Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 11

Tema: Kada staviti dete na skije?

  1. #1
    Senior Member
    Datum registracije
    23.12.2008
    Godina
    40
    Poruke
    137

    Podrazumevano Kada staviti dete na skije?

    Pozdrav svima,treba mi mala pomoc. razmisljam da ucim dete da skija, ima 3.5 godine.dugo skijam,mnogo ljudi sam naucio da skija ali nikad nisam ucio decu...ne mislim da ga naucim odmah da skija ali za pocetak da stane na skije pa da vidimo kako ide.zanima me vase iskustvo sa decom? da li je rano da uopste pokusavam? hoce li izdrzati bar sat vremena sa pancericama na nogama?da li mogu bar plug da ga naucim pa da ga spustim izmedju nogu jednom niz stazu? sa koliko ste vi ucili svoju decu da skijaju i kako su reagovali prvi put,sta da ocekujem?

  2. #2
    Super Member Ivan Bgd avatar
    Datum registracije
    25.08.2010
    Lokacija
    Nbgd
    Skije / Bord
    Nordica Enforcer 110 '18 (140-110-129); Volkl Gotama '15 (139-107-123)
    Godina
    50
    Poruke
    747

    Podrazumevano

    Čekao sam da mladi gospodin napuni 4 godine, da mu ojačaju kosti i zglobovi pa sam ga tek onda stavio na skije.
    Prve godine mu platio instruktora, pustio ga lagano da se samo igra koliko je on hteo.
    Nisam bio zadovoljan instruktorom, bio je mnogo fin i popustljiv
    Od sledeće sezone sam ga ja uzeo pod svoje, postepeno, plave, crvene. ( uz moju pomoc, drzao je moje stapove)
    I vec tada je skijao ceo dan, sa pauzama u kaficu da popije caj i pocepa palačinke.
    Nakon te sezone krenem lagano sa njim, a on na prvom spustanju sam od sebe postavlja paralelno skije i skrece. Tada mu otmem moje stapove, dam mu njegove i kažem da sada lepo moze sam da skija i da me ne zajebava više.
    Od tada jedva ga nateram da popijemo caj, a tada me jos i gura napolje iz kafica da se vratimo na stazu.
    Od te sezone me pozuruje da uhvatimo "poslednuu žicu" i spustimo se jos jednom taj dan, da "zatvorimo stazu".
    To me je oduševilo, jer nisam pred njim koristio te izraze.
    Od te sezone skija sve staze na Kopaoniku, sa kratkim izletima u dubok sneg, ispod zice karaman.
    Još uvek mu ne dam da juri, već insistiram na tehnici.
    Sada ima 8 godina i verovatno jos ove sezone cu uspeti da mu zabranim da jurca i forsiram tehniku. Ako bude pršića taman da počne malo off.
    Pozz

  3. #3
    Senior Member
    Datum registracije
    23.12.2008
    Godina
    40
    Poruke
    137

    Podrazumevano

    Lepo.on sad ima 3.5, taman u februaru ce imati skoro 4. Nadam se da ce zavoleti skijanje, pa mi je bitno da mu taj prvi utisak bude kako treba.

  4. #4
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    4 godine je prava mera, tako da slobodno navali

    Glavno je da prvi koraci krenu lepo, i onda deca zavole sport - zaraze se i posle nema problema i kada je jako hladno i mećava

    Ja sam učio sam sina sa 4 godine, nije želeo instruktora, par godina kasnije je uzeo po koji čas ali i dalje nije oduševljen idejom instruktora . Ćerka je isto krenula sa 4 godine ali nisam mogao da je učim sam pošto je sin već skijao tako da je ona prve korake morala da odradi sa instruktorom (1 na 1), čaš-dva dnevno (krene recimo u 10-11h) i onda posle skija sa nama...

    Sa malom decom naravno pauze i palačinke su obavezan scenario

  5. #5
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    Ja sam počeo sa oko 3, skroz ok uzrast, ali zavisi od razvoja deteta, nema potrebe siliti. Svako se razvija drugačije, moje skije i pancerice u uzrastu od 3 godine su bile ogromne mom bratu kada je došao u isti uzrast. Dakle sačetakti da dete bude dovoljno fizički razvijeno, da može bezbedno da skija.
    Sećam se početka i spuštanja uz neku praktično ravnicu, to je bilo skroz super . Ćale nije bio alpski skijaš, nikad nije ni stao na alpske, vozio je nordijske skije i to rekreativno. Tako da me nije učio, samo me je pogurao u sport i pravio mi društvo dok se spuštam. Kasnije me upisao u školu skijanja.

    Mislim da ne možete da pogrešite šta god da radite, sem ako ne upadnete u kompleskaško siljenje dece. Poslednje dve godine sam par puta bio svedok scena istresanja očeva, mojih prijatelja, nad klincima jer ne ispunjavaju njihove standarde i vizije u skijanju.
    Sem što će klincima zgaditi skijanje, napraviće i neke druge loše posledice.

    Ako vidite da klizite u tom pravcu, pošaljite decu u školu skijanja, jer nije svako talentovan da uspešno prenese znanje, a ni deca nisu dužna da budu talentovana kao Alberto Tomba.

  6. #6
    Senior Member
    Datum registracije
    23.12.2008
    Godina
    40
    Poruke
    137

    Podrazumevano

    Bavio sam se aktivno sportom i uvek sam se jezio na roditelje koji maltretiraju decu...nebitno koji je sport.najbitnije mi je da ga zainteresujem,zagolicam za skijanje...ako zavoli 20% kao ja, bice super ;-) hvala ljudi na savetima. Javicu u januaru i februaru kako je bilo.

  7. #7
    Ski legenda ibane avatar
    Datum registracije
    01.12.2004
    Lokacija
    Niš / Skoplje
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 8+
    Godina
    49
    Poruke
    1.042

    Podrazumevano

    Evo jedan jako interesantan tekst a vezan za ovu temu:

    http://www.yumama.com/skolsko-dete/h...najmladje.html

    Izmedju ostalog pise:

    "Najmlađa deca sa prvim časovima skijanja počinju sa tri godine. To su, uglavnom, deca sportista i zaljubljenika u ovaj sport. U tom uzrastu, deca samo probaju da skijaju, da zavole spuštanje niz snežne padine, načine prve skijaške korake i spuštanje niz stazu. Kada napune pet godina, mali skijaši brže napreduju. U tom uzrastu, na stazi mogu da provedu nekoliko sati. Deca od sedam i više godina obuku skijanja prate bez problema. To je, ujedno, i pravo vreme za početak. Inače, i za ovaj sport važi molba da dete poverite stručnim licima, instruktorima."

    Upravo sam i ja tako radio. Prosle sezone kada je imao klinac 3 godine ja sam ga stavio na skije. aAli to je bilo sve postepeno. Prvo prilagodjavanje na pancerice i hodanje u njima pa onda na skije ali samo hodanje pa onda uzmem stap za koji se uhvati da ga vucem i na kraju na bas bas blagu nizbrdicu sam ga pustao i po par metara. Posle je sam posto je tako hteo jer je bio u fazi da sve hoce sam . I od prilike po sat vremena. Posle se verovatno izmori i onda idemo da se sankamo ili nesto drugo. Bez ikakvog forsiranja skijao je kad je hteo i koliko je hteo. I super smo prosli. Ove zime ako budemo isli na zimovanje dacu ga u ski vrtic. Video sam kako i sta rade sa tako malom decom i svidja mi se njihov princip. Kroz igru uce da skijaju. U stvari nije to ni klasicno ucenje jer su oni jos mali za tako nesto jer nemaju ni koncentraciju ni kordinaciju ali je bitno da su na skijama i da se zabavljaju. Sa druge strane tih 2 sata koliko je u vrticu mozes da ides da skijas. Posle toga sankanje ili sta vec. Moj klinac jos uvek spava preko dana tako da smo isli posle skijanja i sankanja na spavanje. Supruga je skijala pre podne a ja cuvao klinca pa se posle zamenimo.
    Inace da li ce klinci da prihvate skijanje ili ne i kada je sve individualna stvar. Prosle godine je u servisu bila jedna klinka 5-6 godina sa babom i dedom, kada smo mi uzimali opremu, kojoj je tata iznajmio opremu i ski instruktora ali koja nece da cuje da skija. Pa smo je mi ubedjivali: vidis kako je on manji a hoce da skija, ajde sa nama da probas.... Ma jok. I koliko znam nije stala na skije. Druga prica. Prijatelji moji koji oboje skijaju imaju klinku koja je bila tada nekih 5-6 godina. Obula pancerice i nece da stane skije. A nece ni pancerice da skine. Interesantno joj bilo da ih obuce i da se seta sa njima, da se sanka ali na skije nikako. I te zime nije stala na skije tek sledece.
    Naravucenije. Svako dete je prica za sebe i najbolje je dete da prepustite profesionalcima tj. ski skoli. I to dok su jos mala grupna nastava jer oni lakse uce gledajuci jedan od drugog a i kod njih je izrazen taj takmicarski duh. A evo sta kazu profesionalci:

    "Nemojte sami da učite decu. Nikako ih ne puštajte na skijama na staze za sankanje, i obrnuto. Ne stavljajte ih na svoje skije, ne gurajte ih, ne vucite. Ne navijajte pored staze, ne vičite na njih... a ako se plaše, poštujte njihov strah. Ne vodite mališane na skijanje po magli, ne koristite lift za visine sa kojih niste sigurni da će dete smeti da se spusti. Ne jurite, ne učite dete da se na brzinu prilagodi drugima. Nažalost, najviše povreda, čak preloma - nastaje zbog sudaranja na stazi."

    Ajde pa pisi kako si prosao.

  8. #8
    Senior Member
    Datum registracije
    23.12.2008
    Godina
    40
    Poruke
    137

    Podrazumevano

    Dobar tekst.

  9. #9
    Super Member Grazer avatar
    Datum registracije
    29.01.2005
    Lokacija
    Banja Luka
    Skije / Bord
    HEAD Supershape e.Magnum
    Godina
    41
    Poruke
    1.993

    Podrazumevano

    Pricao sam s jednim ski instruktorom u Austriji koji kaze da generalno vec od druge godine mose se poceti s skijanjem. Ja sam tako planirao s svojim malim. Mislim da je i do deteta, velicine, koordinacije itd
    History is made by those who dare to break the rules.

  10. #10
    Ski legenda
    Datum registracije
    28.12.2006
    Lokacija
    NS
    Godina
    50
    Poruke
    181

    Podrazumevano

    I Francuzi krecu sa 2-3.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •