Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 38

Tema: Nordica Dobermann Spitfire EVO EDT

  1. #1
    Senior Member magic avatar
    Datum registracije
    11.12.2013
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Blizard Magnum/Brahma
    Godina
    54
    Poruke
    102

    Podrazumevano Nordica Dobermann Spitfire EVO EDT

    Karakteristike proizvoda
    Dužina: 176cm
    Geometrija i radijus: 126-74-109 mm - Radius 15,5 m
    Profil: Tip Rocker
    Vezovi: Marker 12
    Podešavanje vezova: 9.5
    Ostalo: http://www.nordica.com/srbija/produc...ski/#prod-dett

    Mesto i uslovi testiranja
    Mesto: Kopaonik
    Dužina testiranja: 1 dan
    Uslovi: -14C, jako utaban i jako tvrd sneg koji skoro da uopste nije popustio tako da je staza do kraja dana ostala skoro perfektna sem na pojedinim delovima
    Lične ili demo skije: demo

    Lične informacije
    Starost: 44
    Visina i težina: 187cm i 110kg
    Prosečan broj dana po sezoni: do skoro po 10+, zadnje 2 godine po 30+
    Godine skijanja: 36
    Veština (1-10): 8.5, po tvrdom snegu bez ogranicenja limitiran samo tipom skije. Relativno malo iskustva po dubokom snegu.
    Način skijanja (power/finesse): power +
    Poželjan teren: tvrda uredjena staza sa 5-10cm svezeg snega preko

    Zaključak:
    Stabilna i okretna, manje tvrda i zamorna nego sto sam mislio. Za skijase od viseg do visokog nivoa znanja i fizicke spreme.
    Za:
    Sirok dijapazon zavoja, od skoro skroz uskog slalomskog do mega sirokih
    Protiv:
    Ovo (ipak) nije race skija


    Recenzija
    O sebi: od svoje 14. pa do 35. godine sam terao ili race GS skiju ili nesto odmah ispod toga. Od 2007. vozim Volkl AC3 od 170cm (R 17m), izuzetno tvrdu skiju klasicnog full camber profila koja prosto jede tvrdu stazu ali koja i stravicno kaznjava noge, narocito po neravnoj stazi. Sto zbog godina a bogami i zbog kilograma odlucio sam da prosirim svoje vidike i nabavim kako skije za dubok sneg tako i skije koje ce mi omoguciti celodnevno skijanje u visokom ritmu. I tako je pocela moja potraga ...

    Zahvaljuci ljubaznosti uvoznika Nordica skija za Srbiju dobio sam skije na demo i sa velikim ocekivanjima krenuo u test Spitfire-a. Sve na ovoj skiji ukazuje da se radi o agresivnoj skiji, pocev od imena Dobermann/Spitfire pa do materijala koji su korisceni u izradi - skija prosto "vristi" od naboja.

    Tako sam se i ja osecao kada sam rano krenuo na stazu. S o bzirom na spoljnu temperaturu od -14C pretpostavio sam sta me ceka - staza tvrda kao kamen i ravna kao tepsija . Sreca nije bilo vetra i oblaci su bili tik iznad vrha inace ne bi valjalo. Prvu zicu hvatam u 9:05, pravac Pancic ...

    Prvo spustanje pravim niz Pancica da bi se malo zagrejao i upoznao i sa skijom i sa uslovima jer svaki pad po ovakvoj podlozi je jedno vrlo bolno iskustvo. Krecem krajnje opusteno, pravim 5-6 zavoja srednjeg radijusa, nista ne forsiram. Hm, ne osecam se bas najsigurnije, onaj Tip Rocker napred malo hvata malo ne hvata pa ne uliva poverenje. Otklizavam mnogo vise nego sto bih to hteo ili nego sto sam ocekivao. Nastavljam u istom ritmu do dole bez zurbe.

    Odlucujem da jos jednom probam Pancica pre nego sto krenem dalje. Ovaj put malo vise forsiram misleci da nisam dovoljno opteretio skiju prvi put, nazalost rezultat je isti, previse otklizavanja i skija ne uliva poverenje. Malo sam zbunjen jer znam da je skija bila u servisu pre nego sto mi je data i da su rubnici naostreni . Kako jos uvek prakticno nema nikoga oko mene odlucujem se za proveru stabilnosti i zadnju 1/3 staze pravim u spustu iako sam osecao malu nelagodnost. Na svu srecu ovaj test prolazi savrseno i pored jako velike brzine jer je sneg bio stvarno veoma brz, ovo je definitivno najstabilnija skija koju sam ikada vozio, ocena 5.

    Slede crvena i crna duboka naizmenicno. Na strmijim delovima situacija se popravlja jer skija hvata celim rubnikom dok je na manje strmim situacija i dalje slicna kao na pocetku. Poverenje je ipak poraslo jer sam je malo "uhvatio" i mogu da predpostavim kada ce poceti da bezi. Pozitivna strana je ta da skija ne kaznjava mnogo noge i da nije tako tvrda kao sto sam ocekivao.

    Posle jedno 2 sata na stazi je poceo da se pojavljuje tanak sloj oguljenog snega tako da staza nije vise bila kao kamen. Sto je tog mekseg snega bilo vise tako se situacija popravljala. Narocito je na ivicama pocelo da bude dovoljno snega tako da sam sa potpunim samopuzdanjem poceo da pravim sve uze i uze carving zaokrete. Radijus od 15,5m se svakako oseti i jako je zabavan.

    Oko podne eto zene i dece. Zena pita kako je, a ja kazem pomesano, ocekivao sam nesto drugo. Skijamo se zajedno, malo ih pustim pa ih stignem, bez problema i bez napora otklizavam po potrebi. Sreca pa su i klinci bili bas raspolozeni tako da smo se lepo naskijali, a mene za divno cudo nista ne boli! Ono sto me je iznenadilo je to da i pored duplog titanijuma i karbonske ploce nije potrebna neka prevelika brzina i snaga pa da skija pocne da funkcionise i vrlo lako se uvodi i u uzak zaokret.

    Klinci su se smrzli i dosta im je za taj dan. Imam jos jedno sat vremena sam za sebe. Oguljenog snega sada ima poprilicno na stazi ali je staza i dalje skoro skroz ravna. Dizem ritam, i jos, i jos! To je to napokon! Skija prosto leti, uski, srednji ili dugacki zavoji - njoj je svejedno, tranzicija sa kantne na kantnu je fenomenalna.

    OK, spreman sam za moj ultimativni test, spust sa Pancica u GS stilu sa jako sirokim zavojima gde koristim citavu sirinu staze. Hvatam dobar zalet, pumpam levi zaokret, pumpam desni zaokret - nista se specijalno ne dogadja, mislim u sebi nemoguce, idem ponovo u levi zaokret - svom snagom sam opteretio desnu skiju u nadi da ce mi ona nesto od toga i vratiti i ... vratila mi je ali ne bas mnogo .

    Posto sam iz auto branse volim da pravim i takve analogije. Sta je, odnosno koja vrsta skije je Spitfire u auto zargonu? Pa to je jedan maksimalno utegnut najnoviji Golf GTI, mozda jos malo i dodatno spusten i sa sirim gumama ali i dalje "samo" Golf GTI. Ja sam ocekivao barem Porsche Boxster.

    Za koga je ova skija? Za ljude koji maju jako dobru tehniku i solidnu fizicku kondiciju, oni ce moci da izvuku sve iz ove skije. Ne uredjena staza je nece uplasiti ali na duboki sneg ni ne pomisljajte, nemojte da vas njena sirina napred zavara.

    Tip Rocker je definitivno prednost kada na stazi ima makar malo svezeg ili ne utabanog snega ali po tvrdoj podlozi samo smeta. Kod skija je ucinio isto ono sto i prednja vuca kod kola, nije to lose ali svi znamo da je zadnja vuca ono pravo, a to se kod skija zove Full Camber.

    I za kraj. Po danasnjim kriterijumima Spitfire EVO EDT spada definitivno u tvrde skije. Samo se onda pitam, od cega li je onda napravljena moja Volkl AC3 kada je jos tvrdja od ovoga , verovatno od kryptonita, samo to nisu smeli da napisu na skiji da se ljudi ne bi poplasili .

  2. #2
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.01.2012
    Lokacija
    Belgrade
    Poruke
    805

    Podrazumevano

    Verovatno prvi citam post, svidja mi se recenzija, samo kao sto rekoh mislim da si za ovu skiju, uzeo predugacku na test Ovo ipak spada vise u slalom daske pa bih ja voleo da probas istu dasku samo u 168 recimo, sa 14m radijusa... Inace, iznad ove daske, u komercijali, ako pricamo o slalomu, postoje jos dve tvrdje a to su SL PRO i SL R, tako da me nije iznenadio komentar o tvrdoci Bravo za recenzije i vreme koje si odvojio da ih napises

  3. #3
    Senior Member magic avatar
    Datum registracije
    11.12.2013
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Blizard Magnum/Brahma
    Godina
    54
    Poruke
    102

    Podrazumevano

    dzoninho to sam i ja mislio dok je nisam probao. Skoro sam 100% siguran da je ovo samo uzi i drugacije ofarban FireArrow i da kraca skija nece mnogo toga promeniti.

    A ako neko zeli da mi pozajmi SL PRO ili SL R, rado cu napisati recenziju i o njima

  4. #4
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.01.2012
    Lokacija
    Belgrade
    Poruke
    805

    Podrazumevano

    U poredjenju sa Firearrow 74 EDT, da, jako slicne skije, samo je spitfire uzi u struku... Mozda bude prilike na testu na Kopu, ako ga bude bilo, da se nadje nesto kao SLR, to ti mozda mogu unapred reci tamo gde si uzeo i ove na test

  5. #5
    Member
    Datum registracije
    02.01.2010
    Skije / Bord
    Glava/Head...
    Poruke
    79

    Podrazumevano

    Svaka cast za recenziju koja nije prva, a takodje i vremenu...

  6. #6
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    prvo si vozio spitfire, pa sledeci dan magnum. jesam li pogodio ?

    pitam jer kada citam tvoj review prepoznajem stvari sa kojima sam se ja susreo i iznenadio kada sam prvi put vozio skiju sa tip rokerima ove godine, a kao i ti vozio sam je po beton tvrdoj podlozi. a mislim da su nam i stilovi voznje slicni.

    meni je vec sledeci dan ponasanje skije bilo mnogo predvidivije i pitomije. nesto meksa staza ili puder na stazi ili razvaljena staza pomazu da u punom i jakom zaokretu roker vrh bolje grize i da nema vibriranja.

    odlican test.

  7. #7
    Member
    Datum registracije
    01.11.2013
    Godina
    43
    Poruke
    94

    Podrazumevano

    @magic čestitke na tekstu. Mada sam ja više za kraće i konciznije testove, ovaj mi se baš svidio. Možda zato jer me je nakratko vratio u dane uživanja i skijanja na Kopu.
    Dodatno i sve pohvale za hrabrost. Takav stil vožnje u tim godinama i sa tom gramažom - respect!
    Što se tiče ovih kritika na račun rocker dijela skije, hm, to mi izgleda kao i kritike koje sam čitao nekad kada su se pojavljivale prve carving skije. Svidjelo se to nama ili ne proizvođači to vide kao prednost u takmičarskom dijelu(prošlogodišnji pobjednik u WC, a i disciplini slalom), pa ih sada spuštaju i na niže klase. Biće da nam se valjda i na to navikavati :-).

  8. #8
    Senior Member magic avatar
    Datum registracije
    11.12.2013
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Blizard Magnum/Brahma
    Godina
    54
    Poruke
    102

    Podrazumevano

    @ Sinisha ne prvo sam vozio Magnum pa onda Spitfire. Prilagodio sam se vremenskim uslovima, tako je Magnum ispala upravo ono, cak i mnogo vise od onoga sto sam ocekivao od nje! Opet koristeci auto analogiju Magnum bi mogao da bude jedan dobar BMW X3 . Od Spitfire sam ocekivao da ce biti mnogo blize nekoj race skiji zato sam njega i ostavio bas kada je tvrdo, ali on to nije.

    @ svesifre drago mi je da se tekst svidja, pokusao sam da prenesem emociju i nadam se da sam u tome uspeo. Sto se tice "gramaze" neumoljno je rasla do prosle godine i stigla na pozamasnih 115.000g, e onda sam odlucio da je dosta i resio da se polako vratim u formu sa mojim omiljenim sportom - skijanjem. Nekada davno sam trenirao i plivanje i vozio biciklu po vise hiljada km godisnje, ima tu misica, samo ih je trebalo ponovo naci. Inace ja i ti smo "vrsnjaci" nemoj da te prevari ono 44

    Sto se tice carvinga meni licno se taj prelazak svideo jer nikada nisam voleo da nesto mnogo otklizavam. Bacio sam pogled na konstrukciju pravih race skiija (Volkl, Nordica, Blizzard) i koliko vidim tu jos uvek vlada dobri stari Full Camber, nista bez zadnje vuce kada se izadje na pistu .

  9. #9
    Super Member
    Datum registracije
    06.12.2012
    Lokacija
    Pirot
    Skije / Bord
    Head Supershape crveni SL / VIST GS 614 FIS
    Godina
    34
    Poruke
    292

    Podrazumevano

    Odlican review :thumbsup:

  10. #10
    Super Member sasacg avatar
    Datum registracije
    25.01.2010
    Lokacija
    Belgrade
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    42
    Poruke
    736

    Podrazumevano

    Full camber za pistu i kraj price

    Inace,vrhunski opisi skija

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •