Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Rezultati 21 do 30 od 48

Tema: Tvrde skije meke pancerice

  1. #21
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.891

    Podrazumevano

    Dachonije,
    forumi postoje za otvorenu razmjenu mišljenja, a često su tekstovi off topic, kao npr. ovaj.

    Od sezone 1977/78 pratim dešavanja oko ski opreme (YU SKI magazin) i ispratio sam na desetine revolucionarnih tehnologija kod svih proizvođača. Jedino šta nije nestalo nakon par godina i šta je konstanta kroz sve ove decenije je običan sendvič: gore i dole laminati (sa ili bez metala), u sredini drvo i sa strane obična ABS plastika koja zvuči moćno kad je nazoveš Sidewall tehnologija. Sve ostale tehnologije su u 99% slučajeva truć-muć. Izuzetak su karving geometrija skija i roker za vožnju u dubokom snijegu. I jedno i drugo su promjena gole geometrije tj. oblika, pa ne znam da li se za njih može vezati riječ tehnologija.

    Da se vratim Elanovim aktuelnim tehnologijama. Imam skije sa pravim rokerom (Rossi Soul 7) i znam da je roker van staze moćna stvar. Ovo kod Amphibia je malo r od rokera, tačnije kvačica na uspravnu liniju malog latiničnog r. Jedini rezultat mogu da vidim u tome da vanjski rubnici ne drže cijelom dužinom onako dobro koliko drže unutrašnji rubnici. Zar nije cilj da na tvrdoj stazi svi rubnici drže maksimalno? Van staze efekat tog nazovi rokera teži praznom skupu. Jedini stvarni efekat bi mogao biti da skije stalno bježe prema unutra sa željom da se ukrste, jer je klizna ploha na vrhu nagnuta prema unutra u odnosu na ostatak klizne plohe. Da li je to prednost? Sumnjam.
    Vozio sam 14-ku bez i sa Amphibiom i obje skije su vrhunske. Nisam primjetio nikakvu razliku (osim u Porsche izgledu).
    Kod svih skija se unutrašnji rubnici brže tupe od vanjskih zbog većeg pritiska. Kad osjetim da rubnici slabije drže, kod običnih skija ja zamijenim lijevu i desnu i osjeti se nešto bolje držanje. Taman da izdrži do kraja dana i servisa. Kod Amphibia ...

    Hvala na pojašnjenju za 4D. Sad mi to ima još manje smisla u primjeni u skijama. Moram izbliza pogledati te skije da vidim da li je sada osjetno deblji rep i vrh (mora biti ako je unutra nešto konkavno/konveksno). Ovo smanjenje vibracija od 30 – 35 % je u odnosu na skiju koja miruje? U ovih skoro 40 godina svake godine se pojavi nekoliko tehnologija koje smanjuju vibracije za 20 i više posto. A skije i dalje jednako vibriraju. Marketing je čudo. Skoro kao politika. Koriste iste metode prezentovanja informacija.

    Skije koje proizvodi Elan su kvalitetom u svjetskom vrhu. Ali smatram da tome ne doprinose ove marketinške tehnologije. Ako si prije nekoliko godina prisustvovao Elanovim prezentacijama Waveflex tehnologije (demonstracija sa listom papira i konzervom) i ako znaš šta je moment inercije poprečnog presjeka, sigurno si shvatio da ljudi iz marketinga činjenice prikazuju onako kako njima odgovara (u konkretnom slučaju zakrenuto za 90 stepeni).

  2. #22
    Junior Member
    Datum registracije
    08.02.2005
    Poruke
    18

    Podrazumevano

    Posvetio sam par dana čitanju foruma i stranih review-a (mada sam to trebao da uradim i malo ranije ) Naravno došao sam do zaključka da su mi potrebne upravo skije koje su mi Stekan i Dachonije predložili. Dakle, shvatio sam da neću biti puno srećniji na nekom "low-race" modelu u odnosu na neku svestranu, lakšu i širu skiju, a koja je opet ima sidewall i sendvič konstrukciju.

    Mislim da najviše naginjem ka Firearrow seriji Nordike. Obzirom na to, molio bih pre svega Stekana, a naravno i ostale članove koji su imali priliku da probaju navedenu skiju (u bilo kojoj verziji) da mi kažu eventualne mane istih?

    Takođe me zanima da li bi recimo Firearrow 80 Ti Evo bila dobar izbor, u dužini od 168cm? (kao što ranije rekoh - imam 177 i 80kg, znanje 7/10 objektivno)

    Koje bi bile razlike između Firearrow 74 čija recenzija je na forumu i Firearrow 80 Ti Evo u ponašanju na stazi?

    Ukoliko se pak odlučim za neku drugu skiju, šta bi bilo najpribližnije Firearrow skijama (kod drugih proizvođača) po karakteristikama?

    Toliko za sada, nadam se da ćete imati strpljenja kao i u drugim temama
    Hvala unapred na pomoći!

  3. #23
    Junior Member acoo03 avatar
    Datum registracije
    29.11.2015
    Poruke
    3

    Podrazumevano

    Da li je neko vozio Volkl racetiger SL 2015 god, ako jeste bio bih mu zahvalan na odgovoru,posto se dvoumim izmedju njih i Atomic sl.
    Pozdrav...

  4. #24
    Senior Member
    Datum registracije
    10.03.2008
    Skije / Bord
    Head i.Race/Rossignol Soul 7 HD
    Godina
    40
    Poruke
    140

    Podrazumevano

    Evo ja imam firearrow 8ti kupljen prosle godine. Generalno super je skija, ne umara uopste. Na razrovanoj stazi fenomenalna, pliva preko svega. Kada je prirodan, normalan sneg super drzi u zaokretu. Ono sto se meni ne svidja i zbog cega cu je promeniti je da na zaledjenim i tvrdim stazama ne drzi ipak dobro, makar je to moje iskustvo. Tu ume cesto da prokliza i ne daje sigurnost sto mi nije bio slucaj kada sam na 1 dan iznajmio head iSL koj ije na tim istim stazama i agresivnim zaokretima bas drzao dobro. Eto to je moja jedna jedina zamerka, sem toga u normalnim uslovima skija je fenomenalna.

    Opet zavisi kako skijas, ako ne zapinjes ko june kad je tvrda staza sa vestakom i tu je ok. Jedino ako malo agresivnije vozis u tim uslovima ume da prokliza ...

  5. #25
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.01.2012
    Lokacija
    Belgrade
    Poruke
    805

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od acoo03 Pogledati poruku
    Da li je neko vozio Volkl racetiger SL 2015 god, ako jeste bio bih mu zahvalan na odgovoru,posto se dvoumim izmedju njih i Atomic sl.
    Pozdrav...
    Moj glas svakako za Volkl racetiger SL. Sto se konstrukcija tice, u tom top segmentu nema velike razlike niti mudrolije, full sendvic sa duplim Ti ojacanjima. Prednost Volklu dajem jer licno mislim da Volkl pravi najkvalitetnije skije, imao sam prilike da probam ovaj model na testu, odusevljen sam bio i mislim da su izuzetno dobre skije za napredne skijase koji imaju izuzetnu tehniku i snagu. A da dodam i da su mi to trenutno najlepse skije u ponudi, pun pogodak Volkl-a koji je poceo da pravi i lepe skije, ne samo kvalitetne
    Sto veći kompromis oko skija želiš da napraviš, to si nezadovoljniji u uslovima koji te zadese...

  6. #26
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.891

    Podrazumevano

    Marbik, skije iz rentala bi morale biti dobro servisirane (naoštrene). Da li je i Fire Arrow bio dobro naoštren? Drugo, Head i.SL je skija pravljena za vrlo tvrdu stazu, i malo je skija koje se mogu u tim uslovima porediti sa i.SL.

  7. #27
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.01.2012
    Lokacija
    Belgrade
    Poruke
    805

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Marbik, skije iz rentala bi morale biti dobro servisirane (naoštrene). Da li je i Fire Arrow bio dobro naoštren? Drugo, Head i.SL je skija pravljena za vrlo tvrdu stazu, i malo je skija koje se mogu u tim uslovima porediti sa i.SL.
    Slozio bih se sa Stevom... Ne mozemo porediti SL i Allmountain skije skije po ledu, kao sto ne mozemo ih porediti po hupserima ili mekanom snegu...

    Stvar je kompromisa a po obicaju sto veci kompromis pravite, manje ste zadovoljni
    Sto veći kompromis oko skija želiš da napraviš, to si nezadovoljniji u uslovima koji te zadese...

  8. #28
    Senior Member
    Datum registracije
    10.03.2008
    Skije / Bord
    Head i.Race/Rossignol Soul 7 HD
    Godina
    40
    Poruke
    140

    Podrazumevano

    Ma naravno, nisu uporedivi uslovi, al posle kad sam razmisljao dosta mi je bitno da mi na tvrdoj stazi drzi dobro skija i ako mozda nije toliko dobra na razrovanoj stazi (mada iskreno i tu mi je bio super iSL , jedino gde se znatno vidi razlika je dubok sneg). E sad nije za dzabe taj SL i skuplji znatno, ali zaista mimo tvrde staze, firearrow je sjajna skija.

    Bio je naostren jako dobro ali prosto ja sa nekih 105kg i brzini kad nagazim na tvrdoj stazi prokliza i to je to. Identicni uslovi sledeci dan i SL drzi. jbg bolji je u tim uslovima i to je.

  9. #29
    Junior Member acoo03 avatar
    Datum registracije
    29.11.2015
    Poruke
    3

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od dzoninho Pogledati poruku
    Moj glas svakako za Volkl racetiger SL. Sto se konstrukcija tice, u tom top segmentu nema velike razlike niti mudrolije, full sendvic sa duplim Ti ojacanjima. Prednost Volklu dajem jer licno mislim da Volkl pravi najkvalitetnije skije, imao sam prilike da probam ovaj model na testu, odusevljen sam bio i mislim da su izuzetno dobre skije za napredne skijase koji imaju izuzetnu tehniku i snagu. A da dodam i da su mi to trenutno najlepse skije u ponudi, pun pogodak Volkl-a koji je poceo da pravi i lepe skije, ne samo kvalitetne
    Hvala puno na odgovoru,a da jesu najlepse jesu pozdrav.

  10. #30
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.891

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Vlada_ns Pogledati poruku
    Mislim da najviše naginjem ka Firearrow seriji Nordike. Obzirom na to, molio bih pre svega Stekana, a naravno i ostale članove koji su imali priliku da probaju navedenu skiju (u bilo kojoj verziji) da mi kažu eventualne mane istih?

    Takođe me zanima da li bi recimo Firearrow 80 Ti Evo bila dobar izbor, u dužini od 168cm? (kao što ranije rekoh - imam 177 i 80kg, znanje 7/10 objektivno)

    Koje bi bile razlike između Firearrow 74 čija recenzija je na forumu i Firearrow 80 Ti Evo u ponašanju na stazi?

    Ukoliko se pak odlučim za neku drugu skiju, šta bi bilo najpribližnije Firearrow skijama (kod drugih proizvođača) po karakteristikama?
    Sve u životu je individualno i sve je kompromis.

    Prije par godina sam na jednom sajtu, tačnije na http://www.realskiers.com (sajt je plati pa klati) pročitao o podjeli skija na dvije kategorije: Power i Finesse. Prve su skije koje se najbolje ponašaju kad ih momački uzjašeš i gaziš, a druge su najbolje kad si sa njima nježan. Riječ je u oba slučaja o vrhunskim rekreativnim skijama. Na navedenom sajtu u testovima skija pored ostalih karakteristika je i ocjena za Power i Finesse. Ovo u prvom redu zavisi od skijaša tj. njegovog pristupa skijanju: da li skija agresivno i ima snagu i kondiciju koju troši, ili pak skija rafinirano, precizno i elegantno uz minimalno tošenje snage. Prvi prave sitnije i oštrije zavoje, ovi drugi šire i opuštenije ali na stazi su podjednako brzi. Takmičari Svjetskog kupa su definitivno u prvoj kategoriji, ali gledano na rekreativno skijanje navedeno ne znači da su ovi prvi bolji skijaši, a drugi lošiji, već jednostavno različiti. Sebe trpam u drugu kategoriju, ne zato što sam rafiniran i elegantan, već zato što nemam snage i kondicije za razbacivanje, pa nadoknađujem osjećajem za feeling.

    Ovo u praksi znači da iste skije dvojici odličnih skijaša ne "leže" podjednako. Tako su meni sve Fire Arrow skije uključujući i model 74 legli k'o pijanom šamar, a npr. članu foruma sa nickom Bobo je Fire Arrow 80 Ti bio previše "pitom".

    Fire Arrow 74 i Fire Arrow 80 Ti imaju potpuno identičan bočni luk (a to znači i radijus). Najveća razlika je u širini. Jeste 80 Ti nešto tvrđa skija, ali na stazi se to toliko ne osjeti. Nevezano za Fire Arrow skije, ovo "Ti" kod mene generalno ne pije puno vode (svi proizvođači muljaju, tako da će staviti oznaku Ti i kad u skiji ima dva zrna graška titanijuma). Čak i da skije imaju titanijum po čitavoj površini, to mom načinu skijanja ništa ne znači.
    Po pitanju rubnika i držanja na tvrdom, pred kraj sezone sam 74-vorku nosio na brušenje na mašinu sa keramičkim diskovima. Nakon toga je skija "grizla" i vjerujem da će gristi i ove sezone.

    Kad već spomenuh muljanje proizvođača, kupio sam nove Head Integrale 009 model 03/14 i čekam da mih dobace iz Austrije. Da li ko zna šta je to tehnologija "Era 3.0" kod Head-a? Era 3 ili 3 era ili 3 slova R su Radijus, Rocker i Rebound. Radijus znamo šta je (to je geometrija, nije tehnologija), Rocker poneko zna šta je (isto geometrija, nije tehnologija) i Rebound je osobina koju bih nazvao odskočljivost skije (elastičnost, tj. karakteristika materijala, nije tehnologija). I onda velika oznaka na skijama za jedinstvenu Era 3.0 tehnologiju... Pa to ima velika većina skija danas. Muljanje.

    Eto zašto nisam odmah odgovorio na pitanje o Fire Arrow. Krenem kakiti po forumu u većim količinama, pa imate puno za čitati.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •