Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 37

Tema: Širina pancerica i različiti milimetri

  1. #1
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano Širina pancerica i različiti milimetri

    Prije par dana kolega Bobo, njegov brat i ja smo došli do zaključka da su milimetri različiti za različite proizvođače.

    Riječ je o osobini pancerice koju na engleskom nazvaju "last" i predstavlja širinu stopala u milimetrima i obično se kreće između 97 i 105 mm. Proizvođači uz svaki model navode i taj broj, zanemarujući činjenicu da ne može biti ista širina stopala nekog ko nosi sipele veličine 41 i nekog sa cipelama 47. Na žalost, problemi sa "last" brojem su mnogo složeniji. Evo primjera:

    Salomon Impact HS 100+ (model za Hervis i InterSport) ima "last" vrijednost 100 mm, a Lange SX 120 ima vrijednost 102 mm. Trebalo bi da je Lange za 2 milimetra širi od Salomona. Međutim, situacija na terenu je potpuno drugačija. Pogledajte fotografije (lijevo je Salomon širine 100mm, a desno Lange širine 102mm):

    Panc5.jpg
    Panc4.jpg
    Panc1.jpg
    Panc2.jpg
    Panc3.jpg

    Ovo je još jedan dokaz da se pancerice moraju probati prije kupovine.

    Naknadna dopuna: Zaboravih navesti da su i Salomon i Lange u istoj veličini.
    Izmenio/la stekan; 14.09.2015 u 22:59. Razlog: Komentar o veličini

  2. #2
    skijas povratnik...
    Datum registracije
    20.02.2012
    Lokacija
    sat vremena od Londona...
    Skije / Bord
    Rossignol React R6 Compact
    Godina
    53
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Stekane, bas sam pitao ovo kad sam kupovao nove pancerice I rekli su mi da se sirine, koje se citiraju, mere da li po broju 26 ili 27. I naravno, isti model ima vecu sirinu preko (26 ili 27) I manju za manje brojeve.

    A sad da li ih neko meri rastegnute, neko labave, neko nesto trece, to ne znam.

    I naravno, nista bez probanja, puno probanja

  3. #3
    Junior Member
    Datum registracije
    14.01.2008
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Fischer RC4 Worldcup SC
    Godina
    54
    Poruke
    18

    Podrazumevano

    Vjerovatno je tako. Znatizelje radi, interesuju me velicine ovih pancerica u usporedbi?
    Navodno je sirina pancerica koja se navodi za neki model relevantna samo za jednu, standardnu velicinu od 26 ili 26.5 MP. Kod broja 28 ta sirina je bar 34 mm veca, i obrnuto, kod manjih brojeva je manja!

  4. #4
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Misk0 Pogledati poruku
    ...I rekli su mi da se sirine, koje se citiraju, mere da li po broju 26 ili 27...
    I ja sam to negdje pročitao, ali to u praksi znači da taj broj ima značenje samo za mali broj skijaša, tj. za one koji nose cipele broj 41. I uz uslov da su milimetri isti za sve proizvođače, a za šta se uvjerih da nije slučaj.

  5. #5
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Evo sta meni rece najrenomiraniji boot fitter u Velikoj Britaniji:

    Navedeni last (sirina) se uvek odnosi na skoljku u Mondopoint velicini 26,5 (evropska velicina 41). To je "reference" last.
    Ovde valja reci da su skoljke br 26 i 26,5 dimenzionalno identicne, kod dva'es sestice se samo koristi deblji ulozak da bi se postigla zeljena velicina (26mm).

    I tako pri svakoj sledecoj velicini skoljke (a to su: 27 i 27,5 pa onda 28 i 28,5 itd), dok svaki put sirina (last) skace za po 2mm.

    @ stekan: posto je br 47 (Mondopoint 31) za 5 skoljki (po ovoj racunici) veci od br 41, onda dobijamo da je br 47 za 10mm siri od referensnog broja za dati model.
    Npr ako je za odredjeni model navedeni last 102mm, (uvek u velicini 41, = 26 = 26,5). Samim tim, br 47 = 31 = 31,5 tj 5 skoljki je veci od 26,5 znaci 5x2mm = 10mm = 112mm last.

    Inace covek je genijalac i verujem mu bezrezervno.

    Medjutim! Last (sirina) je samo deo price. Jer u igru ulazi i "zapremina" cipele. Znaci, dve osobe mogu imati identicnu duzinu/sirinu stopala, ali ako jedna od njih ima visok "luk" (onaj deo ispod stopala), cipela ce joj opet biti uska, iako bi joj po navedenim dimenzijama trebala "odgovarati".
    Naravno, visina luka stopala nije jedina variabila, vec i debljina/tankoca skocnog zgloba, lista, itd.

    Zato neki proizvodjaci koriste oznake "HV" tj high volume - u prevodu "visoka zapremina" (za kolege koje ne barataju engleskim), i "LV" (niska zapremina), da bi diferencirali modele koji imaju iste dimenzije, a razlicitu zapreminu.

    Tako da stekane, apsolutno si u pravu - nema zamene za probanje!

    Inace, Lange je poznat po uzem "fitu", dok je Salomon poznat po sirem, ali ove slike koje je si okacio su zaista sokantne! "Iz aviona" se vidi da Lange ima mnogo manju zapreminu od Salomona, ali bas drasticno - ne treba nikakav krojacki metar da bi se to ustanovilo!

  6. #6
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Zaboravih da kazem da je last koji je naveden u 26/26,5 uvek egzaktan, dok se skoka od 2mm pri sledecoj velicini skoljke neki proizvodjaci pridrzavaju striktno, a neki priblizno.
    Ako se dobro secam, Atomic je jedan od onih koji se pridrzavaju striktno.
    Ipak, kao sto je vec receno - NEMA zamene za probanje!
    Izmenio/la snowglisser; 14.09.2015 u 03:11.

  7. #7
    skijas povratnik...
    Datum registracije
    20.02.2012
    Lokacija
    sat vremena od Londona...
    Skije / Bord
    Rossignol React R6 Compact
    Godina
    53
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od snowglisser Pogledati poruku
    Evo sta meni rece najrenomiraniji boot fitter u Velikoj Britaniji:
    Gde si isao, solutions4feet u Bicester-u?

  8. #8
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    @ Misk0

    Tako je, kod Colin-a... Stvarno covek ima ogromno znanje.

  9. #9
    Super Member
    Datum registracije
    18.10.2014
    Poruke
    236

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    I ja sam to negdje pročitao, ali to u praksi znači da taj broj ima značenje samo za mali broj skijaša, tj. za one koji nose cipele broj 41. I uz uslov da su milimetri isti za sve proizvođače, a za šta se uvjerih da nije slučaj.
    Taj broj ima znacenje za sve skijase, samo treba sabirati malo. Sirina je stavljena za broj pancerice 26/26,5 ko sto su ovde ljudi napisali, a svaki sledeci broj/polubroj dobija 2mm u sirini da bi se ispostovala proporcija. Naravno ovo nije 2mm uvek, ali to je neka velicina koja se moze smatrati tacnom.

    Mislim da se brojevi ne pisu za ostale velicine nego samo za referentnu zbog toga sto bi onda to dodatno zbunjivalo prilikom odabira cipele i ne bi se moglo podeliti u kategorije tipa uska, srednja i siroka cipela, sto vecini ljudi vise odgovara kad im kazes, jer onda ne bi moglo da se to sve poveze uz jedan broj (npr ako bi imali jedan model koji se vodi kao uzak, 97mm i napises na njoj da je 103mm siroka za velicinu 29, a pored imas i sirok model na kom pise 102mm u velicini 26, ljudima ne bi bilo jasno sta je onda usko a sta siroko, ovako jedan broj, pa racunajte).

  10. #10
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Ovako gledam na tu problematiku očima prosječnog kupca rekreativca:
    - ne znam da li je "last 102 mm" oznaka za široku ili usku pancericu
    - lako mogu da izmjerim širinu svog stopala i da tražim pancericu sa oznakom te širine
    - džaba ću tražiti
    - slab sam u matematici

    Jedino pravo rješenje bi bilo na svakoj pancerici da piše stvarna dužina stopala (tj. mondo point) i stvarna širina stopala. Iz nekog razloga to proitvođači ne žele.

    I da se vratim na suštinu ove teme: Salomon pancerica veličine MP 31 i referentne širine 100 mm je 7 milimetara šira od Lange pancerice veličine MP 31 i referentne širine 102 mm. Kakvo računanje ima smisla uz ovu činjenicu? Šta dobijem računicom da je stvarna širina Salomona 110 mm, a Langea 112 mm. Tada bi trebalo da vrijedi:
    110 - 7 = 112

    Možemo li se za početak složiti da ovdje nešto ne štima?

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •