Već po navici u septembru rezervisao Austriju za polovinu decembra, ski opening, ovaj put Flachau, hotel Griessenkarhaus, http://www.griessenkarhaus.at/ na samoj stazi. Kako se blizio datum puta, tako je razočarenje raslo jer kao i u celoj Austriji tako i u Flachau nije bilo snega. Dva dana pre polaska pozvao me je vlasnik hotela i rekao mi je da su puštene samo gornje staze i da sam izaberem da li ću doći ili ne. S obzirom da je besmisleno voziti 650 km da bi skijao na 3 staze, dogovorili smo se da depozit prebacimo za neki drugi datum.

Prakticno, imao sam dva dana da pronadjem ski centar gde ima snega jer sam vec imao odobren godišnji odmor i nisam mogao menjati datum putovanja.
Izabrao sam Cervinia Zermatt jer mi je to bila želja već duže vreme ali me je daljina uvek nekako odvracala.
Put je Zg, Lj, Sezana i potom autostrada Venecija-Milano. Do Milana je nekih 900km ili 9 sati vožnje. Tamo smo prespavali i ujutro je ostalo nekih 150 km u smeru Aosta. Nakon isključenja sa autoputa do Cervinie ima još samo 30km.

Smeštaj je bio u hotelu Les Rochers, http://www.lesrochers.com/en/ između Voltourenanche i Cervinie. Po ocenama na TripAdvisoru, hotel br 1 u regiji. Prelep mali hotel sa wellness centrom, bazenom, teretanom, ukljucenim šatl servisom do gondole u Cervinia. Najbitnije je da je HB oko 60 €, sto je najpovoljnija cena u celoj regiji.
Sa italijanske strane gondole polaze i iz Voltourenanche i iz Cervinia.

Skijaliste se prostire od 2100 do 3800mnv, Nad celom regijom dominira Matterhorn glečer, impozantan vrh sa Toblerone čokolade visok 4400mnv, staze su široke, savršeno uređene, sa svežim snegom, modernim liftovima, brojnim restoranima na stazi. Na vrhu je granica između Italije i Švajcarske i za prelazak na drugu stranu je potreban international ski pass, kao i pasoš jer često na liftu carinici zahtevaju isprave. Treba izbegavati restorane sa Švajcarske str jer su neverovatno skupi, više od duplo u odnosu na italijanske.

Zaključak, vrhunski ski centar, u kom je skijanje moguće cele god, uvek svež sneg, puno sunčanih sati, beskrajno široke i duge staze, moderna infrastruktura, relativno povoljne cene smeštaja sa italijanske strane garantuju skijanje vredno svakog uloženog dinara.