. Dakle, sa 15 na 23 godine.
I u slučaju izgradnje nove staze, koncesiju biste produžili u skladu sa vrednosšću investicije.

Dakle, ako ste zaista voljni da napravite veliku priču - to i možete.
Sa druge strane, pitanje je ZAŠTO bi vam država to napravila?
Da je skijalište državno - u redu.
Ovako, očekivati da bi država upucavala moje pare u vaš privatni biznis (bez obzira što i meni donosi zadovoljstvo, ali za koje plaćam vama, a ne državi) - niti je normalno, niti je u redu, niti postoji kao rešenje u normalnom svetu (čiji deo nismo).

Ako bi postali akcionarsko društvo, dobili bi sledeće:
- prikupili biste svež kapital za finansiranje ne jedne, već obe staze,
- taj kapital nije dug,
- dobili biste armiju novih suvlasnika koji bi kao manjinski akcionari zajedno sa Kejom (većinskim vlasnikom, npr) bili posvećeni da na svom skijalištu ostave svoje pare,
- zauzvrat, DSR bi im plaćao dividendu (ako uspešno posluje),
- zauzvrat, postarali biste se oko realizacije mnogih ideja koji skijači na DSR, sutra suvlasnici DSR-a, i na forumu i na skijalištu predlažu, a u cilju bolje i kvalitetnije usluge,
- privukli biste nove investicije u druge all-year-round sadržaje...

Evo vam ideje da izađete iz svoje kutije.
Za sada - besplatno!
Hvala na ideji!