Pogledati rezultate ankete: Kupovina prve celokupne ski opreme - gde?

Glasača
19. Vi ne možete glasati u ovoj anketi
  • domaće prodavnice (vaša preporuka)

    6 31,58%
  • inostrane prodavnice (vaša preporuka)

    9 47,37%
  • polovno u Srbiji (vaša preporuka)

    2 10,53%
  • sajam

    2 10,53%
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 33

Tema: Domaće prodavnice - akcijska sniženja

  1. #1
    Member
    Datum registracije
    29.09.2015
    Godina
    36
    Poruke
    76

    Podrazumevano Domaće prodavnice - akcijska sniženja

    Malo sam jurcao po netu i zaključio da nove skije & pance kupim na sledećem sajmu, ili ako baš naletim na neki veliki popust u medjuvremenu - shodno svojim ne baš sjajnim finansijskim mogućnostima. Kao početnika, zanima me u kom periodu su najveće akcije u lokalnim radnjama, i da li se isplati kupovati online u inostranim prodavnicama (nekako mi ne ide da kupujem bez probanja). Kakva su vaša iskustva sa kupovinom ski opreme (bukvalno od čarapa do kacige)?

    Malo sam listao stare teme na ovom forumu, pa se setih da je dosta njih pominjalo Salomon BBR 7.9 skije koje su trenutno na velikom sniženju (40k ušteda) u beosportu.

    Od ostalih domaćih radnji bih dodao planet bike, intersport, markoni, sportdepot, sportak, sportmanija i fanatic.

  2. #2
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Za početak, sačekaj kraj sezone. Iskoristi to što ti se ne žuri, to je dobra situacija.

    Gledaj sportsku opremu kad god imaš prilike, u zemlji i u inostranstvu. Najbolje je ako naiđeš na prodavca koji rasprodaje lager. Razmišljaj samo o modelima od prethodne sezone, još bolje - od pretprošle. Pregledaj sajtove, ali budi uporan. Na kraju sezone, može ostati samo jedan par npr. cipela koje ti odgovaraju, a one se nalaze u ko zna kojoj prodavnici (recimo Planetbike-a). Meni su na primer prošle godine donosili iz Novog Sada - to je jedini par koji im je bio ostao od tog modela u toj veličini.

    Ako si mušterija koja voli sve da gleda na jednom mestu, s obzirom na to da si početnik, mogla bi ti odgovarati roba iz Decatlona. Najbliži je u Temišvaru, ako si blizu Beograda ili iz Vojvodine.

  3. #3
    Super Member
    Datum registracije
    06.12.2012
    Lokacija
    Pirot
    Skije / Bord
    Head Supershape crveni SL / VIST GS 614 FIS
    Godina
    34
    Poruke
    292

    Podrazumevano

    Najbolje ti je na sajmu tj. Expozimu pre svega jer si u mogucnost da probas pancerice kod gotovo svih proizvodjaca a i cesto budu popusti i rasprodaje modela iz prethodnih sezona pa se naleti na nesto povoljno.
    http://i.imgur.com/yKmeoai.jpg?2

  4. #4
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.01.2012
    Lokacija
    Belgrade
    Poruke
    805

    Podrazumevano

    Posto vidim da je nema na spistu, dodao bih i nasu radnju, Salto M na Banovom brdu...
    Sto veći kompromis oko skija želiš da napraviš, to si nezadovoljniji u uslovima koji te zadese...

  5. #5
    Member
    Datum registracije
    29.09.2015
    Godina
    36
    Poruke
    76

    Podrazumevano

    Hvala svima na odgovoru, nadam se da ćemo imati još korisnih saveta od iskusnih skijaša u ovoj temi, kao i pravovremeno oglašavanje (alarm) na velike popuste u domaćim radnjama (koliko sam shvatio to bi trebalo da bude na proleće / leto).

    Zaboravih reći da sam u zapadnoj Srbiji, pa mi u izbor ulaze i djak i planeta što se tiče odeće. Takodje sam čuo da Užice ima veliki izbor polovne opreme...

  6. #6
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Pogledaj i tekstove o opremi na sajtu: http://www.skijanje.rs/ski-oprema/op...psko-skijanje/ Prva dva teksta o pancericama su nova.

  7. #7
    Junior Member
    Datum registracije
    11.02.2015
    Godina
    38
    Poruke
    27

    Podrazumevano

    Ja bih vam trenutno preporucio N sport (preko puta arene). Imaju 50% popusta koji ne znam do kad traje... Ima dobrih icepeak jakni za male pare.

  8. #8
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    Dobri popusti nemaju pravilo.

    Prodavci će ti reći da su najbolji popusti na kraju ski sezone, ali kraj sezone sa sobom nosi ograničen izbor modela i veličina.
    Ako nosiš netipčne veličine opreme, sve su šanse da nema šanse da krajem sezone nađeš svoj broj na akciji.

    Predsajamski period je vreme kada prodavci nabavljaju novu robu, nove i stare modele, to je period u godini kada je izbor opreme na popustu najbolji.

    Ako si početnik, ništa neće da ti škodi da skijaš sa rentiranom opremom, već baš suprotno to može biti iskustvo koje će ti uštedeti novac. Redovna pojava je da početnici i manje iskusni skijaši kupuju prevelike i neodgovarajuće pance, pogrešne skije i garderobu.

    Evo ja sam na forumske oglase okačio pancu od kolege koju je kupila njegova žena početnik, skijala par sati u njima, dalje nije išlo, jer su joj za 2-3 broja veće... Danak neiskustvu.

    Ja sam pre sajma imao priliku da kupim bezobrazno dobru Volkl skiju za 3x manju cenu od aktuelne. To je bila neka blic akcija čišćenja magacina, slučajno naleteo. Nisam uzeo skiju, ali već sutra ni skije ni akcije nije bilo. Dakle ako se baš ložiš da kupiš, treba pratiti.

    Kraj sezone kod mnogih donosi "popuste", uzmi za primer Beosport, oni stalno imaju neke jako dobre popuste, ali ko malo više prati, primeti da su im popusti praktično fiktivni. To je ok, njihova cenovna politika.

    Ne treba izbaciti iz jednačine veštinu cenkanja. Ko umije, njemu dvije. Ljudi koji su vični ovoj disciplini često izboksuju mnogo bolje cene nego što mi ikad vidimo na popustima. Posebno u sajamskom periodu.

    Što se tiče sajamskih popusta treba obratiti pažnju i na muljanje koje sporvode neki prodavci. Ja sam ove godine došao na sajam poslednji dan, poslednji sat, loš tajming, al ok. Vidim da sportvision ima HH garderobu da dobrom popustu, ali ljudi pakuju stvari, ruše štand, nemam gde da probam. Prodavačica mi kaže ma uzmite sad na popustu, pa posle menjajte u našim radnjama ako ne odgovara. Zvuči logično i kupim na slepo.
    PRC.
    Dodjem da menjam u Ušće, menjati se ne može jer ne znaju proceduru zamene robe sa sajma. Jer roba se menja samo gde je kupljena, ali sajma nema, ovo, ono, bla,bla. 10 dana nakon sajma mi jave gde se menja roba. Na kraju zamenim garderobu, ali nema popusta, već sam doplatio po redovnoj ceni.

    Na kraju nešto aktuelno, juče sam ušao u Intersport u Rodi u Omladinskih brigada. Njihov brand ski pantalona snižen sa 9900, na 3900din, teško da postoji bolja opcija za kupovinu ski panalona. I to su skroz dobre, lufteri, tregeri, ispuna, žilav materijal, savršeno za početnika, a cena niža od kineza.

  9. #9
    Member
    Datum registracije
    29.09.2015
    Godina
    36
    Poruke
    76

    Podrazumevano

    Primetio sam da višestruko više gostiju naspram registrovanih članova posećuje ovaj odličan forum, tako da pretpostavljam da ima nekih sličnih meni pa će im ova tema možda biti mali podsticaj da se aktviraju kako ovde na forumu tako i na ski stazama (najblaže su plave za početnike i rekreativce; crvene su za rekreativce i bolje skijaše, dok su crne su za vrhunske skijaše i takmičare). Uglavnom, ja sam veoma zahvalan Stekanu koji je svojim nesebičnim deljenjem znanja i iskustva učinio da se potpuno zainteresujem za "ski-life".

    Evo kako izgleda kada se apsolutna neznalica u vezi ski opreme malo angažuje (samo u teoriji za sad), laički pojednostavljujući stavku po stavku celokupne ski opreme - poželjni su svaki savet i komentar.

    Skije
    • Pre svega želim da kažem da sam spoznao šta je taj famozni radijus (oblik) skije. Ukratko, što je skija više zakrivljena to je radijus manji, i obratno. Manji radijus = manji, brzi i dinamični zaokreti; veći radijus = veliki i dugi zaokreti - pri normanim opterećenjem. Za nas relativne i apsolutne pocetnike ne bi trebalo da odgovaraju skije sa manjim radijusom jer su one osetljivije što se tiče menjanja pravca i manje praštaju greške, znači neka moja granica bi bila od 14-18m.


    • Sledeća bitna stavka je dužina skija, ona je individualna i trebalo bi da iznosi 15-20cm ispod visine skijaša. Za nas, manje iskusne, to bi trebalo da znači visina skije negde do brade, u svakom slucaju ispod nosa.


    • Zatim, širina skije u centralnom delu. Skije sa preko 85mm su za dublji sneg, a one sa ispod 70mm su za zaledjene staze. Cenim da bi shodno našem znanju optimalna širina trebala biti najmanje 70mm, a najviše 85mm - zavisno od uredjenosti i pripremljenosti staza kojima planiramo ići.


    • Marka skije je apsolutno nebitna, pogotovo za početnike, koji bi trebalo da vode račun da se ne petljaju sa skijama koje imaju oznake race, SL i GS jer su one namenjene skijašima višeg nivoa znanja i kondicije.


    • Tvrdoća skije je takodje još jedan faktor prilikom izbora skija. Logično je da tvrdje skije imaju veću krutost i složeniju strukturu koja je idealna za iskusne skijaše, ali nama je potrebna mekša skija koja zna da oprosti neke greške. E sad, kako odrediti tu tvrdocu (uglavnom bi trebalo da izbegavamo takmičarske i modele sa oznakom Ti koje su sa titanijumom, ako se ne varam?), niža tvrdoća je valjda označena brojevima 3-7, a sve preko 7 bi trebalo da je za iskusnije. Pretpostavljam da bi za nas odgovarala 5 ili 6, s'obzirom da je to neka sredina. Medjutim, ja nisam nalazio te indexe tvrdoće i krutosti (flex i twist) kod specifikacije nekih skija, niti mi je jasno kako se dolazi do njih?


    • Ukoliko se kupuje polovna skija, najvažniji faktor pored gore navedenih jeste stanje rubnika (kantni). Ako su oni istrošeni (izbrušeni) mnogo, to je znak da je ta skija skoro proživela svoj vek. Ipak, zanima me tačna debljina (širina) rubnika koja je potrebna za kupovinu polovnih skija?


    Eto toliko od mene u vezi samih skija... Cenio bi svaku ispravku u vezi ovih kriterijuma odabira skija za početnike (rekreativce) ili dopunu istih (ako ima još nešto što je bitno). Takodje, bih voleo odgovore na dva postavljena pitanja (tvrdoća skije i rubnici), uz dodatno: koji od ovih faktora (radijus, dužina, širina, tvrdoća) su promenljivi sa različitom težinom skijaša (185cm - sa 90kg ili 80kg)?

    Nadam se da nisam smorio , neću više biti ovoliko opširan i detaljan u vezi ostalih komponenata ski opreme, sem pancerica.

  10. #10
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Rebel, kao prvo, nema na čemu. Drago mi je ako sam pomogao.
    Kao drugo, samo naprijed. Nadam se da će se i drugi uključiti. Ja pišem iz svog iskustva, što ne znači da sam u pravu.

    Od ovog šta si napisao se ne bih mogao složiti samo sa dijelom teksta o tvrdoći skija. Ne postoje brojevi koji označavaju tvrdoću skija. Ni na kojim skijama. Postoje brojevi modela koji logično imaju veću vrijednost za modele namijenjene boljim skijašima, ali direktna veza tih brojeva i tvrdoće skija ne postoji. Na nekim starijim modelima Head-a se može naći oznaka F Index (ili tako nekako), ali to je Float Index i označava površinu skije.

    Ostalo je OK. Visinu skijaša ima smisla uzimati kao referencu za dužinu skija samo za skijaše "normalne" visine i težine. Ja sam visok 202 cm i teško mi je naći skije do nosa . Za skijaša npr. visine 185 cm i težine 85 kg može biti ispravna dužina skija i 165 cm, isto kao i 180 cm. Zavisi kakve su skije, u kakvim uslovima se planiraju koristiti i kako. Zavisi i od skijališta: ako su staze uske i natrpane skijašima, nema smisla ići na dugačku skiju sa većim radijusom, jer nema uslova da se "pusti gas". Takve skije će uzimati oni koji idu u Austriju ili Francusku. Širinu skije za početnike bih ograničio na max. 76 mm.

    Prije nego napišeš nešto o pancericama, ako već nisi pogledao, pogledaj prva dva (nova) teksta na linku: http://www.skijanje.rs/ski-oprema/op...ijanje/cipele/

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •