Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 38

Tema: Skije - zamena za rental

  1. #1
    Member
    Datum registracije
    08.01.2012
    Godina
    43
    Poruke
    88

    Question Skije - zamena za rental

    Skijam 6-7 godina (rekreativac, skromna tehnika) i sada bih hteo da kupim prve skije.
    Pancerice imam Rossignol Alias 70, planiram zamenu za neke sa flex ~100.

    Dojadili mi više rentali, pa bih da uzmem svoje skije.

    Ove godine sam u dva navrata vozio dva modela skija i jednima sam bio zadovoljan, a drugima baš nezadovoljan. Ove kojima sam bio zadovoljan, kada bolje razmislim, su i izgledale kao da su novije ili bolje održavane, ali ne bih rekao da je to bio problem. U oba slučaja su staze bile skroz korektne. Da li može neko na osnovu naziva modela da mi da poređnje za:

    Elan Exar Erise 160cm
    Volkl RTM 7.4 Gold 163cm

    Od specifikacija koje pronađem na interenetu nema baš neke koristi, jer ispade da su oba modela ama baš odličan izbor "za lak ulazak u zavoj".

    Okviran budžet je 300€, nije problem više ako pravi razliku.
    Gledao sam više modela, ali ne znam na šta da obratim pažnju.
    Unapred hvala na pomoći

  2. #2
    Super Member
    Datum registracije
    18.10.2014
    Poruke
    236

    Podrazumevano

    Valjalo bi da ostavis vise podataka, tezina i visina najpre. Za 300 evra mogu da se uzmu ozbiljni modeli skija za rekreativno skijanje tako da moras dati vise informacija o tome sta hoces i koje su ti zelje da bi neko mogao nesto i da napise. Ako sam dobro shvatio 300 je budzet za skije? Ako je 300 i kusur budzet za cipele i skije, onda opet nove cipele 100 fleksa mogu lako da se nadju i za manje od 200 evra tako da ce opet ostati preko 100 (oko 150) za jedan kvalitetan par polovnih skija.

    Za modele koje pitas nema puno ni da se kaze, pocetnicki modeli bez ikakve specijalne karakteristike tako da i ne cudi sto nisi mogao da nadjes mnogo podataka. Ovo su skije koje nove ne vrede pola vrednosti od toga koliko bi ti dao za opremu.

  3. #3
    Member
    Datum registracije
    08.01.2012
    Godina
    43
    Poruke
    88

    Podrazumevano

    Visina 184cm, težina 75kg. Rekreativni, hobi skijaš, desetak dana godišnje, plave i crvene staze.
    Pomenuti budžet je za skije.

    Pancerice su za sebe, ali bi trebalo da ih zamenim, pa sam pomenuo. Ovo su prve i jedine koje sam posedovao i nije mi jasno kada se neko žali na mokre ili smrzle noge. Vozio sam i po pljusku i na -20 i nikada se nisam ni smrzao, niti je ikada ušao sneg/voda unutra. Nikada ih nisam vozio van staze.

  4. #4
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Није само до лоших услова (велики минус или киша).
    Ноге углавном хоће да буду хладне кад се панце пренатегу (или кад су претесне). Иронично, такође и када су превелике. Такође, некада неки модели ципела једоставно пуштају, било је случајева.

    За добар одзив и контролу скије (а тиме и уживање) потребно је да су панце "кнап", па вреди одвојити време/напор/средства да се нађе права ципела (увек постоји, или се може модификовати).
    Иначе, моја стандардна препорука свима који крену у куповину своје опреме је да прво набаве ципеле, па онда скије.

    Као што рече ниипхеус, за буџет који си издвојио може се купити више него добра скија за твој ниво.
    Неки фактори који ће одредити препоруке које ћеш добити:

    • Где планираш највише да скијаш? Која планина, центар/центри?

    • Да ли волиш да скијаш само по писти, или правиш и излете ван писте? Ако не правиш излете ван, да ли те нешто тако занима за убудуће?

    • Да ли волиш да скијаш брже, или "лаганица" - да крстариш? (неке скије почну да "раде" правилно тек изнад одређених брзина).

    • Какве завоје волиш? Дуже? Краће?

    • Какав терен волиш да скијаш? (Блажи, стрмији, хупсере, перфектно опеглане стазе, тврђе, меканије)...

    Такође и:

    • На ком нивоу би волео да твоје скијање буде кроз 2-3 године (по питању технике и терена)?

    Ништа нема потенцијал да спречи напредовање скијаша као набавка "преамбициозне" скије (а с друге стране не желиш ни да набавиш скију коју ћеш већ следеће сезоне превазићи и неће ти бити довољна). Трик је наћи неку која ће представљати добар компромис.

    Што више детаља о свом скијању напишеш, и што они буду концизнији, то ћеш уже и прецизније предлоге добити.

  5. #5
    Member
    Datum registracije
    08.01.2012
    Godina
    43
    Poruke
    88

    Podrazumevano

    Do sada Kopaonik i Slovenija. Bejah i na Jahorini, ali praktično nije bilo snega, pa smo vrteli neku bočnu stazu na Poljicama.
    Generalno mesta gde nije problem da iz Beograda odem kolima na 1-2 dana.

    Za sada samo pista. Kada je neka staza markirana kao crna, tamo ni ne pokušavam da idem.

    Krstarenje je OK. Ove godine sam instalirao neku aplikaciju i ako je verovati GPS-u, najveća brzina na stazama Kopaonika mi je uglavnom malo ispod 40km/h, po neki put preko 50km/h. Staze na Krvavecu sam u proseku vozio nešto brže. Malo ljudi u decembru, sve lokalci, bio sam verovatno najlošiji na skijalištu, pa sam se i osećao prijatnije nego u kopaoničkoj gužvi.

    Zavoje i duže i kraće. Ako mora da se izabere, duži.

    Tereni blaži, tvrđe staze, hupseri znaju da budu zabavni, ali generalno bez njih.

    Narednih sezona, pre svega bolja kontrola, a zatim i nešto brže skijanje. Plan je da poradim na tome sa nekim instruktorom, ali je nezgodno sa ovim izletima na dan-dva-tri.
    Trenutno nisam u mogućnosti da istu stazu 2 puta za redom vozim na isti način, jer mi je dužina zaokret promenljiva, pa je broj zaokreta na nekoj deonici različit. Kraće deonice mogu da ponovim, ali onda ili (bez namere) previše ubrzam ili zbog nečega/nekoga na stazi promenim ritam.

    Što se budžeta tiče, ne znači da sam se nameračio da potrošim tačno 300€. Može više, a može i manje. Možda čak ima smisla da sada uzmem neke jeftinije skije, da imam svoje, naviknem se na njih, pa što kažeš, da ih prevaziđem za sezonu-dve i menjam za druge. Sledeći izlet bi trebalo da bude za desetak dana, posle Sretnjskih praznika, pa bih voleo da do tada uzmem neke skije.

  6. #6
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Prvo sto mi je upalo u oko je visina skijasa 184 a visina odnosno duzina skija 160 ili 163.
    Mozda ja gresim ali po meni skija nikako ne sme biti niza odnosno kraca od 5% (ne 5cm) visine skijasa
    osim naravno ako si preko 200 i nemas izbora

  7. #7
    Member
    Datum registracije
    08.01.2012
    Godina
    43
    Poruke
    88

    Podrazumevano

    Da li dužinu skije biraš samo o visini skijaša ili ima uticaj i težina, stil vožnje (brže/sporije), tip staza?

  8. #8
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od trendo Pogledati poruku
    Prvo sto mi je upalo u oko je visina skijasa 184 a visina odnosno duzina skija 160 ili 163.
    Mozda ja gresim ali po meni skija nikako ne sme biti niza odnosno kraca od 5% (ne 5cm) visine skijasa
    osim naravno ako si preko 200 i nemas izbora
    Siguran si da nema izbora?

    IMG_20180211_231322.jpg

  9. #9
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Kao sto rekoh "mozda ja gresim", druga je rasprava u cemu mozda ja gresim, a mozda i ne gresim

    naravno da se sve uzima u obzir, pa tako su prosle decenije bile u modi neke bas bas kratke skiice, no to ja subjektivno

    @plageton jel to iz proslog mileniuma

  10. #10
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    @Модред

    Изини бејах у некаквој гужви ових дана, па никако да нађем времена да ти одговорим.Чуди ме да ти нико други није одговорио? Али, сезона је у пуном јеку, па изгледа да су форумаши на скијању и/или их мрзи да куцкају.

    Овако: према ономе што си навео, чини се као да си треутно на осредњем нивоу. Добро је што имаш жељу да напредујеш. "Више контроле" подразумева боље коришћење рубника и увежбавање завоја, а за то су најбоље слалом скије.
    Уколико се за њих одлучиш, најбоље би ти биле неке "читер", од око ~ 170цм, можда пар цм краће (јер 165цм би ти биле прекратке, а фул "World Cup" верзија претврде).

    Уколико ти приоритет није напредовње, већ више скијање и уживање, онда би ти нека друга скија више одгварала. Мало сам погледао на нету и међу најбоље препорученим за осредње скијаше су Dynastar Speedzone 7 (xpress 2), Volkl RTM 76 и Head WC Rebels iShape Pro. (Не брини, овај Ребел није прави Ворлд Кап - само маркетинг ).
    Династар и Воелкл су мало шире у струку од Хеад-а, и због тога можда мало свестраније. Међутим, све скије су нови модели за ову сезону па, ако би се одлучио за неку од њих, не би ти остало баш много кусура од твог буџета!

    Иначе, Трендо је сасвим у праву да су ти тренутне скије прекратке. Добро си ти постизао ~ 50км/х на њима!

    Питао си за дужину. Висина, тежина и ниво знања највише утичу на избор дужине. Код старих, правих скија највише је одлучивала висина, али код модерних (параболичких) највише утиче тежина. Постоји изрека: "скија не зна колико си висок, али зато зна колико си тежак"
    Али, то нису једини фактори; конструкција скије такође игра улогу при избору. Значи зависиће да ли су скије "фул кејмбер", "ерли рајз" (дугачки рокер у врху скије), "фул рокер", "твин тип" (скија с 2 врха)... итд.

    Надам се да ће ти ово помоћи. Али оставио си премало времена; 10 дана је недовољно за квалитетан одабир.
    Ја бих ти предложио да још овај пут изнајмиш скије, а онда да се бациш на истраживање неких предлога (надам се да ћеш их добити још) и одлучиш се које су најбоље за тебе.

    @Трендо,

    Није из прошлог миленијума! Момак (последњи у реду) има Росињолов ранац "Атлета", који је, у најгорем случају, 3-4 године стар модел.
    Овде се ради о нечему другом... Ако обратиш пажњу - сви имају "спојлере" на листовима. Дакле, ради се о такмичарима у постизању брзинских рекорда на скијама - стога су им скије екстремно дуге; обезбеђују им бољи "глајд" и већу стабилност.
    Али си у праву - такве скије не можеш само да ушеташ у свој локални шоп и да купиш. А пошто су праве (нису параболичке) не бих баш волео да са њима покушам да скренем!

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •