Više puta mi se ukazala prilika da kupim ski pass na parkingu ili ispred ski kase, malo jeftinije nego po zvaničnim cijenama. Ljudi se povrijede, skrate odmor, razlozi prodaje me nisu baš zanimali dok god je ski pass važeći. I sam sam prodao suprugin ski pass kada nije mogla skijati, nisam u tome vidio ništa rizično, ni u prodaji a ni u kupovini.
Moje skorašnje iskustvo kaže da je to prilično rizičan potez. Na parkingu skijališta u A priđe mi čovjek i ponudi četiri 5dnevne karte koje važe još taj dan, nudi ih za 70 €, puna cijena je nešto preko 120€. Iako je meni trebao 4dnevni ski pass izračunam da sa tom kupovinom i 3dnevnim prolazim 50€ jetinije. Supruga i djeca prođu čitač, ja čovjeku dam pare i odemo da se skijamo. Pred kraj dana dolazimo na žicu, djeca prođu čitače a ja zapnem, čitač pisne, neće da otvori, probam 5 puta, ne ide, isto tako i supruga.
Dođe Švabo, pogleda kartu, kaže mi da idem na kasu pored lifta. Odem na kasu, dam kartu, drugi Švabo provjeri kartu, kaže "Karte ist gesperrt". Ja ga pitam na engleskom, on nešto priča, pokazuje mi monitor, "Karte ist gesperrt". Pozovem suprugu i ona ga pita zašto su nam karte poništene, on joj objasni da je "sistem" utvrdio da su kartu koristile dvije različite osobe, pokaže nam sliku na monitoru na kojoj sam ja i sliku na kojoj je neki drugi lik koji je uslikan kada je prošao sa tom kartom preko čitača. "Karte ist gesperrt", ljubazno nam ponovi, vidim da bi bilo suludo da bilo šta dalje pokušavam, već razmišljam koliko će me koštati penjanje. Puste nas da se popnemo a kod ulaska u gondolu za spuštanje sa planine sam preskočio kapiju.
Uglavnom, svaki prolaz kroz kapiju se slika, sistem ili čovjek te slike slučajnim uzorkom ili sistematski upoređuje i kada uoče muljatora ponište mu kartu. Na kraju sam dobro i prošao, mogao sam kupiti višednevni ili su me mogli provaliti u 11:00.
Razmislite da li se isplati muljanje, meni se ovo više neće dogoditi.