Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Rezultati 11 do 20 od 20

Tema: Mokre noge u pancericama - savet

  1. #11
    salto
    Guest

    Podrazumevano

    ok , to mesto ne drzi toliko tvrdocu cipele vec sam dao sugestiju na potez od risa prema kolenu ( naravno mislim na cipelu firearrov i na sve cipele sa tri kopce). Mada ? nije bas najsrecnise resenje "cangrljati" po cipeli.uvek sam bio za kompaknost a ne presecanje ili nasilnu deformaciju materijala.Pecarosi ce znati o cemu pricam , posto sam i sam ribolovac , koliko tuge kada olovo udari u stap i napravi ris "grebucne" stap i jos neko pametan kaze brusni malo to mesto :0, svako skidanje materijala je ujedno i slabljenje navedenog mesta . nije mi jasno zasto ljudi izbegavaju termicku obradu spoljne cipele koja se radi vec duuugo.
    Najvece lupetanje koje sam cu od profesionalaca je da bi se izvuklo mora negde da povuce , debilitet, ne bolje oduzmi pa ce biti bolje , to bi mehanicari nazvali "visak delova".
    Moj doberman 120 sam na jedno 4-5 mesta izvlacio sam sablonima i evo vec 5godina se nije "ODUZEO" a ima me 105 kg i krljam ko mamlaz. Hteo sam da ga zamenim ove godine al sto da se glupiram kada ka cuvam kao bebu , suv u toplom , van sezone vakumiran , mala nepravilnost propade skijanje , imam strasno osetljive noge a ova cipela mi jedina savrseno steze nogu

  2. #12
    Member
    Datum registracije
    01.11.2013
    Godina
    43
    Poruke
    94

    Podrazumevano

    Pa dobro, i ja sam mislio na termičku obradu pancerice. Nikako na turpijanje. Ali i termički je vrlo riskantno na mjestu koje si ti naveo. Prosto to mjesto trpi veliko opterećenje pri pravilnom položaju kada se noga gura naprijed.

  3. #13
    Senior Member
    Datum registracije
    10.03.2008
    Skije / Bord
    Head i.Race/Rossignol Soul 7 HD
    Godina
    40
    Poruke
    140

    Podrazumevano

    Jao hvala svima na detaljnim odgovorima, pogotovo Salto posto sam kod vas i uzeo cipelu. Posle 6 dana celodnevnog skijanja po Sella rondi skontao sam kao sto neko rece da nije problem toliko mokre tj znojave noge koliko sto mi cipela prekine cirkulaciju. Carape sam uzeo kad i cipele, na sajmu, neke nordikine koje sam obuo kad sam probao cipelu pa mi se svidele i odmah uzeo 2 para. Mislim da su 100% sinteticke, crno bele i da nije problem do lose carape.
    Elem poceo sam posle svakog spustanja da skroz otvorim sve 3 kopce na svakoj nozi i to bas pomaze. Budu hladne noge, ali neuporedivo manje nego kad non stop imam zatvorene kopce.
    Ali imam sad drugi pitanje tj problem. Ako je duza i jaca staza jos u toku skijanja (ili ako ne otvorim kopce 2-3 staze) pocne da me boli stopalo sa strane, bukvalno kao tup pritisak na spoljasnjoj ivici stopala. Ok da ne drljam cipelu nikakvim mehanickim sredstvima ali jel ima nesto za ovo da se uradi? Malo mi je uza noga pa stegnem pancericu poprilicno (prva i poslednja kopca su na pretposlednjem stepeniku, ova srednja je na trecem), ali onda em sto staje cirkulacija em krece taj tupi bol posle nekog vremena.
    I tako stegnuta mi cak desna noga malko seta posle nekog vremena, a ako stavim na 4 stepen srednju kopcu bude bolje ali onda krene da boli posle 200m.
    Sad sve ovo pisem zbog bootfitinga, a i to kad napisem ja mozda malo nestrucno to kazem jer ja tu mislim da korekciju uloska a ne cipele.
    I sa proslom speedmachine sam imao na pocetku malih problema oko zgloba desne noge. Tad sam bio u austriji i odneo u neki shop cipelu i baja mi je rekao da je samo malo "opravio" ulozak tu oko zgloba desne noge gde sam mu pokazao i od tada mi je bilo savrseno. Zato ja to zovem bootfitting, ali verovatno to nije to . E to me zanima da li mozda mogu da odnesem cipelu da se uradi neka korekcija uloska i da li bi to pomoglo.

    Da se razumemo nije ovo toliko strasno zaista posto sam skijao ko konj 6 dana bez problema i zaista sam prezadovoljan cipelom cak i sa ovim manjim smaranjima jer ova kopca preko zgloba radi tacno to sto sam hteo od nje a i verujem da treba malo vremena da cipela nalegne jer mi je ovo prvih 6 dana sa njom i to ozbiljnog skijanja. Samo eto zanima me da li uopste postoji nesto sto je do mene da ja mogu da uradim da je jos poboljsam i uklonim ove sitnije probleme ili je sve do toga da cipela legne posle prve sezone i same ergonomije mog stopala koja je ocigledno malo nezgodna?

  4. #14
    Member
    Datum registracije
    01.11.2013
    Godina
    43
    Poruke
    94

    Podrazumevano

    Po opisu bolova na rubu stopala ja bi rekao bi da postoje dva moguća uzroka.
    1. Uzeo si pretvrdu cipelu.
    2. Uzeo si preusku cipelu.

    Tipujem na ovo drugo.
    Podatak da moraš raskopčati sve kopče nakon spuštanja mi je blago nevjerovatan. Širenje cipele na dijelu gdje ti imaš bolova nije nikakav problem. Taj dio svakako ne "drži" flex, pa nećeš izgubiti ni na krutosti.

  5. #15
    Junior Member
    Datum registracije
    23.10.2013
    Godina
    46
    Poruke
    25

    Podrazumevano

    Mislim da ovde postoji blaga konfuzija oko toga sta je to "boot fitting". Kao sto same reci sugerisu, boot fitting se odnosi na sve moguce i nemoguce stvari (radnje) koje se rade na cipeli da bi ta cipela jelte "legla" kako treba. Ja, iz iskustva na zalost, znam za jedno desetak razlicitih stvari koje se rade (6 na mojim cipelama).

    @marbik
    Moja preporuka ti je da za sledecu sezonu malo pristedis i kupis (napravis) sebi dobre anatomske (ortopedske) uloske, oni ce ti pomoci da ti se stopalo ne zamara toliko za vreme skijanja jer ce imati dobar oslonac. Njih ces koristiti i u svakim sledecim pancericama koje budes nosio. Licno, ne bih ti preporucio da ih siris (termicki) dok se jos malo ne razgaze. Ako ti bas bude trebalo uradi to dok si na skijanju. Jedino moze da bude problem ako si uzeo preveliku cipelu (duzina), sve ostalo se da popraviti. Obicno se kaze, manju cipelu mozes prosiriti a veliku cipelu ne mozes smanjiti. Pozdrav.

  6. #16
    Senior Member
    Datum registracije
    10.03.2008
    Skije / Bord
    Head i.Race/Rossignol Soul 7 HD
    Godina
    40
    Poruke
    140

    Podrazumevano

    Ciepla je dobar broj garant, prvo sto mi je i prosla bila nordica isti broj, a drugo i merio sam nogu na licu mesta i dobio isti broj kao za proslu nordica cipelu, 31.5. I carapa je ok, fleks nije preteran, do 110 mislim, a ja ipak imam oko 97-100 kg. Mislim da il je uska cipela ili treba da se razgazi. Sigurno cu sacekati jos malo, da se razgazi a ako ne pomogne onda mozda to blago sirenje na stopalu. Cudno mi sto mi samo sa desnom problem, leva je ok, mada sam ja izrazii desnjak i desna noga mi je bas jaca.
    A otkopcavanje kopci bas pomaze, ne znam zasto. Cim ih otkopcam posle spustanja ubrza se cirkulacija i noge otople.

  7. #17
    Junior Member
    Datum registracije
    23.10.2013
    Godina
    46
    Poruke
    25

    Podrazumevano

    Znam kako ti je. I ja tako prva 3-4 dana skijanja, kako stanem u red za zicu otkopcam drugu kopcu. Jaci bol u desnom stopalu moze da bude iz vise razloga; mozda ne opterecujes dovoljno tu nogu (kao unutrasnju) u desnom zaokretu pa ti skija malo vise vibrira (skace) i to se prenosi na stopalo. Postoji mogucnost da ne mozes tako lako da legnes na desnu ivicu kao sto mozes na levu, i u tom slucaju mozda treba da podesis ugao stopala u odnosu na cipelu. To se obicno radi ili samim podesavanjem na cipeli ili tako sto ti stave mali ulozak ispod pete ali pod oborenim uglom.
    Ipak najbolji (ali bogami i najtezi) nacin da se resi vecina tih problema je ...da se skine par kilograma i ima sve da legne kao na noshu. Ovo iz svog iskustva pricam...

  8. #18
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    Posto je vas nekoliko pomenulo da su "radili" pancericu, mozete li napisati gde ste radili fiting i mehanicko sirenje spojne skoljke ?
    Koliko ste zadovoljni rezultatima i kakve su cene ? U bg znam da se fiting radi u beosportu, ali sigurno ima i drugih mesta i majstora ?

    Marbik ja sam ti napisao za cirkulaciju. To na koju kopcu kopcas je potpuno irelevantan podatak jer svako ima drugacije stopalo i potkolenicu.
    Ako imas nizak ris i jako zakivas stopalo kopcom koja ide pod uglom 45 stepeni moze se desiti da tako prekidas cirkulaciju... Ako je to u pitanju problem bi ti resio anatomski ulozak koji malo podize stopalo ili petu...Mada su neke stvari koje si napisao kontradiktorne...
    Probaj sa razlicim carapama i materijalima. Meni je cirkulacija najbolja u kompresionim potpuno sintetickim skijaskim carapama. Jako tanke i uske. Ali je udobnije skijati u vunenim skijaskim...

    Ja sam uzeo Nordika pancerice sad na sajmu i iako su bile izuzetno udobne na suvom posle prvog skijanja imao sam problema sa stopalom. Ali ja znam sta je problem, kada se izujem na kraju skijanja vide se podlivi na stopalu kao crvenim markerom nacrtani i vide se skroz bela/svetla mesta na stopalu koja su bila bez cirkulacije u toku skijanja.

    Imam kao ti kopcu pod uglom 45stepeni, imam nesto visi ris pa ris mi bude nazuljan.
    Stopalo mi je preko 110mm siroko, spoljne ivice stopala duzinom malog prsta mi budu nazuljane. I na jos par mesta me zeza...

    Razmisljam se da fitujem pancericu, ali ne bih otisao kod bilo koga, pa me interesuje gde ste vi radili ?

  9. #19
    Super Member jopopo avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Radical Mutix R11
    Godina
    52
    Poruke
    594

    Podrazumevano

    Postoje gel ulošci koji su oko 1500 dinara, zovu se valjda Ironman ili slično, narandžasto-plavi. Jako su mekani, udobni i možda ko ima problema sa stopalom i gazištem može da proba njih.

  10. #20
    Junior Member
    Datum registracije
    23.10.2013
    Godina
    46
    Poruke
    25

    Podrazumevano

    @jopopo
    Ne znam za te mekane uloske, ali ja mislim da bi oni trebali da budu relativno tvrdi. Moji ulosci su bas tvrdi (ne mogu da se deformisu) a moj drug je kupio neke koji su mekani ali kad se oblikuju onda ih stavis u rernu da se malo zapechu i otvrdnu. Ne znam da li ima i takvih da se kupe.

    @sinisha
    Tebi kad budu sirili pancericu sa strane (zbog spoljnih ivica stopala), reci im ako mogu (tj. ako znaju kako) da iseku jezik iznutra (mali prorez u visini risa) i izvade malo materijala i onda zalepe traku preko rupe - tako ces imati vise prostora za ris pogotovo sto ti je ta kopca bas na risu. Moja preporuka za dobrog majstora verovatno nece puni pomoci jer sam to radio USofA.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •