Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Rezultati 21 do 30 od 31

Tema: Prelazak sa skija na bord

  1. #21
    Member CianiD avatar
    Datum registracije
    13.12.2005
    Skije / Bord
    Flow Merc
    Godina
    41
    Poruke
    73

    Podrazumevano

    Nikako mi nije jasno kako je to board tezi za vozenje od skija? Meni je licno 2 dana na njemu bilo sasvim dovoljno da savladam osnovne stvari. Setimo se samo vica o razlici boardera pochetnika i boardera instruktora .Trikovi se daleko lakse rade na boardu nego na skijama (npr na boardu mi je za 360 trebalo 3-4 pokushaja dok na skijama nisam uspeo ni za 10 godina koliko skijam). O dubokom snegu i da ne pricham. Ja sam prosle godine presao sa skija na board i ne pada mi na pamet da se vracam na dve daske. Ovo nikako ne znachi da je skijanje loshe jednostavno board je bolji...
    Skijashi no hard feelings ovo je samo licno mishljenje.

  2. #22
    Junior Member
    Datum registracije
    28.06.2006
    Lokacija
    beograd
    Poruke
    17

    Podrazumevano

    Nije tezi za obuku ali su padovi dosta tezi i cesci...Mnogi kazu da board uce da voze oni koji ne mogu da savladaju skije. Ne slazem se sa tim misljenjem, pogoovu sto ima ljubitelja snega sa znanjem obe tehnike i kazu, sa razlicitim osecajem (licno, ne spadam u te frajere)
    Ipak skijaske tehnike su sigurno suptilnije i traze vise truda...

    ...snegom tolim suvog grla plam,
    i nosim dushu da je djavolu dam!
    H.H.
    ciclodrom@hotmail.com

  3. #23
    Speed Only tataratira avatar
    Datum registracije
    23.01.2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Skije / Bord
    Čipovane
    Godina
    50
    Poruke
    845

    Podrazumevano

    uvijek neko pređe na bord, nikad na skije
    a i ovi sto predju vise ne skijaju nikako

    zar ne moze i jedno i drugo ?
    izgleda da je netrepeljivost medju nama prirodna ;o)

    meni je bord izgledao tezi za upravljati od skija, znaci ipak sam u zabludi

  4. #24
    casual snowboarder
    Datum registracije
    23.10.2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    rossignol sultan 2005
    Godina
    33
    Poruke
    56

    Podrazumevano

    verujte mi da prva 2 dana na boardu, dok se nisam izvestio sam ispod skijaskih pantalona nosio jastuk zato sto mi je dupe bilo otpalo od padanja!
    znaci samo mala razlika pri ucenju osnovnih pokreta.
    kasnije, ako uzmemo u obzir profi skijasa i profi boardera, svi bi rekli kako boarder pada 10 puta vise od skijasa, zar ne? ali nije istina-na boardu je to neophodno i to je vise neko balansiranje i malo upravljanje i pridrzavanje, a samo lici na pad.
    ja trenutno vozim i skije i board i ne mogu izdvojiti ni jedno kao bolje-i skije i board imaju svoje dobre i lose strane, ali cinjenica je da su oba sporta odlicna
    be better than yesterday

  5. #25
    Speed Only tataratira avatar
    Datum registracije
    23.01.2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Skije / Bord
    Čipovane
    Godina
    50
    Poruke
    845

    Podrazumevano

    prošle godine niz Praču/Jahorina sam jedva stigao bordera,
    bas sam se potrudio da ga prestignem niz Praču/Jahorina
    cak se i on iznenadio :o) prilicno

  6. #26
    Snow Man ThE_MaN avatar
    Datum registracije
    30.10.2005
    Lokacija
    Kruševac
    Skije / Bord
    K2 Zeppelin
    Godina
    46
    Poruke
    231

    Podrazumevano

    Skije ili bord? Stvar je ličnog afiniteta.
    Mada sam mišljenja da treba sve u životu probati. A da li će vam se svideti to je individualno!

    Što se tiče povreda. Pa povrede se događaju na skijama i na bordu. Samo se delovi tela koji su skloni povređivanju razlikuju u ova dva sporta! Kod skijaša najčešće se događaju razne vrste istegnuća mišića, ligamenata, uganuća zglobova pretežno na nogama. Dok su na bordu podložna povredama kolena, zadnjica(rep), i zglobovi na šakama. Moje lično mišljenje je da se povrede na bordu mogu mnogo lakše sprečiti štitnicima za kolena, zadnjicu i zglobve na rukama. Dok je zaštita noga od istegnuća, uganuća... gotvo neizvodljiva na skijama.

    Bitna je jedna stvar koju mnogi zapostavljaju. Kod svih sportova posebno kontakt, ekstremnih... Prvo što treba naučiti su padovi, tj. dovesti različite tipove padova do rutine. Kako bi na terenu mogli instiktivno da primenimo adekvatan pad u zavisnosti od situacije. Pošto pravilan pad dosta smanjuje rizik od povređivanja ili smanjuje posledice pada.

    U vezi vezaova na skijama koji izbacaju nogu pri padu i vezova na bordu koji su i pri padovima čvrsto fiksirani.
    - Kod skija da vezovi ne izbacaju pancericu. Padovi bi mogli biti veoma opasni sto se i vidi iz situacija gde loše podešeni vezovi ne izbace na vreme ili ne izbace uopšte nogu, pa dođe do ozbiljnih povreda, tipa kidanje ligamenata, preloma... A sve iz razloga što noge nisu fiksirane za jenu kompaktnu površinu, pa noge krenu da traže neku putanju svaka za sebe.
    - Dok su kod borda noge vezane za jednu površinu i ne može doći do situacije da svaka noga za sebe leti gde hoće. A u slučaju da vezovi na bordu izbacuju nogu kao i oni na skijama verovatno bi povrede bile identične onim na skijama ako ne i teža istegnuća, uganuća i prelomi.

    I na kraju što se tiče rasprave između skijaša i bordera koji je sport bolji, zahtevniji, atraktivniji. I jedan i drugi sport poseduju neke kvalitete. E sad borderi će uvek reći da ne vide ništa zanimljivo u tome što se neko spušta niz padinu što kraćom putanjom za što brže vreme i to za samo par milisekundi razlike. Dok na bordu svaki spust niz padinu nosi svojevrstan individualni pečat. Tj. u svaku vožnju može se ubaciti svoj stil i inovacije u savlađivanju prepreka. Dok će skijaši uvek reći da ne razumeju ljude koji se bez ikakvog razloga lomataju po stazi. I tako u nedogled.

    I na kraju. Neka svako proba Skije, bord, i sve druge sportove za koje im se ukaže prilika da mogu da probaju. Pa neka odluče šta više leži njihovom temperamentu, znanju... Dakle ljudi probajte sve za šta vam se ukaže prilika kada ostarite kasno će biti za eksperimentisanje, a i za kajanje.
    -= Craig Kelly is my copilot =-

  7. #27
    fruitcake donkey oddball avatar
    Datum registracije
    03.10.2005
    Lokacija
    eastern gates
    Skije / Bord
    goltes space
    Godina
    44
    Poruke
    760

    Podrazumevano

    ne kapiram tu "netrpeljivost"...
    zar treba da ne volim nekoga ko ne voli isto što i ja? to je malo nezrelo razmišljanje. kao klinac vozio sam skije, sada sa 27 godina bord i ovo drugo mi je gotivnije ali to nikako ne znači da skijanje i skijaše ne volim. šta ja više volim to je moja lična stvar i to ne prebacujem nikome. štaviše, najbolje vožnje su mi sa Ivanom koji je, eto, skijaš.
    vožnja borda se lakše savlada, ali se teško usavrši.
    uostalom the man je sve rekao.
    samo još da dodam: u bugarskoj, sada već prošle sezone, upoznali smo devojku i momka koji su u bansko poneli i skije i bordove.
    who is afraid of death - better not live...
    ان شاء الله

  8. #28
    Junior Member
    Datum registracije
    28.06.2006
    Lokacija
    beograd
    Poruke
    17

    Podrazumevano

    Kada sam rekao da su padovi tezi, mislio sam upravo na opasnost koju nosi fiksacija obe noge bez mogucnosti izbacivanja veza. Stoga pad sa borda povecava opasnost od torzionih istegnuca i lomova koji mogu biti veoma nezgodni. Nadam se da ce neko uskoro definisati sistem sigurnosnih vezova koji ce spreciti ove stvari. Inace, ne spadam u ljude koji voze bord samo iz razloga sto sam u godinicama kada mi kosti nisu bas mekane a strah od brzine sam odavno izgubio, pa da ne bude belaja...
    Izmenio/la cikloski; 14.12.2006 u 23:53.

    ...snegom tolim suvog grla plam,
    i nosim dushu da je djavolu dam!
    H.H.
    ciclodrom@hotmail.com

  9. #29
    Speed Only tataratira avatar
    Datum registracije
    23.01.2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Skije / Bord
    Čipovane
    Godina
    50
    Poruke
    845

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od oddball
    ne kapiram tu "netrpeljivost"...
    zar treba da ne volim nekoga ko ne voli isto što i ja? to je malo nezrelo razmišljanje. kao klinac vozio sam skije, sada sa 27 godina bord i ovo drugo mi je gotivnije ali to nikako ne znači da skijanje i skijaše ne volim. šta ja više volim to je moja lična stvar i to ne prebacujem nikome. štaviše, najbolje vožnje su mi sa Ivanom koji je, eto, skijaš.
    vožnja borda se lakše savlada, ali se teško usavrši.
    uostalom the man je sve rekao.
    samo još da dodam: u bugarskoj, sada već prošle sezone, upoznali smo devojku i momka koji su u bansko poneli i skije i bordove.
    ako si ti zreo zar i ja moram biti...

    nisam ja rekao da nekoga ne volim, rekoh sportska netrepeljivost
    ali ima problema i na stazi sa boredrima, sjeku stazu sa kraj na kraj, obično nakon nekog,nazovi zaleta..i eto ga kod mene na drugi kraj, onako trijumfalno..blago pognut i ne sluti da 100 kila mesa leti u tom pravcu
    ...on je toliko brz da i ne gleda da li je neko iza njega
    i sad zamisli, spustam se ja i pridrzavam onih pravila i tako ko god okrene skiju, bord..ja zakocim, razmislim i oprezno dalje....

    prosle sezone sam izbjegao direktan sudar ali je krplja mog stapa uletila njemu pod skije (skijaš, koji je na pola staze napravio manevar, isto da je usao u cilj...i boom!)...zapela krplja a sve spalo i sa mene i sa njega

    nije samo do bordera, njih sam uspio da izbjegnem
    jer su im manje manevarske sposobnosti na tvrdoj stazi ali opet
    taj jedan brzi me odusevio, tako bih i ja bordao... da ga nisam mogao stici
    za sada brzina dolazi na skijama

    eto, ne mrzim ja nikoga ;o)

  10. #30
    Snow Man ThE_MaN avatar
    Datum registracije
    30.10.2005
    Lokacija
    Kruševac
    Skije / Bord
    K2 Zeppelin
    Godina
    46
    Poruke
    231

    Podrazumevano

    @cikloski

    Kada kažeš da si u godinicama pogledaj ovaj klip i poslušaj šta čovek kaže. Inače lik na klipu je Pat O'Donnell CEO, Aspen Skiing co. Doduše sad je samo Pat O'Donnell pošto se pre par dana penzionisao u 68 godini.
    http://www4.sendthisfile.com/d.jsp?t...cUR1CjZ3Ztfkck
    -= Craig Kelly is my copilot =-

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •